Go down
sernodas
sernodas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-05-04
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 46
Μοντέλο : bros-transalp-glx

διακοπες ρευματος Empty διακοπες ρευματος

31/7/2015, 12:21 pm
Καλησπερα στην ομαδα!!

κατοχοσ κ γω ενος vfr του 03 με τα προβληματακια του

Προχτες βγαζω φλας κ τσουπ......πτωση τασεις στο καντραν διακοπες λαμπακι F1 αναμενο,σβηνω αναβω κ οκ!

το μοτο το εχω λυσει με το που το πηρα,αυτα που αντικρισα ηταν στην αριστερή μερια που χει την μπλε φισα να εχει γινει παρεμβολη ενος πρασινου καλωδιου ωστε να μην περνα μεσα απο την φισα γιατη λογικα ειχαν θεμα οι επαφες του,αλλες επεμβασεις που εχουν γινει στα ρεματα ειναι.
1)Η κεντρικη φισα απ το σταρτερ εχει διακλαδωσει κ ξεχωριστη ασφαλεια για την αντλια βενζινης ωστε να μην φορτωνει το ενα κ μοναδικο καλωδιο κ ετσι το χουν σπασει σε δυο κ καλος το εκαναν
2)στα φωτα πορεια κ στο πισω φωτα εχουν περασει καποιες μονοτικες πραγμα που δειχνει οτι εχει μπει χερι

Οι αποριες μου τωρα

1) στην αριστερη μερια που χει την μπλε κ την ασπρη φισα,Για ποιο κυκλωμα ειναι η μπλε?κ για ποιο η ασπρη? αντε κ εχουν θεμα αυτες θα ηταν κακω να τις πεταξω κ να ενωσω τα καλωδια χωρις φισες?

2) Οι κεντρικες γειωσεις που βρίσκονταν?

3) Το κουτι με της ασφαλεις κ τα ρελε που ειναι? κ ποσα πλαστικα πρεπει να λυσω ωστε να το βρω?

ΥΓ< Το μοτο εχει βολτομετρο κ οι τασεις δειχνουν οκ,οι φισες απο τα πηνια κ τον ανωρθωτη ειναι οκ !

Ευχαριστω για το χρονο σας!!

cheers cheers cheers

Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

31/7/2015, 12:29 pm
Καλώς ήρθες φίλε. Περίμενε να δει το θέμα σου ο teacher ή ο anastasis (που πιθανώς να είναι διακοπές) και θα σε ενημερώσουν με κάθε  λεπτομέρεια.

Πέρνα από τα Νέα Μέλη για να σε γνωρίσουμε. cheers cheers cheers
sernodas
sernodas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-05-04
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 46
Μοντέλο : bros-transalp-glx

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

31/7/2015, 12:36 pm
Ο φυσικός wrote:Καλώς ήρθες φίλε. Περίμενε να δει το θέμα σου ο teacher ή ο anastasis (που πιθανώς να είναι διακοπές) και θα σε ενημερώσουν με κάθε  λεπτομέρεια.

Πέρνα από τα Νέα Μέλη για να σε γνωρίσουμε. cheers cheers cheers

Εχω πει τη καλησπερα μου σαν νεο μελος, αλλα σαν νεο μελος ανεβασα την καλησπερα μου σε λαθος μερια Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

εν αναμονη του teacher κ του anastasis λοιπον Smile Smile
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

31/7/2015, 1:39 pm
Η επεμβαση που εχει γινει στην αριστερη μπλε φισα εχει να κανει με την γειωση και αφορα τα μοντελα 2002-05, απο το 2006 και μετα η Χονδα το εχει λυσει αυτο. Ουσιαστικα αυτο που γινεται ειναι να παρακαμφθει η γειωση απο τη φισα καθως λογω θερμοκρασιων δεν δουλευει σωστα και παρατηρουνται διακοπες κλπ.

Καλο θα ητανε να γινει ενα τσεκαρισμα για το αν η παρακαμψη της γειωσης μεσω του πρασινου καλωδιου εχει σωστη αγωγιμοτητα,. Μαλιστα ειχα κι'εγω στο δικο μου Α4 μοντελο το λαμπακι FI να αναβει προσφατα καναδυο φορες χωρις αλλες παρενεργειες (και χωρις καποιο recorded fault οταν ξαναναψα) και θελω να κοιταξω αυτη τη γειωση.

Οι ασφαλειες δυστυχως εχουν σχετικα δυσκολη προσβαση, πρεπει να βγει το δεξιο βαμενο πλαστικο (οχι το μαυρο) που βρισκεται μεταξυ δεξιου φαιρινγκ και μουρης (εχει 4 βιδες και καποια πλαστικα lugs που θελουν προσοχη), η προσβαση γινεται πιο ευκολη αν βγει και το δεξι φαιρινγκ. Οτι πρεπει δηλ. για δουλεια στην ακρη του δρομου Doh!


Για τις υπολοιπες επεμβασεις δεν ξερω, ισως μπορουν να πουν κατι οι teacher και anastasis οταν μπουνε. Παντως εφ'οσον εχεις παρει VTEC, διαβασε τα σχετικα νηματα για τα θεματα τους, υπαρχει αρκετη πληροφορια εδω μεσα.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

1/8/2015, 1:26 pm
Καλημερα και καλό μηνα, σου παραθέτω και ενα λινκ για να κατεβάσεις και το service manual VFR 800 03.

sernodas
sernodas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-05-04
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 46
Μοντέλο : bros-transalp-glx

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

2/8/2015, 1:28 pm
vtecpatra wrote:Καλημερα και καλό μηνα, σου παραθέτω και ενα λινκ για να κατεβάσεις και το .pdf?dl=0]service manual VFR 800 03.


χρήσιμο!!!

ευχαριστώ vtecpatra cheers cheers cheers cheers
sernodas
sernodas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-05-04
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 46
Μοντέλο : bros-transalp-glx

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

6/8/2015, 11:30 am
Μιας ο φιλος vtecpatra μου εστειλε το ηλ.διαγραμμα μπόρεσα κ βρήκα ενα μπουσουλά


το θεμα το ειχε η μπλε φισα η οποια πηρε δρομο προς το πυρ το εξώτερο κ στην θεση της μπήκαν καλώδια μπαη πασ

προληπτικά καθαρίστηκαν οι φισες απο τους αισθητήρες Λ ,οι φισα γειωσεις που βρίσκετε κατω απ το τεποζιτο, κ οσες αλλες βρηκα μπροστα μου Smile Smile
και ολα βαίνουν καλοςThumbsup Thumbsup

τωρα το μονο που μενει ειναι να πέσει λιγο η θερμοκρασία και πολλα χιλιόμετρα για φάγωμα Very Happy Very Happy Very Happy


ΥΓ: ποτε παμε Βλαδιβοστόκ για τσάι??Very Happy Very Happy Very Happy

cheers cheers cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

6/8/2015, 1:40 pm
Πάλι Βλαδιβοστόκ; lol!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

7/8/2015, 3:17 pm
Έτσι τσαγάκι κερνάμε οι βιτέκιδες τους γραναζωτούς.. Razz
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

7/8/2015, 3:36 pm
SCORPIOS wrote:Έτσι τσαγάκι κερνάμε οι βιτέκιδες τους γραναζωτούς.. Razz

Μόνο στο Βλαδιβοστόκ γίνονται αυτά! lol! lol! lol! cheers cheers cheers
pektis
pektis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2015-06-24
Mηνύματα : 95
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR 800 RC46 ABS(2006)

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

7/8/2015, 6:25 pm
sernodas wrote:Μιας ο φιλος vtecpatra μου εστειλε το ηλ.διαγραμμα μπόρεσα κ βρήκα ενα μπουσουλά


το θεμα το ειχε η μπλε φισα η οποια πηρε δρομο προς το πυρ το εξώτερο  κ στην θεση της μπήκαν καλώδια μπαη πασ

προληπτικά καθαρίστηκαν οι φισες απο τους αισθητήρες Λ ,οι φισα γειωσεις που βρίσκετε κατω απ το τεποζιτο, κ οσες αλλες βρηκα μπροστα μου Smile Smile
και ολα βαίνουν καλοςThumbsup Thumbsup

τωρα το μονο που μενει ειναι να πέσει λιγο η θερμοκρασία και πολλα  χιλιόμετρα για φάγωμα Very Happy Very Happy Very Happy


ΥΓ: ποτε παμε Βλαδιβοστόκ για τσάι??Very Happy Very Happy Very Happy  

cheers cheers cheers
 
Thumbsup cheers cheers
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

10/9/2015, 1:49 pm
Να προτείνω επίσης (μιας και από ότι κατάλαβα πιάνουν τα χέρια σου με τα ηλεκτρικά) να ελέγξεις το κόκκινο καλώδιο που είναι στην κεντρική ασφάλεια και πάει στη μπαταρία, αλλάζει εύκολα εάν το βρεις ταλαιπωρημένο...

Κάπου έχω βάλει και φωτογραφίες, αλλά με ψάξιμο στα γρήγορα δε βρήκα το thread. Επίσης, μια από τις βελτιώσεις της νέας πλεξούδας που φοράνε τα επόμενα μοντέλα είναι να τραβήξεις ξεχωριστά ρεύμα για τα φώτα και ταυτόχρονα να δώσεις γείωση πάνω στο σασί ανεξάρτητα. Έτσι βγαίνει το μεγαλύτερο φορτίο από τη μπλε φίσα. Γενικότερα, το θέμα φίσες στο VFR για εμένα πάσχει και θέλουν ένα έλεγχο πού και που καθώς περνάνε και μετράνε τα χρόνια….

Δες και αυτό εάν δεν το έχεις:
https://www.dropbox.com/s/2j29pwpgljc4rkc/VFR_Harness_Safety_Recall_Service_Bulletin%202%20gs.pdf?dl=0


XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

12/9/2015, 12:18 pm
teacher wrote:Να προτείνω επίσης (μιας και από ότι κατάλαβα πιάνουν τα χέρια σου με τα ηλεκτρικά) να ελέγξεις το κόκκινο καλώδιο που είναι στην κεντρική ασφάλεια και πάει στη μπαταρία, αλλάζει εύκολα εάν το βρεις ταλαιπωρημένο...

Κάπου έχω βάλει και φωτογραφίες, αλλά με ψάξιμο στα γρήγορα δε βρήκα το thread. Επίσης, μια από τις βελτιώσεις της νέας πλεξούδας που φοράνε τα επόμενα μοντέλα είναι να τραβήξεις ξεχωριστά ρεύμα για τα φώτα και ταυτόχρονα να δώσεις γείωση πάνω στο σασί ανεξάρτητα. Έτσι βγαίνει το μεγαλύτερο φορτίο από τη μπλε φίσα. Γενικότερα, το θέμα φίσες στο VFR για εμένα πάσχει και θέλουν ένα έλεγχο πού και που καθώς περνάνε και μετράνε τα χρόνια….

Γιωργο, το σχετικο νημα που ειχα αρχισει εγω ειναι αυτο αλλα οι φωτογραφιες που ειχες ανεβασει δεν παιζουν πια :(  Η βελτιωση που λεει ο Γιωργος να τραβηχτει ρευμα για τα φωτα κατ'ευθειαν απο τον ανορθωτη ειναι μεγαλη μανουρα να γινει, απ'οτι ξερω μονον ο Γιωργος την εχει κανει. Η αλλη λυση ειναι οπωσδηποτε γεφυρωση της γειωσης (πρασινο καλωδιο) στην μπλε φισα, πιθανα και των καλωδιων των φωτων (μαυρο/κοκκινο καλωδιο), και συχνος ελεγχος/καθαρισμος (μια φορα τον χρονο).
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

διακοπες ρευματος Empty Re: διακοπες ρευματος

14/9/2015, 1:23 pm
καμιά φορά μπορεί να χρειάζεται κ αλλαγή μπαταρίας........ Blush

εγώ την χρειάστηκα πάντως!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum