Go down
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

11/1/2015, 11:56 am
Ρε παιδια,θα σας πω τι μου κανει το vfrαρι μπας και εχετε καμια ιδεα να βοηθησετε...

Εκει που πηγαινεις κανονικα ,σε σταθερο ανοιγμα του γκαζιου γυρω στις 3000 στροφες κανει σαν να μπερδεύει για 300 μετρα και μετα φτιαχνει...και οταν το κανει αν βαλεις νεκρα και σταματησεις οι στροφες πεφτουν στις 800,σαν να κλεινουν οι πεταλουδες η σαν να εχει νερο η βενζινη η σαν να εχει χαλασει καποια μπουζοπιπα...αμα κανεις μια ξερογκαζια επανερχεται στα κανονικα...αυτο το κανει μια φορα ανα 100-200 χιλιομετρα...

Με το μηχανικο δεν μπορουμε να βρουμε τι ειναι,εχουμε καθαρισει μπεκ 2 φορες και εχουμε συνχρονισει τετραπεταλουδο αλλες 4 ετσι για το γαμωτο...

Εχεις κανεις καμια ιδεα,οχι οτι ειναι κατι τραγικο αλλα και μου την σπαει και δεν θελω να γινει καποια στιγμη καθημερινο φαινομενο...
sotosvfr
sotosvfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-09-06
Mηνύματα : 481
Ηλικία : 54
Μοντέλο : vfr800 vtec 2003 silver
Κράνος : arai & shoei x spirit II

"Θαρσείν χρή ταχ' αύριον έσετ΄ άμεινον",

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

11/1/2015, 3:04 pm
[quote="Drake"]Ρε παιδια,θα σας πω τι μου κανει το vfrαρι μπας και εχετε καμια ιδεα να βοηθησετε...

Εκει που πηγαινεις κανονικα ,σε σταθερο ανοιγμα του γκαζιου γυρω στις 3000 στροφες κανει σαν να μπερδεύει για 300 μετρα και μετα φτιαχνει...και οταν το κανει αν βαλεις νεκρα και σταματησεις οι στροφες πεφτουν στις 800,σαν να κλεινουν οι πεταλουδες η σαν να εχει νερο η βενζινη η σαν να εχει χαλασει καποια μπουζοπιπα...αμα κανεις μια ξερογκαζια επανερχεται στα κανονικα...αυτο το κανει μια φορα ανα 100-200 χιλιομετρα...

Με το μηχανικο δεν μπορουμε να βρουμε τι ειναι,εχουμε καθαρισει μπεκ 2 φορες και εχουμε συνχρονισει τετραπεταλουδο αλλες 4 ετσι για το γαμωτο...

Εχεις κανεις καμια ιδεα,οχι οτι ειναι κατι τραγικο αλλα και μου την σπαει και δεν θελω να γινει καποια στιγμη καθημερινο φαινομενο...[/quote)

Εχεις συναγερμο στο μηχανακι;
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

11/1/2015, 3:41 pm
sotosvfr wrote:

Εχεις συναγερμο στο μηχανακι;
[/quote]

Εχει εναν meta κατι αλλα δεν τον δουλευω ποτε και μου φαινεται πολυ κουφο να φταιει αυτο...
sotosvfr
sotosvfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-09-06
Mηνύματα : 481
Ηλικία : 54
Μοντέλο : vfr800 vtec 2003 silver
Κράνος : arai & shoei x spirit II

"Θαρσείν χρή ταχ' αύριον έσετ΄ άμεινον",

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

11/1/2015, 4:05 pm
Αν εχει παγιδευση της αναφλεξης ενδεχεται να την μπερδευει ακομα και κλειστος.Ειχα παρομοιο προβλημα πριν χρονια και κοντεψα να σκοτωθω πολλες φορες μπερδευε και εσβηνε σε ασχετους χρονους (πλαγιασμενος...αστα να πανε...)...Μετα σπο δυο βδομαδες στο συνεργειο και με την δι αποκλεισμου μεθοδο τον ξηλωσαμε και το προβλημα λυθηκε. Δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο προβλημα αλλα μοιαζει με το δικο μου.Δοκιμασε και αυτη τη λυση.
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

11/1/2015, 4:33 pm
sotosvfr wrote:Αν εχει παγιδευση της αναφλεξης ενδεχεται να την μπερδευει ακομα και κλειστος.Ειχα παρομοιο προβλημα πριν χρονια και κοντεψα να σκοτωθω πολλες φορες μπερδευε και εσβηνε σε ασχετους χρονους  (πλαγιασμενος...αστα να πανε...)...Μετα σπο δυο βδομαδες στο συνεργειο και με την δι αποκλεισμου μεθοδο τον ξηλωσαμε και το προβλημα λυθηκε. Δεν γνωριζω αν ειναι το ιδιο προβλημα αλλα μοιαζει με το δικο μου.Δοκιμασε και αυτη τη λυση.

Εμενα δεν μου εχει σβησει ποτε απλα αν τυχει στο ρελαντι πεφτουν οι στροφες και αν τυχει στο δρομο κανει σαν να μπερδευει μια μπουζοπιπα για λιγο,με μια ξερογκαζια επανερχεται παντα και μετα το ξανακανει μετα απο καμια κατοσταρια χιλιομετρα....αλλα θα τον ξηλωσω και τον συναγερμο...

Για να καταλαβεις στον μαστορα που το αφησα 15 μερες την πρωτη φορα και πηγαινοερχοταν σπιτι με το μηχανακι μου γιατι πηρα το σκουτερ του δεν του το εκανε καθολου...
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

11/1/2015, 7:13 pm
Κανε και ενα τσεκ στα ηλεκτρικά ,επαφές κτλ,μου το έκανε και μενα αυτο πριν το φτιάξω.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

11/1/2015, 8:32 pm
vtecpatra wrote:Κανε και ενα τσεκ στα ηλεκτρικά ,επαφές κτλ,μου το έκανε και μενα αυτο πριν το φτιάξω.

Ετσι ακριβως, μου τοκανε κι'εμενα στο παρελθον κατα καιρους και εξαφανιστηκε αφ'οτου καθαρισα τις δυο φισες αριστερα και δεξια.

Μπερδευε / δεν ανεβαζε γυρω στις 3000σαλ και το ρελαντι επεφτε στις 800σαλ - με κανα δυο γκαζιες ή σβησιμο/αναμα επανερχοτανε.
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

13/1/2015, 4:55 pm
VFGeorge wrote:
vtecpatra wrote:Κανε και ενα τσεκ στα ηλεκτρικά ,επαφές κτλ,μου το έκανε και μενα αυτο πριν το φτιάξω.

Ετσι ακριβως, μου τοκανε κι'εμενα στο παρελθον κατα καιρους και εξαφανιστηκε αφ'οτου καθαρισα τις δυο φισες αριστερα και δεξια.

Μπερδευε / δεν ανεβαζε γυρω στις 3000σαλ και το ρελαντι επεφτε στις 800σαλ - με κανα δυο γκαζιες ή σβησιμο/αναμα επανερχοτανε.
I

Αυτό ακριβώς μου κάνει Γιώργο απλά εμένα πάντα με 2 γκαζιες επανέρχεται δεν χρειάστηκα σβησιμο και αναμα πάλι... Μπόψεις να μου πεις για ποιες φισες ακριβώς μιλάς να πω πιο συγκεκριμένα στο μάστορα;
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

13/1/2015, 7:08 pm
Drake wrote:
Αυτό ακριβώς μου κάνει Γιώργο απλά εμένα πάντα με 2 γκαζιες επανέρχεται δεν χρειάστηκα σβησιμο και αναμα πάλι... Μπόψεις να μου πεις για ποιες φισες ακριβώς μιλάς να πω πιο συγκεκριμένα στο μάστορα;

Η κλασικη φισα που θελει κοιταγμα και καθαρισμα με electrical contact cleaner μια φορα το χρονο ειναι η μπλε φισα κατω απο το πλαϊνο αριστερο φαιρινγκ. Στα μοντελα μεχρι 2005 θελει και bypass η γειωση συμφωνα με την αμερικανικη ανακληση. Εκτος απο καθαρισμα, ειναι καλο να "τακτοποιειται" η φισα οσο πιο μακρια απο το αριστερο ψυγειο.

Τωρα απο δεξια, κατω επισης απο το πλαϊνο φαιρινγκ, υπαρχει επισης η φισα στην οποια κουμπωνει το καλωδιο παροχης ρευματος απο το πηνιο/εναλλακτη και θελει κι'αυτη κοιταγμα/καθαρισμα/τακτοποιηση κατα καιρους.
Drake
Drake
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-08
Mηνύματα : 243
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800VTEC
Κράνος : Arai RX7 Gp

The Avenger

Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec Empty Re: Κουφο θεματακι σε vfr800 vtec

14/1/2015, 12:08 am
Ευχαριστώ πολύ, όταν καταφέρω να το κάνω θα γράψω αν είχε αποτέλεσμα
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum