Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

+12
Al_Bandy
Fanrider
gabadoo
Vvag
finrod
Φυσαλίδα
Don John
dirty
Tinder
DoctorAbo
apostat
KiloMeater
16 posters
Go down
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 12:23 pm
ρε παλλικάρια.. μια απορία
παιδιά-σκυλιά κτλ δεν έχετε? πως το καταφέρνετε αυτο το πράγμα καθε ΣΚ...
και καλά, κάτι μικροί (πχ Vvag) αντε δικαιολογούνται, και μεις αυτά κάναμε στα νιάτα μας...

για πείτε το κόλπο μηπως κάτι έχω κάνει λάθος...
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 12:26 pm
KiloMeater wrote:για πείτε το κόλπο μηπως κάτι έχω κάνει λάθος...
Γυναίκα με κατανόηση, που έχει και αυτή προσωπική ζωή. Drinking
Τα παιδιά βολεύονται σε καμιά μάνα/πεθερά/νταντά. Wink
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 1:17 pm
Προσωπικά έχω γυναίκα και ντεν εκω παιντιά καρντιά μου.
Η γυναίκα είναι χειραφετημένη (όταν δεν έρχεται μαζί μου)
Σκυλιά επίσης ντεν εκω καρντιά μου
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 1:31 pm
Γυναίκα -οκ, και προσωπική ζωή έχει, και μια χαρά άνετη είναι με το να πάω μοτο-βόλτα, ακόμα καλύτερα να έρθει και αυτή μαζί, γουστάρει!
Το θέμα είναι τα πιτσιρίκια... και δεν είναι τόσο το θέμα 'ποιον να βρώ να τα κρατήσει'. Μαμα & πεθέρά υπάρχει...

Αλλά ρε παιδιά.. ολη την εβδομάδα τα βλέπω 2 ώρες το βράδυ.. αμα φάω και τη μια μέρα απο το ΣΚ για βόλτα...
Ο 'μεγάλος' ερχται και κρεμίεται στο πόδι μου και κλάιει 'μπαμπά μη πάς στη δουλειά' και κάτι τέτοια...
Με μισή καρδιά φεύγω... Οκ τα ξέρω τα ανεπιχειρήματα (λιγο προσωπικός χρόνος κανέι καλό, κτλ κτλ και τα εχω πεί πολλάκις και εγώ) αλλά η κάνεις παιδιά και είσαι σωστός απέναντί τους, ή δεν κάνεις...
Και το να χάσεις το ΣΚ για να πας τη βόλτα που καραγουστάρεις, τουλάχιστον τα χρόνια που είναι μικρούλια και εισαι ο καλύτερος τους φίλος, δεν είναι 'σωστό' στα δικά μου τα βιβλία...
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 1:40 pm
KiloMeater wrote:Αλλά ρε παιδιά.. ολη την εβδομάδα τα βλέπω 2 ώρες το βράδυ.. αμα φάω και τη μια μέρα απο το ΣΚ για βόλτα...

Πολύ σωστός. Thumbsup
Εγώ δουλεύω σπίτι και τα βλέπω τα παιδιά μου συνέχεια, οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα. Σε καταλαβαίνω όμως καλά.

Γιατί δεν το κάνεις εκ' περιτροπής; Πήγαινε ένα ΣΚ μια εκδρομή με τουτού και τα παιδιά σε ένα ωραίο μέρος, έστω για πικνικ.
Το επόμενο ΣΚ κάνε μια μέρα μια δικιά σου βόλτα, μια μέρα μαζί με τα παιδιά, και πάει λέγοντας.

Νομίζω ότι τα παιδιά είναι ευχαριστημένα, αν νιώθουν ότι συμμετέχουν στην ζωή σου, και σου δίνουν ευχαρίστως τον χώρο να πας και μια φορά να παίξεις με τους δικούς σου φίλους. Very Happy
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 1:49 pm
KiloMeater wrote:Γυναίκα -οκ, και προσωπική ζωή έχει, και μια χαρά άνετη είναι με το να πάω μοτο-βόλτα, ακόμα καλύτερα να έρθει και αυτή μαζί, γουστάρει!
Το θέμα είναι τα πιτσιρίκια... και δεν είναι τόσο το θέμα 'ποιον να βρώ να τα κρατήσει'. Μαμα & πεθέρά υπάρχει...

Αλλά ρε παιδιά.. ολη την εβδομάδα τα βλέπω 2 ώρες το βράδυ.. αμα φάω και τη μια μέρα απο το ΣΚ για βόλτα...
Ο 'μεγάλος' ερχται και κρεμίεται στο πόδι μου και κλάιει 'μπαμπά μη πάς στη δουλειά' και κάτι τέτοια...
Με μισή καρδιά φεύγω... Οκ τα ξέρω τα ανεπιχειρήματα (λιγο προσωπικός χρόνος κανέι καλό, κτλ κτλ και τα εχω πεί πολλάκις και εγώ) αλλά η κάνεις παιδιά και είσαι σωστός απέναντί τους, ή δεν κάνεις...
Και το να χάσεις το ΣΚ για να πας τη βόλτα που καραγουστάρεις, τουλάχιστον τα χρόνια που είναι μικρούλια και εισαι ο καλύτερος τους φίλος, δεν είναι 'σωστό' στα δικά μου τα βιβλία...

Αδελφέ Kilomeater θαυμάζω τη στάση σου και χαίρομαι πολύ που την κρατάς τόσο στιβαρά.
Τα παιζάκια σου είναι ο πολυτιμότερος λόγος ύπαρξης που έχεις και εσύ ο ίδιος (είμαι σίγουρος για αυτό).
Καταλαβαίνω επίσης πως η "συμφωνία" λοιπόν εγώ θα είμαι ο μπαμπάς και συ ο γιός μου" πρέπει να τηρείται και να επιβεβαιώνεται στην πράξη.

Συνεπώς δέξου απλά το θαυμασμό μου για τη στάση σου και θα φροντίσουμε στο μέλλον να μιλάμε ΚΑΙ για Κυριακές προκειμένου να μη στερούμαστε εμείς την παρέα των φίλων μπαμπάδων και τούμπαλιν.
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 1:56 pm
KiloMeater wrote:ρε παλλικάρια.. μια απορία
παιδιά-σκυλιά κτλ δεν έχετε? πως το καταφέρνετε αυτο το πράγμα καθε ΣΚ...
και καλά, κάτι μικροί (πχ Vvag) αντε δικαιολογούνται, και μεις αυτά κάναμε στα νιάτα μας...

για πείτε το κόλπο μηπως κάτι έχω κάνει λάθος...

Ομολογώ και 'γώ ότι σκυλιά δεν έχω Smile
Τώρα με την γυναίκα το έχω λύσει το θέμα καθότι δεν θέλει να δει την μηχανή ούτε από μακριά αλλά έχει αποδεχθεί το γεγονός ότι και ' γω θέλω να κάνω την @@βλα μου.
Με τα παιδιά τώρα ... απλά δεν κάνω εκδρομές καθε ΣΚ Razz και υπάρχει χρόνος να τα βλέπω αρκετά. Μην ξεχνάμε ότι στην επαρχία η ζωή δεν είναι τρελοκομείο (άσχετα με το που δουλεύω) Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις 713909
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 3:26 pm
φερνεις τη γυναικα σε τετοιο σημειο ωστε να μην θελει να σε δει
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 6:52 pm
Φιλε Ηλια σε καταννοω ΑΠΟΛΥΤΑ και σεβομαι πραγματικα τις αποψεις σου αλλα και τον τροπο που τις εκφραζεις!! Worthy

Θα σου πω μονο οτι και εγω για καποια χρονια (οταν ειχα μικρη την κορη μου) ειχα πραγματικα ξεχασει καθε τετοια βολτα και το μηχανακι ηταν σχεδον παροπλισμενο.

Τωρα που η μικρη ειναι πια μια δεσποινιδα στα 17 της τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα. Smile
Οσο για την συζυγο θα σου πως το εξης:
Δουλευω καθημερινα 14+ ωρες (και φυσικα δεν λεω πως ειμαι ο μονος)...........η καθημερινη πιεση και το αγχος ειναι νομιζω γνωρισμα της ζωης ολων μας.
Η συζυγος λοιπον, για να ξαναγυρισω εκει, μου λεει χαρακτηριστικα:
Καθε φορα που πας μια τετοια βολτα ειναι σαν να γυριζεις πισω νεωτερος...... καθε τετοια δραστηριοτητα αν ειναι να σε κανει να χαλαρωνεις και να εισαι καλυτερα κανε την. Κανε αυτο που δεν μπορεσες να κανεις οταν επρεπε Smile

Ετσι λοιπον λεω πως ειμαι ευτυχης να εχω αυτην την καταννοηση Thumbsup (και μην φανταστεις πως την εχω παντα)

Τωρα για την περιπτωση που θες να συνδιασεις και τα δυο. οικογενεια και μοτοσικλετα (που σαφως ειναι σωστο να το κανεις) υπαρχει και το παρακατω Wink Wink




http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=34fd9db9b7617c4fbdb56a20761c8e32&postid=1542663#post1542663
Φυσαλίδα
Φυσαλίδα
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-18
Mηνύματα : 942
Ηλικία : 43
Μοντέλο : nexxon 72cc
Κράνος : x-spirit shoei

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 8:42 pm
εγώ πιστεύω, πως οταν μπορούμε να επιλέξουμε, πράττουμε όπως αισθανόμαστε!!
άρα kilomeater, πιστεύω, πως εσύ είσαι ευτυχισμένος και ολοκληρωμένος αυτή την στιγμή κοντά στα παιδιά σου, κάθε σουκού! (λόγω ηλικίας, άκρως αποδεχτό και μπράβο σου!!)
κάποιος άλλος, σε άλλη φάση ζωής, πράττει αντίστοιχα!
εγώ θεωρώ πως σε κάθε ηλικία και φάση, ο προσωπικός χρόνος είναι απαραίτητος!! με ανάλογη συχνότητα!!

cheerleader cheerleader
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 8:47 pm
Αυτα γράφετε και δεν πρόκειται να παντρευτούμε ποτέ μας εμείς οι λεύτεροι Cool
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 8:56 pm
finrod wrote:Αυτα γράφετε και δεν πρόκειται να παντρευτούμε ποτέ μας εμείς οι λεύτεροι Cool

Πες τα, πες τα....

τρομοκράτες...

Razz Razz Razz Razz
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 10:04 pm
finrod wrote:Αυτα γράφετε και δεν πρόκειται να παντρευτούμε ποτέ μας εμείς οι λεύτεροι Cool

Ισα ισα βρε!! Smile
Με αυτα που εγραψα εγω κουραγιο σας εδωσα Wink
Αντε λοιπον παρτε την αποφαση και μπειτε στο club μας Cool Cool


Αντε τωρα να πειστει καποιος, να μην ξαναδει βολτα μετα, τι μπινελικι εχω να εισπραξω lol! lol!
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 10:08 pm
Πολυ μεγαλη κουβεντα ανοιξες φιλε....
Ειναι σταση ζωης η υπευθυνοτητα απεναντι στην οικογενεια,και οχι μονο εκει....
Το θεμα ειναι να εισαι παρων σε φασεις που θα στο ζητησουν,χωρις αυτο να σημαινει οτι θα τους εχεις παρατημενους στο ελεος του Θεου τον υπολοιπο καιρο....

Εαν εχεις ισσοροπημενη προσωπικοτητα και εχεις βρει την ηρεμια μεσα σου,ξερεις απο μονος σου ποτε πρεπει να εισαι μαζι τους και ποτε εχεις την αναγκη να ξεσκασεις....Και η οικογενεια θα καταλαβει την αναγκη σου,να εισαι σιγουρος...

Τουλαχιστον σε εμενα ετσι λειτουργει...Δεν ειναι ο χρονος που τους αφιερωνεις(η τουλαχιστον μονο αυτος....).Ειναι η ασφαλεια που τους εξασφαλιζει η παρουσια σου,η ηρεμια σου,η αποφασιστικοτητα που δειχνεις στα δυσκολα,οι σωστες επιλογες που κανεις για την οικογενεια...και πολλα αλλα....

Ειναι προκληση για μενα να ειμαι το σημειο αναφορας της οικογενειας μου,και ας ξεκλεβω λιγο απο τον χρονο για να φορτωσω τις μπαταριες μου....Ξερουν οτι θα ειμαι εκει που πρεπει οταν και αν χρειαστει...
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 10:15 pm
Σοφες κουβεντες Θοδωρη!!

Μπραβο σου!! Respect
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

1/10/2009, 11:17 pm
Νομιζω πως παραπανω τα εξαιρετα μελη σου τα ειπανε με τον καλυτερο τροπο , και εγω να σου συμπληρωσω πως ναι η οικογενεια ειναι πανω απο ολα

αλλα ενα Σαββατο η μια Κυριακη τουλαχιστον το μηνα , ξεκλεβετε ειναι ελαχιστοτατη η απουσια αυτη .

Και εγω οταν τα ειχα μικρα Baby τα παιδια ειχα ξεχασει τι θα πει βολτες (η καρδουλα μου τοξερε) αλλες και οι συνθηκες τοτε , καν δεν ειχα κομπιουτερ για να εχω τους πειρασμους scooter καθε τοσο παμε εδω παμε εκει .

Τεσπα αντε φροντισετο να σε βλεπουμε και ποτε ποτε. cheers cheers

.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

2/10/2009, 3:35 pm
Εντάξυ μην το τραγικοποιούμε κιολας, ούτε είμαι ούτε παριστάνω τον ήρωα και τον μπαμπά υπόδειγμα Razz
Συμφωνώ 100% με όσα γράψατε και οσο μπορώ τα κάνω και στην πράξη.
Προσπαθώ να το κάνω όμως στιγμές που έχει την ελάχιστη επίδραση στα οικογενειακά. Μερικές απο τις λύσεις που έχω βρεί: μονοήμερη εκδρομή που και πού εργάσιμη μερα (9-5) με κανονική άδεια απο τη δουλειά, κάνα track day Τετάρτης μεσημεριάτικο, καμια αστική μοτοβόλτα με φίλους μετά τις 11.00-11.30 (μμ) που εχουνε παει για ύπνο κτλ..

Δυστυχώς κάποια πράγματα ειναι αδιαπραγμάτευτα: πχ ΣΥΜΟΦΕ.. 9μιση με 11 ειναι η χειροτερη ωρα που παλευουμε να τα κανουμε μπανάκι, να πάνε για ύπνο κτλ.. που να πας... Σαββατο επίσης δύσκολο μιας και είναι η βόλτα του μικρού που την περιμένει πως και πώς σε κανα παιδότοπο, παιδική χαρά, σουπερμαρκετ κτλ..

Τουλάχιστον βάζετε πολλές φωτογραφίες απο τις όποιες δραστηριότητες και 'ταξιδεύουμε' και μείς
Very Happy Very Happy
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

23/11/2009, 12:10 pm
Εχθές, επειτα απο ... 3,5 ετη (!!!! Shocked καθως το γράφω μου φαίνεται απίστευτο) , απο τη σιτγμή δηλαδή που μπήκαμε στο χορό με τις εγκυμοσύνες κτλ.. ηταν η πρώτη φορά που καταφέραμε με τη γυναίκα μου να πάμε μια μονοήμερη εκδρομή με τη μηχανη!!

Κατι ο καιρός που ήταν υπέροχος, κάτι η πρωτόγνωρη για τα δεδομένα μας πλέον χαλαρώτητα της ημέρας, κάτι τα ωραία μέρη που πήγαμε (420 χλμ, ξεκινώντας καφέ απ Stork , περνώντας απο Ναύπολιο και καταλήγοντας για κοψίδια στο Λεβίδι) ήταν μια απο τις ωραίότερες μέρες & βόλτες μου των τελευταίων ετών.

Τι και αν δεν είχε σβέλτη οδήγηση και στριψίματα, ήταν μια καταπληκτική βόλτα, μόνο touring (no sport!)

To μόνο αρνητικό, κάποιες απο τις πολλές αναμνήσεις που άρχισαν να αναδύονται, για παρέες και ανθρώπους που πλέον δεν υπάρχουν, για καταστάσεις που δεν θα θα μπορέσουμε ποτέ να ξαναζήσουμε μαζί τους :(
Al_Bandy
Al_Bandy
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 259
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda cb1300 xr 250
Κράνος : Shoei xr1100

πιγκουινοπαιδο

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

23/11/2009, 12:15 pm
εμενα πως με επεισε η γυναικα μου το σαββατο οτι ειναι πιο διασκεδαστικο να βαψω το σπιτι απο το να παω βολτα μπορει να το εξιγισει κανεις....? αλλα ειναι θεμα προτεραιοτητων να καταφερουμε επιτελους να μεινουμε μαζι
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

23/11/2009, 7:42 pm
Al_Bandy wrote:να καταφερουμε επιτελους να μεινουμε μαζι

Φαντάζομαι εννοείς να περάσετε χρόνο μαζί, ε;! Blink
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

24/11/2009, 1:35 am
Να πω και εγω την γνωμη μου σαν παλιος μπαμπας και παλιος μοτ.της.
Οντως ο συνδιασμος οικογενειας με παιδια και ελευθερος χρονος ειναι προβλημα..ειδικα με τους σημερινους ρυθμους ζωης Mad Mad
Και το ερωτημα σου Ηλια ειναι ερωτημα και αλλων,πολλων μαλλον.
Τα παιδια μας βεβαια ειναι η ζωη μας, και αξιζουν καθε θυσια,νομιζω ομως οτι η
ρηση των αρχαιων ημων προγονων ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ μαλλον ταιριαζει καλυτερα στο ερωτημα σου.
Κι αυτο γιατι, και να μην βγαινεις ποτε,και νασαι στο μαραζι συνεχεια,μαλλον δεν κανει καλο σε κανενα,και βεβαια σε κανει χειροτερο και σαν γονεα,λογω ψυχολογιας κλπ.
Αν παλι φθασουμε στην υπερβολη,τοτε οπως ευστοχα εγραψες δεν δειχνουμε συνεπεια απεναντι στα παιδια μας και στις επιλογες μας γενικοτερα :( :(
Πιστευω ομως οτι ρολο παιζει,οχι μονο η ποσοτητα του χρονου που αφιερωνει κανεις μας στην οικογενεια του,αλλα και η ποιοτητα ;-
Καλο κουραγιο σε ολους τους γονεις Smile
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

24/11/2009, 1:15 pm
vasilakos wrote:Να πω και εγω την γνωμη μου σαν παλιος μπαμπας και παλιος μοτ.της.
Οντως ο συνδιασμος οικογενειας με παιδια και ελευθερος χρονος ειναι προβλημα..ειδικα με τους σημερινους ρυθμους ζωης Mad Mad
Και το ερωτημα σου Ηλια ειναι ερωτημα και αλλων,πολλων μαλλον.
Τα παιδια μας βεβαια ειναι η ζωη μας, και αξιζουν καθε θυσια,νομιζω ομως οτι η
ρηση των αρχαιων ημων προγονων ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ μαλλον ταιριαζει καλυτερα στο ερωτημα σου.
Κι αυτο γιατι, και να μην βγαινεις ποτε,και νασαι στο μαραζι συνεχεια,μαλλον δεν κανει καλο σε κανενα,και βεβαια σε κανει χειροτερο και σαν γονεα,λογω ψυχολογιας κλπ.
Αν παλι φθασουμε στην υπερβολη,τοτε οπως ευστοχα εγραψες δεν δειχνουμε συνεπεια απεναντι στα παιδια μας και στις επιλογες μας γενικοτερα :( :(
Πιστευω ομως οτι ρολο παιζει,οχι μονο η ποσοτητα του χρονου που αφιερωνει κανεις μας στην οικογενεια του,αλλα και η ποιοτητα ;-
Καλο κουραγιο σε ολους τους γονεις Smile

+100 :_hi:
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

25/11/2009, 10:41 pm
αραθέτω μία διαφορετική προσεγγιση στ οπαραπανω προβλημα
Ειμαι και εγώ πατέρας δύο μικρων παιδιων παραλόλα αυτα με αρκετη προσπάθεια απο μέρους μου και αρκετη κατανόηση απο την συμβια μου κυριολεκτικα κλεβω χρόνον απο παντου. Εκει που καθομαι και παιζω με τα παιδια το βράδυ μόλις πάνε για ύπνο βγάζω λάμπα και εργαλεία και κάνω και καμια δουλεια στις μοτο μου.
Αλλες φορές μάλιστα κάποιες Κυριακες ξυπνω πολυ νωρις το πρωι και πηγαινω κοντνες εκδρομές μόνος με μοτοσυκλέτα επιστρεφω κοντα στο μεσημέρι στηνω ψησταρια και ειναι όλοι ευτιχισμένοι
Είναι γεγόνος πώς αν κάτι το θέλεισ πολύ και το προσπαθείς κάτι μπορει να πετυχεις
αλωστε η προσωπική μας ευτυχια εχει επιπτωση πόλυ στα παιδια μας.
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

7/12/2009, 3:18 pm
Όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών!
Για μένα τα παιδιά και οικογένεια είναι το πιο σημαντικό!
Απλά λόγω δουλειάς και επαρχίαςθεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό γιατί χαίρομαι τα παιδιά μου να μεγαλώνουν!
Κάθε 15 πάμε κοντινές μονοήμερες εκδρομές με την μηχανή ΄η με τα παιδιά!
Μαστορεύω απογεύματα ,βράδια και αυτό που μου λείπει έιναι μεγάλες διαδρομές με πολλά χμ και παρέα με ανθρώπους ιδίας τρέλας!
Μια δυότο πολύ φορές το χρόνο το κάνω κι αυτό μόνος μου!
Εντάξει δεν μπορούμε να τα χουμε όλα στην ζωή!
Σε καμιά 15 χρόνια Shockedθα γυρίσω την Ευρώπη με μηχανή!
δεν με πήραν και τα χρόνια τζόβενο είμαι ακόμη!
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

7/12/2009, 4:34 pm
Tελικα τα παντα ειναι θεμα θελησης.
Καλως ηλθες κιολας Γρηγορη στο φορουμ..ειμαστε και πατριωτες εγω κοντα απ το Γυθειο Thumbsup Thumbsup
Καποια στιγμη μια βολτα μας θα ειναι εως Λεωνιδιο Κοσμα Σπαρτη κανονισε να ανεβεις στο Κοσμα να τα πουμε Wink
Εχω και ενα φιλαρακι απ τα παιδικα μου χρονια,με fazer,μηχανοβιο πολυ παλιο που μενει Μονεμβασια και εργαζεται στους Μολαους.
Συναντιομαστε καμια φορα εκει στον Κοσμα,τα λεμε και μετα ξανα βουρ παλι.
Aντε να μας αξιωσει ο θεος να τα πουμε απο κοντα Γρηγορη.
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

7/12/2009, 4:49 pm
vasilakos wrote:Tελικα τα παντα ειναι θεμα θελησης.
Καλως ηλθες κιολας Γρηγορη στο φορουμ..ειμαστε και πατριωτες εγω κοντα απ το Γυθειο Thumbsup Thumbsup
Καποια στιγμη μια βολτα μας θα ειναι εως Λεωνιδιο Κοσμα Σπαρτη κανονισε να ανεβεις στο Κοσμα να τα πουμε Wink
Εχω και ενα φιλαρακι απ τα παιδικα μου χρονια,με fazer,μηχανοβιο πολυ παλιο που μενει Μονεμβασια και εργαζεται στους Μολαους.
Συναντιομαστε καμια φορα εκει στον Κοσμα,τα λεμε και μετα ξανα βουρ παλι.
Aντε να μας αξιωσει ο θεος να τα πουμε απο κοντα Γρηγορη.
Κοσμάς-Πελετά Κρεμαστή μια από τις αγαπημεένες μου διαδρομές!
Εννοείται πως θαρθώ να σας συναντήσω!Drinking
Μονεμβασιά μένει ο αδερφός μου και πηγαίνουμε συχνά!
Την προπερασμένη Κυριακή είχαμε πάει μέχρι Γέρακα Κυπαρίσσι!
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

7/12/2009, 5:03 pm
grigoris wrote:
Κοσμάς-Πελετά Κρεμαστή μια από τις αγαπημεένες μου διαδρομές!

Από Χούνη μάλλον λες, ε; Δεν είναι χωματόδρομος Γρηγόρη; Ή το στρώσανε.
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

8/12/2009, 12:26 am
apostat wrote:
grigoris wrote:
Κοσμάς-Πελετά Κρεμαστή μια από τις αγαπημεένες μου διαδρομές!

Από Χούνη μάλλον λες, ε; Δεν είναι χωματόδρομος Γρηγόρη; Ή το στρώσανε.

Χωματόδρομος είναι ακόμη(ευτυχώς!)
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

8/12/2009, 10:46 am
Λοιπόν μετά από σοβαρά και πολλά meetings με τον εαυτό μου και τους συμβούλους μου, νομίζω πως έλυσα το θιέμα του συνδιασμού των μοτοσυκλετιστικών δραστηριοτήτων / οικογένειας ως εξής :

Φυσικά, η λύση (όπως όλες οι μεγάλες λύσεις στη ζωή είναι απλή).

Περίπτωση Νο 1 - Υπάρχει γυναλίκα και δεν υπάρχουν παιδιά

Απλά φορτώνετε τη γυναίκα πίσω και την πέρνετε μαζί σας. Προσοχή στην τεχνική λεπτομέρεις. Μην πάρετε ποιτέ ενδοσυνεννόηση.

Περίπτωση Νο 2 - Υπάρχει γυναίκα και 2 παιδιά

Προμηθεύεστε το παρακάτω αξεσουάρ για τη μοτοσυκλέτα σας

[img][img=https://2img.net/r/ihimg/thumbnmail.png][/img]

και ακολούθως, φορτώνετε τη γυναίκα πίσω σας όπως στην περίπτωση Νο 1 και το ένα ή τα 2 παιδιά στο αξεσουάρ πλάΙ σας.

Αυτές τις μέρες επεξεργαζόμαστε στον συνδιασμό γυναίκα - 2 παιδιά, ένας σκύλος και πολλά μπαγκάζια.

Φυσικά και το δεύτερο αξεσουάρ θα μοιάζει κάπως έτσι

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Combination

αλλα βρισκόμαστε σε δοκιμές οδήγησης με μια VFR εξοπλισμένη και με τα 2 αξεσουάρ που είδατε.

Αντιμετωπίζουμε κάποια προβλήματα κατευθυντικότητας σε κατηφορική στροφή με φρενάρισμα και πλαγιολίσθηση. Επίσης, συνήθως σε αυτές τις στροφές πηδάει ο σκύλος έξω γιατί κλάνει μέντες και χάνεται πολύτιμος ταξιδιωτικός χρόνος μέχρι να τον μαζέψουμε και να τον πείσουμε να ξαναμπεί μέσςα

Μη βιαστείτε να υποθέσετε ότι εγώ και οι σύμβουλοί μου δεν αξιολογήσαμε πολλές εναλλακτικές λύσεις όπως αυτή που ακολουθεί:

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Hitchlocks1

Μετά από τα παραπάνω παρακαλώ να μην ξανακούσω δυσκολίες στον δημιουργικό συνδιασμό οικογενειακών υποχρεώσεων και μοτοσυκλετιστικών εκδρομών κλπ.

Αυτά και καλή σας μέρα προς το παρόν. Η ερευνητική ομάδα μας παραμένει στη διάθεση οιουδήποτε ενδιαφερόμενου για περισσότερες πληροφορίες.


Last edited by DoctorAbo on 8/12/2009, 4:44 pm; edited 1 time in total
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Empty Re: Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις

8/12/2009, 1:47 pm
DoctorAbo wrote:Μη βιαστείτε να υποθέσετε ότι εγώ και οι σύμβουλοί μου δεν αξιολογήσαμε πολλές εναλλακτικές λύσεις όπως αυτή που ακολουθεί:

Εκδρομές VS Οικογένεια/υποχρεώσεις Hitchlocks1

Μάλλον μόνο αυτή η εναλλακτική λύση είναι εντελώς αποδεκτή από την γυναίκα Razz
Οσο ψηστήρι και να έχω κάνει... Tomato violin fight3
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum