Go down
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 10:33 am
Πριν πάθω τον τραυματισμό μου προ 2ετίας, είχα αγοράσει κάτι βάσεις motech για το μηχανάκι μου (εντάξει ξέρω ότι δεν είναι vfr). Δυστυχώς δεν τις είχα χρησιμοποιήσει και αποφάσισα τώρα πριν το ταξίδι στας Ευρώπας να τις κουμπώσω στο μηχανάκι μου.

Αυτές οι βάσεις είναι αφαιρούμενες, δηλαδή μπαίνουν κάποιες υποδοχές στη μηχανή και οι βάσεις μετά αφαιρούνται με βίδες μισής στροφής (για όποιον δεν είναι εξοικοιωμένος με τα motech). Το θέμα είναι, για λόγους ανεξήγητους σε μένα μετά από 2 χρόνια, ότι αγόρασα τις βάσεις για 40άρες βαλίτσες. Αντίστοιχα, θα μπορούσα να έχω αγοράσει βάσεις για 35άρες "χωνευτές" βαλίτσες.

Βρισκόμενος λοιπόν με τα παιδιά την Παρασκευή το βράδυ, μου βάζει κάτι τριβόλια ο postnightmist κι ο οσονούπος ότι (προφανώς) έκανα κακή επιλογή και καλύτερα αν μπορώ να βάλω τα χωνευτά.

Οι 40αρες βαλίτσες μου δίνουν από όσο έψαξα ένα πλάτος 102cm, ενώ οι χωνευτές 94cm (4cm λιγότερα από κάθε πλευρά).

Οπότε αυτή τη στιγμή που μιλάμε, έχω τις εξής επιλογές:

α. Κρατάω τις βάσεις που έχω. Αγοράζω βαλίτσες 40αρες μεταχειρισμένες (κάπου 150 ευρώ). Φωτογραφίες σεναρίου εδώ και εδώ.

β. Πουλάω τις βάσεις (τις είχα αγοράσει 230). Αγοράζω βάσεις για χωνευτά (οι σταθερές πάνε στα 160 και οι motech στα 220), αγοράζω (ή δανείζομαι φέτος απο postnightmist γκουχ-γκουχ) 35αρες βαλίτσες άλλα 220 ευρώ. Παλεύω να πουλήσω τις βάσεις σε μια λογική τιμή παρότι αχρησιμοποίητες.

Προφανώς το πρώτο έχει λιγότερη φασαρία και μάλλον κλίνω προς τα κει, αλλά μετά λέω ας μαζέψω καμιά γνώμη από τα παιδιά. Και από αισθητικής άποψης, αλλά και από πρακτικής άποψης στο ταξίδι κυρίως από όσους έχουν 40άρες.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 12:49 pm
Τα πρακτικά επιχειρήματα:
- Οι 40ρες χωράνε περισσότερα πράγματα ΑΛΛΑ
- Το πλάτος της μηχανής είναι 8cm μεγαλύτερο, πράγμα που κάνει διαφορά όταν μπλέξεις σε κίνηση (συν το περισσότερο βάρος αν θες).
- Πόσο εύκολο (και χρονοβόρο - και μην ξεχνάμε ότι ψιλοβιάζεσαι) είναι να πουλήσεις τις βάσεις;
- Για τις 40ρες θα δώσεις λιγότερα χρήματα (αφού έχεις ήδη τις βάσεις)

Τα αισθητικά επιχειρήματα:
- Οι "χωνευτές" 35ρες είναι πολύ πιο όμορφες και πιο διακριτικές. Πολύ διακριτικά είναι επίσης και τα κάγκελα, τα οποία θα τα έχεις μόνιμα πάνω...


Οπότε... Τι να σου πούμε και εμείς, είναι φίφτι-φίφτι το πράμα. Βάσει αυτών αποφασίζεις...  Wink
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 2:13 pm
1ον μην ακούς τον αδερφό μου όταν μιλάει για βαλίτσες

2ον μην ακούς τον Vvag όταν μιλάει για βαλίτσες

3ον εγώ έχω 40άρες (όχι δεν τις πουλάω θα πάω ταξίδι σε 15 ημέρες) και σαν αποτέλεσμα το μηχανάκι μου είναι φαρδύτερο με τις βαλίτσες. Στο περσινό ταξίδι στας Ευρώπας χώρεσα παντού όπου χώρεσαν τα VFR με τις μαμά χωνευτές βαλίτσες χωρίς θέμα. Δεν κουνούσε τίποτα στους αυτοκινητοδρόμους και δεν υπήρχε κανένα θέμα στους επαρχιακούς. Δεν είχα παραπάνω κατανάλωση (σε σύγκριση με χλμ χωρίς τις βαλίτσες). Και επίσης είχα το τανκμπαγκ μισοάδειο (βλ παρακάτω)

4ον και σημαντικότερον το μέγεθος μετράει (στις βαλίτσες). Οι δύο σαραντάρες χωράνε άνετα 2 κράνη και 2 μπουφάν μηχανής και γάντια και αδιάβροχα και παντελόνια. Οπότε φεύγεις από το ξενοδοχείο μηχανόβιος (με φουλ επένδυση) και έξω από την πόλη - μουσείο - παραλία - πάρκο - κέντρο πόλης - νυχτερινό μαγαζί ντύνεσαι τουρίστας και αφήνεις αυτούς με τις 35άρες και τον συνεπιβάτη να κουβαλάνε τον εξοπλισμό στα χέρια.
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 3:06 pm
Οι μικρές ποιο όμορφες οι μεγάλες ποιο πρακτικές ψηφίζω 40αρες(για βαλίτσες μιλάμε...)
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 3:18 pm
Vvag wrote:Οπότε... Τι να σου πούμε και εμείς, είναι φίφτι-φίφτι το πράμα. Βάσει αυτών αποφασίζεις...  Wink

Thx Vvag, πάνω-κάτω τα είπαμε προχτές εξάλλου! Πώς ήταν η βόλτα?

da_beazt wrote:1ον μην ακούς τον αδερφό μου όταν μιλάει για βαλίτσες


2ον μην ακούς τον Vvag όταν μιλάει για βαλίτσες

 lol!  lol!  lol!
Παλιόπαιδο beast μας έχεις λείψει και μένα και την Όλυ!

da_beazt wrote:3ον εγώ έχω 40άρες (όχι δεν τις πουλάω θα πάω ταξίδι σε 15 ημέρες) και σαν αποτέλεσμα το μηχανάκι μου είναι φαρδύτερο με τις βαλίτσες. Στο περσινό ταξίδι στας Ευρώπας χώρεσα παντού όπου χώρεσαν τα VFR με τις μαμά χωνευτές βαλίτσες χωρίς θέμα. Δεν κουνούσε τίποτα στους αυτοκινητοδρόμους και δεν υπήρχε κανένα θέμα στους επαρχιακούς. Δεν είχα παραπάνω κατανάλωση (σε σύγκριση με χλμ χωρίς τις βαλίτσες). Και επίσης είχα το τανκμπαγκ μισοάδειο (βλ παρακάτω)

4ον και σημαντικότερον το μέγεθος μετράει (στις βαλίτσες). Οι δύο σαραντάρες χωράνε άνετα 2 κράνη και 2 μπουφάν μηχανής και γάντια και αδιάβροχα και παντελόνια. Οπότε φεύγεις από το ξενοδοχείο μηχανόβιος (με φουλ επένδυση) και έξω από την πόλη - μουσείο - παραλία - πάρκο - κέντρο πόλης - νυχτερινό μαγαζί ντύνεσαι τουρίστας και αφήνεις αυτούς με τις 35άρες και τον συνεπιβάτη να κουβαλάνε τον εξοπλισμό στα χέρια.

Βασικά επειδή έμαθα ότι έχεις 40αρες (βαλίτσες), πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω αν από την εμπειρία σου (και για οποιονδήποτε έχει δηλαδή) είχες θέματα όγκου, σε σημείο αγανάκτησης ίσως κλπ.


kostas VFR800F wrote:Οι μικρές ποιο όμορφες οι μεγάλες ποιο πρακτικές ψηφίζω 40αρες(για βαλίτσες μιλάμε...)

Thx Κώστα, είναι όντως τόσο πιο πρακτικές?


Last edited by Wtower on 21/7/2014, 3:44 pm; edited 1 time in total
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 3:42 pm
Wtower wrote:Πώς ήταν η βόλτα?

Καλά ήταν φίλε, στο πήγαινε βέβαια ήταν από εκείνες τις μέρες που "δεν το' χα", πήγαινα σαν αγγούρι και πονούσε το πόδι (διαδρομή από Όλυμπο).
Στο γύρνα όμως, στροφιλίκι μέσα στο δάσος πάνω απ' τον Αγιόκαμπο, όοοολα τα λεφτά!!! Και στο ενδιάμεσο μπανάκια φυσικά, και διαδρομούλα στο Πήλιο σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ρυθμό, με Χρήστο και Βάσω!! Ζζζούπερ!!!  cheers cheers 


Μην τους ακούς τις μικρές να πάρεις. Ή και τις μεγάλες. Ή τις μικρές. Ελπίζω να βοήθησα.  lol! lol! lol! 
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 4:30 pm
Wtower wrote:
Vvag wrote:Οπότε... Τι να σου πούμε και εμείς, είναι φίφτι-φίφτι το πράμα. Βάσει αυτών αποφασίζεις...  Wink

Thx Vvag, πάνω-κάτω τα είπαμε προχτές εξάλλου! Πώς ήταν η βόλτα?

da_beazt wrote:1ον μην ακούς τον αδερφό μου όταν μιλάει για βαλίτσες


2ον μην ακούς τον Vvag όταν μιλάει για βαλίτσες

 lol!  lol!  lol!
Παλιόπαιδο beast μας έχεις λείψει και μένα και την Όλυ!

da_beazt wrote:3ον εγώ έχω 40άρες (όχι δεν τις πουλάω θα πάω ταξίδι σε 15 ημέρες) και σαν αποτέλεσμα το μηχανάκι μου είναι φαρδύτερο με τις βαλίτσες. Στο περσινό ταξίδι στας Ευρώπας χώρεσα παντού όπου χώρεσαν τα VFR με τις μαμά χωνευτές βαλίτσες χωρίς θέμα. Δεν κουνούσε τίποτα στους αυτοκινητοδρόμους και δεν υπήρχε κανένα θέμα στους επαρχιακούς. Δεν είχα παραπάνω κατανάλωση (σε σύγκριση με χλμ χωρίς τις βαλίτσες). Και επίσης είχα το τανκμπαγκ μισοάδειο (βλ παρακάτω)

4ον και σημαντικότερον το μέγεθος μετράει (στις βαλίτσες). Οι δύο σαραντάρες χωράνε άνετα 2 κράνη και 2 μπουφάν μηχανής και γάντια και αδιάβροχα και παντελόνια. Οπότε φεύγεις από το ξενοδοχείο μηχανόβιος (με φουλ επένδυση) και έξω από την πόλη - μουσείο - παραλία - πάρκο - κέντρο πόλης - νυχτερινό μαγαζί ντύνεσαι τουρίστας και αφήνεις αυτούς με τις 35άρες και τον συνεπιβάτη να κουβαλάνε τον εξοπλισμό στα χέρια.

Βασικά επειδή έμαθα ότι έχεις 40αρες (βαλίτσες), πιο πολύ με ενδιαφέρει να μάθω αν από την εμπειρία σου (και για οποιονδήποτε έχει δηλαδή) είχες θέματα όγκου, σε σημείο αγανάκτησης ίσως κλπ.


kostas VFR800F wrote:Οι μικρές ποιο όμορφες οι μεγάλες ποιο πρακτικές ψηφίζω 40αρες(για βαλίτσες μιλάμε...)

Thx Κώστα, είναι όντως τόσο πιο πρακτικές?
Το προηγούμενο που είχα ειχε μαμα 35άρες τις πουλησα και χρησιμοποιησα τις παλιές 40αρες givi με pl. Εξωτερικό διπλος μετράει η χωρητικότητα ,λίγο προσοχή στις σφήνες χρειάζεται.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 4:40 pm
Γιώργο γιατί δεν πας και φέτος με...σαμάρια;  Blush Blush Blush Whistle Whistle Whistle Whistle 

 cheers cheers cheers cheers 
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 4:48 pm
Vvag wrote:Καλά ήταν φίλε, στο πήγαινε βέβαια ήταν από εκείνες τις μέρες που "δεν το' χα", πήγαινα σαν αγγούρι και πονούσε το πόδι (διαδρομή από Όλυμπο).
Στο γύρνα όμως, στροφιλίκι μέσα στο δάσος πάνω απ' τον Αγιόκαμπο, όοοολα τα λεφτά!!! Και στο ενδιάμεσο μπανάκια φυσικά, και διαδρομούλα στο Πήλιο σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ρυθμό, με Χρήστο και Βάσω!! Ζζζούπερ!!!  cheers cheers

 Thumbsup 

Vvag wrote:Μην τους ακούς τις μικρές να πάρεις. Ή και τις μεγάλες. Ή τις μικρές. Ελπίζω να βοήθησα.  lol! lol! lol! 

 lol! 
Θα βάλω μία μικρή δεξιά και μία μεγάλη αριστερά και έλυσα το πρόβλημα.  lol! 
Μετά θα βάψω το μισό μηχανάκι μαύρο και θα παίξω σε ταινία του μπάτμαν τον διπρόσωπο.

kostas VFR800F wrote:Το προηγούμενο που είχα ειχε μαμα 35άρες  τις πουλησα και χρησιμοποιησα τις παλιές 40αρες givi  με pl. Εξωτερικό διπλος μετράει η χωρητικότητα ,λίγο προσοχή στις σφήνες χρειάζεται.

 cheers 

Ο φυσικός wrote:Γιώργο γιατί δεν πας και φέτος με...σαμάρια;  Blush Blush Blush Whistle Whistle Whistle Whistle 

 cheers cheers cheers cheers 

 lol! lol! δεν έχουν μείνει πια, έχουν καεί όλα!

Μάλλον την κόβω τη δουλειά ότι θα πάρω κάτι μεταχ. 40άρες που βρήκα, ούτως ή άλλως τα κάγκελα έχουν χάσει αξία κι ας μην τα'βαλα επάνω ακόμα. Θα βγάλω το ταξίδι φέτος και βλέπουμε με την ησυχία μας.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 4:58 pm
Ρε συ, ξέρεις τι μου' ρθε τώρα;
Αν οι 40ρες έχουν τόσο όγκο που μπαίνουν μπροστά στην εξάτμιση; Φαντάζεσαι; Θα είσαι ο πρώτος που έχει κάψει σαμάρια ΚΑΙ βαλίτσες!!!!

 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 5:04 pm
Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες 530333 κλείνω τρία χρόνια χωρίς να πάω ταξίδι με την μηχανή το τελευταίο ηταν Μαυροβούνιο Κροατία  Σλοβενία. Φέτος νησί με τα τέκνα κουβαδακια παραλία και όνειρα για του χρόνου Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες 672558
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 5:24 pm
Έχουν πέσει οι τιμές στις βαλίτσες κοίτα  στο skroutz βρήκα givi top case E460 μόνο 89 ευρώ . ψαξε για Ε360 τις έχω 13 χρόνια και είναι σαν καινούργιες. Ζευγάρι 175 ευρώ motorshop.
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 5:33 pm
Vvag wrote:Ρε συ, ξέρεις τι μου' ρθε τώρα;
Αν οι 40ρες έχουν τόσο όγκο που μπαίνουν μπροστά στην εξάτμιση; Φαντάζεσαι; Θα είσαι ο πρώτος που έχει κάψει σαμάρια ΚΑΙ βαλίτσες!!!!

 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 

 lol! έλα αηδίες! motech, εγγύηση. Υποτίθεται είναι μελετημένες. Ο γερμανός έχει κάνει τον καλύτερο σχεδιασμό για την καλύτερη καύση!

kostas VFR800F wrote:Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες 530333 κλείνω τρία χρόνια χωρίς να πάω ταξίδι με την μηχανή το τελευταίο ηταν Μαυροβούνιο Κροατία  Σλοβενία. Φέτος νησί με τα τέκνα κουβαδακια παραλία και όνειρα για του χρόνου Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες 672558

Κουράγιο.

kostas VFR800F wrote:Έχουν πέσει οι τιμές στις βαλίτσες κοίτα  στο skroutz βρήκα givi top case E460 μόνο 89 ευρώ . ψαξε για Ε360 τις έχω 13 χρόνια και είναι σαν καινούργιες.

 Thumbsup 
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 6:04 pm
Γιώργο έχω αυτές: http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=144084495&ref=skroutz

παρά αυτά που λέει ο Vvag πουθενά δεν έχω αγανακτήσει λόγω όγκου (όταν είναι πάνω στη μηχανή). Έχουν δοκιμαστεί και σε στατική πτώση του transalp (1 γρατζουνιά) και σε διάφορες βροχές (δεν έχουν μπάσει ποτέ τίποτα). Οι συγκεκριμένες γίνονται και top case αν θες (λόγω της επίπεδης βάσης).

Ναι αισθητικά δεν είναι τόσο γαμάτες όσο οι μαμά χωνευτές (οι αφτερ μάρκετ χωνευτές βγαίνουν πιο έξω από τις μαμά) αλλά στο τέλος αν ήθελες αισθητικό αποτέλεσμα θα είχες πάρει ευρωπαϊκό μηχανάκι και θα το είχες στο σαλόνι να λερώνει το χαλί με λάδια και όχι γιαπωνέζικο.

Αν συνυπολογίσουμε και το πόσο εξέχουν τα πόδια σου εξαιτίας της μεγάλης διαφοράς ύψους που έχεις από τον μέσο γιαπωνέζο αναβάτη πρώτα θα βρουν τα γόνατα σου και μετά οι βαλίτσες.


ΥΓ. Το φάρδος της CBF με τις δύο πλαϊνές βαλίτσες είναι μικρότερο από το φάρδος του τιμονιού.

ΥΓ2. Ββαγκ αν κάτι δε σου χωράει και θες να το φορτώσεις σε άλλο μηχανάκι στις διακοπές σου ξεκίνα να μιλάς στο Γιώργο...
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 6:07 pm
Και εν πάσει περιπτώση από τη στιγμή που το μηχανάκι σου έχει ΤΙΜΟΝΙ και όχι κλιπ ον τι κάθεσαι και κουβεντιάζεις με αυτόν που συμπαθεί τον Στόνερ και έχει μουστάκι, με τον άλλο που έχει βάλει 44lt βαλίτσα στο drz και με τον αδερφό μου που τα έχει κάνει όλα τέλεια και ξέρει που μένω και μπορεί να με δείρει;
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 6:12 pm
kostas VFR800F
kostas VFR800F
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-07-08
Mηνύματα : 419
Ηλικία : 50
Μοντέλο : CRF1000 &99.765 km με vfr800f
Κράνος : Arai RX7V ,tour x4

Από το κοράκι κρα θα ακούσεις από το μ@ ..κ@ μ@....κιες

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 6:29 pm
Motorshop 175 οι δύο Ε360.
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 9:33 pm
oσονοuπω
oσονοuπω
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 1709
Ηλικία : 67
Μοντέλο : γραναζι και desmo
Κράνος : το τσουκαλι τηs γιαγιαs

http://www.tzakiart.gr

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 9:35 pm
da_beazt wrote:Και εν πάσει περιπτώση από τη στιγμή που το μηχανάκι σου έχει ΤΙΜΟΝΙ και όχι κλιπ ον τι κάθεσαι και κουβεντιάζεις με αυτόν που συμπαθεί τον Στόνερ και έχει μουστάκι, με τον άλλο που έχει βάλει 44lt βαλίτσα στο drz και με τον αδερφό μου που τα έχει κάνει όλα τέλεια και ξέρει που μένω και μπορεί να με δείρει;

Ε,αυτο πια παει πολύ! Knupp Αν εννοει εμενα ,τοκοψα το μουστακι αλλα τον Stoner ΔΕΝ επαψα να τον συμπαθω,γιατι κερδιζει συνεχεια  Razz 
Η γνωμη μου ,40αρεs γιατι κανουν για 2 20αρεs ενώ οι 35αρεs για δυο 17,5αρεs και μαλλον θαχειs προβλημα  naaa 
Α,ΠΟΤΕ TOPCASE σε ταξιδι γιατι κουναει πολύ. Thumbdown 
Βεβαια ,ότι και να βαλειs θαχειs πολύ ογκο και ελαχιστη θαναι η διαφορα οποτε διαλεξε το πιο πρακτικο γιατι εισαι και κομματάκι μαζεμενοs Whistle 
Oυτωs η αλλωs KΑΘΙΚΙΑ καλο ταξιδι  cheers
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 9:38 pm
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 11:22 pm
Μην ακούς τους άλλους Γιώργο, κάντο όπως τον παλιό καλό καιρό . . .

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες 10483292_804654142902684_7554490713025830604_n
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 11:25 pm
VEFALIFT wrote:Μην ακούς τους άλλους Γιώργο, κάντο όπως τον παλιό καλό καιρό . . .

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες 10483292_804654142902684_7554490713025830604_n


Κάπου το ξέρω αυτό το παπί....!!!!  Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 11:28 pm
Μήτσο, πες μου ότι τη βρήκες τυχαία στο google την εικόνα;!;!;!  Blink Blink Blink 
Αυτό είναι το πρώτο μου παπί, αυτό το ανεκδιήγητο φόρτωμα είναι δικό μου, κι μας είχε πάει έτσι στη Σίφνο ΔΙΚΑΒΑΛΟ......

 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

21/7/2014, 11:41 pm
Vvag wrote:Μήτσο, πες μου ότι τη βρήκες τυχαία στο google την εικόνα;!;!;!  Blink Blink Blink 
Αυτό είναι το πρώτο μου παπί, αυτό το ανεκδιήγητο φόρτωμα είναι δικό μου, κι μας είχε πάει έτσι στη Σίφνο ΔΙΚΑΒΑΛΟ......

 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 

Και ναι και μπράβο μου που το βρήκα τυχαία, γκουγκλάρωντας "φόρτωμα μοτό", και θυμήθηκα ότι είναι δικό σου, γιατί έχω δει το σχετικό post . . .  Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo 
oσονοuπω
oσονοuπω
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 1709
Ηλικία : 67
Μοντέλο : γραναζι και desmo
Κράνος : το τσουκαλι τηs γιαγιαs

http://www.tzakiart.gr

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

22/7/2014, 12:36 am
VEFALIFT wrote:Μην ακούς τους άλλους Γιώργο, κάντο όπως τον παλιό καλό καιρό . . .

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες 10483292_804654142902684_7554490713025830604_n

Vvag wrote:Μήτσο, πες μου ότι τη βρήκες τυχαία στο google την εικόνα;!;!;!  Blink Blink Blink 
Αυτό είναι το πρώτο μου παπί, αυτό το ανεκδιήγητο φόρτωμα είναι δικό μου, κι μας είχε πάει έτσι στη Σίφνο ΔΙΚΑΒΑΛΟ......

 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 

Γιαυτο σαs αγαπαω σαν τον παλιο καλο καιρο  I love you Razz
Wtower
Wtower
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-08-29
Mηνύματα : 251
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Yamaha XT1200Z
Κράνος : Arai Viper

三心道場忍術
https://www.facebook.com/george.c.karakostas

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

22/7/2014, 10:23 am
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 

Vvag λύση. Πριν φύγω θα τον φωνάξω..
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες Empty Re: Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες

22/7/2014, 3:23 pm
Εχω τις 40αρες Kappa K40N και οταν ητανε να τις παρω εκανα ακριβως τις ιδιες σκεψεις δηλ. να παρω πιθανα τις χωνευτες μαμισιες. Εχοντας ψαξει και εχοντας ρωτησει τοτε στο βρεταννικο φορουμ, αποφασισα τελικα να παρω τις Kappa καθως απ'οτι μου ειπανε η διαφορα στο πλατος δεν ειναι φοβερη και μπορω να τις χρησιμοποιησω και σε αλλη μηχανη - κατι που ηδη κανω στο Τρανσαλπ. Μαλιστα οι K40N ειναι πολυ κομψες, εχουν αποδειχτει πολυ καλης ποιοτητας και με εχουν βολεψει παρα πολυ. Τα καγκελα δεν με εχοχλουν αισθητικα και θαλεγα οτι το μηχανακι δειχνει κομψο με τις βαλιτσες πανω:

Βαλίτσες "χωνευτές" (givi v35 / kappa k33) VS απλές 40αρες IMG-20131108-00128
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum