Go down
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 1:25 am
Σήμερα επιστρέφοντας από την Πτολεμαΐδα, σε επαρχιακό δρόμο είδα ένα βανάκι σταματημένο δίπλα σε ένα ραντάρ που ήξερα πως χρόνια τώρα ήταν ανενεργό. Από περιέργεια σταμάτησα και, ρωτώντας αν είχε μείνει και ήθελε βοήθεια, διαπίστωσα πως καθάριζε τον φακό και έβαζε φίλμ στο ανενεργό μέχρι σήμερα ραντάρ. Με την αύξηση των διοδίων, πολλοί έχουν αρχίσει να ξαναχρησιμοποιούν τους επαρχιακούς, ο καλύτερος τρόπος να τους ξαναστείλουν στα διόδια είναι να αρχίσει το "ΣωΒε" στους επαρχιακούς. Τον νου σας λοιπόν.

Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω τον υπάλληλο στα Μάλγαρα που μου έγνεψε να περάσω. Δεν είναι για το 0,90€, είναι γιατί μου θύμισε άλλες εποχές που οι υπάλληλοι καταλάβαιναν πως είναι ταλαιπώρια μαύρη το βγάλε-βάλε γάντια, ψάξε τσέπες κλπ όταν βρέχει. Είχα πάρα πολλά χρόνια να νιώσω μοτοσυκλετιστική αλληλεγγύη σε διόδια. Ευχαριστώ φίλε...........
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Re: Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 1:56 am
Παναγιώτης Κ. wrote:έβαζε φίλμ στο ανενεργό μέχρι σήμερα ραντάρ.

φίλμ; Φίλμ; ΜΑ ΦΙΛΜ;  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 

 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 


Αν είναι δυνατόν, συνεχίζουν να χρησιμοποιούν εξοπλισμό με ΦΙΛΜ εν έτει 2014...
Φαντάζομαι πως είναι θέμα χρόνου μέχρι να τους τελειώσει το φιλμ. Άραγε για πόσα φιλμ έχουν κονδύλι;...  Think
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Re: Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 2:55 am
Τώρα το "φιλμ" μην το παίρνεις τοις μετρητοίς, έναν μαύρο κύλινδρο έβαζε, φίλμ ήταν, USB ήταν δεν μΕ είπε.........
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Re: Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 9:16 am
Εχω κατι σπρει μαυρα ,αν ειναι τα δινω δωρεαν για τους φακους των συγκεκριμενων ρανταρ.
Παντως πλακα πλακα οσο γελεια ειναι τα ορια ταχυτητας πρεπει να τα τηρουμε που και που ειδικα σε σημεια που ειναι οντως επικινδυνα .Οι δρομοι μας παντως τεριαζουν με τα ορια ταχυτητας που υπαρχουν σε διαφορους επαρχιακους,το παν ειναι το φρεναρισμα δηλαδη αν θα μπορεσει η μοτοσυκλετα να φρεναρει σε περιπτωση πανικου.Μεσα στην Θεσσαλονικη παντως τα 50χλμ που δινει για οριο ειναι υπερβολικα ,με 30 επρεπε να πηγαινουμε για να μπορεσουμε να φρεναρουμε.
avatar
Επισκέπτης
Guest

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Re: Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 7:08 pm
Vvag wrote:
Παναγιώτης Κ. wrote:έβαζε φίλμ στο ανενεργό μέχρι σήμερα ραντάρ.

φίλμ; Φίλμ; ΜΑ ΦΙΛΜ;  Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked 

 lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! 


Αν είναι δυνατόν, συνεχίζουν να χρησιμοποιούν εξοπλισμό με ΦΙΛΜ εν έτει 2014...
Φαντάζομαι πως είναι θέμα χρόνου μέχρι να τους τελειώσει το φιλμ. Άραγε για πόσα φιλμ έχουν κονδύλι;...  Think

Αστείο αστείο αλλα το φιλμ έχει την αιτιολογία οτι δε μπορεί να πειραχθεί η φωτογραφία μέσω photoshop. Γιατί η νομοθεσία μας είναι για κλάματα, ώστε να μην αμφισβητηθει στο δικαστήριο.
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 52
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Re: Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 7:55 pm
Δεν έχω βρεθεί στην κατάσταση,(κι ούτε το εύχομαι για κανέναν!),να αντιμετωπίσω τον παραλογισμό και τη γραφειοκρατία του μπο@ρδέλου που ζούμε,(κι όμως εκεί,''κι αν είσαι και παππάς,με την αράδα σου θα πας!''),αλλά έχω την εξής απορία:εάν σε καταγράψει φωτογραφικό ραντάρ,πού φαίνεται η ταχύτητα που κινιόσουνα;Όλα επαφίονται στη βούληση του ''όργανου'';
avatar
Επισκέπτης
Guest

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Re: Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 8:09 pm
GIORGOS VFR wrote:Δεν έχω βρεθεί στην κατάσταση,(κι ούτε το εύχομαι για κανέναν!),να αντιμετωπίσω τον παραλογισμό και τη γραφειοκρατία του μπο@ρδέλου που ζούμε,(κι όμως εκεί,''κι αν είσαι και παππάς,με την αράδα σου θα πας!''),αλλά έχω την εξής απορία:εάν σε καταγράψει φωτογραφικό ραντάρ,πού φαίνεται η ταχύτητα που κινιόσουνα;Όλα επαφίονται στη βούληση του ''όργανου'';

Το ραντάρ λειτουργεί αυτόνομα,είναι ρυθμισμένος ο αισθητήρας του να τραβάει φωτογραφία όταν κάποιο όχημα κινείται από μια συγκεκριμένη ταχύτητα και πάνω. Στο κάδρο της φωτογραφίας φαίνεται η ημερομηνία η ώρα και η ταχύτητα καθώς και το σημείο του ραντάρ. Δε μπορεί ο εκάστοτε τροχονόμος να γράψει ότι θέλει.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Re: Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 10:56 pm
VFR - HRC wrote:Αστείο αστείο αλλα το φιλμ έχει την αιτιολογία οτι δε μπορεί να πειραχθεί η φωτογραφία μέσω photoshop. Γιατί η νομοθεσία μας είναι για κλάματα, ώστε να μην αμφισβητηθει στο δικαστήριο.


Φίλε μου γιατί να μη μπορεί να πειραχθεί η φωτογραφία με photoshop αν είναι φιλμ; Ένα απλό σκανάρισμα της φωτογραφίας ή του ίδιου του φιλμ αρκεί για να κάνεις ό,τι θέλεις μετά. Φαντάζομαι πως ο λόγος που (ΔΕΝ) χρησιμοποιούνται ακόμα κάμερες με φιλμ, είναι γιατί δεν υπάρχουν λεφτά για να αγοράσουν καινούριο εξοπλισμό... Από την άλλη τα αναλώσιμα (φιλμ) που θα χρειάζονται κάθε τόσο, φαντάζομαι είναι από μόνα τους τόσο κοστοβόρα, ώστε ο ήδη υπάρχον εξοπλισμός δεν χρησιμοποιείται (γι αυτό και το "ΔΕΝ" παραπάνω).

Πράγμα που εδώ που τα λέμε δε μας χαλάει καθόλου.  Razz 
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους Empty Re: Ραντάρ στους επαρχιακούς δρόμους

31/3/2014, 11:17 pm
Vvag wrote:
VFR - HRC wrote:Αστείο αστείο αλλα το φιλμ έχει την αιτιολογία οτι δε μπορεί να πειραχθεί η φωτογραφία μέσω photoshop. Γιατί η νομοθεσία μας είναι για κλάματα, ώστε να μην αμφισβητηθει στο δικαστήριο.


Φίλε μου γιατί να μη μπορεί να πειραχθεί η φωτογραφία με photoshop αν είναι φιλμ; Ένα απλό σκανάρισμα της φωτογραφίας ή του ίδιου του φιλμ αρκεί για να κάνεις ό,τι θέλεις μετά. Φαντάζομαι πως ο λόγος που (ΔΕΝ) χρησιμοποιούνται ακόμα κάμερες με φιλμ, είναι γιατί δεν υπάρχουν λεφτά για να αγοράσουν καινούριο εξοπλισμό... Από την άλλη τα αναλώσιμα (φιλμ) που θα χρειάζονται κάθε τόσο, φαντάζομαι είναι από μόνα τους τόσο κοστοβόρα, ώστε ο ήδη υπάρχον εξοπλισμός δεν χρησιμοποιείται (γι αυτό και το "ΔΕΝ" παραπάνω).

Πράγμα που εδώ που τα λέμε δε μας χαλάει καθόλου.  Razz 

Ναι, αλλά προφανώς δεν μπορείς να πειράξεις το ΙΔΙΟ το φίλμ (ή υπάρχει τρόπος και δεν το ξέρω; )  ενώ το αρχείο εικόνας που δημιουργείται την στιγμή που τραβάς φωτογραφία και αποθηκεύεται σε μια κάρτα μνήμης μπορείς να το επεξεργαστείς. Φαντάζομαι δηλαδή ότι υπάρχει αυτή η λογική...  Stupid2 


Τώρα βέβαια θα μου πεις "και αν έχει πειραχτεί το αρχείο εικόνας, δεν υπάρχει τρόπος να το ξέρουν"; Εμ... λογικά γίνεται, αλλά ίσως η δουλειά είναι να μην αλλοιωθεί το πρωτότυπο ευθύς εξ'αρχής.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum