Πως πηρατε την VFR σας;

+35
VEFALIFT
Caracal
gaz
Νίκος
Παναγιώτης Κ.
SCORPIOS
georgevfr
surveyor
'AGGEVI'
Tinder
VEEFARIOS
grigoris
dirty
gabadoo
DoctorAbo
Roberto
xristos280
glystras
apostat
demon
xapos_kil
Athanor
XLGeorge
easy rider
Don John
vasilakos
Ο φυσικός
Acanthor
Fanrider
Vvag
icex
Viking
Lazaros32
TAKIS-SOL
Ταξιδευτής
39 posters
Go down
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

13/12/2009, 12:18 pm
Φίλε survyor το μηχανάκι σου είναι τζιτζιλόνι Thumbsup Thumbsup
Εδώ που ήρθες μέχρι και εκδρομές στην αλλοδαπή κανονίσουμε. Κανόνισε να γνωρισούμε στο κοπή τη πίττα για αρχή (αν όχι ΣΥΜΟΦΕ γιατί σου πέφτει αργά για επιστροφή στο Βόλο) και όλα θα γίνουν.
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

13/12/2009, 4:08 pm
surveyor wrote:
Ήταν και παραμένει το μοναδικό Fi στο Βόλο και χαίρομαι που ξεχωρίζει ακόμα απ΄ το σωρό…….
(όπου σωρός τα 4-5 GS 1100,1150 και 1200 της παρέας μου εδώ, που όλη την ώρα μου
ζητούν να γίνω και εγώ ένα απ΄αυτά, αλλά εγω ΔΕΝ )


Εσυ ΔΕΝ γιατι μαλλον ξερεις να ξεχωριζεις τα '' value for money '' μηχανακια απο τα οχι

Worthy Worthy Worthy Respect Respect Respect
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

13/12/2009, 4:23 pm
Ωραιο το fi σου φιλε,κουκλα,κι οχι του σωρου Thumbsup
Καλα χλμ και να τα πουμε.
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

15/12/2009, 2:49 pm
εγω ειχα ενα cbr 600 f spor αλλα με ζοριζε στα ταξιδια.σκεφτομουν για το varadero αλλα νομιζω οτι δεν ταιριαζε με την ηλικια μου.οταν πηγα στην πανελληνια στην ασπροβαλτα γνωρισα ενα παληκαρι που ειχε το vfr.μου την παινεψε παρα πολυ.εκατσα πανω τις.αρχοντικη αισθηση.ετσι μου μπηκε το μικροβιο.ενα πρωι που δεν δουλευα κατηφορισα θεσ/νικη αποφασισμενος για την αλλαγη.την βλεπω στη βιτρινα τις αντιπροσωπειας,μπηκα μεσα.ευτυχως δεχτηκαν να παρουν την παλια μηχανι και οση ωρα συμπληρωναμε τα χαρτια τα μαστορια ετοιμαζαν το μωρο μου.το απογευμα τις ιδιας μερας επεστρεψα ορεστιαδα.σε 2 μερες ηταν στρωμενη.δεν θα την αλαζα με τιποτα.ισως μονο με το καινουριο μοντελο
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

15/12/2009, 7:31 pm
Θεσσαλονίκη 1991,έχω αποφασίσει να δώσω το δεύτερο Transalp, πάω μια βόλτα στον Δαβανόπουλο. Πρώτη μούρη ένα CBR1000F (άσπορ-κόκκινο) και δίπλα του ένα ολόλευκο VFR 750. Ερωτεύομαι το VFR, αλλά τελικά ενδίδω στη φωνή της λογικής (ίδια λεφτά, +30% ιπποδύναμη, κορυφαίο ταξίδι) και παίρνω το CBR.......
Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 0003

Δεν το μετάνοιωσα, αλλά το VFR με στοίχειωνε........

1998: Έχοντας πλέον το ΧΧ δύομιση χρόνια, πάω για καφέ στη Θεσσαλονίκη και .......επιστρέφω στην Καβάλα,..... καβάλα στο Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 0013
Θες λίγο το στριμωξίδι για δύο, θές λίγο το μπόι μου, θες η έντονη προσωπικότητα του ΧΧ που αντικατέστησε, μετά απο ένα μήνα και 2.500 χλμ το δίνω και παραγγέλνω το DERΟ.

Τα χρόνια πέρασαν, και φέτος το καλοκαίρι κάπου στις Άλπεις παίρνω την απόφαση. Του χρόνου θα ξαναέρθω μονός και με VFR, τέλος.

Οπότε, και άμα τη επιστροφή στην Ελλάδα, δρομολογήθηκε η αγορά VFR. Ή λευκό 750 (ο πρώτος έρωτας), ή κόκκινο 800άρι σαν αυτό που είχα, ό,τι κάτσει πρώτο. Η μπίλια έκατσε στο κόκκινο.....
Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 DSC01669

.......αλλά αν ακούσετε για κάνα καλό λευκό 750 '91-'93 ρίχτε σύρμα..........
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

15/12/2009, 7:39 pm
Ένα φίλος μου που είχε πάρει πρόσφατα Varadero μου έσπασε τα @@ με το να λέει ότι έκανε μεγάλο λάθος, και έπρεπε να έχει πάρει VFR!
Έτσι πήγα για ένα test ride, για να ξέρω γιατί ακριβώς το θάβω. Very Happy

Μέγα λάθος... Whistle
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

15/12/2009, 7:57 pm
apostat wrote:Ένα φίλος μου που είχε πάρει πρόσφατα Varadero μου έσπασε τα @@ με το να λέει ότι έκανε μεγάλο λάθος, και έπρεπε να έχει πάρει VFR!
Έτσι πήγα για ένα test ride, για να ξέρω γιατί ακριβώς το θάβω. Very Happy

Μέγα λάθος...
Whistle

Όντως, μέγα λάθος να θάβεις το Βαραντέρο..... Wink
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

15/12/2009, 8:19 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Όντως, μέγα λάθος να θάβεις το Βαραντέρο..... Wink
Μάλλον λάθος κατάλαβες: Το VFR ήθελα να θάψω.Very Happy

Για το Varadero: Προσωπικά δεν το έχω οδηγήσει ποτέ και δεν έχω γνώμη. Ο φίλος μου δεν το έθαβε, απλά έλεγε ότι ήταν λάθος επιλογή. Τελικά έμεινε με το Varadero, αν αυτό μας λέει κάτι. Smile
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

15/12/2009, 10:10 pm
apostat wrote:
Παναγιώτης Κ. wrote:Όντως, μέγα λάθος να θάβεις το Βαραντέρο..... Wink
Μάλλον λάθος κατάλαβες: Το VFR ήθελα να θάψω.Very Happy

Δάσκαλε που δίδασκες... Razz
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

17/12/2009, 12:57 pm
apostat wrote:Ένα φίλος μου που είχε πάρει πρόσφατα Varadero μου έσπασε τα @@ με το να λέει ότι έκανε μεγάλο λάθος, και έπρεπε να έχει πάρει VFR!
Έτσι πήγα για ένα test ride, για να ξέρω γιατί ακριβώς το θάβω. Very Happy

Μέγα λάθος... Whistle
Και εγώ που πίστευα,για σένα, πως καταστάλαξες σ΄αυτό μετά από προσεκτική μελέτη τεχνικών χαρακτηριστικών,επανειλημένα τεστ ντράιβ κάτω από διαφορετικές και αντίξοες συνθήκες,εξαντλητικές μελέτες στο διαδίκτυο περί την αξιοπιστία των διαφόρων μοντέλων ,για να καταλήξεις τελικά στο VFR! :(
¨Έτσι αρπα κολέ το πήρες; Mad
Μου κατάστρεψες το image σου! Very Happy





Άσχετο:
Παναγιώτη πολύ ωραία τα μοτόρια σου,αλλά το CBR 1000F!!!!!! I love you I love you I love you
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

17/12/2009, 1:09 pm
grigoris wrote:
¨Έτσι αρπα κολέ το πήρες; Mad

Όχι φυσικά! Έπαιξε καταλυτικό ρόλο η διαίσθησή μου. Rolling Eyes
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

17/12/2009, 2:43 pm
grigoris wrote:
..........................
Άσχετο:
Παναγιώτη πολύ ωραία τα μοτόρια σου,αλλά το CBR 1000F!!!!!! I love you I love you I love you

Γι' αυτό λέω πως δεν το μετάνοιωσα. Ακούραστος ταξιδευτής, να σκεφτείς πως για στρώσιμο έκανα ένα νυχτερινό Θεσσαλονίκη-Αθήνα και πίσω. Χαλλλλλλλλαρά.....
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

4/12/2015, 2:37 am
Look what I've found!! Very Happy


Γνώρισα κάποια παιδιά με μηχανές και ξεκινήσαμε να πηγαίνουμε καμμιά βόλτα. Το πρόβλημα ήταν πως είχαν μηχανές από 600 cc και πάνω και το... 250άρι μου δεινοπαθούσε καθώς το πήγαινα τέρμα γκάζι!! Ήταν προφανές πως χρειαζόμουν κάτι μεγαλύτερο.
Κάτι που να φορτώνεται.
Κάτι κατάλληλο για ταξίδια.
Κάτι αρκετά δυνατό.
Και φυσικά, κάτι όμορφο! I love you

Το VFR μου άρεσε, έστω και αν από κοντά δεν το είχα δει μέχρι τότε. Αλλά αφιέρωσα λίγο χρόνο να εξετάσω και αρκετές άλλες μηχανές... για να καταλήξω πάλι στο VFR! Rolling Eyes
Εν τω μεταξύ στα μέρη μου, δεν υπήρχαν και πολλά μηχανάκια για πώληση, πόσο μάλλον VFR. Βρέθηκε όμως μια αγγελία για ένα κόκκινο VFR στα Τρίκαλα. Πήγα λοιπόν με την παρέα μου να το δούμε. Θυμάμαι ότι μέχρι τότε, από κοντά είχε τύχει μόνο να δω ένα ασημί και ένα μαύρο (V-tec και τα δύο). Μόλις είδα το κόκκινο... I love you I love you I love you
Το εξετάσαμε, ήταν σε καλή κατάσταση και μερικές μέρες μετά ξαναπήγα Τρίκαλα για να το πάρω. Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

4/12/2015, 11:37 am
Νίκος wrote:Look what I've found!! Very Happy


Έχεις βλέψεις για αρχαιολόγος βλέπω ε; Razz Razz Razz
Καθόμουν και διάβαζα το παραλήρημα, όταν ακόμα ήμασταν "στα μέλια" με... την πρώην πλέον!! Very Happy

Thumbsup
gaz
gaz
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-04-19
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 FI
Κράνος : X-lite 603

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

4/12/2015, 1:00 pm
Αφού αναστήθηκε το θέμα και το είδαμε και μεις οι νεότεροι του forum ας γράψουμε την ιστορία μας..

Πρώτη μηχανή μετά από ενα honda super cub 70 φτιαγμένο κατοστάρι ναούμ ένα honda vt 250 spada επηρεασμένος από ένα φανατικό των v2 φιλαράκι που είχε στην κατοχή του τότε ένα bros 650.

http://www.motorcyclespecs.co.za/Gallery%20B/Honda%20VT%20250%20Spada.jpg

Μετά το φανταριλίκι ήθελα να ανέβω κυβικά και ήμουν μεταξύ hornet και fazer, κλασικό δίλημμα της εποχής. Προτίμησα το hornet (το πρώτο με τον 16ρη τροχό - πολύ μου άρεσε). Άρχισα να συνειδητοποιώ σιγά σιγά ότι ειμαι χοντάκιας (μετά και από αλλεπάλληλες υπενθυμίσεις της παρέας)....

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/v/t1.0-9/29012_10151724782661553_1628371099_n.jpg?oh=bbf250f0fa014aae46731cdda2978678&oe=56E2249F

Αφού λοιπον έφαγα πολύ αέρα στη μάπα τα επόμενα χρόνια ήμουν έτοιμος για fairing. Οι επιλογές 2 πάλι vtr1000f  και zx-9r. Καλύτερο σε όλα το 9ρι άλλα κάτι ο ήχος, κάτι η συνολικά πιο ποιοτική εικόνα, κάτι το φτεράκι στο τεπόζιτο πήρα το vtr. Ήμουν σίγουρα χοντάκιας...

https://2img.net/h/s18.postimg.cc/45xoempux/100_2741.jpg

Το vtr με συντρόφευσε 5 χρονάκια με τρομερό soundtrack αλλά προς το τέλος είχε αρχίσει να με κουράζει κυρίως στην εθνική. Old school θέση οδήγησης πίσω και μέσα μου λύγιζε πολύ τα γόνατα και ανάλογα με τις στροφές που δούλευε μούδιαζαν και τα χέρια από τους κραδασμούς. Άντε να πουλήσεις vtr τώρα. Τελικά μέσω φίλου βρέθηκε κάποιος και το σκότωσα 22 κατοστάρικα..

Έτσι έχοντας δώσει και το παπάκι που το είχα παράλληλα με όλες τις μηχανές όλα αυτά τα χρόνια βρέθηκα bikeless. Δεν καιγόμουν να πάρω κάτι άλλο, σκεφτόμουν και ότι τη βγάλαμε αρτιμελείς τόσο καιρό, άστο και βλέπουμε.

Μετά από μισό χρόνο περίπου χωρίς μηχανάκι ένας συνάδελφος στο σχολείο στην Κυπαρισσία μου λέει:
-"Μήπως θα πας Πάτρα το Σαββατοκύριακο;"
-"Ναι".
-"Μπορείς να περάσεις από εκεί να μου φέρεις μια προπέλα που έχω πάει για κόλλημα;"
-"Ok".

Ήταν τέλος του 11. Το internet γέμιζε από cafe racers, bobbers και customιες και οι wrenchmonkees είχαν φτιάξει αυτό:

http://cdn.blessthisstuff.com/imagens/stuff/wrenchmonkees-honda-cx500.jpg

Πάω λοιπόν στο σιδεράδικο να πάρω την προπέλα και βλέπω αυτό:

https://2img.net/h/s9.postimg.cc/bk6jhvqzz/SAM_0003.jpg

GL500 ιαπωνικής αγοράς πανομοιότυπο με το CX500 που ξέρουμε. Το κυκλοφορούσε καθημερινά αλλά δεν το συντηρούσε και ήθελε άπειρα μαζέματα. Με συνοπτικές διαδικασίες το αγοράζω άμεσα. Αυτό όπως μπήκε σχεδόν άμεσα μέσα για κόψιμο- ράψιμο οπότε στην ουσία δεν είχα μηχανάκι.

Το μικρόβιο ενεργοποιήθηκε και είπα να συνεχίσω από εκεί που είχα σταματήσει. Είχα 3-4 χιλιάρικα. Ήθελα γρήγορο sport-touring. Ανάμεσα σε 2 πάλι Blackbird και ZX12. Ανέβηκα Αθήνα να δω μηχανάκια. Οδήγησα ένα 12 και μετά αφού άλλαξα βρακί, οδήγησα ένα ΧΧ. Αυτό ήταν. Φοβερό μηχανάκι. Ήμουν λίγο οριακά από χρήματα όμως. Είχα και ένα άλλο συγγενές μηχανάκι στο μυαλό μου που τότε το έδιναν 2500 -  3000 €. Το vfr800fi το τελευταίο με τα γρανάζια... Ήμουν Νέα Σμύρνη και στις αγγελίες βλέπω ένα εκεί δίπλα. Πάω το βλέπω και το οδηγώ. Κούμπωσα καλύτερα ακόμα από το blackbird, εθίστηκα και στο whiiiirrrrrr των γραναζιών, η απόφαση ελήφθη. Ήταν μαμά και το έδινε 3000. Ήθελα να το ψάξω λίγο ακόμα. Βάζω και αγγελία στο mybike και μου στέλνει μήνυμα ο Παναγιώτης Κ. Δεν πολυκαιγόταν να το δώσει, αλλά θα το έδινε σε κάποιον που ήθελε πραγματικά το συγκεκριμένο. Το έδινε 4000. Ήμουν σίγουρος ότι ήταν σε τέλεια κατάσταση αλλά η τιμή και  η απόσταση (Κυπαρισσία - Καβάλα) με αποθάρρυναν.  

Μετά από κάτι μέρες εμφανίζεται στο car μια αγγελία για fi 2000€ στην Αθήνα. Παίρνω τηλέφωνο μου λέει το μηχανάκι είναι στη Μεσσήνη. Μεσσήνη Κυπαρισσία δίπλα σχεδόν.... Πάω το βλέπω και το οδηγώ. Το χρώμα είχε κόψει, ο ένας καθρέπτης την είχε φάει και έλειπε και το αντίβαρο από το κλιπόν. Κατά τα άλλα μια χαρά ακουγόταν, ευθεία πήγαινε και με την τιμή αυτή ότι και να μου έβγαζε είχα καβάντζα να το φτιάξω.

https://2img.net/h/s14.postimg.cc/40tysqfnl/SAM_0114.jpg

Έτσι λοιπόν πήρα VFR800 fi.

Υ.Γ. Σπάνια με πιάνει τέτοια πολυλογία.....


Last edited by gaz on 4/12/2015, 1:56 pm; edited 2 times in total
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

4/12/2015, 1:19 pm
gaz wrote:
Είχα 3-4 χιλιάρικα. Ήθελα γρήγορο sport-touring. Ανάμεσα σε 2 πάλι Blackbird και ZX12. Ανέβηκα Αθήνα να δω μηχανάκια. Οδήγησα ένα 12 και μετά αφού άλλαξα βρακί, οδήγησα ένα ΧΧ.

Χαχα, ξερω ακριβως τι λες Laughing  Ενας συναδελφος στη δουλεια ειχε ενα ΖΧ12 και τα αλλαξαμε καποτε με το VFR σε μια κυριακατικη βολτα, του το εδωσα κι'εγω πισω με λερωμενο βρακι lol!  Μετα μου ειπε: "η μηχανη ειναι σαν τη γυναικα, πρεπει να τη φοβασαι καθως καθε φορα που ανοιγεις τερμα γκαζι και την πιεζεις αντιδραει διαφορετικα!" Surprised

Παντως τη γυναικα του δεν πρεπει να τη φοβοτανε γιατι την πηγε καλοκαιρινες διακοπες στη Γαλλια με το ZX12! Shocked
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

4/12/2015, 1:38 pm
VFGeorge wrote:
Vvag wrote:
Εδώ θα διαφωνήσω... Η δικιά σου μπορεί, η  G6 όμως είναι πιο βαριά και ογκώδης και πρόσεξες τι θερμοκρασίες βαράει... Έχει χαρακτήρα, είναι ταξιδιάρα, θέλει ανοιχτό δρόμο, εθνικές, επαρχιακούς, στροφιλίκια και πολλά χιλιόμετρα, ΑΥΤΟ ξέρει να κάνει (αργά ΚΑΙ γρήγορα...!). Όταν την πήγα στο νησάκι σκέφτηκα πως θα' θελα να' χα εντουράκι, όταν την έβγαλα στην πόλη κουράστηκα (όχι πως είπε όχι πουθενά, αλλά δε χάρηκε κιόλας).

Εδω θα διαφωνησω... Τα FI και VTEC ειναι επισης φανταστικα all-rounder, ετσι τα χρησιμοποιουν αλλωστε οι περισσοτεροι στη Ευρωπη - κανω καθε μερα 20μλ/32χμ μεσα στο Λονδινο μαζι του. Απλα θελουν 3cm bar-risers για να αναδειχτει αυτος ο all-round χαρακτηρας τους. Σχετικα με νησι, ενα on-off δεν παιζεται αλλα και το VFR μπορει να παει παντου, ιδιως τωρα που οι περισσοτεροι δρομοι εχουν ασφαλτοστρωθει.

Καλα, διαβαζω τι εγραφα το 2009 οταν ειχα το μηχανακι στο Νησι Rolling Eyes  Απο το φθινοπωρο του 2010 εχω το μηχανακι στην Ελλαδα και σιγουρα δεν ειναι καθημερινο all-rounder λογω θερμοκρασιων και σχετικων θεματων οπως εχω ξαναγραψει. Επισης το πηγα μια φορα καλοκαιρι σε νησι των Κυκλαδων και την επομενη πηρα ..το αρχαιο XLR250 (εχοντας τοτε το Τρανσαλπ στο Νησι) Very Happy

Το μηχανακι αυτο θελει ανοιχτους δρομους και (οχι στραμπουλιγμενα) στροφιλικια με καλο οδοστρωμα, εκει ειναι στο στοιχειο του Thumbsup  Το δικο μου με εχει εξυπηρετησει πολυ για ταξιδια, το χρησιμοποιω σαν το αυτοκινητο που δεν εχω στην Ελλαδα. Και παρ'οτι μαθημενος με ον-οφ, τοχω ακομη μετα απο 11 χρονια και 85Κ χμ Cool
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

4/12/2015, 4:37 pm
Τι ωραίο θέμα! Το είχα ξεχάσει. Μπράβο Νίκο που το επανέφερες στην επιφάνεια.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

4/12/2015, 5:16 pm
Και μια και το ωραιο αυτο θεμα ξεθαφτηκε, ας πω κι'εγω πως το πηρα καθως δεν τογραψα ποτε εδω. (Νομιζω οτι τοχα γραψει καπου αλλου αλλα δεν μπορω να βρω το σχετικο νημα).

Εχοντας μεγαλωσει με on-off και εντουρο (με την εξης σειρα: XR200, Bultaco Frontera, XR250, XLR250, XLR600, ΚΜΧ200, KDX200R, XLV650) ουτε που σκεφτομουνα για "στρητ" μηχανακι, αν και μου αρεσε εμφανισιακα το Blackbird. Επισης μου αρεσε το CBR600F το οποιο ειχε ενας φιλος και συναδελφος - αυτος το ειχε στο κοκκινο-μπλε-ασπρο αλλα ειχε βγει και ενα πιο "κλασικο/σοβαρο" γκρι μεταλλικο το οποιο και γουσταρα πολυ.

Εχοντας πρωτοπαρει το XLV650 το 2001 πηγα μερικες βολτες με φιλους και συναδελφους που ειχανε CBR600F, ZX12R και VFR800FI. Εκει ειδα για πρωτη φορα VFR απο κοντα και μου αρεσε επειδη ητανε κατι σαν το CBR600F επι το πιο τουριστικο. Το 2002 που βγηκε το VFR VTEC, εμεινα με το στομα ανοιχτο απο πλευρας σχεδιασης  Surprised ητανε η πιο ομορφη sports touring μηχανη που ειχα δει, κατι που παιζει να ισχυει ακομα και σημερα για αρκετο κοσμο! Cool

Παρ'ολα αυτα, ταγμενος στην on-off κουλτουρα χρησιμοποιουσα το XLV ακομα και οταν γυρναγα την Ευρωπη με το γκαζι καρυδωμενο και 160χμω. Καποια μερα λοιπον την ανοιξη του 2004, καπου εβαλα το κλειδι του XLV στη δουλεια και δεν μπορουσα να το βρω με τιποτα, οποτε επρεπε να παω σπιτι να φερω το δευτερο. Ο συναδελφος και φιλος Mike (Ελληνας, Μιχαλης απο το Παγκρατι) μου εδωσε τα κλειδια του CBR600F. Εκεινη η διαδρομη δουλεια-σπιτι-δουλεια (38+38 = 76χμ αλλα γυρισα πισω ..the long way και εκανα γυρω στα 90χμ συνολικα) μου ανοιξε τα ματια για το τι κανει ενα sports touring μηχανακι και ποσο φιλικο ειναι, γιατι ουσιαστικα τετοιο ητανε και το CBR600F Wink

Αρχισα τα test rides, δοκιμασα τα Bird, Busa και VFR VTEC, και επειδη το ηθελα και σαν μηχανακι για καθε μερα, πηρα τελικα το πανεμορφο VTEC το καλοκαιρι του 2004 Thumbsup
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

4/12/2015, 5:24 pm
Νίκος wrote:
Εν τω μεταξύ στα μέρη μου, δεν υπήρχαν και πολλά μηχανάκια για πώληση, πόσο μάλλον VFR. Βρέθηκε όμως μια αγγελία για ένα κόκκινο VFR στα Τρίκαλα. Πήγα λοιπόν με την παρέα μου να το δούμε. Θυμάμαι ότι μέχρι τότε, από κοντά είχε τύχει μόνο να δω ένα ασημί και ένα μαύρο (V-tec και τα δύο). Μόλις είδα το κόκκινο... I love you I love you I love you
Το εξετάσαμε, ήταν σε καλή κατάσταση και μερικές μέρες μετά ξαναπήγα Τρίκαλα για να το πάρω. Thumbsup Thumbsup Thumbsup

Ο Τρικαλινος που το ειχε ητανε μηπως ενα ψηλο παιδι, ο Μακης, καθηγητης μαθηματικων? ("Μαθηματικος" οπως λεμε "Φυσικος" Laughing) Αν ναι, ειναι φιλος μου και πηρε το VFR αφου ειχε δει το δικο μου. Αλλα δεν εδεσε με την sports touring θεση οδηγησης και φιλοσοφια, τωρα εχει ενα Tiger 955 το οποιο ομως δεν πολυχρησιμοποιει.
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 1:28 pm
Vvag wrote:
Έχεις βλέψεις για αρχαιολόγος βλέπω ε; Razz Razz Razz
Καθόμουν και διάβαζα το παραλήρημα, όταν ακόμα ήμασταν "στα μέλια" με... την πρώην πλέον!! Very Happy

Thumbsup

Άμα σου πω ότι το βρήκα στο... google, ψάχνοντας κάτι άλλο; (δεν θυμάμαι πια τι...)
Innocent


VFGeorge wrote:
Νίκος wrote:
Εν τω μεταξύ στα μέρη μου, δεν υπήρχαν και πολλά μηχανάκια για πώληση, πόσο μάλλον VFR. Βρέθηκε όμως μια αγγελία για ένα κόκκινο VFR στα Τρίκαλα. Πήγα λοιπόν με την παρέα μου να το δούμε. Θυμάμαι ότι μέχρι τότε, από κοντά είχε τύχει μόνο να δω ένα ασημί και ένα μαύρο (V-tec και τα δύο). Μόλις είδα το κόκκινο... I love you I love you I love you
Το εξετάσαμε, ήταν σε καλή κατάσταση και μερικές μέρες μετά ξαναπήγα Τρίκαλα για να το πάρω. Thumbsup Thumbsup Thumbsup

Ο Τρικαλινος που το ειχε ητανε μηπως ενα ψηλο παιδι, ο Μακης, καθηγητης μαθηματικων? ("Μαθηματικος" οπως λεμε "Φυσικος" Laughing) Αν ναι, ειναι φιλος μου και πηρε το VFR αφου ειχε δει το δικο μου. Αλλα δεν εδεσε με την sports touring θεση οδηγησης και φιλοσοφια, τωρα εχει ενα Tiger 955 το οποιο ομως δεν πολυχρησιμοποιει.

Όχι, όχι, μαγαζί είχε...
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 1:44 pm
Νίκος wrote:
VFGeorge wrote:
Νίκος wrote:
Εν τω μεταξύ στα μέρη μου, δεν υπήρχαν και πολλά μηχανάκια για πώληση, πόσο μάλλον VFR. Βρέθηκε όμως μια αγγελία για ένα κόκκινο VFR στα Τρίκαλα. Πήγα λοιπόν με την παρέα μου να το δούμε. Θυμάμαι ότι μέχρι τότε, από κοντά είχε τύχει μόνο να δω ένα ασημί και ένα μαύρο (V-tec και τα δύο). Μόλις είδα το κόκκινο... I love you I love you I love you
Το εξετάσαμε, ήταν σε καλή κατάσταση και μερικές μέρες μετά ξαναπήγα Τρίκαλα για να το πάρω. Thumbsup Thumbsup Thumbsup

Ο Τρικαλινος που το ειχε ητανε μηπως ενα ψηλο παιδι, ο Μακης, καθηγητης μαθηματικων? ("Μαθηματικος" οπως λεμε "Φυσικος" Laughing) Αν ναι, ειναι φιλος μου και πηρε το VFR αφου ειχε δει το δικο μου. Αλλα δεν εδεσε με την sports touring θεση οδηγησης και φιλοσοφια, τωρα εχει ενα Tiger 955 το οποιο ομως δεν πολυχρησιμοποιει.

Όχι, όχι, μαγαζί είχε...

Ναι, ρωτησα ενδιαμεσα τον Μακη, μου ειπε οτι το ειχε πουλησει σε καποιον στα Τρικαλα. Εξ'αλλου το ειχε πουλησει πριν αρκετα χρονια, εσυ απ'οτι ειδα το πηρες το 2013 αλλα δεν ειχα κοιταξει και σκεφτηκα οτι ισως το ειχες παρει πιο παλια.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 4:06 pm
Τόσα χρόνια, ένας να αλλάξει τον τίτλο από το αψυχολόγητο ''την'' σε ''το'' δεν βρέθηκε;
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 6:12 pm
Το δικό μου είναι θηλυκό!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 7:11 pm
Γιατί, ειδικά το δικό σου, είναι γραναζωτό, δεν είναι βιτέκ, να γεννάει τεντωτήρες κάθε τόσο...
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 7:27 pm
Ο φυσικός wrote:Το δικό μου είναι θηλυκό!

Σίγουρα, γιατί της βάζουν χέρι στις μανέτες . . . lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
ionized
ionized
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-12-03
Mηνύματα : 28
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800A
Κράνος : AGV horizon

Ολα ειναι δρομος τελικα..

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 8:16 pm
Ας γραψω και εγω τοτε αφου απο χθες επιτελους ειναι δικια μου!
Βρισκοντας στο φαναρι εντελως τυχαια ενα παλιο φιλο και συμμαθητη αυτος με tdm εγω με gsxr 600 τοτε αφου ειπαμε τα νεα μας και ανταλαξαμε τηλεφωνα με καλει σε μια σε μια πανελληνια εκδρομη του tdm hellas στο πηλιο.
Εκει γνωριζοντας διαφορους τυπους γνωριζω και τον γνωριμο σε εσας red baron ο οποιος ειχε τοτε tdm (εγραφε εδω ενα φεγγαρι).Το παρεακι με τους βολιωτες εδεσε και απο τοτε καναμε παρεα και εκδρομες μαζι με η χωρις την λεσχη.Καποια στιγμη  μου λενε πως ο τηλεμαχος αλλαξε μηχανη ρωταω τι και λενε "vfr".
Εγω κολλημενος με τα ss τοτε λεω τα κλασικα καλοταξιδος εγινε δικος μας κτλ  ειχα φορτωσει και κατι τσιπουρακια..ακουσα cbr
ο χειμωνας περναει χωρις να εχω δει το μηχανακι του γιατι ειχε και ενα σκουτερ για την πολη,εγω πουλαω την μηχανη παιζουν και κατι στραβες με θεματα υγειας στην οικογενεια και αναγκαστικα χαθηκα.Αφου τελος καλο ολα καλα αποφασιζω να ξαναπαρω μηχανη πιο ωριμος και αρραβωνιασμενος πια και αφου ηξερα και τα παιδια αγοραζω ενα tdm για να γλυτωσει και το τουρλοκολι η γυναικα και ξαναρχιζω τα παλια.Σε μια εκδρομη στο περτουλι εκει που περιμεναμε να μαζευτουμε για να ξεκινησουμε κομβοι σκαει ο τηλεμαχος με μια μπορντω κουκλα..εχω μεινει μ@λ@κ@ς με το στομα ανοιχτο και την κοιταω και λεω απο μεσα μου "  Wall  Wall  Wall που πηγα και πηρα το tdm " και ολα αυτα τα ευγενη που λεμε οταν μιλαμε με τον εαυτο μας.
Απο εκεινη την μερα και για 6 μηνες που το χρωσταγα ακομα οποτε εβλεπα το μηχανακι του τηλεμαχου με ελουζε κρυος ιδρωτας.Ενιωθα οτι με κοιταει στα ματια και μου ελεγε παρε με!
Αφου ξεχρεωσα το tdm αρχες του 11 αρχιζω μανιωδως να οργωνω το γνωστο σαιτ μεταχειρο αλλα για τα τοτε δεδομενα οι τιμες τους ηταν απαγορευτικες για μενα,απογοητευμενος μενω με το tdm to οποιο απο τα 6 μηχανακια που περασανε απο τα χερια μου το θεωρω την μεγαλυτερη πατατα και τελειως λαθος αγορα.
Καλοκαιρι του 11 τωρα και με πιανει ενας συναδελφος παλαιος μηχανοβιος στα 55 του τοτε λιγο πριν την συνταξη και μου λεει:
-Μητσο εχω μια προταση
-Πες το του λεω.
-Ξερεις εχω ενα fjr και επειδη μεγαλωσα και με πονανε και τα ποδια βαρυ μηχανακι μπλα μπλα μπλα..θελεις να κανουμε ανταλαγη?
το σκεφτομαι ενα δευτερολεπτο και του λεω ναι..αλλο που δεν ηθελα να ξεφορτωθω την παπαρια..
Περνω λοιπον το fjr κανω πολλα ταξιδια μεσα και εξω..μεχρι χαιλαντς και john O"groats πατησε η ροδα του και λεω οτι αυτο ειναι το μηχανακι που παντα ηθελα τελικα..κουνια που με κουναγε..
Μια μερα ενα μηνα πριν βλεπω σε μια μαντρα που περνω καθημερινα πηγαινοντας για δουλεια μια κουκλα σαν του Τηλεμαχου μπορντω να με κοιταει με λαγνο βλεμμα.
Γαμ@ την π0τανα μου λεω τοσα vfr εχω δει απο τοτε και δεν μου εκανε κλικ νομιζα σε ξεπερασα..
@@ ξεπερασες..ολη νυχτα το σκεφτομουν.Πηγαινοντας για δουλεια την αλλη μερα σταματαω στην μαντρα και μπενω μεσα και καλα να ρωτησω ποσο την δινει
μου λεει οτι το μηχανακι ειναι του γαμπρου του και μου δινει το τηλεφωνο του..
Για να με βλεπετε εδω να γραφω αυτο το κατεβατο σημαινει οτι την απεκτησα...και θα φυγει απο μενα μονο  οταν γινει πολυ γρια.Γαμωτο γιατι δεν σε επερνα νωριτερα? $@#$
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 9:51 pm
Να πω και γω τον πονο μου...., την ιστορια μου εν συντομια.
1990 25χρονος νεαρος εγω, δουλευα πρωι δουλευα και νυχτα Το ονειρο μου για αποκτηση μοτοσυκλετας μεγαλου κυβισμου φανταζε απο οικονομικης αποψης εφικτο.
Την ειδα σε μια βιτρινα στο χαλανδι ενα σκουρο μπλε RC24 σε αψογη κατασταση , εξωτικη μοτοσυκλετα για την εποχη της σε δελεαστικη τιμη.
Ετσι αρχισε η θυελλωδης σχεση μας που δυστυχως εμελλε να διακοπει βιαια με ενα τρομακτικο τροχαιο, απο το οποιο επιβιωσε μονο ο ενας απο τους δυο μας.
μετα το εριξα στα κλασσικα αναπαλαιωνα παλιες μοτο,ωσπου το 2009 ειπα θελω το vfr μου πισω.
Rc24 δεν εβρισκα σε καλη κατασταση ουτε καν rc36 οποτε κατεληξα στο 800αρι γραναζωτο που κοσμει το αβαταρ μου. Εχω διωξει πλεον ολα τα κλασσικα και το vfr μαζι με ενα αφρικα ειναι τα μοτο που θελω να ζησω μαζι τους τα επομενα χρονια
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 9:58 pm
Caracal wrote:Γιατί, ειδικά το δικό σου, είναι γραναζωτό, δεν είναι βιτέκ, να γεννάει τεντωτήρες κάθε τόσο...

Γεννάει, όμως, ωραίες εμπειρίες!

VEFALIFT wrote:
Ο φυσικός wrote:Το δικό μου είναι θηλυκό!

Σίγουρα, γιατί της βάζουν χέρι στις μανέτες . . . lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Η ομορφιά έχει και τα προβλήματά της.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Πως πηρατε την VFR σας; - Page 3 Empty Re: Πως πηρατε την VFR σας;

12/12/2015, 10:02 pm
Ο φυσικός wrote:
Caracal wrote:Γιατί, ειδικά το δικό σου, είναι γραναζωτό, δεν είναι βιτέκ, να γεννάει τεντωτήρες κάθε τόσο...

Γεννάει, όμως, ωραίες εμπειρίες!

VEFALIFT wrote:
Ο φυσικός wrote:Το δικό μου είναι θηλυκό!

Σίγουρα, γιατί της βάζουν χέρι στις μανέτες . . . lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Η ομορφιά έχει και τα προβλήματά της.

Ετσι. Την θελουν ολοι κολασμενα και γιαυτο παιρνουν και κανα κομματι. Razz
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum