Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

+38
GIORGOS VFR
sernodas
tomakos
pektis
kostas VFR800F
Νίκος
VEEFARIOS
tragos
pab-lo
Roberto
VfrOldschoolz
vagelis78
Fanrider
SCORPIOS
vtecpatra
dirty
easy rider
da_beazt
georgevfr
Vvag
padelis
chr1s_86
VEFALIFT
DENTOCOP
Caracal
Ο φυσικός
XLGeorge
teacher
DoctorAbo
Παναγιώτης Κ.
Rossifumi_46
alexandervf
sotosvfr
ELENA
Apsilos
anastasis
apostat
Ledbyzeppelin
42 posters
Go down
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

26/11/2012, 7:36 pm
alexandervf wrote:
Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 FE7T0LTFDHGJSR9_MEDIUM


Στα δικά μας είναι Δ διάταξη, όχι Star. Δηλαδή τα τρία πηνία ενώνονται σε Δ και οι τρεις άκρες πάνε στον ανορθωτή. Θα φαίνεται και στο καμμένο. Και το star δουλεύει.

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Imagecompatibility

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 CD_Delta_diagram
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

26/11/2012, 8:17 pm
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις πραγματικα χρησιμες πληροφοριες, αυριο θα ανοιξω το καπακι και θα βγαλω το πηνιο, εννοειται οτι σε καθς φαση θα τραβηξω απειρες φωτο για να τα χω ολα με λεπτομερεια , για να μη μου διαφυγει κατι! Και θα προχωρησω με το κλασικο πλην πληρως πετυχημενο κολπο του reverse engineering Wink .
Σε οτιδηποτε κολλησω θα ρωτησω, σε γενικες γραμμες καταλαβα τι θα κανω , στην πραξη ομως στη βραση κολλαει το σιδερο , ελπιζω να τα καταφερω! Και παλι το ευχαριστω ειναι λιγο για τις γνωσεις που προσφερατε απλοχερα Thumbsup
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

26/11/2012, 8:45 pm
Στην Θεσσαλονίκη υπάρχει εξαιρετικός Μάστορας (κεφαλαίο το Μ) στην περιέλιξη πηνείων. Έχουν κάνει δουλειά δύο φίλοι (o zoo και ο ΑΛΛΟΣ από το ΜΥΒΙΚΕ). Τους έκανε τα πηνεία καλύτερα από πριν.
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

26/11/2012, 9:03 pm
Πρόσεξε το πως θα ξεκολλήσεις την φλάντζα, σιγά σιγά τα κολλημένα κομματάκια μην τραυματίσεις το μέταλλο και μετά ψάχνεις για φλανζόκολλες.
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/11/2012, 4:23 pm
Καλησπερα ξανα,
μετα απο αρκετο ψαξιμο σε καταστηματα στη Θεσσαλονικη, το μονο που βρηκα ηταν το μονωτικο βερνικι, ο μονος που ειχε πηνιοσυρμα δε μου εδινε στα μετρα που ηθελα, παρα μονο αν επαιρνα καρουλι χιλιομετρου!!!!!! afraid Και η δικαιολογια του ηταν οτι την περιελιξη την κανουν επαγγελματιες που μονο σ αυτους δινει, και του απαντησα κι εγω, δηλαδη εμεις οι ιδιωτες που θελουμε να κανουμε μια δουλεια για μας και μονο προσωπικα, δε μπορουμε???? Η απαντηση του σαφης, "ΟΧΙ"!!!!!
Σε αλλο καταστημα μπορουσε να μου δωσει μεν στα μετρα που ηθελα, αλλα ειχε διατομης μεχρι 0,90 mm, οποτε δεν το πηρα!!!
Μονωτικα μακαρονια , και παλι δε μου εδιναν λιγα μετρα, παρα μονο αν επαιρνα 100 μετρα και πανω!!!!!!! Bash
Με λιγα λογια ειναι σαν να μου λενε, η καντο επιχειρηση η ξεχνα το να φτιαξεις μονο ενα πηνιο!!! Επειδη με χαλασε η φαση σκεφτομαι πλεον να παραγγειλω απο Αμερικη το "μαμα" πηνιο και να τελειωνουμε..... Ισως στο μελλον αν βρω τα υπολοιπα υλικα να περιελιξω το παλιο πηνιο και να το χω για backup!! Παντως σας ευχαριστω ξανα για τις γνωσεις που μοιραστηκατε απλοχερα!!! Thumbsup Thumbsup Thumbsup
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/11/2012, 4:42 pm
http://www.hdlparts.com/fiche_section_detail.asp?section=2506773&category=Motorcycles&make=Honda&year=2000&fveh=132094

Ζήτα τους αποστολή USPS να γλυτώσεις το τελωνείο. Ίσως χρειαστεί και τηλέφωνο.
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/11/2012, 5:08 pm
Αν το συρμα των πηνιων σου ειναι 1mm, και μπορεις να πληρωσεις μονο τα μεταφορικα σου στελνω το παρακατω πακετο.

Μου περισεψαν.

Το συρμα λογικα σου φτανει (αν δεν κανεις πολλα λαθη). Και να μην σου φτασει θα την βρουμε την ακρη.(Να σαι σιγουρος)

Το "ειδικο χαρτι" φτανει και περισευει.

Το δοχειο με την ρητινη εχει σχεδον το μισο μεσα. Αυτο ειναι ακομα ρευστοτατο, με το περασμα του χρονου θα ξεραθει.


Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 AXL_4847_resize
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/11/2012, 5:13 pm
Αυτο ακριβως σκεφτομαι να κανω, ειναι και σημερα black friday και εχουν προσφορα -25 δολλαρια!!! Very Happy Μεσω USPS γλιτωνω στανταρ τα τελωνεια εδω???
Τη φλαντζα την εχω παρει ηδη, φιλτρο λαδιου επισης, λαδακια μου μενουν και το πηνιο.
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/11/2012, 5:14 pm
Ωρε το βλέπω να γίνεται το παστίτσιο τελικά. Smile
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/11/2012, 5:17 pm
Ledbyzeppelin wrote: Μεσω USPS γλιτωνω στανταρ τα τελωνεια εδω???

I would not bet on it, there is a risk

Σε μένα δεν έτυχε ως τώρα αλλά δεν χτυπούσα πάνω από 100$
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/11/2012, 5:26 pm
Ειναι και το τελωνειο ενα θεμα, οσο να ναι ειναι ρισκο!!!!
Φιλε alexandervfr , πιστευω οτι το πακετο σου με καλυπτει πληρως , το Electrotek 428 το εχω αγορασει ηδη , εχω 1 λιτρο, ειναι το μονο που βρηκα στην αγορα εδω! Οποτε 50 μετρα πηνιοσυρμα και το υποστρωμα πιστευω ειναι αρκετα, Το μονο που πρεπει να μετρησω ειναι η διατομη του συρματος μου, μηπως ειναι στο 1,15 mm, αν και αν βαλω 1mm δεν πιστευω να ειναι προβλημα!!! Very Happy
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/11/2012, 6:48 pm
Εννοειται, μετρησε το και πες μου.

Οπως σου ειπα και σε προηγουμενο μηνυμα, αν εχεις 1mm βαλε 1mm αντε και λιγο παραπανω (π.χ. 1,10mm η 1,15mm) οτιδηποτε πιο κατω, αν δηλαδη εχεις 1,15mm και βαλεις 1mm η 0,90, ΔΕΝ σου κανει.

Φροντισε η μετρηση που θα παρεις, να ειναι σε τελειως καθαρο (απο κολλες - ρητινες) σημειο του παλιου συρματος, ετσι ωστε να εχεις την πιο καθαρη εικονα για το παχος του συρματος.
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 2:02 pm
Άλλος ένας στην παρέα .... το σαββατοκύριακο με άφησε από πηνεία - σίγουρα... και θα δούμε και σε τι κατάσταση είναι ο ανορθωτής. Σε εκδρομούλα στη Μάνη δυστυχώς έφτασα, βόλταρα λιγο αλλά δεν γύρισα με τη μηχανή... (ευτυχώς είχα οδική, κάτι που το εκτίμησα πάρα πολύ τη πρώτη και μοναδική φορά που έτυχε να έχω!! και τελικά χρησιμοποίησα).

Τώρα μπαίνω και εγώ στο ψάξιμο - αναζήτηση βέλτιστης λύσης.... Προς το παρών η μηχανή παραλήφθηκε σήμερα στο γκαραζάκι του Φυσικού (!!! να σαι καλά Τάκη) και τις ερχόμενες ημέρες θα ξεκινήσει το μαστόρεμα..
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 2:10 pm
teacher wrote:Άλλος ένας στην παρέα .... το σαββατοκύριακο με άφησε από πηνεία - σίγουρα... και θα δούμε και σε τι κατάσταση είναι ο ανορθωτής. Σε εκδρομούλα στη Μάνη δυστυχώς έφτασα, βόλταρα λιγο αλλά δεν γύρισα με τη μηχανή... (ευτυχώς είχα οδική, κάτι που το εκτίμησα πάρα πολύ τη πρώτη και μοναδική φορά που έτυχε να έχω!! και τελικά χρησιμοποίησα).

Τώρα μπαίνω και εγώ στο ψάξιμο - αναζήτηση βέλτιστης λύσης.... Προς το παρών η μηχανή παραλήφθηκε σήμερα στο γκαραζάκι του Φυσικού (!!! να σαι καλά Τάκη) και τις ερχόμενες ημέρες θα ξεκινήσει το μαστόρεμα..

Η πιο πολύτιμη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι .... κάνε τους Αναστάση και AlexanderVFR κολλητούς. Cool
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 2:29 pm
DoctorAbo wrote:
Η πιο πολύτιμη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι .... κάνε τους Αναστάση και AlexanderVFR κολλητούς. Cool

lol! lol!

Αλλα τι γινεται ρε παιδες με τα ηλεκτρικα των VFR 800, και υπηρχε η αντιληψη οτι στις δυο τελευταιες γενιες τα ειχανε φτιαξει confused Laughing Δεν ειχα ποτε οδικη και δεν εχω μεινει ΠΟΤΕ απο το 1979 που πηρα την πρωτη μου μηχανη και σε ~500K χμ (ακομα και οταν ειχα ενα ..Bultaco) αλλα φαινεται οτι μαλλον χρειαζεται με το VFR (φτου κακα) Rolling Eyes

Γιωργο/Teacher καλα ξεμπερδεματα, οι Αναστασης και Αλεξανδρος ξερουν, η συμβουλη του Ντοκ ειναι ..ολα τα λεφτα Wink


Και εγραφα στο νημα για ταξιδια το 2013 για το πλανο για Τουρκια/Ποντο"Με Τρανσαλπ καθως τα τελευταια δεν εχουν κρισεις ηλεκτρικων", θα μου βαλω πιπερι στο στομα..

DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 3:42 pm
VFGeorge wrote:
DoctorAbo wrote:
Η πιο πολύτιμη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι .... κάνε τους Αναστάση και AlexanderVFR κολλητούς. Cool

lol! lol!
Δεν ειχα ποτε οδικη και δεν εχω μεινει ΠΟΤΕ απο το 1979 που πηρα την πρωτη μου μηχανη και σε ~500K χμ (ακομα και οταν ειχα ενα ..Bultaco) αλλα φαινεται οτι μαλλον χρειαζεται με το VFR (φτου κακα) Rolling Eyes

Γιώργο, υπάρχουν 2 κατηγορίες μοτοσικλετιστών. Αυτοί που έχουν μείνει ήδη στο δρόμο με τις μηχανές τους και ..... αυτοί που ΘΑ μείνουν στο δρόμο με τις μηχανές τους. Cool

Επίσης υπάρχει η προσφιλέστατη μου παροιμία που λέει πως .... όποιος δεν έχει φαντασία πεθαίνει από έκπληξη !!!! Razz Razz

Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 4:11 pm
Καλη χρονια πρωτα απ' ολα φιλε μου teacher και καλωσηρθες στην παρεα των καμμενων πηνιων Knife

Εγω ακομα δεν εχω φτιαξει τη μηχανη μου, αρχικα δεν εβρισκα πηνιοσυρμα και αλλα υλικα που χρειαζομουν για την περιελιξη, να ειναι καλα τα παιδια απ το φορουμ που προσφερθηκαν να μου στειλουν, αλλα αποφασισα για να μην βαζω σε κοπο κανεναν, να παραγγειλω το παρακατω

http://www.ebay.com/itm/150626252115?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Αυτη τη στιγμη ειναι στα 116 ευρω, και το περιμενω να ερθει απο Γερμανια. Μολις ερθει θα το περασω (εχω λυσει το καπακι και εβγαλα το παλιο πηνιο) , και παραλληλα πηρα και ενα βολτομετρο για να ελεγχω πως θα τα παει το συστημα φορτισης.Θα αλλαξω φλατζες και επι τη ευκαιρια και λαδακια φιλτρα, και ελπιζω να πανε ολα καλα. Σιγουρα απο τα 700 που θα δινα στο μαστορα η αποσταση ειναι χαωδης!!!! ;)

Επι τη ευκαιρια ετσι για να ξορκισουμε το κακο, παραθετω και 2 φωτο απο το ομορφα τηγανισμενο πηνιο μου!!! Ροδοκοκκινο εγινε , ετοιμο για φαγωμα!!! T T T

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 29668909



Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 59069721

anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 5:59 pm
Ledbyzeppelin wrote:

Επι τη ευκαιρια ετσι για να ξορκισουμε το κακο, παραθετω και 2 φωτο απο το ομορφα τηγανισμενο πηνιο μου!!! Ροδοκοκκινο εγινε , ετοιμο για φαγωμα!!! T T T


Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 59069721


Αυτό το πηνίο δεν μου φαίνεται αυθεντικό παρά τυλιγμένο στο χέρι
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:05 pm
Ledbyzeppelin wrote: Καλη χρονια πρωτα απ' ολα φιλε μου teacher και καλωσηρθες στην παρεα των καμμενων πηνιων Knife

Εγω ακομα δεν εχω φτιαξει τη μηχανη μου, αρχικα δεν εβρισκα πηνιοσυρμα και αλλα υλικα που χρειαζομουν για την περιελιξη, να ειναι καλα τα παιδια απ το φορουμ που προσφερθηκαν να μου στειλουν, αλλα αποφασισα για να μην βαζω σε κοπο κανεναν, να παραγγειλω το παρακατω

http://www.ebay.com/itm/150626252115?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Αυτη τη στιγμη ειναι στα 116 ευρω, και το περιμενω να ερθει απο Γερμανια. Μολις ερθει θα το περασω (εχω λυσει το καπακι και εβγαλα το παλιο πηνιο) , και παραλληλα πηρα και ενα βολτομετρο για να ελεγχω πως θα τα παει το συστημα φορτισης.Θα αλλαξω φλατζες και επι τη ευκαιρια και λαδακια φιλτρα, και ελπιζω να πανε ολα καλα. Σιγουρα απο τα 700 που θα δινα στο μαστορα η αποσταση ειναι χαωδης!!!! ;)

Επι τη ευκαιρια ετσι για να ξορκισουμε το κακο, παραθετω και 2 φωτο απο το ομορφα τηγανισμενο πηνιο μου!!! Ροδοκοκκινο εγινε , ετοιμο για φαγωμα!!! T T T

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 29668909



Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 59069721



Φιλε Ledbyzeppelin,

ΠΡΙΝ το βαλεις πανω (ΠΡΙΝ βιδωσεις τα πηνια πανω).

Κανε ενα κοπο....βγαλε καλη φωτο και την ΑΛΛΗ πλευρα των πηνιων και καμε την ενα ποστ στο φορουμ ετσι να το δω πρωτα....απο περιεργεια..... Wink

Αυτα
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:17 pm
teacher wrote:Άλλος ένας στην παρέα .... το σαββατοκύριακο με άφησε από πηνεία - σίγουρα... και θα δούμε και σε τι κατάσταση είναι ο ανορθωτής. Σε εκδρομούλα στη Μάνη δυστυχώς έφτασα, βόλταρα λιγο αλλά δεν γύρισα με τη μηχανή... (ευτυχώς είχα οδική, κάτι που το εκτίμησα πάρα πολύ τη πρώτη και μοναδική φορά που έτυχε να έχω!! και τελικά χρησιμοποίησα).

Τώρα μπαίνω και εγώ στο ψάξιμο - αναζήτηση βέλτιστης λύσης.... Προς το παρών η μηχανή παραλήφθηκε σήμερα στο γκαραζάκι του Φυσικού (!!! να σαι καλά Τάκη) και τις ερχόμενες ημέρες θα ξεκινήσει το μαστόρεμα..

ειχα ποσταρει και νωριτερα αλλα το ποστ εκαμε φτερα....

Καλη χρονια και καλη χρονια σε ολους. Swear

Γιατι βριζω μην ρωτατε....ΞΕΡΕΤΕ.

Τες πα .... στο θεμα.

Φιλτατε εχεις ΜΙΑ επιλογη,

Τις εξης ΔΥΟ.

1η. Η επιλογη του φιλου ledy....η οποια ΔΕΝ μου φαινεται και ασκημη....κρινοντας απο φωτο παντα.
2η. Το δινεις σε καποιον και στο ματσακολευει με απωτερο σκοπο να δουλεψει....εδω εχεις δυο υποεπιλογες...

α) Βρισκεις εναν μαστορα που κανει βιοποριστικα αυτη τη δουλεια και στο φτιαχνει (ΞΑΝΑΤΥΛΙΓΕΙ) και
β) Σου το φτιαχνω εγω η και το φτιαχνουμε μαζι.


Αυτα.

alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:19 pm
[quote="alexandervf"][quote="Ledbyzeppelin"] Καλη χρονια πρωτα απ' ολα φιλε μου teacher και καλωσηρθες στην παρεα των καμμενων πηνιων Knife

Εγω ακομα δεν εχω φτιαξει τη μηχανη μου, αρχικα δεν εβρισκα πηνιοσυρμα και αλλα υλικα που χρειαζομουν για την περιελιξη, να ειναι καλα τα παιδια απ το φορουμ που προσφερθηκαν να μου στειλουν, αλλα αποφασισα για να μην βαζω σε κοπο κανεναν, να παραγγειλω το παρακατω

http://www.ebay.com/itm/150626252115?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Αυτη τη στιγμη ειναι στα 116 ευρω, και το περιμενω να ερθει απο Γερμανια. Μολις ερθει θα το περασω (εχω λυσει το καπακι και εβγαλα το παλιο πηνιο) , και παραλληλα πηρα και ενα βολτομετρο για να ελεγχω πως θα τα παει το συστημα φορτισης.Θα αλλαξω φλατζες και επι τη ευκαιρια και λαδακια φιλτρα, και ελπιζω να πανε ολα καλα. Σιγουρα απο τα 700 που θα δινα στο μαστορα η αποσταση ειναι χαωδης!!!! ;)

Επι τη ευκαιρια ετσι για να ξορκισουμε το κακο, παραθετω και 2 φωτο απο το ομορφα τηγανισμενο πηνιο μου!!! Ροδοκοκκινο εγινε , ετοιμο για φαγωμα!!! T T T

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 29668909



Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 59069721




Φιλε Ledbyzeppelin,

ΠΡΙΝ το βαλεις πανω (ΠΡΙΝ βιδωσεις τα πηνια πανω,τα καινουργια).

Κανε ενα κοπο....βγαλε καλη φωτο και την ΑΛΛΗ πλευρα των καινουργιων πηνιων και καμε την ενα ποστ στο φορουμ ετσι να το δω πρωτα....απο περιεργεια..... Wink

Αυτα
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:20 pm
Εβγαλα και την αλλη πλευρα του πηνιου, ειναι αυτη
Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 72362616




Και το πηνιο μαζι με το καπακι το οποιο καθαρισα και γυαλισα!!!
Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 26214846



Ειναι αρκετα μαυρισμενο αλλα σιγουρα καμμενο με πολλη μαυριλα σε 3-4 πολους
Πως το βλεπετε? Δε μοιαζει να ναι το μαμα πηνιο? Αυτο που παρηγγειλα σιγουρα δεν ειναι παντως.
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:22 pm
anastasis wrote:
Ledbyzeppelin wrote:

Επι τη ευκαιρια ετσι για να ξορκισουμε το κακο, παραθετω και 2 φωτο απο το ομορφα τηγανισμενο πηνιο μου!!! Ροδοκοκκινο εγινε , ετοιμο για φαγωμα!!! T T T


Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 59069721


Αυτό το πηνίο δεν μου φαίνεται αυθεντικό παρά τυλιγμένο στο χέρι

Συμφωνω...

ΩΩΩΩ ναι...εχει ξαναγινει τυλιγμα
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:24 pm
Οπως βλεπω κι εγω προσεκτικα το τυλιγμα , φαινεται οχι και τοσο ευθυγραμμισμενο, οποτε ξανατυλιγμενο μοιαζει, τωρα ποτε ξανατυλιχτηκε σιγουρα δεν ξερω , μιας και δεν ειμαι πρωτο χερι ;)
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:26 pm
Θα το κρατησω ετσι κι αλλιως το πηνιο, και θα προσπαθησω στο μελλον αν βρω πηνιοσυρμα να το τυλιξω μονος πιο προσεχτικα, σιγουρα θα μπορουσα να το τυλιξω καλυτερα απ΄οτι το βλεπω τωρα!!!!
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:31 pm
Ledbyzeppelin wrote: Εβγαλα και την αλλη πλευρα του πηνιου, ειναι αυτη
Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 72362616




Και το πηνιο μαζι με το καπακι το οποιο καθαρισα και γυαλισα!!!
Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 26214846



Ειναι αρκετα μαυρισμενο αλλα σιγουρα καμμενο με πολλη μαυριλα σε 3-4 πολους
Πως το βλεπετε? Δε μοιαζει να ναι το μαμα πηνιο? Αυτο που παρηγγειλα σιγουρα δεν ειναι παντως.


Εχω βαρεθει να γραφω δυο φορες τις απαντησεις,κατι γινεται και χανονται τα ποστ που κανω.

Φιλε ledy συγγνωμη. Σε μπερδεψα.

Εννουσα να βγαλεις φωτο την αλλη πλευρα των καινουργιων πηνιων οταν ερθουν.
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:32 pm
Αυτη ειναι η σωστη αλλη πλευρα!!!!! Πριν εβαλα 2 φορες την ιδια πλευρα lol!
Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 94972920



Οπως και να χει , παντου τηγανισμενο ειναι, ελπιζω να μπορεσω να το τυλιξω βρισκοντας τα υλικα, για να το χω για backup σε ωρα αναγκης !!!
Ledbyzeppelin
Ledbyzeppelin
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-03
Mηνύματα : 118
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : Tacachi TK170

https://www.facebook.com/pouliosphotography

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 6:37 pm
Φιλε alexandervf , εννοειται μολις παραλαβω το καινουριο πηνιο, θα φωτογραφηθει και προφιλ και ανφας, και απ ολες τις πλευρες (ως φωτογραφος δε θα μπορουσα να μην το αποθανατισω αυτο Thumbsup ) , και θα τις παραθεσω ολες για να το δεις ενδελεχως με την εμπειρη ματια σου! Παντως σε πρωτη οψη η εικονα του νεου πηνιου στο ebay δειχνει να ειναι πιο καλα τυλιγμενο, τωρα το μπλε μονωτικο που εχει απο πανω ελπιζω να μονωνει ακομα καλυτερα το πηνιοσυρμα για να αντεξει και να μην καει γρηγορα!!!!
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 7:42 pm
DoctorAbo wrote:
Γιώργο, υπάρχουν 2 κατηγορίες μοτοσικλετιστών. Αυτοί που έχουν μείνει ήδη στο δρόμο με τις μηχανές τους και ..... αυτοί που ΘΑ μείνουν στο δρόμο με τις μηχανές τους. Cool

Φιλτατε Ντοκ, δε νομιζω οτι αυτο ισχυει παντα καθως εξαρταται απο τη μηχανη. Για παραδειγμα, με BMW GS ειναι απλα νομοτελειακο Razz Δεν μιλαω φυσικα για "επισκευασιμες βλαβες" που μπορει να συμβουν στο καθε μηχανακι πχ. λαστιχο, ντιζα, κλπ, αλλα για μη επισκευασιμες αμεσα πχ πηνια, αντλια βενζινης κλπ Για παραδειγμα και παλι, ενα Transalp 650 ή VStrom 650 (οχι απο τα πρωτα-πρωτα που ειχανε προβλημα αστοχιας κινητηρα) δεν μενει με τιποτα απο μη επισκευασιμη βλαβη.

DoctorAbo wrote:
Επίσης υπάρχει η προσφιλέστατη μου παροιμία που λέει πως .... όποιος δεν έχει φαντασία πεθαίνει από έκπληξη !!!! Razz Razz

Αν και ειμαι γενικα υπερμαχος του "η φαντασια στην εξουσια", στα μηχανακια μου προτιμω την boring προβλεψιμοτητα Razz Παντως απ'οτι ακουω/διαβαζω, το Βου Φου Ρου θελει προσοχη, κατι πηρε το αυτι μου για πανευρωπαϊκη οδικη AC/DC Wink Very Happy

cheers
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 2 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

7/1/2013, 9:40 pm
VFGeorge wrote: κατι πηρε το αυτι μου για πανευρωπαϊκη οδικη AC/DC Wink Very Happy

cheers

ADAC
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum