Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

+20
oσονοuπω
Ο φυσικός
DENTOCOP
Rossifumi_46
horrorshow_gr
sakis_zakynthos
mak
nikos-ex victor
Παναγιώτης Κ.
DoctorAbo
SCORPIOS
Tinder
tomakos
Postman
Armenis
apostat
Caracal
ΗΛΙΑΣ
XLGeorge
Them1s xXx
24 posters
Go down
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 2:13 pm
Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird 1996-honda-cbr-1100-xx-su-4_460x0w


Το 1996 η Honda, αποφάσισε να παρουσιάσει στην αγορά το Blackbird 1100 XX. Μέχρι τότε κανείς δεν τολμούσε να αμφισβητήσει την βασίλισσα των επιδόσεων Kawasaki ZZR 1100. Κι όμως, η καινούργια μοτοσυκλέτα της Honda, έμελλε να είναι η επανάσταση της εποχής και να ξυπνήσει τον ανταγωνισμό.
Το όνομα Blackbird θυμίζει το μαχητικό αεροπλάνο SR-71 Blackbird και η εν λόγω μοτοσυκλέτα δεν έχει και πολλά να ζηλέψει. Τέλειο φινίρισμα, εξαιρετικά γρήγορη και με εργοστασιακό χρώμα το carbon grey των Αμερικάνικων μαχητικών, το Blackbird ήταν ένα μαχητικό αεροπλάνο του δρόμου.


Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Blackbird-1100-black

Ο κινητήρας του ήταν βασισμένος στον επιτυχημένο τότε κινητήρα του CBR 900RR Fireblade αλλά υπερκυβισμένο στα 1137cc και μικρές αλλαγές για ποιό ομαλή απόδοση. Επιδόσεις απίστευτες για την εποχή, 160 άλογα στον στρόφαλο και 140 στον πίσω τροχό, θεωρητικά το 1100 Blackbird ήταν η ποιό γρήγορη μηχανή και η ποιό δυνατή μηχανή παραγωγής.

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Cbrcut12

Το Blackbird κατάφερνε να συνδυάζει την άνεση και την ευχρηστία με εκπληκτικές ταχύτητες των 300 Χλμ/α. Ενώ η κατασκευή της συνιστά, Σπορ Τουριστική μηχανή, το Blackbird εντυπωσιάζει με τον απίστευτα καλό χειρισμό του και την απόκριση του σε απαιτητικές συνθήκες. Με μαλακές αναρτήσεις, άνετη θέση οδήγησης και πλατιά, αναπαυτική σέλα ήταν μια γρήγορη και συνάμα εύκολη στην οδήγηση μοτοσυκλέτα.

http://www.motorevue.com/article/article/honda-cbr-1100-xx-19409-1-v4zoom.jpg

H Blackbird, ήταν επίσης μια απο τις πρώτες μοτοσυκλέτες με το σύστημα φρένων Dual CBS (συνδυασμός μπροστινών φρένων με πίσω).
Μέχρι και σήμερα η εξωτερικές αλλαγές του μοντέλου, παραμένουν σχεδόν ανύπαρκτες, εκτός φυσικά απο τα καινούργια χρώματα που η Honda χαρίζει στα μοντέλα της όταν δεν έχει λόγο να αλλάξει σχεδιασμό.
Το 1999 η Honda εξοπλίζει την βασίλισσα της με ψεκασμό και σύστημα ram air. Ενώ οι αλλαγές έδωσαν στο Blackbird μόνο 2 ίππους περισσότερη απόδοση, βοήθησαν στην καλύτερη και ποιό ομαλή απόδοση του κινητήρα. Η Honda επίσης, εξόπλισε το Blackbird με το αντικλεπτικό σύστημα HISS Immobilizer το οποίο δεν επιτρέπει σε κάποιον να ξεκινήσει την μοτοσυκλέτα με χωρίς το εργοστασιακό κλειδί ή κάποιο αντίστοιχο προγραμματισμένο απο την Honda.

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird 20090104002456328

Η Suzuki και η Kawasaki δεν έμειναν πολύ καιρό πίσω αφού λίγα χρόνια μετά παρουσίασαν την γνωστή σε όλους GSXR1300 Hayabusa και την ZX-12R αντίστοιχα.

Ωστόσο ακόμα και σήμερα η Honda CBR 1100 Super Blackbird XX θεωρείτε η βασίλισσα στην κατηγορία Sport Touring και μια εξαιρετική επιλογή για τους μοτοσυκλετιστές που θέλουν να συνδυάζουν επιδόσεις με άνεση.



Πηγή :Bikers.com
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 2:39 pm
Φανταστικη μηχανη που εχει γραψει ιστορια στην κατηγορια hyper sport touring, κριμα που η Honda δεν το εξελιξε γιατι το VFR1200 ειναι σχετικα διαφορετικο.

Αντιγραφω (παλιο) κριτικο σχολιασμο μιας γραμμης του περιοδικου Bike:
Extremely fast, extremely comfy and ...sometimes black. Honda doing what they do best. Thumbsup

Το λιγουρευομουνα για χρονια αλλα λιγο το οτι το ηθελα για commuting στην πολη, λιγο η θεση οδηγησης και πολυ το οτι χρειαζομαι το δίπλωμά μου Wink με οδηγησανε στο VTEC Cool


Και μπραβο Θεμη για το αρθρο!
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 3:00 pm
Rolling Eyes ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ ΜΟΥ αρεσε αυτη η μηχανη και μου αρεσει ,δεν θα ελεγα οχι να την ειχα τωρα. Crying or Very sad
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 3:17 pm
Το XX είναι μακράν το πιο όμορφο-συμμετρικό-αρμονικό από τα Hyperbikes, και χωρίς να είναι κορυφαίο σε κάτι , είναι κορυφαίο σαν σύνολο.

Για αυτό και είναι ένας ακόμα σταθμός στην ιστορία της Honda, και φυσικά είναι αγέραστο και αποδεκτό σήμερα και θα είναι για πολλλλλλα χρόνια ακόμα.

ΕΝΣΤΑΣΗ: Κάποιος να πει στον αρθρογράφο ότι το SR71 δεν υπήρξε ΟΥΤΕ ΚΑΤ ΙΔΕΑΝ ποτέ μαχητικό αεροσκάφος. Δεν είχε κάν οπλισμό... ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ αεροσκάφος ήταν...

Ημαρτον , το λέει και 3 φορές, ότι νάναι...
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 3:45 pm
Caracal wrote:
ΕΝΣΤΑΣΗ: Κάποιος να πει στον αρθρογράφο ότι το SR71 δεν υπήρξε ΟΥΤΕ ΚΑΤ ΙΔΕΑΝ ποτέ μαχητικό αεροσκάφος. Δεν είχε κάν οπλισμό... ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ αεροσκάφος ήταν...

Ημαρτον , το λέει και 3 φορές, ότι νάναι...

Όντως κατασκοπευτικό αεροπλάνο ήταν.
Κρίμα που δεν το είδα να το διορθώσω.
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 3:59 pm
Caracal wrote:ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ αεροσκάφος ήταν...

Άλλη μία περιττή πληροφορία στο μυαλό μας, που γεμίζει τον σκληρό δίσκο χωρίς λόγο. Very Happy
Armenis
Armenis
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-28
Mηνύματα : 613
Ηλικία : 36
Μοντέλο : VFR 1200F '13
Κράνος : Shoei XR-1100

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 4:08 pm
apostat wrote:
Caracal wrote:ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ αεροσκάφος ήταν...

Άλλη μία περιττή πληροφορία στο μυαλό μας, που γεμίζει τον σκληρό δίσκο χωρίς λόγο. Very Happy

Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 8:14 pm
Βρε κουλαδι Νο2 ..... τετοια βλεπεις, δε ντρεπεσαι λιγο... ο πατερας σου το ξερει???? lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

14/1/2011, 9:50 pm
postmankav wrote:Βρε κουλαδι Νο2 ..... τετοια βλεπεις, δε ντρεπεσαι λιγο... ο πατερας σου το ξερει???? lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Tinder
Tinder
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 1139
Ηλικία : 56
Μοντέλο : HONDA VFR 800 04' V-TEC ABS
Κράνος : SHOEI XR-1000

"once punk... always punk" μάλλον

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 4:11 am
Caracal wrote:
ΕΝΣΤΑΣΗ: Κάποιος να πει στον αρθρογράφο ότι το SR71 δεν υπήρξε ΟΥΤΕ ΚΑΤ ΙΔΕΑΝ ποτέ μαχητικό αεροσκάφος. Δεν είχε κάν οπλισμό... ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟ αεροσκάφος ήταν...

Ημαρτον , το λέει και 3 φορές, ότι νάναι...




Χεχεχεχε ... σαν να μην πέρασε μια μέρα Very Happy

SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 1:38 pm
Η αλήθεια είναι ότι το XX το ζαχάρωνα πριν πάρω το vfr αλλά δεν ήθελα να ανέβω κατηγορία τόσο απότομα.
Άραγε θα βγάλει αντικαταστάτη?
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 4:36 pm
Γιώργο δε ξέρω αν θα βγάλει αντικαταστάτη. Ξέρω όμως ότι βγάλει δε βγάλει εμείς θα πάρουμε ένα για να γουστρουμε !!! Cool Cool Cool Cool Cool Cool όχι ?
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 6:34 pm
DoctorAbo wrote:Γιώργο δε ξέρω αν θα βγάλει αντικαταστάτη. Ξέρω όμως ότι βγάλει δε βγάλει εμείς θα πάρουμε ένα για να γουστρουμε !!! Cool Cool Cool Cool Cool Cool όχι ?

Δεν ξέρω για τον Γιώργο , αλλά εγώ ειμαι υπο σκέψη...

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 8:24 pm
1996, μόλις το βλέπω στα περιοδικά, αποφασίζω πως το θέλω. Έχοντας το CBR 1000F παλιότερα, η ιδέα μιας ακόμα πιο σβέλτης ταξιδιάρας, με τρέλλανε. Προκαταβολή μισό εκ. δρχ. λοιπόν στον Σαρακάκη τον Σεπτέμβριο, και συνεννόηση με τον αντιπρόσωπο:

- Εσύ Μάκη θα φέρεις για το μαγαζί;
- Ναι......
- Τί χρώμα;
- Δεν ξέρω, σκέφτομαι ή το μαύρο ή το μπορντώ.
- Ωραία, και εγώ αυτά σκέφτομαι, φέρε ένα και ένα και φώναξέ με μόλις έρθουν, να διαλέξω.


Ήταν Γενάρης του '97 όταν χτύπησε το τηλέφωνο:

- Έρχονται αύριο, πότε θα έρθεις;
- Τί ώρα τα περιμένεις;
- Στις 9.30 - 10.00.
- ΟΚ, 9.00 θα είμαι εκεί.........


Περιτό βέβαια να αναφέρω πως απο τις 8.30 ήμουν απο έξω και περίμενα να ανοίξει. Έρχεται το φορτηγό, κατεβάζει δυό κιβώτια, ευλαβικά ανοίγει το πρώτο, ήταν το μαύρο. Μπλιάχ......... Ανοίγει το δεύτερο και απο μέσα αστράφτει το βαθύ μπορντώ ΧΧ........ Μαγεία. Σε μισή ώρα είναι έτοιμο, έλεγχοι, λάδια-ξύδια, πιέσεις στα λάστιχα, κάθομαι πάνω του, άντε γειά....... Μέσα στο Σαββατοκύριακο είχαν γίνει τα πρώτα 1.500 χλμ, με απόλυτη ευλάβεια, που μου έδωσαν και την πρώτη είκόνα. Γκάζι της αρκούδας ΠΑΝΤΟΥ, πλαίσιο νταμάρι, ΦΡΕΝΑ - άγκυρες,, ευελιξία και στρίψιμο που το 1000 F ούτε να τα ονειρευτεί δεν μπορούσε.
Ποιότητα κατασκευής; Εξωπραγματική. Έζησα μαζί τΗς δύο χρόνια, αν θυμάμαι καλά πρέπει να έκανα 39.000 χλμ, τα πιο γρήγορα της ζωής μου. Είδα τον δείκτη να περνάει τα 300 χαω στην ευθεία της Θήβας, έκανα την διαδρομή Καμ. Βούρλα - Καβάλα, δικάβαλος, τριβάλιτσος + tank-bag, στους τότε δρόμους, με βροχή, σε 3 ώρες και 5 λεπτά, Ταξίδεψα, έτρεξα, έξυσα, με μια πρωτοφανή ασφάλεια, άγνωστη στα μέχρι τότε υπάρχοντα μηχανάκια. Αλλά............... (πάντα υπάρχει ένα αλλά). Δεν ήταν CBR 1000F στην ανθρωπομετρία. Μετά απο 200 χιλιόμετρα ο αυχένας μου με πέθαινε, και οι κλειδώσεις πίσω απο τα γόνατα με σκότωναν. Όταν λοιπόν τον Σεπτέμβριο του '98 κάνοντας μια βόλτα μέχρι την Θεσσαλονίκη, είδα στη βιτρίνα του Ρούπα αυτήν,
Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird 0013
απλά την ερωτεύτηκα, και γύρισα στην Καβάλα μαζί της......

Αλλά, μου λείπεις ΧΧ μου...

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird 0014Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird 0007-1
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 9:04 pm
Them1s xXx wrote:



με έπεισε..................... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing θέλω κ εγώ
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 9:10 pm
Them1s xXx wrote:
DoctorAbo wrote:Γιώργο δε ξέρω αν θα βγάλει αντικαταστάτη. Ξέρω όμως ότι βγάλει δε βγάλει εμείς θα πάρουμε ένα για να γουστρουμε !!! Cool Cool Cool Cool Cool Cool όχι ?

Δεν ξέρω για τον Γιώργο , αλλά εγώ ειμαι υπο σκέψη...

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Eσύ τζουτζούκο από ότι μαθαίνω μάλλον υποχρεωμένος είσαι παρά υπό σκέψη Razz Razz Razz Razz Razz
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 9:16 pm
Ωραια και νοσταλγικη αναφορα στο πρωην μαυροπουλι σου, μπραβο Πανο cheers

Παναγιώτης Κ. wrote:
Αλλά............... (πάντα υπάρχει ένα αλλά). Δεν ήταν CBR 1000F στην ανθρωπομετρία. Μετά απο 200 χιλιόμετρα ο αυχένας μου με πέθαινε, και οι κλειδώσεις πίσω απο τα γόνατα με σκότωναν.

Εγω το εγραψα προηγουμενως πιο διακριτικα "λιγο η θεση οδηγησης" Wink

Ειναι ακριβως αυτα τα δυο προβληματα του Blackbird: τα μαρσπιε του οδηγου (και συνεπιβατη) ειναι τοποθετημενα αρκετα ψηλα και τα γονατα διπλωνουν περα του αποδεκτου για ανεση και τα κλιπ ονς ειναι σχετικα μακρια απο τη σελλα (και χαμηλουτσικα για τα 300αρια Wink ) οποτε πιανεται κανεις ευκολα. Βεβαια αυτα διορθωνονται σε καποιο βαθμο με αποστατες τιμονιου / ψηλοτερη double bubble ζελατινα και διαφορετικα μαρσπιε οδηγου αλλα το προβλημα παραμενει για ...την συνεπιβατηδα αν δεν ειναι στουμπος (οι μαμισιες εξατμισεις δεν επιτρεπουν "κατεβασμα").

Παντως το μηχανακι εχει το γκαζι της αρκουδας απο κινητηρα βελουδο και φοβερη σταθεροτητα στα πολλα αλλα ειναι λιγο "νταλικοειδες" για πολη και κλειστα κομματια και δειχνει το βαρος του στα λιγα σαν μεγαλο και αρχοντικο μηχανακι που ειναι. Και για οποιον εχει ή θα παρει τετοιο μηχανακι εδω, το online μαγαζι του Jaws στην Αγγλια εχει απιστευτα after-market καλουδια για να το φτιαξετε:

http://www.jaws-motorcycles.co.uk/bird.htm
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 10:24 pm
VFGeorge wrote:

Ειναι ακριβως αυτα τα δυο προβληματα του Blackbird: τα μαρσπιε του οδηγου (και συνεπιβατη) ειναι τοποθετημενα αρκετα ψηλα και τα γονατα διπλωνουν περα του αποδεκτου για ανεση και τα κλιπ ονς ειναι σχετικα μακρια απο τη σελλα (και χαμηλουτσικα για τα 300αρια Wink ) οποτε πιανεται κανεις ευκολα. Βεβαια αυτα διορθωνονται σε καποιο βαθμο με αποστατες τιμονιου / ψηλοτερη double bubble ζελατινα και διαφορετικα μαρσπιε οδηγου αλλα το προβλημα παραμενει για ...την συνεπιβατηδα αν δεν ειναι στουμπος (οι μαμισιες εξατμισεις δεν επιτρεπουν "κατεβασμα").


Μπας και την δική σου άποψη επί του θέματος, στην δική σου εφαρμογή, την γενικεύεις και για άλλους ανθρώπους; Μην βγάζουμε και τον καναπέ blackbird, κουραστικό στην θέση οδήγησης, clipons υπερυψωμένα, χαμηλό κέντρο βάρους και σελλάρα άνετη ''μέσα'' στην μοτοσυκλέτα, όλα είναι στοιχεία άνεσης, όχι κούρασης.

Τι να μας πουν και αυτοί που κάνουν ταξιδια με SS μετά;
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 10:54 pm
Caracal wrote:
VFGeorge wrote:
Ειναι ακριβως αυτα τα δυο προβληματα του Blackbird: τα μαρσπιε του οδηγου (και συνεπιβατη) ειναι τοποθετημενα αρκετα ψηλα και τα γονατα διπλωνουν περα του αποδεκτου για ανεση και τα κλιπ ονς ειναι σχετικα μακρια απο τη σελλα (και χαμηλουτσικα για τα 300αρια Wink ) οποτε πιανεται κανεις ευκολα. Βεβαια αυτα διορθωνονται σε καποιο βαθμο με αποστατες τιμονιου / ψηλοτερη double bubble ζελατινα και διαφορετικα μαρσπιε οδηγου αλλα το προβλημα παραμενει για ...την συνεπιβατηδα αν δεν ειναι στουμπος (οι μαμισιες εξατμισεις δεν επιτρεπουν "κατεβασμα").

Μπας και την δική σου άποψη επί του θέματος, στην δική σου εφαρμογή, την γενικεύεις και για άλλους ανθρώπους; Μην βγάζουμε και τον καναπέ blackbird, κουραστικό στην θέση οδήγησης, clipons υπερυψωμένα, χαμηλό κέντρο βάρους και σελλάρα άνετη ''μέσα'' στην μοτοσυκλέτα, όλα είναι στοιχεία άνεσης, όχι κούρασης.

Τι να μας πουν και αυτοί που κάνουν ταξιδια με SS μετά;

Τα παντα ειναι σχετικα. Για καποιον που εχει SS (ή καλη ωρα SP2 Razz), το Bird ειναι τουρισταδικο και για καποιον που εχει πραγματικο τουρισταδικο (Pan, RT, FJR κλπ) το Bird ειναι ...SS. Η γνωμη μου ειναι παρομοια με τη γνωμη πολλων που παιρνουν sports touring μηχανακι, οχι επειδη μεγαλωσανε και δεν πανε πια πιστα, ή θελουν κατι και για τη γυναικα, αλλα επειδη θελουν κατι ταξιδιαρικο με αρκετη σπορ εμφαση που να μπορει να τους εξιταρει. Ξερω πολλους εδω στην Αγγλια που πηρανε Blackbird μετα απο VFR για περισοτερο γκαζι και ειχανε ακριβως το ιδιο προβλημα με του Παναγιωτη - και πολλοι ξαναγυρισανε στο VFR ή πηρανε κατι αλλο (πηγη: http://www.bikersoracle.com/vfr/forum/). Φυσικα γι'αυτους που ταξιδευουν με SS ειναι απλα ..πολυθρονα. Very Happy

cheers
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

15/1/2011, 11:35 pm
Για κάποιον που έχει SS, το Blackbird είναι Sport-Touring (όχι alan touring, άλλος αυτός... naaa )

Για κάποιον που έχει τουριστάδικο, πάλι το Blackbird είναι Sport-Touring.

Τα πράγματα είναι σχετικά για τον καθένα ναι, αλλά εντός κάποιων ορίων διακύμανσης.

Sport-Touring υπόσχεται το καημένο, Sport-Touring είναι (όσο σχετικότητα και να του βάλουμε), μην το βγάζουμε ''πρόβλημα στην θέση οδήγησης'' επειδή ένα υποσύνολο του κόσμου που το οδήγησε δεν βολεύτηκε.

Τέλος πάντων, έτσι για του λόγου το αληθές που λέμε, καλά να είμαστε να συζητάμε τέτοια!

Very Happy
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 12:50 am
DoctorAbo wrote:
Them1s xXx wrote:
DoctorAbo wrote:Γιώργο δε ξέρω αν θα βγάλει αντικαταστάτη. Ξέρω όμως ότι βγάλει δε βγάλει εμείς θα πάρουμε ένα για να γουστρουμε !!! Cool Cool Cool Cool Cool Cool όχι ?

Δεν ξέρω για τον Γιώργο , αλλά εγώ ειμαι υπο σκέψη...

Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad


Eσύ τζουτζούκο από ότι μαθαίνω μάλλον υποχρεωμένος είσαι παρά υπό σκέψη Razz Razz Razz Razz Razz




Προς στιγμήν ναι ....
Έχω τον χρόνο να βρω κ να διαλέξω ποιό θα πάρω!!!!!! Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 12:51 am
Η θέση οδήγησης στο ΧΧ ΔΕΝ έχει κανένα πρόβλημα για αναστήματα μέχρι 1.80. Οι μονοι που διαμαρτύρονται είναι οι "μακρύσασσοι" που λέει και ο σοφός Doc. Ο συνδυασμός του 1.84 και των 38 (τότε) χρόνων μου ήταν που έκανε την καθημερινή συμβίωση δύσκολη.

Αλλά τί μηχανή................ Love
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 10:42 am
Σχετικά με την τοποθέτηση των μαρσπιέ του οδηγού έχω να πω τα εξής :

XX100 : Ανέβηκα πάνω στου Οβελίξ και οδήγησα 38 βουνίσια χιλιόμετρα. Κανένα πρόβλημα.
Busa 08 : Ανέβηκα για να οδηγήσω και με το που δίπλωσα το πόδι το αριστερό ισχίο πιάστηκε από το δίπλωμα. Εντάξει, το "δούλεψα λίγο" και ξεπιάστηκα.

Θέλω να πω .... ε, δεν είναι και τόσο μαζεμένα τα μαρσπιέ του ΧΧ. Τελικά φίλε Παναγιώτη και φίλε Γιώργο ενδεχομένως να μη παίζει ρόλο το ολικό ύψος για το πώς βολεύεται κανείς αλλά ο καβάλος (inseem).
Να πω δε, ότι σε σχέση με το VFR μοιυ φάνηκε ιδιαίτερα πιο απλωμένο το ΧΧ και πολύ καταλληλότερο για μεγαλύτερα ύψη.

Θέμη ??? Μην ανησυχείς ρε, θα χωρέσουμε
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 11:59 am
DoctorAbo wrote:Γιώργο δε ξέρω αν θα βγάλει αντικαταστάτη. Ξέρω όμως ότι βγάλει δε βγάλει εμείς θα πάρουμε ένα για να γουστρουμε !!! Cool Cool Cool Cool Cool Cool όχι ?


Έτσι-έτσι να δούμε και πως είναι όταν περνάς τα 300 χλμ Rock
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 12:42 pm
Καπως ετσι ..... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy



Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 3:15 pm




mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 4:48 pm
Από τις αγαπημένες μου μοτό.. με αφορμή το topic θυμήθηκα πως μικρός την είχα σε αφίσα στο δωμάτιό μου I love you
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 5:05 pm
Εγω ειχα αυτο..... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy


Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Gpx600r-1985
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 5:19 pm
Them1s xXx wrote:




afraid κ μόνο που το έβλεπα...........ίδρωναν τα χέρια μου!!!!
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird Empty Re: Honda Cbr 1100 XX Super Blackbird

16/1/2011, 5:24 pm
Ειναι που δεν εχεις playstation.... lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum