Go down
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

26/5/2011, 1:58 pm
Θέλω (πρέπει) να αλλάξω υγρά φρένων.
Πως το κάνουμε αυτό σε CBS; Το έχει κάνει κανείς σας;

Επίσης, ο Caracal είχε βάλει ένα ωραίο κολπάκι σε αυτό το τόπικ. Θα κάνει δουλειά με CBS;
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

26/5/2011, 3:23 pm
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω, η διαδικασία είναι ίδια και για τα vtec απλά έχει διαφορετικές βαλβίδες, δες στη σελίδα 2
http://www.vfrh.net/t414-topic
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

26/5/2011, 3:40 pm
Μπράβο δαίμονα!
Η καλύτερη περιγραφή που βρήκα σε όλο το internet. Worthy

Έχω ένα τετραήμερο στην Ήπειρο την άλλη βδομάδα και δεν ξέρω αν προλάβω να το κάνω όλο. Αν καταλαβαίνω σωστά όμως τα γραφόμενά σου, μπορώ να κάνω κατ'αρχήν μόνο το μπροστινό δίκτυο που είναι πιο εύκολο, και το πίσω με το CBS να το αφήσω για αργότερα. Σωστά;
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

26/5/2011, 4:04 pm
Μισές δουλειές θα κάνεις? Αν ακολουθήσεις τα βήματα μεθοδικά είναι δύο ώρες δουλίτσα.. μαζί με τη στάση για τσιγάρο!
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

26/5/2011, 4:37 pm
demon wrote:Μισές δουλειές θα κάνεις? Αν ακολουθήσεις τα βήματα μεθοδικά είναι δύο ώρες δουλίτσα.. μαζί με τη στάση για τσιγάρο!
ΟΚ, θα το κάνω ΣΚ, που έτσι κι αλλιώς ήθελα να αλλάξω και τσιμούχες στα καλάμια. Thumbsup

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. cheers
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

26/5/2011, 5:35 pm
Για σωληνάκια υψηλής στα Vtec τι γνώμη έχετε???
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

26/5/2011, 5:49 pm
posnightmist wrote:Για σωληνάκια υψηλής στα Vtec τι γνώμη έχετε???
Απ' ότι διάβαζα στο γερμανικό vfr forum (vfr-oc.de), αλλάζουν μόνο τα μπροστά και λένε ότι είναι αρκετό.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

17/10/2014, 6:23 pm
Ειμαι Αθηνα απο χθες το βραδυ και επρεπε ν'αλλαξω τα υγρα των φρενων γιατι η αισθηση της μανετας ειχε γινει τελευταια αρκετα σπογγωδης. Τελευταια φορα που ειχανε αλλαχτει ολα τα υγρα ητανε την ανοιξη του 2010 σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο στο Νησι (δηλ. 4.5 χρονια πριν). Απο τοτε ειχα αλλαξει μονος μου μονο τα υγρα στα μπροστινα σωληνακια φρενων τον Δεκεμβρη του 2011, δηλ. 3 χρονια πριν Surprised

Ψαχνοντας βρηκα τα εξης νηματα στο VFRD τα οποια ειναι αρκετα επεξηγηματικα.

Το επομενο ειναι αρκετα περιληπτικο αλλα περιγραφει με ακριβεια την αλληλουχια αλλαγων/εξαερωσεων που πρεπει να γινουν:
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/67298-6th-gen-abs-brake-fluid-change-guide/

Το δε επομενο ειναι πολυ αναλυτικο με ωραιες φωτογραφιες:  Cool
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/70842-bleedingfluid-replacement-on-linked-brakes-wabs-on-6th-generation-the-ultimate-guide/


Επειδη η δουλεια εγινε στο πεζοδρομιο, τελικα αλλαξα παλι μονο τα υγρα στα μπροστινα σωληνακια φρενων αλλα αυτη τη φορα και του συμπλεκτη (τωρα που ειδα στο tutorial που ειναι η βιδα εξαερωσης) - το υγρο του συμπλεκτη ητανε καταμαυρο Shocked Blush  Να πω οτι αλλαζοντας υγρα μονο "μπροστα" η αισθηση της μανετας καλυτερευει καθετα  Thumbsup Ειμαι σιγουρος οτι θα καλυτερεψει λιγο ακομη αν αλλαχθουν και τα υπολοιπα υγρα στο CBS αλλα η μεγαλη βελτιωση ειναι απο τα μπροστινα, κατι το οποιο μπορει να κανει κανεις ευκολα στο σπιτι (ενα δευτερο ατομο βοηθαει - φιλε Μανο θενκς!).

Τωρα η αλλαγη στο υπολοιπο κυκλωμα και ιδιως στα σωληνακια των κατανεμητων πιεσης φαινεται περιπλοκη αλλα ειμαι σιγουρος το παραπανω tutorial θα βοηθησει. Συμβουλευτητε το αν ειναι να το επιχειρησετε (σιγουρα με ενα δευτερο ατομο για βοηθο).
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

17/10/2014, 7:37 pm
VFGeorge wrote:Ειμαι Αθηνα απο χθες το βραδυ και επρεπε ν'αλλαξω τα υγρα των φρενων γιατι η αισθηση της μανετας ειχε γινει τελευταια αρκετα σπογγωδης. Τελευταια φορα που ειχανε αλλαχτει ολα τα υγρα ητανε την ανοιξη του 2010 σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο στο Νησι (δηλ. 4.5 χρονια πριν). Απο τοτε ειχα αλλαξει μονος μου μονο τα υγρα στα μπροστινα σωληνακια φρενων τον Δεκεμβρη του 2011, δηλ. 3 χρονια πριν Surprised

Ψαχνοντας βρηκα τα εξης νηματα στο VFRD τα οποια ειναι αρκετα επεξηγηματικα.

Το επομενο ειναι αρκετα περιληπτικο αλλα περιγραφει με ακριβεια την αλληλουχια αλλαγων/εξαερωσεων που πρεπει να γινουν:
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/67298-6th-gen-abs-brake-fluid-change-guide/

Το δε επομενο ειναι πολυ αναλυτικο με ωραιες φωτογραφιες:  Cool
http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php/topic/70842-bleedingfluid-replacement-on-linked-brakes-wabs-on-6th-generation-the-ultimate-guide/


Επειδη η δουλεια εγινε στο πεζοδρομιο, τελικα αλλαξα παλι μονο τα υγρα στα μπροστινα σωληνακια φρενων αλλα αυτη τη φορα και του συμπλεκτη (τωρα που ειδα στο tutorial που ειναι η βιδα εξαερωσης) - το υγρο του συμπλεκτη ητανε καταμαυρο Shocked Blush  Να πω οτι αλλαζοντας υγρα μονο "μπροστα" η αισθηση της μανετας καλυτερευει καθετα  Thumbsup Ειμαι σιγουρος οτι θα καλυτερεψει λιγο ακομη αν αλλαχθουν και τα υπολοιπα υγρα στο CBS αλλα η μεγαλη βελτιωση ειναι απο τα μπροστινα, κατι το οποιο μπορει να κανει κανεις ευκολα στο σπιτι (ενα δευτερο ατομο βοηθαει - φιλε Μανο θενκς!).

Τωρα η αλλαγη στο υπολοιπο κυκλωμα και ιδιως στα σωληνακια των κατανεμητων πιεσης φαινεται περιπλοκη αλλα ειμαι σιγουρος το παραπανω tutorial θα βοηθησει. Συμβουλευτητε το αν ειναι να το επιχειρησετε (σιγουρα με ενα δευτερο ατομο για βοηθο).

Eτσι ακριβως Γιωργο και να μην ξεχναμε να κανουμε εξαερωση στην βαλβιδα που ειναι κατω απο την σελα.
μπορει να φαινεται περιπλοκο η αλλαγη υγρων ομως με την χρηση ενος εξαερωτηρα με ανεπιστροφη βαλβιδα γινεται απλουστερη.
Το εν λογω εργαλειο μπορει να το προμηθευτει καποιος ειτε απο το ebay η απο καταστημα με αξεσουαρ.Το κοστος ειναι γυρω στα 15ευρα.
Εναλακτικα η αντλια ....τυπου caracal, η ακομη και μια απλη συριγγα βοηθουν αρκετα.
τωρα που τα λεμε εγω ...ποτε αλαξα υγρα! Shocked
Μου ανοιξατε δουλιες Doh!
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

24/5/2015, 11:35 pm
Παιδιά.. Προσπαθώ να πάω βήμα βήμα στην εξαέρωση αλλα.. Είχα βγάλει την εμπρός δαγκανα για το σερβο την έβαλα σταθερά στις 0-15 μοίρες κάπου εκεί..κ κάνω εξαέρωση μια στο σερβο μια πίσω έξω βαλβίδα μια στην δαγκανα μπρος κ κάποια φάση βάζω επάνω την δαγκανα την πίσω για να τρομπαρω λιγο γιατι με την σύριγγα μου βγήκε η πανσγια κ κάπου εκεί ακούω ένα τουκ κ διαπίστωσα ότι το έμβολο της μπροστά αριστερής που ενεργοποιείται απο πίσω τέντωσε υγρά δεν έχασα αλλα πάει πίσω τώρα ;;
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

25/5/2015, 12:51 am
Πάει με έναν σφιγκτήρα περίπου σαν και αυτόν http://www.dsltools.gr/product.php?products_id=9792 και λίγη προσοχή για να μπαίνει σωστά, ειδικά στην αρχή. cheers
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

25/5/2015, 3:15 pm
Ερώτηση : Όταν κάνουμε εξαέρωση του σερβό την δαγκανα μπρος την βάζουμε κ μετά συνεχίζουμε στο κύκλωμα του πεντάλ ή τελειώνουμε τα πάντα με την δαγκάνα εκτός.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

25/5/2015, 7:58 pm
xapos_kil wrote:Ερώτηση : Όταν κάνουμε εξαέρωση του σερβό την δαγκανα μπρος την βάζουμε κ μετά συνεχίζουμε στο κύκλωμα του πεντάλ ή τελειώνουμε τα πάντα με την δαγκάνα εκτός.

Εγω την εβαλα στην θεση της και συνεχισα κανονικα.
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

27/5/2015, 3:08 pm
Υπάρχει κάποιο "κόλπο" στην τοποθέτηση της πίσω δαγκανας για την εξαέρωση απλά έξω ή πάνω στην δισκόπλακα με τα εξαερηστιρακια πάνω αρκεί;
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

27/5/2015, 5:26 pm
xapos_kil wrote:Υπάρχει κάποιο "κόλπο" στην τοποθέτηση της πίσω δαγκανας για την εξαέρωση απλά έξω ή πάνω στην δισκόπλακα με τα εξαερηστιρακια πάνω αρκεί;

Eγω επειδη.... εχω τον ογκο μου και χρειαζομαι χωρο(sic) αφαιρεσα πισω τροχο και εξατμιση, καθαρισα εξωτερικα την δαγκανα( εξω απο την δισκοπλακα) απο βρωμιες καθως και τον γυρω χωρο και μετα δουλευαα με τις απλες μου.
Φυσικα δεν ειναι απαραιτητο ολο αυτο, αν αφαιρεσεις την δαγκανα ομως απο την δισκοπλακα βοηθαει αρκετα, αλλιως αν εισαι απλας κανε οτι εκανα
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

27/5/2015, 10:13 pm
Εξάτμιση ; Γενικά καθάρισα ότι υπάρχει σε σημείο καινιύργιας. Το ερώτημα μου εχει να κάνει όχι αν βοηθάει αν βγει όσο του αν υπάρχει συγκεκριμένη θέση για την εξαέρωση της κ του σερβό προς αυτήν.
xapos_kil
xapos_kil
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 148
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 08
Κράνος : Shoei XR 1000

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

29/5/2015, 4:38 pm
Η πατέντα παπουτσάνη τι παίζει; Μπορούμε να βάλουμε δυο διαφορετικές μάρκες υγρών φρένων στο ίδιο κύκλωμα;
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

29/5/2015, 8:08 pm
xapos_kil wrote:Η πατέντα παπουτσάνη τι παίζει; Μπορούμε να βάλουμε δυο διαφορετικές μάρκες υγρών φρένων στο ίδιο κύκλωμα;

Για την συγκεκριμενη πατεντα δεν γνωριζω. Για τα υγρα φρενων αν ειναι του ιδιου τυπου και dot δεν υπαρχει προβλημα. διαβασε συσκευασιες.
ειναι σημαντικο τα υγρα που θα χρησιμοποιησεις να αποσφραγιστουν την ωρα που θα τα χρησιμοποιησεις .
Τυχον συμπληρωμα απο μπουκαλι που μας ξεμεινε καποιο διαστημα καβα , δεν ενδεικνυται δεδομενου οτι τα υγρα φρενων ειναι υγροφιλα και μαζευουν ευκολα υγρασια
pol2005
pol2005
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-30
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 43
Μοντέλο : vfr 800 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

16/4/2016, 12:19 pm
Παιδια εγω έχω το εξης πρόβλημα.Απο τη μια δεν εχω χώρο να κάνω την αλλαγή υγρών φρενων μόνος μου και από την άλλη δεν εχω και την εμπειρία να το κάνω,όποτε δεν το προσπαθώ καν.Πηγα στο μηχανικό της γειτονιάς μου(έχει καλή φήμη) να αλλάξω υγρά φρενων λαδια κτλ.Μετα απο 2 μέρες άρχισα να καταλαβαίνω διαφορα και στο φρενο και στο συμπλέκτη.Μετά απο 5 μέρες δεν μπορούσα να βάλω ούτε καν ταχύτητα!Του το πήγα πίσω,τα άλλαξε ξανά και από τοτε το πίσω φρενο έχει παρα πολύ μεγάλη διαδρομή για να "πιάσει".Συν οτι το μπροστινο φρενο έχει αρχίσει να παθαίνει το ίδιο με πριν(μετά απο 15 μέρες περίπου απο τη αλλαγή).Παίζει να έχει κανένα προβλημα(τρόμπες κτλ);Η έχει κανει βλακεια ο μηχανικός;Να επισημάνω οτι πριν την αλλαγή δεν υπήρχε κανενα πρόβλημα.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

16/4/2016, 12:29 pm
Αφού δεν είχες πρόβλημα εκ των προτέρω οι τρόμπες σου ειναι ΟΚ.Εχει πάρει αέρα το κύκλωμα των φρένων.Την Εξαέρωση μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου,ειναι πολύ απλό.Εχει κάποια ιδιομορφία λόγω συνδιασμενων φρένων αλλά δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ξαναπήγαινέ το πίσω αφού έχεις πληρώσει και πές του οτι θα το πάρω οταν τα φρενα μου θαναι όπως πρώτα και καλύτερα.

Να κάνει εξαέρωση ,πές του και στο κυκλωμα των συνδιασμενων,απλά θα πατάει το πίσω φρενο και θα ανοίγει τις βαλβίδες εξαέρωσης και των δυο μπροστινων μία την φορά.

Αντε με του μάστορες του κ@λου
pol2005
pol2005
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-10-30
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 43
Μοντέλο : vfr 800 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

16/4/2016, 3:12 pm
vtecpatra wrote:Αφού δεν είχες πρόβλημα εκ των προτέρω οι τρόμπες σου ειναι ΟΚ.Εχει πάρει αέρα το κύκλωμα των φρένων.Την Εξαέρωση μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου,ειναι πολύ απλό.Εχει κάποια ιδιομορφία λόγω συνδιασμενων φρένων αλλά δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ξαναπήγαινέ το πίσω αφού έχεις πληρώσει και πές του οτι θα το πάρω οταν τα φρενα μου θαναι όπως πρώτα και καλύτερα.

Να κάνει εξαέρωση ,πές του και στο κυκλωμα των συνδιασμενων,απλά θα πατάει το πίσω φρενο και θα ανοίγει τις βαλβίδες εξαέρωσης και των δυο μπροστινων μία την φορά.

Αντε με του μάστορες του κ@λου

Τη δευτερη φορα που το πηγα ημουν μπροστα οταν το εκανε.Δεν πατησε ΚΑΜΙΑ φορα το πισω φρενο.Μονο το μπροστινο και το συμπλεκτη αντιστοιχα.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC Empty Re: Εξαέρωση υγρών φρένων στο VTEC

16/4/2016, 3:36 pm
pol2005 wrote:
vtecpatra wrote:Αφού δεν είχες πρόβλημα εκ των προτέρω οι τρόμπες σου ειναι ΟΚ.Εχει πάρει αέρα το κύκλωμα των φρένων.Την Εξαέρωση μπορούσες να την κάνεις και μόνος σου,ειναι πολύ απλό.Εχει κάποια ιδιομορφία λόγω συνδιασμενων φρένων αλλά δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα.

Ξαναπήγαινέ το πίσω αφού έχεις πληρώσει και πές του οτι θα το πάρω οταν τα φρενα μου θαναι όπως πρώτα και καλύτερα.

Να κάνει εξαέρωση ,πές του και στο κυκλωμα των συνδιασμενων,απλά θα πατάει το πίσω φρενο και θα ανοίγει τις βαλβίδες εξαέρωσης και των δυο μπροστινων μία την φορά.

Αντε με του μάστορες του κ@λου

Τη δευτερη φορα που το πηγα ημουν μπροστα οταν το εκανε.Δεν πατησε ΚΑΜΙΑ φορα το πισω φρενο.Μονο το μπροστινο και το συμπλεκτη αντιστοιχα.

Κακώς, ετσι γίνεται η αλλαγη υγρών και εξαέρωση σωστή.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum