Go down
SMVFR
SMVFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-12-19
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR '02
Κράνος : Καμία επιλογή

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

19/12/2015, 9:10 am
Καλησπέρα

Είμαι νέος στο Forum και μετά από περιστατικό που είχα πριν από 1 μήνα έχω χαθεί.
Έχω το VFR εδώ και σχεδόν 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα, αντιθέτως είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αυτά μέχρι πρότινος αφού ξαφνικά, καθώς επέστρεφα στο σπίτι, η μηχανή πήρε φωτιά (εν κινήση). Ευτυχώς την πρόλαβα πριν πάθω τα χειρότερα.
Η εικόνα που μας έδωσε η μηχανή (μαζί με το μηχανικό) την επόμενη μέρα ήταν ότι έλιωσαν όλα τα καλώδια και προκάλεσαν βραχυκύκλωμα. Μπαίνοντας και διαβάζοντας (όλα αυτά βέβαια κατόπιν εορτής) διαπιστώνω ότι όντως υπάρχει πρόβλημα με τη καλωδίωση στο συγκεκριμένο μοντέλο.
Ήμαστε στη διαδικασία επισκευής, έχοντας κολλήσει στο παρακάτω :

Μετά την αλλαγή της καλωδίωσης (καμένης και μη) δεν ανάβει το FI και δεν ακούγεται η τρόμπα, αυτό έχει ως συνέπεια να μην παίρνει μπρος η μηχανή.
Καμία ιδέα?

Επίσης διάβασα κάπου για ανάκληση ορισμένων μοντέλων με πρόβλημα στη καλωδίωση. Το έχει ψάξει κάποιος?


vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

19/12/2015, 9:53 am
Καλημερα και καλως ηρθες.

Καλα τελειωματα με την επισκευη να εχεις,ευχομαι.

Αν θες δωσε λιγες πληροφοριες παραπανω.

Πιο κομματι της πλεξουδας καηκε;

Εσεις πιο κομματι αλλαξατε; ολο;

Οντως τα πρωτα βιτεκ εχουνν θεματα με ενα κομματι της πλεξουδας και σιγκεκριμενα με καποιες φυσες.

Οσον αφορα ανακληση για αυτο εχει γινει στην Αμερικη μονο. Εδω ειχε ξεκινησει κατι αλλα δεν προχωρησε.
SMVFR
SMVFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-12-19
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR '02
Κράνος : Καμία επιλογή

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

19/12/2015, 1:12 pm
Κάηκε από τη δεξιά πλευρά το κομμάτι που πάει στο διακόπτη (όλο το κάψιμο έγινε στο κομμάτι κάτω από το ντεπόζιτο εκεί που έχει τον αριθμό πλαισίου). Όλο το κομμάτι της καλωδίωσης έγινε ένα σώμα. Αφού αντικαταστάθηκε το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει η αντλία βενζίνης. Με το μηχανικό (τον ξέρω κοντά 20 χρόνια) που το κοιτούσαμε δείχνει ότι δεν πάει καθόλου ρεύμα στα μπουζί και στην αντλία ενώ μέχρι τη φύσα φέρνει κανονικά, επίσης όταν γυρίζεις το διακόπτη φώτα και λοιπά όργανα ανάβουν κανονικά.
Καμία πρόταση?
Μπορώ να το ψάξω στη HONDA Σαρακάκης ?
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

19/12/2015, 4:41 pm
Υπαρχουν καποια θεματα στα VTEC 2002-05 για τα οποια εχει γινει ανακληση μονο στην Αμερικη. Εχουν γραφτει εδω τα σχετικα, MUST DO αλλαγες ειναι το bypass της γειωσης στην μπλε φισα αριστερα και η αλλαγη του starter battery cable στην μπαταρια με το πιο χοντρο της ανακλησης. Δυστυχως δεν υπαρχει η πλεξουδα της ανακλησης για τα ευρωπαϊκα μοντελα, μονο για τα αμερικανικα.

Ακομα και μετα τις παραπανω βελτιωσεις, τα ρευματα στην πλεξουδα ειναι παντα ψηλα σε σχεση με τα μοντελα >= 2006 επειδη τα φωτα παιρνουν ρευμα απο τη μπαταρια και οχι κατ'ευθειαν απο τον ανορθωτη (αυτο εχει διορθωσει η αμερικανικη πλεξουδα της ανακλησης). Αυτο μπορει να οδηγησει σε λιωμενες φισες ή και, πιο σπανια, σε χειροτερα θεματα οπως αυτο που επαθες. Γι'αυτο οι φισες θελουν "στοργη και προδερμ" οπωσδηποτε μια φορα το χρονο.


Απο την αλλη, ας αναφερω για παρηγορια οτι τα μοντελα 2002-2005 δεν εχουνε κοφτη τελικης με retarding και μπορει να δουνε 265-270χμω κοντερ, κατι που τα μοντελα >= 2006 δε θα δουνε ποτε. Επισης εχουνε καλυτερη τροφοδοσια χαμηλα και δουλευουνε λιγοτερο ζεστα απο τα >= 2006. Οπως ειχε πει καποιος καποτε, αν τα μοντελα 2002-2005 ειναι "σομπες", τα μοντελα >= 2006 ειναι "ψησταριες" Shocked lol!

Καλα ξεμπεδεματα με το προβλημα, με προσεκτικο ελεγχο θα το βρειτε, καποιο καλωδιο στην επιδιορθωμενη πλεξουδα δεν παιζει ή κατι σχετικο.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

19/12/2015, 4:59 pm
SMVFR wrote:Κάηκε από τη δεξιά πλευρά το κομμάτι που πάει στο διακόπτη (όλο το κάψιμο έγινε στο κομμάτι κάτω από το ντεπόζιτο εκεί που έχει τον αριθμό πλαισίου). Όλο το κομμάτι της καλωδίωσης έγινε ένα σώμα. Αφού αντικαταστάθηκε το πρόβλημα είναι ότι δεν δουλεύει η αντλία βενζίνης. Με το μηχανικό (τον ξέρω κοντά 20 χρόνια) που το κοιτούσαμε δείχνει ότι δεν πάει καθόλου ρεύμα στα μπουζί και στην αντλία ενώ μέχρι τη φύσα φέρνει κανονικά, επίσης όταν γυρίζεις το διακόπτη φώτα και λοιπά όργανα ανάβουν κανονικά.
Καμία πρόταση?
Μπορώ να το ψάξω στη HONDA Σαρακάκης ?

Eιλικρινα ειναι πολυ δυσκολο να κανεις υποθεσεις σε οτι αφορα τα ηλεκτρικα , ποσο μαλλον απο το βημα ενος φορουμ, ωστοσο ας κανω την προσπαθεια.
Συμφωνα με τα δεδομενα που μας δινεις εχουμε αλλαγη καλωδιωσης στην μοτο σου καινουργια η μεταχειρισμενη δεν ξερω.Αναφερω ενδεικτικα πιθανες αιτιες που μπορω να σκεφτω αν και σιγουρα υπαρχουν πολυ περισσοτερες απιθανες.
Το πιο σωστο ειναι να βρεις το διαγραμμα της μοτο σου και να ελεχθει καθε γραμμη διεξοδικα για ωμικη συνεχεια και ταση οπου πρεπει να υπαρχει.Το μανιουαλ εχει ηδη αναρτηθει στο φορουμ και μπορεις να το αναζητησεις, διαφορετικα στο διαδυκτιο

1. ξεχασμενο φισσακι η μη σωστα κουμπωμενο, η γειωση στον αερα.

2. η καλωδιωση που εβαλες ειναι συμβατη με το ετος κατασκευης της μοτο σου ενδεχεται να υπαρχει διαφοροποιηση.

3. αν ειναι μεταχειρα , ειστε σιγουροι οτι καποιο καλωδιακι δεν ειναι κομμενο εσωτερικα;

4 Η ασφαλειοθηκη σου ελεχθηκε; ενδεχεται να εχει καει στην επιμαχη ασφαλεια.

5.Κραταω το χειροτερο για το τελος. επειδη το λαμπακι FI ,η αντλια , και η αναφλεξη εχουν αμεση σχεση με την ηλεκτρονικη μοναδα ECU. ποσο σιγουροι ειστε οτι
α. πηγαινει πευμα στην ηλεκτρονικη
β. υπαρχει ωμικη συνεχεια σε καθε pin της.
γ. η ηλεκτρονικη σου ισως να μην ειναι σε λειτουργικη κατασταση μετα το ανωτερω συμβαν.

Βεβαια ολα αυτα ειναι απλα σκεψεις που εγω μπορω να κανω σιγουρα μπορει να υπαρχουν και αλλα που δεν μπορω να σκεφτω.

Ευχομαι να ειναι κατι απλο.
SMVFR
SMVFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-12-19
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR '02
Κράνος : Καμία επιλογή

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

21/12/2015, 7:02 pm
Καλησπέρα

Μετά και τις τελευταίες συζητήσεις με το μηχανικό η ετυμηγορία είναι προβληματική ή άχρηστη η ECU . Όπως κανείς φαντάζεται τα πράγματα έχουν αρχίσει και δυσκολεύουν. Τι να κάνω δεν ξέρω. Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Να χρειαστεί επισκευή ή επιδιόρθωση της ECU;
Άρχισα να ψάχνω στο NET και είδα μια εταιρία στην Αγγλία με την επωνυμία "MOTOMATRIX", γνωρίζει κάποιος;
Ειλικρινά έχω αρχίσει να σκέφτομαι διάφορα σενάρια.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

21/12/2015, 7:54 pm
Η ECU επισκευάζεται ,και μένα μου είχε καεί ,ανοίχθηκε και επισκευάσθηκε και δουλεύει άψογα μέχρι και σήμερα.

Ενα πολύ καλό τσέκ στα ηλεκτρικά ,καλώδια φύσσες κτλ και θασαι πάλι οκ.


SMVFR
SMVFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-12-19
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR '02
Κράνος : Καμία επιλογή

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

22/12/2015, 8:39 am
vtecpatra wrote:Η ECU επισκευάζεται ,και μένα μου είχε καεί ,ανοίχθηκε και επισκευάσθηκε και δουλεύει άψογα μέχρι και σήμερα.

Ενα πολύ καλό τσέκ στα ηλεκτρικά ,καλώδια φύσσες κτλ και θασαι πάλι οκ.



Φίλε vtecpatra μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία. Που το έστειλες; Είναι Ελλάδα ή εξωτερικό; Αν είναι εξωτερικό πόσο καιρό έκανε; Για τι κόστος μιλάμε;
Και για την ιστορία από τι κάηκε ;
Μπορείς να μου δώσεις τις πληροφορίες, νομίζω ότι μπορείς να με βοηθήσεις!!
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

22/12/2015, 12:36 pm
Υπαρχει η εξης εταιρια στο Νησι που επιδιορθωνει ECUs:
http://motomatrix.co.uk/

Βρηκα την πληροφορια απο το εξης νημα στο UK VFR φορουμ:
http://www.bikersoracle.com/vfr/forum/showthread.php?t=108735&highlight=ECU

Καλη τυχη καθως δεν ειναι ολες οι ζημιες στην ECU/εγκεφαλο επισκευασιμες.

Θα πει και το "παιδι απ'την Πατρα" πως και τι με τη δικη του.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

22/12/2015, 2:57 pm
SMVFR wrote:
vtecpatra wrote:Η ECU επισκευάζεται ,και μένα μου είχε καεί ,ανοίχθηκε και επισκευάσθηκε και δουλεύει άψογα μέχρι και σήμερα.

Ενα πολύ καλό τσέκ στα ηλεκτρικά ,καλώδια φύσσες κτλ και θασαι πάλι οκ.



Φίλε vtecpatra μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία. Που το έστειλες; Είναι Ελλάδα ή εξωτερικό; Αν είναι εξωτερικό πόσο καιρό έκανε; Για τι κόστος μιλάμε;
Και για την ιστορία από τι κάηκε ;
Μπορείς να μου δώσεις τις πληροφορίες, νομίζω ότι μπορείς να με βοηθήσεις!!

Στείλε μου ενα τηλέφωνο να σε παρω να τα πουμε γιατι βαριέμαι να τα ξαναγράφω
SMVFR
SMVFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-12-19
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR '02
Κράνος : Καμία επιλογή

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

22/12/2015, 8:25 pm
vtecpatra wrote:
SMVFR wrote:
vtecpatra wrote:Η ECU επισκευάζεται ,και μένα μου είχε καεί ,ανοίχθηκε και επισκευάσθηκε και δουλεύει άψογα μέχρι και σήμερα.

Ενα πολύ καλό τσέκ στα ηλεκτρικά ,καλώδια φύσσες κτλ και θασαι πάλι οκ.



Φίλε vtecpatra μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία. Που το έστειλες; Είναι Ελλάδα ή εξωτερικό; Αν είναι εξωτερικό πόσο καιρό έκανε; Για τι κόστος μιλάμε;
Και για την ιστορία από τι κάηκε ;
Μπορείς να μου δώσεις τις πληροφορίες, νομίζω ότι μπορείς να με βοηθήσεις!!

Στείλε μου ενα τηλέφωνο να σε παρω να τα πουμε γιατι βαριέμαι να τα ξαναγράφω

Αν ισχούν τα τηλέφωνα επικοινωνίας σας να καλέσω εγώ αύριο το πρωί να μιλήσουμε;
SMVFR
SMVFR
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-12-19
Mηνύματα : 9
Ηλικία : 46
Μοντέλο : VFR '02
Κράνος : Καμία επιλογή

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

22/12/2015, 8:39 pm
Ευχαριστώ πολύ φίλε VFGeorge. Την έχω υπ΄οψιν μου την συγκερκιμένη εταιρία στο Νησί και έχω έρθει σε μια πρώτη επαφή μαζί τους. Περιμένω να μιλήσω και με Πάτρα να δω τι θα βγει. Υπάρχει περίπτωση να κοιτάξω κάτι άλλο για περισσότερη σιγουριά.
Κάνοντας μια σύνοψη των ευρημάτων, γυρίζοντας το κλειδί έχουμε ρεύμα σε φώτα, σε κοντέρ, δεν ανάβει όμως το FI δεν ακούγεται ο ήχος της αντλίας και δεν έχω ρεύμα στα μπουζί. Αν θυμάμαι καλά το σχέδιο του VFR είναι το μαύρο καλώδιο με τις άσπρες κουκίδες.
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

22/12/2015, 9:10 pm
SMVFR wrote:Ευχαριστώ πολύ φίλε VFGeorge. Την έχω υπ΄οψιν μου την συγκερκιμένη εταιρία στο Νησί και έχω έρθει σε μια πρώτη επαφή μαζί τους. Περιμένω να μιλήσω και με Πάτρα να δω τι θα βγει. Υπάρχει περίπτωση να κοιτάξω κάτι άλλο για περισσότερη σιγουριά.
 Κάνοντας μια σύνοψη των ευρημάτων, γυρίζοντας το κλειδί έχουμε ρεύμα σε φώτα, σε κοντέρ, δεν ανάβει όμως το FI δεν ακούγεται ο ήχος της αντλίας και δεν έχω ρεύμα στα μπουζί. Αν θυμάμαι καλά το σχέδιο του VFR είναι το μαύρο καλώδιο με τις άσπρες κουκίδες.

Προσωπικη μου αποψη . Δεν θα εμπιστευομουν κανεναν για επισκευη τοσο κρισιμου και ευαισθητου εξαρτηματος οπως η ECU,ασε που πιστευω πως δεν θα ειναι και τοσο φτηνη λυση.
Λογω του συμβαντος ενδεχεται πολλυ συντομα να ξαναεμφανισει προβλημα. μια μεταχειρισμενη θα ειναι ισως πιο προσιτη λυση . μπορει να βρεις τοσο στην αγορα μεταχειρισμενων η και απο Ebay.
Κανεις τα κουμαντα σου και αποφασιζεις.
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων Empty Re: Ανάφλεξη μετά από λιώσιμο των καλωδίων

6/1/2016, 7:36 pm
μήπως είχε xenon λάμπες φορεμένες?
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum