Go down
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Εξαέρωση συμπλέκτη Empty Εξαέρωση συμπλέκτη

6/12/2014, 4:08 pm
Σήμερα το πρωί και μιας κ' είχα ψιλολυμμένη την μηχανή για service, αλλαγή πίσω γραναζιού (το περιμένω το γρανάζι από βδομάδας), αντικατάσταση του δοχείου υπερχείλισης του ψυκτικού υγρού κλπ, είπα να κάνω και μια εξαέρωση τον συμπλέκτη. Να σημειώσω εδώ ότι δεν έχω vacuum bleeder κλπ, την εξαέρωση την κάνω με τον παραδοσιακό τρόπο. Αφού παιδευόμουνα αρκετή ώρα και τα στοιχείο αέρος στο σύστημα ήταν μηδαμινά (εως και ανύπαρκτα θα έλεγα), η μανέτα δεν είχε αίσθηση και φυσικά δεν γινότανε σύμπλεξη. Οπότε αποφάσισα να λύσω την τρόμπα και να την ξανατοποθετήσω. Το έκανα έλεγξα ότι δεν υπήρχε κάποια διαρροή κλπ και ξανά διαδικασία εξαέρωσης. ΤΙΠΟΤΑ πάλι. Λέω κι εγώ δε γίνεται... Κάνω την ίδια διαδικασία, (παρόλο που δεν υπήρχε κανένας λόγος θεωρώ) με την βίδα από το σωληνάκι της τρόμπας που συνδέεται με το δοχείο υγρού στο τιμόνι. ΤΙΠΟΤΑ πάλι. Οπότε παίρνω ένα καλό φίλο τηλ και μου λέει: Πάρε μια σύριγγα και κάνε την διαδικασία ανάποδα και θα δουλέψει. Παράξενο λέω εγώ...
Τέλοσπαντων επιλογές εξάλλου δεν είχα οπότε το έκανα. Ευτυχώς έχω σύριγγα εύκαιρη με την οποία καμμιά φορά τραβάω το παλιό υγρό από τα δοχεία πριν προσθέσω καινούργιο και κάνω την διαδικασία. Οπότε γέμισα με καθαρό λαδάκι την σύριγγα, την ένωσα στην βαλβίδα εξαέρωσης, άνοιξα την βαλβίδα κι πίεσα ν' ανεβεί το υγρό στο δοχείο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Η μανέτα πήρε αίσθηση απ' ευθείας, οπότε συνέχισα την διαδικασία 2-3 λεπτά και αυτό ήτανε ;)

Το αναφέρω διότι είμαι σίγουρος ότι κάποιοι ίσως να μην την γνωρίζουν αυτή την μέθοδο, οπότε να ξέρετε ότι εφόσον τα έχετε κάνει όλα καθώς πρέπει και ο συμπλέκτης δεν έχει την επιθυμητή αίσθηση τότε αυτή είναι σίγουρα μια γρήγορη, εύκολη κ' αποτελεσματική μέθοδος ;)
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Εξαέρωση συμπλέκτη Empty Re: Εξαέρωση συμπλέκτη

6/12/2014, 9:24 pm
Εκανες εξαέρωση από την ανάποδη,σίγουρα κάπου στην πορεία που έκανες εξαέρωση κάπου σου πήρε αέρα,το μόνο σίγουρο.Στο εξαερωτήρα βγάζουμε ,δεν βάζουμε υγρό φρένων.

Aν τράβαγες τον αέρα από κατω πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες.

Το έχω κάνει πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.

Αφου σου δούλεψε έστω και 'ετσι πάλι καλά.

Καλές βόλτες


Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Εξαέρωση συμπλέκτη Empty Re: Εξαέρωση συμπλέκτη

6/12/2014, 10:50 pm
Τι εννοείς όταν γράφεις ότι ''δεν γινότανε σύμπλεξη'' ;

Δλδ σου πατινάριζε η μετάδοση μόνιμα, παρόλο που δεν είχε αίσθηση η μανέτα;
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Εξαέρωση συμπλέκτη Empty Re: Εξαέρωση συμπλέκτη

8/12/2014, 11:12 am
Τώρα το είδα.. Αποσύμπλεξη σόρρυ....
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Εξαέρωση συμπλέκτη Empty Re: Εξαέρωση συμπλέκτη

20/5/2015, 10:35 pm
Σήμερα έκανα αλλαγή υγρών συμπλέκτη κ ενώ όλα καλά,παρατήρησα διμιουργοντας υποπίεση ότι μια μπουρμπουλιθρα πολύ μικρή ανέβαινε αργά ενώ δημιουργούσα κ μου έδωσε την εντύπωση ότι δεν κλείνει καλά η βίδα της εξαέρωσης, πήδαγε κ το κλειδί στο σφίξιμο μήπως απλα φαγώθηκε η βίδα λιγο κ δεν σφίγκει εντελώς ;
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Εξαέρωση συμπλέκτη Empty Re: Εξαέρωση συμπλέκτη

20/5/2015, 10:36 pm
Λέτε να κλώτσησε τι εξαερηστηράκι κ δεν καργάρει ;
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Εξαέρωση συμπλέκτη Empty Re: Εξαέρωση συμπλέκτη

29/5/2015, 11:24 pm
Την βοήθεια σας παρακαλώ. Έκανα εξαερώση τον συμπλέκτη μετα από άδειασμα, αλλά στατικά έβαλα μπρος ταχύτητα κ πάτησα συμπλέκτη δεν είδα να απομονώνει όμως δεν σταματούσε δλδ. Παίζει επιδη είναι στον αέρα να μου δίνει λάθος εντύπωση; έβαλα ξανά σωληνάκι κ πατώντας έβγαλε απ ευθείας υγρό καθαρό εσφιξα ξανά κ άφησα μανέτα. (οι μανέτες μου είναι απο eBay κ απο ότι θυμάμαι κ στις μανισιες Έπρεπε να κάνω εξαέρωση στην χαμηλότερη θέση.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum