Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

+7
apostat
finrod
'AGGEVI'
Ο φυσικός
Vvag
Don John
Παναγιώτης Κ.
11 posters
Go down
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

16/9/2009, 11:57 pm

Κλοπές Μηχανών. Μερικές χρήσιμες συμβουλές.


Βλέποντας σε πολλά fora ανακοινώσεις για εξαφανίσεις μηχανών, και έχοντας περάσει ¨αλώβητος¨ τις κακές εποχές που ο Σαρακάκης δεν επένδυε σε ανταλλακτικά και ως εκ τούτου τα Χόντα ¨έφευγαν¨ από τους ιδιοκτήτες τους σαν ζεστά κουλούρια Σαλονίκης ξημερώματα Σαββάτου, παραθέτω μερικά tips που ελπίζω να βοηθήσουν να αποφύγουμε το μοιραίο.

ΑΞΙΩΜΑ: Όλες οι μηχανές κλέβονται. Στου βοδιού το κέρατο να την κρύψεις, με χίλιες δυο προφυλάξεις και ασφάλειες, το κατάλληλο άτομο, με τον απαραίτητο χρόνο, γνώσεις, εξοπλισμό, και κίνητρο, μπορεί να σου την κλέψει. Για να την γλυτώσεις, κάνε την δική σου πιο δύσκολη να κλαπεί από του γείτονα. (Μακριά από το κwλο σου, και ας είναι και δέκα πόντους δίπλα, που λέμε στο χωριό μου).…….

Η ασφάλεια της μηχανής είναι σαν ένα κρεμμύδι. Όσο πιο πολλές στρώσεις έχει, τόσο πιο πολύ δακρύζεις και δυσκολεύεσαι για να φτάσεις στο κέντρο του.
Τι θέλει να πει ο ποιητής; Αφήνεις το μηχανάκι σου με τα κλειδιά. Πόσοι μπορούν να το κλέψουν; Όλοι όσοι μπορούν να το οδηγήσουν (πχ1.000 άτομα). Βγάζεις το κλειδί. Πόσοι μπορούν τώρα; Όσοι από τους παραπάνω μπορούν και να διαρρήξουν την κλειδαριά (100 άτομα). Βάζεις και ένα συναγερμό. Η λίστα των επίδοξων περιορίζεται ακόμα περισσότερο. Και πάει λέγοντας. Το άλλο άκρο βέβαια είναι να κυκλοφορούμε με μια αρμαθιά κλειδιά, όμως πάντα υπάρχει η χρυσή τομή.

Ένας άλλος τομέας που πρέπει να προσέξουμε είναι το συνεργείο. Πολλές ιστορίες κυκλοφορούν για παραγγελίες που δίνονται, και προξενιά που κλείνονται σε συνεργεία, αξιοσέβαστες αντιπροσωπείες ακόμη και σε λαστιχάδικα. Υπάρχουν πονηρά τσιράκια που βγάζουν καλό χαρτζιλίκι δίνοντας διευθύνσεις και βγάζοντας αντικλείδια. Αν χρειαστεί να αλλάξουμε το συνεργείο μας, καλό είναι να μην εμπιστευόμαστε τη μηχανή μόνη της από την πρώτη επίσκεψη σε νέο συνεργείο. Επίσης, όταν χρειαστεί κάποια στιγμή να την αφήσουμε, αφήνουμε ΜΟΝΟ το κλειδί της και όχι όλο το μπρελόκ με κλειδί λουκέτου, μπαγκαζιέρας, χειριστήριο συναγερμού κλπ. Οι συναγερμοί πλέον αντιγράφονται στο λεπτό, και στη βαλίτσα ή κάτω από τη σέλα μπορεί να είναι το ασφαλιστήριο, η άδεια, ένας λογαριασμός, κάτι τέλος πάντων που έχει τη διεύθυνση μας.

Αποφύγετε να ξέρουν τη διεύθυνση σας. Μπορεί το σκανάρισμα της άδειας να είναι πιο γρήγορο από το να περνάνε αριθμούς κινητήρα και πλαισίου με το χέρι, δεν θα ήθελα όμως η διεύθυνση μου να είναι στη διάθεση του καθενός που μπορεί να έχει πρόσβαση στο πελατολόγιο του συνεργείου.

Κάποια στιγμή που θα έχετε κάποια οικειότητα με τον μηχανικό ή τον βοηθό του, πείτε του για το μηχανάκι του ξαδέρφου σας που κλέψανε και αν έχει κάποια άκρη. Αν αφήσει να εννοηθεί πως πιθανόν να ξέρει κάποιον, που, ίσως, πιθανόν, δεν αποκλείεται, κλπ. κλπ., αναρωτηθείτε αν εμπιστεύεστε το μηχανάκι σας σε κάποιον που πιθανόν να ξέρει κάποιον, που, ίσως, πιθανόν, δεν αποκλείεται, κλπ. κλπ.

Τα διάφορα fora μπορεί επίσης να είναι ένα καλό σημείο εντοπισμού υποψηφίων θυμάτων, είναι ανοιχτά σε όλο τον κόσμο, και πολλές φορές, δίνουμε πληροφορίες για το μηχανάκι ή την διαμονή μας, καλόπιστα, αλλά, χωρίς προς Θεού να θέλω να θίξω κανέναν, ποιός ξέρει τι καπνό φουμάρει ο κάθε ένας που απλά μπορεί να μπει και να αντλήσει τις πληροφορίες που τον ενδιαφέρουν;

Γίνετε εφευρετικοί. Το αυτοκόλλητο της μάρκας του συναγερμού μας πάνω στη μηχανή κάνει τη ζωή του επιδόξου κλέφτη ακόμα πιο εύκολη. Αν παρκάρετε σε κάποια πυλωτή, βάλτε ένα προβολέα με αισθητήρα κίνησης, το φως δεν πολυαρέσει στα κλεφτρόνια. Αν έχετε καθορισμένο σημείο ή γκαράζ, ένας μικρός διακόπτης ή αισθητήρας βάρους εκεί που πατάει το σταντ δύσκολα ανιχνεύονται. Καλή ιδέα επίσης είναι και μια κάμερα (υπάρχουν και κούφιες που έχουν μόνο μια μπαταρία και ένα ledάκι που αναβοσβήνει). Την προ-συναγερμών εποχή, μια διάφανη πετονιά και το κουδουνάκι από το λουρί της γάτας είχαν διαταράξει αρκετές φορές τον ύπνο μου, και σε συνδυασμό με το παρακείμενο μπουγέλο, είχαν πλευριτώσει κάποιους επίδοξους μνηστήρες.
Και να ξέρετε, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΛΕΠΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ.

Είναι γνωστό πως αρκετές μηχανές κλέβονται για να γίνουν ανταλλακτικά. Αποφύγετε να χρηματοδοτήσετε σήμερα, αυτούς που σχεδιάζουν να σας κλέψουν την μηχανή αύριο. Μην αγοράζετε φτηνά, μεταχειρισμένα ανταλλακτικά ύποπτης προέλευσης. Αυτός που σήμερα σας πουλάει την ηλεκτρονική μου, αύριο μπορεί να μου πουλάει το δικό σας κιβώτιο, και πάει λέγοντας.

Και το πιο σημαντικό. Πάντα κρατάτε και μια ιδέα ΜΟΝΟ για σας….

Αυτά τα ολίγα, και άλλο κακό να μη μας βρει.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 12:06 am
Παναγιωτη πολυ καλο και χρησιμο Thumbsup

:_hi:
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 12:15 am
Χρησιμότατο και φοβερά καλογραμμένο!!! Respect Respect Respect Respect

ThanX!!! cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 12:23 am
Παναγιώτη είναι τόσο καλογραμμένο και πειστικό που αρχίζω να το σκέφτομαι αν πρέπει να μείνεις στο σπίτι μου....
Think
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 5:40 am
Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... 55670323Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Goodpost

πολυ καλο , ευχαριστουμε Παναγιωτη Smile
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 8:57 am
Πολύ σωστές συμβουλές. Ευχαριστούμε.
Ελπίζω τουλάχιστον το VFR να ανήκει στα μοντέλα που δεν κλέβονται διότι δεν πουλιούνται εύκολα τα ανταλλακτικά τους. Neutral
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 9:03 am
finrod wrote:Πολύ σωστές συμβουλές. Ευχαριστούμε.
Ελπίζω τουλάχιστον το VFR να ανήκει στα μοντέλα που δεν κλέβονται διότι δεν πουλιούνται εύκολα τα ανταλλακτικά τους. Neutral
Όταν ένα μηχανάκι είναι "άθραυστο", τότε τί ζήτηση να υπάρχει για μεταχειρισμένα αντ/κά; Wink
apostat
apostat
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-16
Mηνύματα : 2107
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR VTec, XR650
Κράνος : HJC HQ-1 carbon

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 9:25 am
Ο φυσικός wrote:Παναγιώτη είναι τόσο καλογραμμένο και πειστικό που αρχίζω να το σκέφτομαι αν πρέπει να μείνεις στο σπίτι μου....
Think

...και εγώ του έστειλα όλα τα στοιχεία μου, μαζί με περιγραφή πως να έρθει...
...και τώρα θα φύγει λέει Σάββατο για Καβάλα... Think

Παναγιώτη, άστο. Έχω 2 Dobermann στον κήπο και όλοι οι γείτονές μου οπλοφορούν. Laughing
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 9:51 am
apostat wrote:
Ο φυσικός wrote:Παναγιώτη είναι τόσο καλογραμμένο και πειστικό που αρχίζω να το σκέφτομαι αν πρέπει να μείνεις στο σπίτι μου....
Think

...και εγώ του έστειλα όλα τα στοιχεία μου, μαζί με περιγραφή πως να έρθει...
...και τώρα θα φύγει λέει Σάββατο για Καβάλα... Think


Παναγιώτη, άστο. Έχω 2 Dobermann στον κήπο και όλοι οι γείτονές μου οπλοφορούν. Laughing
.........και με VFR παρακαλώ........ Wink Whistle
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 12:35 pm
ωραια ολα αυτα αλλα ενα εχω να πω, οξαδελφος ειχε ενα ktm 640 και το ειχε παρκαρισμενο στην πυλωτη στην Τριανδρια Θεσσαλονικης με 4 κλειδαριες abus παρακαλω ,οι τυποι πηγανε τις διαρηξανε και το πηρανε το μηχανακι μεσα σε 10 λεπτα,ευτυχως το χρησιμοποιησανε σε ληστεια και μετα το παρατησανε και ετσι το ξαδερφακι το ξαναβρηκε και πηγε η καρδια στη θεση της.Ηθικο διδαγμα οτι και να βαλετε αμα το βαλουνε στο ματι παει εφυγε το μονο που κανετε ειναι να τους δυσκολεψετε λιγο
xristos280
xristos280
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-08-08
Mηνύματα : 489
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 2009
Κράνος : SHOEI XR 1000 crest

Χρήστος

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 4:16 pm
Πολύ καλό φίλε Παναγιώτη

Έτσι για να θυμόμαστε να βάζουμε και καμία κλειδαριά που και που έστω κι αν είναι σε κλειστό γκαράζ.

Γιατί όσο δεν συμβαίνει κάτι γύρο μας δεν μας απασχολεί και σίγουρα ένα κλείδωμα τιμονιού δεν λέει τίποτα

Rock
Φυσαλίδα
Φυσαλίδα
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2009-03-18
Mηνύματα : 942
Ηλικία : 43
Μοντέλο : nexxon 72cc
Κράνος : x-spirit shoei

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 4:57 pm
Clapping2 Clapping2
άψογος!! ευχαριστούμε!!!
το δικό μου άμα το κλέψουνε...χάρη θα μου κάνουν!!! Laughing Laughing
vvaaaaaaaagggg!!!! silent
όπως για τα σπίτια έτσι και για τα μηχανάκια λοιπόν!! άμα είναι να στο κλέψουν, θα στο κλέψουν!! grrr
cheerleader
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 6:26 pm
Photoula wrote:vvaaaaaaaagggg!!!! silent

Whistle Whistle Whistle Whistle
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... Empty Re: Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε......

17/9/2009, 8:59 pm
Κάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... 1498ktlΚάλιο γαϊδουρόδενε παρά γαϊδουρογύρευε...... 29vml1c


Αψογος Παναγιωτη μπραβο .Οσο πιο πολυ την προφυλασουμε τοσο τους δισκολευουμε ,και συμφωνω τα παντα κλεβονται


.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum