Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Ο Λορένθο πήρε το γκραν πρι στο Moto GP Empty Ο Λορένθο πήρε το γκραν πρι στο Moto GP

5/10/2009, 1:57 pm
Ρε παίδες Σ/Κ με ΜοtoGP και κανένα σχόλιο???? Από κανένα??? και μάλιστα σε αγώνα που είχε και κατι διαφορετικό? Μήπως λέω μήπως δεν τον παρακολουθήσατε ?

Για την ιστορια:

Φορώντας το κράνος του αστροναύτη και μιμούμενος τον Νιλ Αρμστρογκ, τον πρώτο άνθρωπο που πάτησε το πόδι του στη Σελήνη, ο Χόρχε Λορένθο πήρε μια νίκη πολύ σπουδαίας σημασίας στο Εστορίλ της Πορτογαλίας, μειώνοντας στους 18 βαθμούς την πρωτοπορία του Βαλεντίνο Ρόσι στο πρωτάθλημα, τρεις αγώνες πριν πέσει η αυλαία της σεζόν.

Επιστρέφοντας στην πίστα όπου πέρυσι είχε πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στα MotoGP, ο Λορένθο κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του τριημέρου, συμπεριλαμβανομένου του αγώνα της Κυριακής, τον οποίο κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση.

Την ίδια ώρα ο Ρόσι έμενε μακριά από τον καλό του εαυτό, χωρίς να καταφέρει, όχι μόνο να απειλήσει τον ισπανό team mate του στην Yamaha για τη νίκη, αλλά ούτε καν να παλέψει για μια θέση στο βάθρο.

Ο Doctor τελικά τερμάτισε στην τέταρτη θέση, βλέποντας την πλάτη των Κέισι Στόνερ και Ντάνι Πεντρόσα.

Ο Στόνερ έκανε εντυπωσιακή επανεμφάνιση στους αγώνες ύστερα από την δίμηνη απουσία του, δείχνοντας πως έχει ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα κόπωσης που τον ταλαιπωρούσε.

Ο αυστραλός αναβάτης της Ducati έκανε αργό ξεκίνημα, πέφτοντας στην τέταρτη θέση, όμως μπαίνοντας στον 3ο γύρο είχε βρεθεί δεύτερος, με προσπέρασμα πρώτα τον Ρόσι και μετά τον Πεντρόσα στο ίδιο σημείο, στο τέρμα της μεγάλης ευθείας.

Στη συνέχεια προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Λορένθο, αλλά παρότι ήταν σε θέση να κρατήσει οπτική επαφή με τον ισπανό, δεν μπόρεσε να βρεθεί αρκετά κοντά του για να πιέσει για προσπέρασμα και έτσι συμβιβάστηκε με την δεύτερη θέση.

Από την πλευρά του, ο Πεντρόσα έκανε μία από τις γνωστές του, εκρηκτικές εκκινήσεις για να πεταχτεί από την τέταρτη θέση του grid στην πρωτοπορία της κούρσας, την οποία ωστόσο έχασε 1-2 στροφές αργότερα από τον Λορένθο.

Λίγο μετά έπεσε πίσω και από τον Στόνερ, ωστόσο δεν προβληματίστηκε καθόλου από την παρουσία του Ρόσι πίσω του και τελικά κατέκτησε άνετα την τρίτη θέση πάνω στη σέλα της Honda του.

Ο Ρόσι έμεινε τέταρτος, ενώ η πέμπτη θέση πήγε στα χέρια του Κόλιν Εντουαρντς της Tech 3 Yamaha, ο οποίος δεν απείλησε για κάτι παραπάνω, αλλά ούτε και απειλήθηκε από κάποιον αναβάτη πίσω του.

Εξαιρετική παρουσία στον αγώνα είχε ο Τόνι Ελίας. Ο αναβάτης της Gresini Honda έδωσε ένα ρεσιτάλ από την 13η θέση του grid, πραγματοποιώντας το ένα προσπέρασμα μετά το άλλο για να φτάσει να μονομαχεί ρόδα με ρόδα με τον εργοστασιακό αναβάτη της Honda, Αντρέα Ντοβιτσιόζο, για την έκτη θέση, την οποία και τελικά εξασφάλισε πάνω στην γραμμή του τερματισμού.

Την πρώτη 10άδα συμπλήρωσαν κατά σειρά οι Νίκι Χέιντεν (Ducati Marlboro), Τζέιμς Τόζλαντ (Tech 3 Yamaha) και Κρις Βερμιούλεν (Rizla Suzuki)

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Yamaha σφράγισε και τυπικά τον τίτλο στους κατασκευαστές, καθώς άνοιξε τη διαφορά της στους 94 βαθμούς από την δεύτερη στην κατάταξη Honda, τη στιγμή που υπάρχουν 75 βαθμοί διαθέσιμοι ως το τέλος της χρονιάς.

Το επόμενο ραντεβού των MotoGP είναι στο Φίλιπ Αϊλαντ της Αυστραλίας για τον 15ο από τους 17 αγώνες της χρονιάς, την επόμενη εβδομάδα (16-18/10).

Full time dad

Ο Λορένθο πήρε το γκραν πρι στο Moto GP Empty Re: Ο Λορένθο πήρε το γκραν πρι στο Moto GP

5/10/2009, 2:06 pm
ε τι να σχολιάσουμε... μούφα αγώνας, δεν ειχε θέαμα...

το θεατρίστικο του Jorge πάντως με το κάρφωμα σημαίας σε αργή κίνηση είχε την πλάκα του Very Happy

5/10/2009, 2:13 pm
KiloMeater wrote:ε τι να σχολιάσουμε... μούφα αγώνας, δεν ειχε θέαμα...

5/10/2009, 2:15 pm
Καταπληκτικος αγωνας-τον παρακολουθησα τρωγοντας τα νυχια μου απο την αγωνια για το τι θα γινει....

Αμα σας τα λεω ,μου μιλατε για δευτεροκλασατους και αλλα

Θα καταντησουν χειροτερα και απο την Φορμουλα 1,θα το δειτε...

τα πράγματα είναι πολύ απλά
ο ροσσι στα στοιχήματα παιζόταν 1:1 για πρωταθλητής έτσι για άλλη μια φορά επενέβηκε η Dorna