Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

+19
nikos-ex victor
Vvag
Ταξιδευτής
VFR800
SCORPIOS
vagelis78
DrDeep
XLGeorge
ΗΛΙΑΣ
vasilakos
tomakos
noe13
Don John
Roberto
vtecpatra
Ο φυσικός
Παναγιώτης Κ.
sotokan
teacher
23 posters
Go down
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

15/6/2010, 4:05 pm
Καλησπέρα,
θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος μιας και δεν έχω τρελό χρόνο. Χθές μιλήσαμε με μερικούς στη ΣΥΜΟΦΕ για κάποιο πρόβλημα που έχω στο VFR μου - Vtec (2005). Είχα αλλάξει την μπροστά μικρή πλεξούδα που δίνει στα φανάρια το 2006 και τώρα έχει βράσει και η πλεξούδα που βρίσκεται στην μπαταρία... είναι το (4) στην φώτο:

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 H08vfr800aa04


(4) - part number: 32401-MCW-D01

Χθές ψάχνοντας να βρω το ανταλακτικό φθηνά έπεσα πάνω στο ότι στην Αμερική το Νοέμβριο 2007, έγινε ανάκληση στα VFR 2002-2005... το κειμενάκι αναφέρει ότι:

Honda Motor Co., Ltd. has determined that a
defect relating to motor vehicle safety exists
in the wiring harness of certain 2002-2005
model year VFR800 motorcycles.
Under certain conditions, the ground wire terminals
inside the connector between the main
wiring harness and fairing sub-harness can
overheat, resulting in melting of the connector
and a loss of power to various circuits. As
a result, a loss of critical lighting or engine
power could occur without warning, which
could result in a crash.

το Link είναι:

http://www.vfroc.nl/forumVFR/index.php?act=Attach&type=post&id=6011



Μετά από αυτό, σήμερα το μεσημέρι πήρα τηλέφωνο και μίλησα με τον κ.Περσίδη Μηχανολόγο στη Honda Σαρακάκης. Δεν ήξερε τίποτα και αφού μιλήσαμε λίγο του έστειλα μέσω email το παραπάνω Link.
Η πρώτη εντύπωση που μου έκανε σαν εκπρόσωπος αυτών των προβλημάτων ήταν άψογη!! και τον ενδιαφέρει πάρα πολύ να μάθει αν υπάρχουν και άλλοι που έχουν το ίδιο πρόβλημα ώστε να κινηθούμε έστω και καθυστερημένα για αντικατάσταση..... οπότε καλό είναι όσοι έχουν κάποιο πρόβλημα παρατηρήσει να το δούμε.

Σας παραθέτω το διάλογο μέσω Email που είχαμε:


From: PERSIDES JOHN <iperside@saracakis.gr>
To: Georgios Spyropoulos <geospyrop@yahoo.com>
Sent: Tue, June 15, 2010 3:24:10 PM
Subject: RE: Cable, start batt problem - Safety Recall

Αγαπητέ κύριε Σπυρόπουλε,
Σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Έχω ήδη ενημερώσει το εργοστάσιο σχετικά με το θέμα και θα σας ενημερώσω εάν υπάρχει από την Honda Ευρώπης κάποια απάντηση (θετική ή αρνητική)
Ευχαριστώ και πάλι θερμά.
General Automotive Co S.A.
John Persides

Technical manager


From: Georgios Spyropoulos [mailto@yahoo.com]
Sent: Tuesday, June 15, 2010 2:52 PM
To: PERSIDES JOHN
Subject: Cable, start batt problem - Safety Recall

Καλησπέρα,
έπειτα από την τηλεφωνική μας επικοινωνία σας στέλνω στο συνημμένο αρχείο το έγγραφο από την Honda Αμερικής που περιγράφει το πρόβλημα με την καλωδίωση για VFR800 2002-2005.
Το βρήκα τυχαία (αν το δείτε στη μηχανή αναζήτησης google, βγαίνει από τα πρώτα αποτελέσματα) ψάχνοντας για το ανταλλακτικό που και στη δική μου μηχανή έχει πρόβλημα με
part number: 32401-MCW-D01
στην Αμερική έχει γίνει "Safety Recall"

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,

Σπυρόπουλος Γεώργιος
MSc Μηχ. Μηχανικός






Συνεπώς.... δείτε στο link πως μπορείτε να ελέγξετε την καλωδίωση Thumbsup , ώστε να καταλάβετε αν υπάρχουν σημάδια υπερθέρμανσης! Επίσης, τσεκάρετε το καλώδιο (4) αν είναι πολύ σκληρό πλέον λόγω υπερθέρμανσης... κάτι το οποίο συμβαίνει γιατί τμήμα του πλαστικού της περιέλιξης του καλωδίου λιώνει και καλώδιο και πλαστικό γίνονται ένα. Με αποτέλεσμα να μπαφ-μπουφ κάποια στιγμή και να μας αφήσει...... Είναι ακριβώς κάτω από σέλα δεν χρειάζεται να λύσει κάποιος κάτι... ενδεχομένως ακόμα και αργά να πετύχουμε κάτι.

Επίσης ο κ. Περσίδης μου είπε οτί θα ήθελε να έχει μια καλή επικοινωνία μαζί μας σαν VFRclub για τυχόν παρατηρήσεις/προβλήματα με διάθεση να βοηθήσει!! Worship

Να αναφέρω επίσης οτί προφανώς το πρόβλημα στο καλώδιο (4) προκαλεί? / επιβαρύνει? την αύξηση ρεύματος = υπερθέρμαση και στην μπροστά πλεξούδα όπου και άλλοι έχουν παρατηρήσει το πρόβλημα στη φίσα.... (φυσικά έχουμε και κακή/ ελλιπή γείωση... αλλά δεν προλαβαίνω να σας τα αναφέρω τώρα)
sotokan
sotokan
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 72
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR VTEC
Κράνος : xr1000

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

15/6/2010, 7:38 pm
Αγαπητέ φίλε teacher δες λίγο τι μου απαντήσανε εμένα το 2007 που τους έκανα την ίδια ερώτηση και τους παράθεσα και τα αντίστοιχα link απ το vfrdiscussion.Επίσης έχω μιλήσει και προσωπικά με τον Κο Περσίδη στο γραφείο του,πριν αρκετά χρόνια, ο οποίος βέβαια στα λόγια είχε προθυμοποιηθεί να βοηθήσει αλλά και πάλι τίποτα.Μακάρι να γίνει κάτι έστω και καθυστερημένα αλλά το βλέπω πολύ χλωμό εώς απίθανο με τον Σαρακάκη.Η ανάκληση για την πλεξούδα έχει γίνει και στην Αγγλία βέβαια, για να μην μας λένε ότι μόνο στο Αμέρικα γίνονται αυτά.......Οι άνθρωποι νομίζουν ότι είμαστε άσχετοι και ότι μπορούν να μας κοροιδεύουν κατάμουτρα.....Ουφ τα είπα και ξαλάφωσα Drinking





FW: Contact Form from Honda Motorcycles site.‏
Από: LOUKOPOULOS VAGGELIS (VLOUKOPOULOS@saracakis.gr)
Ενδεχομένως να μην γνωρίζετε αυτόν τον αποστολέα.Σήμανση ως ασφαλούς|Σήμανση ως ανεπιθύμητη αλληλογραφία
Εστάλη: Τετάρτη, 12 Σεπτεμβρίου 2007 11:06:05 πμ
Προς: .........@hotmail.com



«Αγαπητέ κύριε,



Καταρχήν θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την προτίμηση σας στα προϊόντα της εταιρείας μας και ειδικά στις μοτοσυκλέτες HONDA.



Στη συνέχεια θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι έπειτα από επικοινωνία που είχαμε με τη HONDA ενημερωθήκαμε ότι όντως στις Η.Π.Α. υπάρχει ανάκληση για κάποιο πρόβλημα που δημιουργείται από υπερθέρμανση στην πλεξούδα της μοτοσυκλέτας, το οποίο όμως δεν υφίσταται στην Ευρώπη λόγω διαφορών στην κατασκευή και στις προδιαγραφές του συγκεκριμένου μοντέλου στις αντίστοιχες Ηπείρους.



Ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας.»



Φιλικά



Τεχνική Διεύθυνση Μοτοσυκλετών



Φόρμα επικοινωνίας από το site της Honda.

Στοιχεία αποστολέα
Όνομα : ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ
Επίθετο : ΣΩΤΗΡΙΟΣ
Email : morfeas_2@hotmail.com
Τηλέφωνο :
Μοτοσυκλέτα που οδηγεί : vfr 800 vtec
Οικογενειακή κατάσταση : Έγγαμος
Ηλικία : 35-44

Παρατηρήσεις
Κατ αρχήν καλημέρα σας... Σαν κάτοχος
μιας Honda VFR 800 VTEC (02 Μοντέλο) θα ήθελα να σας εκφράσω την ανησυχία μου
και θα ήθελα την απάντησή σας,για το "γνωστό" πλέον πρόβλημα της
μπλε φίσας και του πράσινου καλωδίου κάτω απ το αριστερό φέρινγκ,του μοντέλου
μας.... Διαβάζοντας αρκετά χρόνια το Αμερικάνικο site κατόχων vfr
(vfrdiscussion.com) είδα ότι ξεκίνησε ήδη ανάκληση στις ΗΠΑ και Καναδά στα
μοντέλα 02-05 για αντικατάσταση της πλεξούδας της συγκεκριμένης φίσας....
(Σας παραθέτω το link).... Εδώ στην Ελλάδα υπάρχει κάποια ενημέρωση ??? Καθότι
είναι πρόβλημα που μπορεί να σε αφήσει στο δρόμο...... Σας ευχαριστώ εκ των
προτέρων για την απάντηση σας.... ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ

teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

16/6/2010, 6:39 pm
Σωτήρη όντως θυμάμαι που τα είχαμε πεί και στο motocikleta παλιά... ενδεχομένως έχεις δίκιο πως από το τηλέφωνο ακούγεται πάρα μα πάρα πολύ εξυπηρετικός αλλα τελικά να μας γειώσουν.... και να μην έχουμε πρόβλημα με τα ρεύματα...
lol!
Όσο ζω ελπίζω πάντως.....
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

16/6/2010, 9:28 pm
Γνωρίζοντας προσωπικά (για πολύ λίγη ώρα) το άτομο, αλλά έχοντας ακούσει και απο πολύ κόσμο τα καλύτερα λόγια, και σε επίπεδο γνώσεων και σε επίπεδο εξυπηρέτησης, θα έδινα βάση σε ό,τι θα μου έλεγε.

Επίσης, σε κοπές πίττας και πανελλήνιες των Βαραντέρο, δίνει τεχνικά σεμινάρια (και μερικά δωράκια HONDA).
Ίσως θα έπρεπε να του γνωρίσουμε επίσημα τη ύπαρξη μας σαν φόρουμ, και να τον καλέσουμε να παραστεί σε κάποια μαζική εκδήλωση μας.
sotokan
sotokan
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 72
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR VTEC
Κράνος : xr1000

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

16/6/2010, 9:57 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Γνωρίζοντας προσωπικά (για πολύ λίγη ώρα) το άτομο, αλλά έχοντας ακούσει και απο πολύ κόσμο τα καλύτερα λόγια, και σε επίπεδο γνώσεων και σε επίπεδο εξυπηρέτησης, θα έδινα βάση σε ό,τι θα μου έλεγε.

Επίσης, σε κοπές πίττας και πανελλήνιες των Βαραντέρο, δίνει τεχνικά σεμινάρια (και μερικά δωράκια HONDA).
Ίσως θα έπρεπε να του γνωρίσουμε επίσημα τη ύπαρξη μας σαν φόρουμ, και να τον καλέσουμε να παραστεί σε κάποια μαζική εκδήλωση μας.

Αγαπητέ Παναγιώτη δεν διαφωνώ σε κάτι απ αυτά που είπες,και είναι και πολύ σωστή η προτασή σου για πρόσκληση του Κου Περσίδη σε κάποια εκδήλωση.ΑΛΛΑ το θέμα δεν είναι μόνο,αν θα δώσουμε εμείς βάση σε αυτά που θα μας πει,το θέμα είναι να δώσει και αυτός βάση σε αυτά που θα του πούμε και που του έχουμε πει και προσωπικά.Άλλωστε όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος...... cheers cheers cheers


Γιώργο εγώ έχω πάψει να ελπίζω πλέον και τα φτιάχνω όλα στην Βέφα με την βοήθεια καλών φίλων (και του διαδυκτίου βέβαια) που έχουν και τις γνώσεις και την όρεξη ....... silent
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

16/6/2010, 10:14 pm
Χωρίς να αποκλείω να έχει δίκιο ο Sotokan να πω ένα μπράβο στον teacher που το ψάχνει αναλυτικά. Thumbsup
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

27/9/2010, 12:47 am
καταρχην ενα μεγα ευχαριστω για τις ψαγμενες συμβουλες που τελικα εσωσαν το vfr μου.
Αφου διαβασα το ποστ αποφασισα να κοιταξω και γω μην εχω το ιδιο προβλημα και ευτυχως προλαβα την καταστροφη στο παραπεντε.....

Ειχαν καταστραφει τελειως διαφορα καλωδια μεσα στην καλωδιωση την κεντρικη εκτος του κυκλωματος που αναφερετε και ευτυχως εχω και ενα πολυ καλο φιλο και ηλεκτρολογο και μου εσωσε το μηχανακι...


Χαρακτηριστικα θα αναφερω την απορια του... καλα ρε Γιωργο και δουλευε το μηχανακι ετσι....
Και φυσικα η αποστομωτικη απαντηση... αφου ειναι honda ρε φιλε...

Εκτος της πλακας τωρα ειναι πολυ χαρουμενος που ειναι παλι ακμαιο το μηχανακι μου..

παραθετω και τα πειστηρια του εγκληματος

Παρεπιπτωντως η φθορα των καλωδιων ειχε φτασει μεχρι και τα φισες των φωτων......

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Dscn1599c

Uploaded with ImageShack.us
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

27/9/2010, 1:18 am
Παναγιώτης Κ. wrote:Γνωρίζοντας προσωπικά (για πολύ λίγη ώρα) το άτομο, αλλά έχοντας ακούσει και απο πολύ κόσμο τα καλύτερα λόγια, και σε επίπεδο γνώσεων και σε επίπεδο εξυπηρέτησης, θα έδινα βάση σε ό,τι θα μου έλεγε.

Το ότι φαίνεται εξυπηρετικός δεν λέει τίποτα. Τελικά, όταν φθάνει η ώρα να προσφέρει τις υπηρεσίες του τι γίνεται?
Σου γράφει τη γνωστή μλκία ότι τα μοντέλα της Ευρώπης είναι διαφορετικά. Αφού το ίδιο part number φοράνε κυρίε και τα ίδια προβλήματα βγάζουν.
Απλά εντολές εκτελεί και αυτός, όπως και τα εξουσιοδοτημένα της Honda.
Όπως τον καιρό που είχα το Strom από καινούργιο και πήγαινα στον αρχιμηχανικό του Σφακαινάκη και του διαμαρτυρόμουν ότι το μπροστινό χτυπάει άσχημα σε εγκάρσια σαμαράκια και μου έλεγε μην ανυσηχείς είναι πλευστοί οι δίσκοι, αυτό ακούς. Πλευστό είναι το κεφάλι σου εσένα και του Σφακιανάκη, ουρακοτάγκε ήθελα να του πω, που θα με κοροιδέψεις. Είπαμε, από το νομό Ηλείας είμαστε όχι από το νομό κοροιδίας. Cool
Όταν μου έσπασε ο λεβιές των ταχυτήτων στα 7.000km στο Suzuki Address που έχω σε εγγύηση, πήγα από εκεί και είπα ότι έτσι και μου το κάνει "αβαβα" θα του τον φέρω στο κεφάλι. Ευτυχώς για αυτόν ο λεβιές αλλάχτηκε χωρίς πολλά-πολλά και χωρίς χρέωση.

Το δικό μου το τσέκαρα και δεν έχει θέμα, αλλά ποιος εγγυάται ότι δεν θα έχει στις επόμενες εκδρομές.

Μην το ψάχνουμε παιδιά, τίποτα δεν θα γίνει διότι δεν υπάρχουν οι κατάλληλες κρατικές δομές (σε αυτό το μπουρδέλο που είμαστε) να ελέγχονται οι Σαρακινοί και λοιποί.

Για την ιστορία λοιπόν, στην Αμερική η ανάκληση προήλθε από τις αναφορές κάποιων αναβατών (αρχικά 2 και μετά 5) στο ειδικό τμήμα του εκεί υπουργείου μεταφορών το οποίο ασχολείται με τα παντός φύσεως προβλήματα που παρουσιάζονται σε όλα τα οχήματα που πωλούνται στην Αμερικάνικη αγορά. Στη συνέχεια η Honda Αμερικής ουσιαστικά πιέστηκε να βγάλει την ανάκληση, διότι θα έπεφτε πέλεκυς. Knupp

Να αναφέρω επίσης ότι σε κουβέντα που είχα με κάποιο κάτοχο VFR 2005 του οποίου του έλιωσαν οι φύσες στη λίμνη Πλαστήρα (καλή ώρα Laughing ) μου ανέφερε ότι το θέμα είναι γνωστό στους κύκλους της Honda και χαρακτηριστικά κάποιοι dealer της Honda και ενώ οι μηχανές ήταν σε εγγύηση, στα πρώτα service αντικαθιστούσαν τις ελαττωματικές πλεξούδες από μόνοι τους χωρίς να αναφέρουν τίποτα στον ιδιοκτήτη.

Εγώ προτείνω να κινηθούμε μαζικά και να ζητήσουμε ακρόαση σε πρώτη φάση από το κ. Περσίδη, όπου θα του θέσουμε το θέμα της ανάκλησης, εφόσον πιο πριν έχουμε συμβουλευτεί κάποιο δικηγόρο για τους μοχλούς πίεσης που θα μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε.
Τι λέτε?
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

27/9/2010, 10:45 am
Προσωπικά συμφωνώ ότι αν ασκηθεί μαζική πίεση θα υπάρχει αποτέλεσμα. ΓΙα αυτό και το ανέφερα εδώ. Επίσης θεωρώ ότι κανείς μα κανείς δεν πρόκειτε να κερδισει κάτι περιμένοντας να του το "χαρίσουν".... ας είμαστε ειλικρινείς αν τελικά πα΄ραπονο έχουμε κάνει στη Honda 5 άτομα... όλα κι όλα... γιατί να ενδιαφερούν?? Είμαστε 5 δεν είμαστε 20-30.....

Βασικά έστειλα άλλο ένα email στον κ.Περσίδη μιας και ως τώρα δεν είχα απάντηση... έχω κάποιες ιδέες που μπορούμε να ασκήσουμε κάποιας μορφής πίεση στην μαμά εταιρία... θα τα πούμε κ από κοντά στη λέσχη. Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 354640
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

27/9/2010, 11:36 am
παιδια αυτο το προβλημα μην το αφηνετε στην τυχη του,τακτοποιηστε το συντομετερο δυνατο γιατι θα προκαλεσει ατυχημα σιγουρα,δεν υπαρχει περιπτωση.Το δικο μου μηχανακι δεν ηταν στον καταλογο με τους αριθμους πλαισιων που διαβασα ,αλλα να μου συνεβη.

Ειμαι απλα τυχερος που το προλαβα.

Φαντασου να το παθαινε σε καμια βολτα η εκδρομη και να μου λαμπαδιαζε το μηχανακι,τοτε τι να λεμε...

Το προβλημα λυνεται και σε ενα καλο ηλεκτρολογο,του πας εκτυπωμενο το κυκλωμα που εχει προβλημα(βρισκεται στο παρον ποστ) και τακτοποιηται.

Ειλικρινα ολο το σαββατοκυριακο αυτο σκεφτομουν...τι μπορουσα να παθω... και εχω και οικογενεια με τρια παιδια πισω...


Οσον αφορα την ασυδοσια της Honda ναι ρε γαμωτο ητανε ενας λογος που δεν επαιρνα και μηχανακι τοσο καιρο της εταιριας αυτης.

Οι αντιπροσωποι της ειναι λες και εχουν βγει απο ενα καλουπι ...το ιδιο παντου ... εξυπηρετηση μηδεν ...

Τελος παντων..
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

28/9/2010, 12:36 pm
σημερα παλι ξεμεινα ,ρευμα υπαρχει φωτα ,κοντερ ολα κανονικα απλως γυρναει η μιζα δεν παιρνει μπροστα,περιμενω τον ηλεκτρολογο να δει τι εχει,θα επανελθω για την τελικη διαγνωση της βλαβης
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

28/9/2010, 1:38 pm
vfrgeorgepatra wrote:σημερα παλι ξεμεινα ,ρευμα υπαρχει φωτα ,κοντερ ολα κανονικα απλως γυρναει η μιζα δεν παιρνει μπροστα,περιμενω τον ηλεκτρολογο να δει τι εχει,θα επανελθω για την τελικη διαγνωση της βλαβης



Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 713909 Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 713909 Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 713909
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

28/9/2010, 2:07 pm
παιζετε με τον πονο μου,αλλα δεν πειραζει ....ας φτιαζτει το μοτορι μου και τα ξεχναω ολα......
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

28/9/2010, 3:46 pm
Εύχομαι να είναι κάτι εύκολο και να μην ξανασυμβεί. cheers
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

28/9/2010, 4:51 pm
Roberto_Diavolo wrote:
Το ότι φαίνεται εξυπηρετικός δεν λέει τίποτα. Τελικά, όταν φθάνει η ώρα να προσφέρει τις υπηρεσίες του τι γίνεται?
Σου γράφει τη γνωστή μλκία ότι τα μοντέλα της Ευρώπης είναι διαφορετικά. Αφού το ίδιο part number φοράνε κυρίε και τα ίδια προβλήματα βγάζουν.
Απλά εντολές εκτελεί και αυτός, όπως και τα εξουσιοδοτημένα της Honda.
.
.
.
.
.
Εγώ προτείνω να κινηθούμε μαζικά και να ζητήσουμε ακρόαση σε πρώτη φάση από το κ. Περσίδη, όπου θα του θέσουμε το θέμα της ανάκλησης, εφόσον πιο πριν έχουμε συμβουλευτεί κάποιο δικηγόρο για τους μοχλούς πίεσης που θα μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε.
Τι λέτε?

Thumbsup +782

μαζι σου Παναγιωτη, ειδικα σε οτι αφορα την τελευταια σου προταση :_hi:
noe13
noe13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 276
Ηλικία : 39
Μοντέλο : vfr 800 v-tec 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

28/9/2010, 6:32 pm
vfrgeorgepatra wrote:σημερα παλι ξεμεινα ,ρευμα υπαρχει φωτα ,κοντερ ολα κανονικα απλως γυρναει η μιζα δεν παιρνει μπροστα,περιμενω τον ηλεκτρολογο να δει τι εχει,θα επανελθω για την τελικη διαγνωση της βλαβης

μαλλον εχει κοπει το καλωδιο που ειναι ακριβως κατω απο τον διακοπτη...!Το επαθα κι εγω προσφατα!Να χεσω τα καλωδια τους μεσα....

Να υποθεσω οτι δε δουλευε και το βεντιλατερ ετσι?
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

28/9/2010, 8:44 pm
παιδια ηλεκτρονικη τελικα εβρασε ολη στα καλωδια,κανενας καμια ιδεα για μεταχειρισμενη?
μοντελο 2003
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

28/9/2010, 9:55 pm
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 12:20 am
vfrgeorgepatra wrote:παιζετε με τον πονο μου,αλλα δεν πειραζει ....ας φτιαζτει το μοτορι μου και τα ξεχναω ολα......
Δεν ήθελα να φανεί ως πλάκα. Και εγώ καμμένος είμαι με το μοτόρι και συμπάσχω μαζί σου. 1200 ευρωπουλάκια εώς τώρα και έπεται συνέχεια. Εξού και ο τίτλος τραγουδιού "Κάψε".

vfrgeorgepatra wrote:παιδια ηλεκτρονικη τελικα εβρασε ολη στα καλωδια,κανενας καμια ιδεα για μεταχειρισμενη?
μοντελο 2003
Εννοείς ότι η ηλεκτρονική σου είχε πρόβλημα και αυτό ήταν η αιτία για τα καμμένα καλώδια? Ή ότι τα καμμένα καλώδια (λόγω κακών γειώσεων, κλπ.) σου δημιούργησαν πρόβλημα στην ηλεκρονική?
Συγγνώμη αν κάνω "χαζή" ερώτηση αλλά αφ'ενός δεν κατάλαβα τι εννοείς, αφ' ετέρου η ηλεκτρονική δεν υπήρχε σαν παράγοντας τόσο καιρό στις σκέψεις μου.

Για μεταχειρισμένα, αν δεν θέλεις να φέρεις από Ebay, κοίταξε στον "Mouratis" στην Π. Ράλλη. Βάλτο στο google και θα βρεις τα στοιχεία του. Είναι και γνωστός, ρώτα αν έχει ή μπορεί να σου φέρει. Μπορώ να περάσω να κάνω και εγώ μια επαφή.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 10:01 am
ειλικρινα ευχαριστω για τις συμβουλες σας.
Φιλε roberto το προβλημα ξεκινησε απο τις ελλατωματικες καλωδιωσεις που ξεκιναν απο την μπαταρια οι οποιες αντικατασταθηκαν ολες με καινουργιες αλλα η ζημια ειχε ηδη γινει καθοτι το μηχανακι οσο καιρο το εχω εγω ,περιππου 3 μηνες ,αλλα και απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη του ο οποιος δεν ειχε ιδεα για το προβλημα.

Τελικα θα επισκευασω την ιδια,την ανοιξε ο ηλεκτρολογος μου και μου ειπε οτι βρηκε το προβλημα,καμμενα εξαρτηματα, και θα την επισκευασει και θα γινει σαν καινουργια.

Οπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο ποστ μου απορουσε ο ηλεκτρολογος πως δουλευε μεχρι τωρα. .... οποτε καταλαβαινεις .

Τα παντα οσον αφορα καλωδιωσεις ειχαν αντικατασταθει το σαββατο, απλως τα πιναξε η ηλεκτρονικη.

το καλωδιο που φαινεται στην φωτο το πιο καμμενο ,πηγαινε στην ηλεκτρονικη.





tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 11:35 am
:( Blink Fool confused2 ρε μαλακιστίρια τώρα τα λέτε όλα αυτά, θα δώσω πίσω τα λεφτά στον αδερφό μου και θα κρατήσω το 750 καλού κακού, δεν ξεύρεις ποτέ Razz lol!
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 11:41 am
πληρωνουμε αμαρτιες της Honda
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 12:30 pm
Γιωργο και εγω ειμαι μεσα,οπως ξερεις,σε οτι κανεις με Σαρακακη,και νασαι καλα που το ξεκινησες Smile
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 12:35 pm
Ρε παιδιά, γιατί δεν κάνετε μια προσπάθεια να καλέσετε επίσημα σαν Φορουμ τον κ. Περσίδη (κάτοχο και VFR εξ όσων γνωρίζω) να έρθει μια Δευτέρα ΣΥΜΟΦΕ.
Μια δια ζώσης επαφή θα βοηθούσε πολύ, δεν νομίζετε;
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 1:01 pm
απο οτι γνωριζω και μαλιστα ειχε αναφερθει και σε αυτο το ποστ ,το προβλημα στην αντιπροσωπεια αλλα ακομα καλα κρατει,οποτε οσον αφορα εμενα αναγκαστικα να να μην λαμπαδιασει το μηχανακι το εφτιαξα μονος μου.

Συγκεκριμενα πριν απο λιγο με πηρε και ο ηλεκτρολογος και μου ειπε οτι το μηχανακι μου ειναι ετοιμο και δοκιμασμενο.

Ειχαν καει κατι ολοκληρωμενα κυκλωματα στην ηλεκτρονικη τα οποια αντικατασταθηκαν μα νεα και πιο αναβαθμισμενα απο οτι μου ειπε.

Μενει να κανω μολις κλεισω το μαγαζι να παω να το κανω δοκιμη και ο ιδιος και θα επανελθω με τις εντυπωσεις μου.



tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 1:16 pm
Άντε μπρε, ετοιμοπόλεμο πάλι, πάρε και κανένα πυροσβεστήρα να έχεις Razz άμα σε ρωτούν, να λες ότι είναι fast σε οικονομική συσκευασία Laughing
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 1:26 pm
χααχαχαχαχαχ καλο .
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 7:33 pm
παιδες το μηχανακι το πηρα πριν απο λιγο το οποιο ειναι σαν και πρωτα,παρατηρησα οτι δεν φρεναρει πλεον τοσο πολυ το μοτερ πλεον διοτι ,δεν δουλευε καλα η τρομπα πρωτα,δηλ οχι μονο φτιαχθηκε αλλα δουλευει και καλυτερα.....

Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

29/9/2010, 7:37 pm
Thumbsup
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005 Empty Re: Ανάκληση για αλλαγή πλεξούδας σε VFR 2002-2005

30/9/2010, 1:10 am
tomakos wrote: :( Blink Fool confused2 ρε μαλακιστίρια τώρα τα λέτε όλα αυτά, θα δώσω πίσω τα λεφτά στον αδερφό μου και θα κρατήσω το 750 καλού κακού, δεν ξεύρεις ποτέ Razz lol!

Εσύ ρε παιδί δεν έχεις θέμα, το δίκο σου είναι '06 και μετά. Μην ανυσηχείς.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum