Go down
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC Empty ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC

21/6/2014, 7:33 pm
Αν καταλαβα καλα, τα VTEC απο το 2006 και εντευθε εχουν προσβασιμα πλαστικα ροδακια τα οποια απλα γυρισει κανεις με το χερι για να ρυθμισει τα φωτα. Το ιδιο συστημα εχει και το Τρανσαλπ 650 που εχω, πανευκολο και βολικο οταν καιγεται η μεσαια σκαλα: καποτε μου καηκε στη Γενοβα και επειδη βαρεθηκα να την αλλαξω απλα χαμηλωσα σε 30" τη μεγαλη σκαλα και τη χρησιμοποιησα σαν μεσαια μεχρι ναρθω Ελλαδα.

Τα VTEC 2002-05 ομως δεν εχουν τετοιες ευκολιες. Υπαρχουν δυο σχετικα δυσκολα προσβασιμες σταυροβιδες μπροστα και απο κατω κοντα στο ψυγειο λαδιου, αλλα δυο φορες που δοκιμασα στο παρελθον απετυχα να τις κανω να δουλεψουν. Και το κακο ειναι οτι απο τοτε που εβαλα Ohlins πισω, η δεσμη χαμηλωσε με αποτελεσμα να μη βλεπω καλα σε δρομους με στροφιλικια το βραδυ. (Παρενθεση: ο λογος που ετοιμαζομουνα να φυγω πολυ βιαστικα απο την πανελληνια στα Ζαγορια το βραδυ της Κυριακης ητανε επειδη ηθελα να περασω τις στροφες προς την Καλαμπακα με καποιο φυσικο φως λογω χαμηλης δεσμης - και τα καταφερα  Smile).

Μετα απο αυτο το περιστατικο, αποφασισα ν'ασχοληθω σοβαρα να ρυθμισω τη δεσμη και το κολπο ειναι το εξης. Αρχικα χρειαζεται οπωσδηποτε το σταυροκατσαβιδο των εργαλειων και οχι καποιο αλλο, α) λογω ακριβους μεγεθους της σχετικης σταυροβιδας και β) λογω του οτι πρεπει να ειναι εντελως καθετο και μεγαλυτερου μηκους σταυροκατσαβιδα μπανουν μονο υπο γωνια λογω φτερου και δεν "πιανουν".

Η δε τεχνικη ειναι η εξης. Καθεται κανεις κατω και βαζει το σταυροκατσαβιδο των εργαλειων στη σχετικη τρυπα τελειως ορθιο. Γυρνωντας το, βλεπει κανεις αν γινεται δουλεια παρατηρωντας τον μεταλλικο οδοντωτο τροχο που φαινεται αν γυριζει. Αν η δουλεια γινεται νυχτα ή σε μερος με ελλιπη φωτισμο, ενας φακος βοηθαει. Γυριζοντας δεξιοστροφα ανεβαινει η δεσμη ενω αριστεροστροφα κατεβαινει. Και φυσικα υπαρχουν δυο ρυθμιστικες βιδες, μια για καθε προβολεα.
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC Empty Re: ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC

21/6/2014, 9:27 pm
Χμ ωραία συμβουλή και πάνω που ήθελα να χαμηλώσω τα φώτα μου και δεν ήξερα πως.
Γιατί όποτε ταξιδεύω είμαι τριβάλιτσος και δικάβαλος και όλοι με κάνουν σινιάλο ενοχλημένοι..
padelis
padelis
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 40
Μοντέλο : ήταν κάποτε VFR RC46
Κράνος : SHOEI XR 1000

ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC Empty Re: ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC

22/6/2014, 9:31 pm
Είχα φτιάξει δύο μοτεράκια,12v ώστε να παίρνουν τροφοδοσία από την μηχανή,τα οποία λειτουργούν ασύρματα(με τηλεχειριστείριο).Στις άκρες έχουν μεταλλικό γρανάζι για να μπορέσει να γυρίσει τις βίδες που έχει το vtec.Δύο πράγματα δεν πρόλαβα να κάνω(για τον λόγο του ότι δεν έχω μηχανή πλέον),1ον που θα πιάσουν κόντρα τα μοτεράκια πάνω στην μηχανή  και να συμμαζέψω μέσα σε κανένα πλαστικό πλαίσιο τις πλακέτες γιατί ήταν χύμα.
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC Empty Re: ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC

23/6/2014, 9:55 pm
Σκορπιός ΤΩΡΑ θα χαμηλώσεις τα φώτα; 5 χρόνια που σε ξέρω ταξίδια κάνεις! Θα μας τρελλάνεις οεο! lol!
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC Empty Re: ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC

24/6/2014, 1:19 am
padelis wrote:Είχα φτιάξει δύο μοτεράκια,12v ώστε να παίρνουν τροφοδοσία από την μηχανή,τα οποία λειτουργούν ασύρματα(με τηλεχειριστείριο).Στις άκρες έχουν μεταλλικό γρανάζι για να μπορέσει να γυρίσει τις βίδες που έχει το vtec.Δύο πράγματα δεν πρόλαβα να κάνω(για τον λόγο του ότι δεν έχω μηχανή πλέον),1ον που θα πιάσουν κόντρα τα μοτεράκια πάνω στην μηχανή  και να  συμμαζέψω μέσα σε κανένα πλαστικό πλαίσιο τις πλακέτες γιατί ήταν χύμα.

Μπράβο!!!  Respect 

Τα μοτέρ ήταν βηματικά;
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC Empty Re: ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC

24/6/2014, 7:56 pm
Semiaz wrote:Σκορπιός ΤΩΡΑ θα χαμηλώσεις τα φώτα; 5 χρόνια που σε ξέρω ταξίδια κάνεις! Θα μας τρελλάνεις οεο! lol!



Χαχα τώρα κατάλαβα ότι με κάνουν συνιάλο για τα φώτα
και όχι γιατί έχει μπλόκο πιο κάτω. Razz 
padelis
padelis
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 40
Μοντέλο : ήταν κάποτε VFR RC46
Κράνος : SHOEI XR 1000

ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC Empty Re: ρύθμιση δέσμης φώτων σε VTEC

4/7/2014, 7:54 pm
anastasis wrote:
padelis wrote:Είχα φτιάξει δύο μοτεράκια,12v ώστε να παίρνουν τροφοδοσία από την μηχανή,τα οποία λειτουργούν ασύρματα(με τηλεχειριστείριο).Στις άκρες έχουν μεταλλικό γρανάζι για να μπορέσει να γυρίσει τις βίδες που έχει το vtec.Δύο πράγματα δεν πρόλαβα να κάνω(για τον λόγο του ότι δεν έχω μηχανή πλέον),1ον που θα πιάσουν κόντρα τα μοτεράκια πάνω στην μηχανή  και να  συμμαζέψω μέσα σε κανένα πλαστικό πλαίσιο τις πλακέτες γιατί ήταν χύμα.

Μπράβο!!!  Respect 

Τα μοτέρ ήταν βηματικά;

άμεση η απάντησή μου!! Razz 
Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποίησα μοτεράκια από τηλεκατευθυνόμενο αμαξάκι γιατί σκεφτόμουν το πόσο μπορώ να απλοποιήσω την πατέντα ώστε να μπορεί ο καθένας εδώ μέσα να το κάνει στη μηχανή του.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum