Νέο μέλος στο vfrh

+11
VEFALIFT
Semiaz
Binzis
SCORPIOS
nikos-ex victor
dallas77
Ο φυσικός
Verbal Kint
XLGeorge
'AGGEVI'
panos-vfr
15 posters
Go down
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Νέο μέλος στο vfrh

20/3/2014, 8:35 pm
Καλησπέρα σε όλους.

Αν και παρακολουθώ αρκετό καιρό το forum, γράφω σήμερα για πρώτη φορά με αφορμή την παρακάτω αγγελία:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4852156/

Ως κάτοχος vstrom 650 (2005) για 4 χρόνια, σκέφτομαι να αλλάξω μοτό και έχω καταλήξει στο vfr800fi (απωθημένο).

Χρήση ως επι το πλείστων εντός Αθήνας (διαδρομή Καλλιθέα - Αγ. Παρασκευή, για όσους ξέρουν) και μικρά ταξιδάκια των 200 χιλ μέχρι την Εύβοια το καλοκαίρι.

Οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο.



nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

20/3/2014, 9:22 pm
καλώς όρισες κ πάντα όρθιος!

προσωπικά αν η αγγελία είναι αυτό που λέει, αύριο θα την έπαιρνα..... οι έχοντες fi θα σου πουν περισσότερα.

για μέσα στην Αθήνα....εσύ ξέρεις! για εκτός.....κάποια στιγμή θα σου φανούν λίγα! θα θές και άλλο Very Happy ιδιαίτερα βόρεια κ κεντρική είναι ......Νέο μέλος στο vfrh 979951 

Ευβοιώτης? Think cheers cheers 
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

20/3/2014, 9:52 pm
Μπάααα...το γυναικοχώρι είναι (Γούβες, Β Εύβοιας). Τουλάχιστον έχει φανταστική διαδρομή από κάθε άποψη.

Εγώ κατάγομαι από τον Τύρναβο.

Anyway, θα κανονίσω αύριο να περάσω να το δώ. Δεν έχω καβαλήσει ποτέ το συγκεκριμένο μοντέλο.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

20/3/2014, 10:28 pm
Επειδη βλεπω οτι εχεις VStrom, να σε προειδοποιησω οτι τα ψεκαστα VFR800 (FI και VTEC) δουλευουν *πολυ* ζεστα σε αστικο περιβαλλον και δεν ειναι με τιποτα οσο all-rounder οσο ενα μεσαιο on-off. Απο την αλλη, ειναι εφικτη η χρησιμοποιηση τους στην πολη με καποιες θυσιες: κοψιμο τιμονιου, ψηλες θερμοκρασιες και καταναλωση. Σε ταξιδια και στροφιλικια βεβαια ειναι φανταστικο Cool 

Το μηχανακι που εβαλες, αν ειναι οπως λεει ο ιδιοκτητης, ειναι αστερι οπως ειπε κι'ο ex-Βικτωρας  Thumbsup


Last edited by VFGeorge on 20/3/2014, 10:40 pm; edited 1 time in total
panos-vfr
panos-vfr
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-06-22
Mηνύματα : 17
Ηλικία : 42
Μοντέλο : VFR 800 FI- 1999
Κράνος : SHARK RSR 2 CARBON

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

20/3/2014, 10:33 pm
Φιλε καλωσορισες Smile Τα απωθημενα πρεπει να τα εκπληρωνουμε για να μην μενουν απωθημενα Smile Η αγγελια που εδειξες ειναι πολυ καλη φαινεται προσεγμενη η μηχανη και με λιγα χιλιομετρα αν ειναι πραγματικα, αν και τα χιλιομετρα λιγη σημασια εχουν για το συγκεκριμενο μοντελο και γενικα για τα vfr.Μεσα στη πολη κινειται ευκολα ,τσιμπαει λιγο βενζινα 8λιτρα στα 100 μεσα στη πολη ειναι ο μεσος ορος,μην πω και παραπανω αν εχεις και βαρυ χερι Very Happy Φρενα πολυ καλα ,πολυ καλα φωτα ,ωραιος κινητηρας που θυμιζει και V2 αλλα με 4 κυλινδρους Thumbsup και πιστευω σε σχεση με το v-strom που ειχες θα αναβαθμιστεις.Το μονο αρνητικο που εχει αυτη η μοτοσυκλετα για μενα παντα ,ειναι η θερμοκρασια που βαραει το καλοκαιρι σε συνθηκες μποτιλιαρισματος,μιλαμε οτι τσουρουφλαει μπουτακια Very Happy το ντεποζιτο ειδικα στη δικια μου ζεματαει αν και πιστευω με τη χρηση μπαγκστερ διορθωνεται καπως το προβλημα,θα το δοκιμασω και θα δω Very Happy Γενικα αν την επιλεξεις δεν θα απογοητευτεις,τα vfr ειναι ερωτας I love you Επισης αντε να μπει αλλο 1 μελος στο κλαμπ των γραναζωτων Thumbsup 
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 2:21 am
Τα καλωσορισματα και απο μενα , ευχομαι να αποκτησεις αυτο που ονειρευεσαι και εχεις απωθημένο . Ως κάτοχος του μοντελου που κοιτας (εχω και εγω του 2001) μπορω αν θες να σε βοηθησω να το δουμε μαζι και να κανουμε ελεγχο σε συνεργειο αν δεν εχεις καποιο γνωστο σου. Επισης  μπορεις αφου ερχεσαι καθημερινα στην Αγια Παρασκευη (οπου κατοικω) να συναντηθουμε για να επεξεργαστεις & να οδηγησεις το δικο μου ωστε να παρεις μια  πρωτη ιδεα . Ευχομαι καλη παραμονη στην παρεα των VFR , καθε Δευτερα βραδυ μαζευομαστε στο ΣΥΜΟΦΕ αν θες περνας να γνωριστουμε και απο κοντα .  cheers
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 9:27 am
Πρός VFGeorge & Panos-VFR: Κατανάλωση και θερμοκρασία είναι 2 από τα "θεματάκια" που με ενοχλούν. Βέβαια η μηχανή θα κάνει 30χιλ ημερησίως από Καλλιθέα μέχρι Αγ. Παρασκευή. Θα ζεσταθεί τόσο πολύ το καλοκάιρι?

Ένα 3ο είναι το κατα πόσο θα με βολέψει η θέση οδήγησης γιατί είμαι και λίγο μπόλικος (1,87 & 95 κιλά) και λίγο καλομαθημένος από Strom.
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 9:30 am
AGGEVI wrote:Τα καλωσορισματα και απο μενα , ευχομαι να αποκτησεις αυτο που ονειρευεσαι και εχεις απωθημένο . Ως κάτοχος του μοντελου που κοιτας (εχω και εγω του 2001) μπορω αν θες να σε βοηθησω να το δουμε μαζι και να κανουμε ελεγχο σε συνεργειο αν δεν εχεις καποιο γνωστο σου. Επισης  μπορεις αφου ερχεσαι καθημερινα στην Αγια Παρασκευη (οπου κατοικω) να συναντηθουμε για να επεξεργαστεις & να οδηγησεις το δικο μου ωστε να παρεις μια  πρωτη ιδεα . Ευχομαι καλη παραμονη στην παρεα των VFR , καθε Δευτερα βραδυ μαζευομαστε στο ΣΥΜΟΦΕ αν θες περνας να γνωριστουμε και απο κοντα .  cheers

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και πολύ περισσότερο για τη διάθεσή σου να με διαφωτήσεις/ βοηθήσεις σχετικά με το VFR.

Θα το έχω υπόψη μου. Εγώ εργάζομαι στη Γούναρη.
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 12:29 pm
Μίλησα με τον πωλητή της αγγελίας. Η μηχανή είναι στη Θεσ/νικη.

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανέβω να τη δώ.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 12:41 pm
dallas77 wrote:Πρός VFGeorge & Panos-VFR: Κατανάλωση και θερμοκρασία είναι 2 από τα "θεματάκια" που με ενοχλούν. Βέβαια η μηχανή θα κάνει 30χιλ ημερησίως από Καλλιθέα μέχρι Αγ. Παρασκευή. Θα ζεσταθεί τόσο πολύ το καλοκάιρι?

Δυστυχως ναι  Mad  Το μηχανακι αυτο (FI/VTEC) ειναι πολυ ζεστο για τις ελληνικες κλιματολογικες συνθηκες στην κινηση των πολεων και οχι μονο. Το δικο μου το ειχα για χρονια στο Λονδινο οπου μενω και δεν ειχα ποτε θεμα, αναβε καμια φορα το βεντιλατερ οπως πηγαινοερχομουνα στη δουλεια και ειχα επιπλεον θεματακι μονο τις ζεστες μερες του καλοκαιριου (>28'C). Σε κυκλοφοριακες συνθηκες πολης η καταναλωση ητανε σταθερα 8λτ/100χμ ενω με το Τρανσαλπ 650 που χρησιμοποιω τωρα βλεπω σταθερα 6λτ/100χμ.

Απο το φθινοπωρο του 2010 το εχω στην Ελλαδα και εχω διαπιστωσει οτι δεν ειναι το ιδιο all-rounder οπως στην Αγγλια λογω των κλιματολογικων συνθηκων. Στην πολη αναβει με το παραμικρο αλλα ακομη και εξω απο αυτην το μηχανακι εχει θεμα στις πολυ ζεστες μερες του καλοκαιριου λογω του "αναποδου" βεντιλατερ - το θεμα εχει συζητηθει εκτεταμενα σε αλλα νηματα. Το τελευταιο λυνεται με διακοπτη που σβηνει κατα βουληση το βεντιλατερ.

Το μηχανακι ειναι γενικα φανταστικο και δενει/κολαει κανεις μαζι του αλλα σιγουρα δεν ειναι all rounder οπως σε πιο κρυα κλιματα και επισης σε συγκριση με μεσαια on-off - και το γραφω αυτο επειδη σκοπευεις να το χρησιμοποιεις καθε μερα στην Αθηνα. Αν ητανε ναχεις και δευτερο μηχανακι για την Αθηνα, τοτε μια χαρα  Smile 
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 12:51 pm
VFGeorge wrote:
dallas77 wrote:Πρός VFGeorge & Panos-VFR: Κατανάλωση και θερμοκρασία είναι 2 από τα "θεματάκια" που με ενοχλούν. Βέβαια η μηχανή θα κάνει 30χιλ ημερησίως από Καλλιθέα μέχρι Αγ. Παρασκευή. Θα ζεσταθεί τόσο πολύ το καλοκάιρι?

Δυστυχως ναι  Mad  Το μηχανακι αυτο (FI/VTEC) ειναι πολυ ζεστο για τις ελληνικες κλιματολογικες συνθηκες στην κινηση των πολεων και οχι μονο. Το δικο μου το ειχα για χρονια στο Λονδινο οπου μενω και δεν ειχα ποτε θεμα, αναβε καμια φορα το βεντιλατερ οπως πηγαινοερχομουνα στη δουλεια και ειχα επιπλεον θεματακι μονο τις ζεστες μερες του καλοκαιριου (>28'C). Σε κυκλοφοριακες συνθηκες πολης η καταναλωση ητανε σταθερα 8λτ/100χμ ενω με το Τρανσαλπ 650 που χρησιμοποιω τωρα βλεπω σταθερα 6λτ/100χμ.

Απο το φθινοπωρο του 2010 το εχω στην Ελλαδα και εχω διαπιστωσει οτι δεν ειναι το ιδιο all-rounder οπως στην Αγγλια λογω των κλιματολογικων συνθηκων. Στην πολη αναβει με το παραμικρο αλλα ακομη και εξω απο αυτην το μηχανακι εχει θεμα στις πολυ ζεστες μερες του καλοκαιριου λογω του "αναποδου" βεντιλατερ - το θεμα εχει συζητηθει εκτεταμενα σε αλλα νηματα. Το τελευταιο λυνεται με διακοπτη που σβηνει κατα βουληση το βεντιλατερ.

Το μηχανακι ειναι γενικα φανταστικο και δενει/κολαει κανεις μαζι του αλλα σιγουρα δεν ειναι all rounder οπως σε πιο κρυα κλιματα και επισης σε συγκριση με μεσαια on-off - και το γραφω αυτο επειδη σκοπευεις να το χρησιμοποιεις καθε μερα στην Αθηνα. Αν ητανε ναχεις και δευτερο μηχανακι για την Αθηνα, τοτε μια χαρα  Smile 

Ως φοιτητής στο Λονδίνο είχα κολλήσει με το συγκεκριμένο μοντέλο. Κυκλοφορούσαν τότε (1995-2000) πάρα πολλά.
Αυτό για τη θερμοκρασία που αναφέρεις είναι ένα πρόβλημα, καθώς δεν θα υπάρχει 2ο μηχανάκι και θα κυκλοφορεί όλο το χρόνο.

Να το αφήσω??????????????
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 2:15 pm
dallas77 wrote:
Ως φοιτητής στο Λονδίνο είχα κολλήσει με το συγκεκριμένο μοντέλο. Κυκλοφορούσαν τότε (1995-2000) πάρα πολλά.
Αυτό για τη θερμοκρασία που αναφέρεις είναι ένα πρόβλημα, καθώς δεν θα υπάρχει 2ο μηχανάκι και θα κυκλοφορεί όλο το χρόνο.

Να το αφήσω??????????????

Οχι βεβαια, θαλεγα να δοκιμασεις ενα στη διαδρομη που θελεις να κανεις καθημερινα και να δεις πως σου φαινεται, καποιος συνφορουμιτης μπορει να "δοκιμασει" το Στρωμα σου  Wink  Και ρωτα επισης αν υπαρχει κανεις που το χρησιμοποιει καθημερινα στην Αθηνα να σου πει (ρωταω εμμεσα κι'εγω Rolling Eyes Very Happy)

ΥΓ Και τωρα κυκλοφορουνε πολλα στο Λονδινο, σημερα το πρωι που ερχομουνα στη δουλεια ειχα διπλα μου ενα πολυ ομορφο κοκκινο 750 (94-97 μοντελο). Εδω εχω δει ακομη και dispatching με διαφορα VFR αλλα οι κλιματολογικες συνθηκες ειναι αλλες.
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 2:38 pm
VFGeorge wrote:
dallas77 wrote:
Ως φοιτητής στο Λονδίνο είχα κολλήσει με το συγκεκριμένο μοντέλο. Κυκλοφορούσαν τότε (1995-2000) πάρα πολλά.
Αυτό για τη θερμοκρασία που αναφέρεις είναι ένα πρόβλημα, καθώς δεν θα υπάρχει 2ο μηχανάκι και θα κυκλοφορεί όλο το χρόνο.

Να το αφήσω??????????????

Οχι βεβαια, θαλεγα να δοκιμασεις ενα στη διαδρομη που θελεις να κανεις καθημερινα και να δεις πως σου φαινεται, καποιος συνφορουμιτης μπορει να "δοκιμασει" το Στρωμα σου  Wink  Και ρωτα επισης αν υπαρχει κανεις που το χρησιμοποιει καθημερινα στην Αθηνα να σου πει (ρωταω εμμεσα κι'εγω Rolling Eyes Very Happy)

ΥΓ Και τωρα κυκλοφορουνε πολλα στο Λονδινο, σημερα το πρωι που ερχομουνα στη δουλεια ειχα διπλα μου ενα πολυ ομορφο κοκκινο 750 (94-97 μοντελο). Εδω εχω δει ακομη και dispatching με διαφορα VFR αλλα οι κλιματολογικες συνθηκες ειναι αλλες.

Θα προσπαθήσω να βρώ ένα και να το δοκιμάσω. Επισης θέλω να δώ αν "χωράω".
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 3:42 pm
όλοι οι καλοί χωράνε... Very Happy 

αρχικά, είσαι πάνω στη μηχανή κ όχι μέσα όπως στο δικό σου.

Κατα δεύτερον, σήμερα κατέβηκα από Μαρούσι - Π.Φάληρο (μέσω Κηφισίας) κ λόγω κλείστού κέντρου Mad  Mad  Mad  Mad γινόταν ο χαμός από το ύψος του Ψυχικού κ αναγκάστηκα να κόψω από Παγκράτι κ να βγώ Υμηττού για να πάω σπίτι αλλιώς ακόμη εκεί θα ήμουν...
κ θέλω να καταλήξω στην θερμοκρασία....... Neutral δυστυχώς λίγο μετά τη γέφυρα του ψυχικού όπου πηγαίναμε σιγά, μπήκε ο ανεμιστήρας σε λειτουργία κ σταμάτησε όταν έκλεισα τον διακόπτη...στο Φάληρο! με την τιμή να κυμαίνεται 98-105....

 cheers 
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 4:12 pm
nikos-ex victor wrote:όλοι οι καλοί χωράνε... Very Happy 

αρχικά, είσαι πάνω στη μηχανή κ όχι μέσα όπως στο δικό σου.

Κατα δεύτερον, σήμερα κατέβηκα από Μαρούσι - Π.Φάληρο (μέσω Κηφισίας) κ λόγω κλείστού κέντρου Mad  Mad  Mad  Mad γινόταν ο χαμός από το ύψος του Ψυχικού κ αναγκάστηκα να κόψω από Παγκράτι κ να βγώ Υμηττού για να πάω σπίτι αλλιώς ακόμη εκεί θα ήμουν...
κ θέλω να καταλήξω στην θερμοκρασία....... Neutral δυστυχώς λίγο μετά τη γέφυρα του ψυχικού όπου πηγαίναμε σιγά, μπήκε ο ανεμιστήρας σε λειτουργία κ σταμάτησε όταν έκλεισα τον διακόπτη...στο Φάληρο! με την τιμή να κυμαίνεται  98-105....

 cheers 

Φυσικά δεν παθαίνει τίποτα..?????!!!!
Μόνο ο αναβάτης ψήνεται.
Τελικά το Vstrom είναι μια δροσερή όαση..... Razz
Verbal Kint
Verbal Kint
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 414
Ηλικία : 51
Μοντέλο : XRV 750 RD07A / VFR 800A3 Vtec
Κράνος : Arai Tour X-3 / Arai Chaser

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 8:15 pm
Καλως ηρθες.

Στα "μετρα σου" στην συγκεκριμενη μοτοσυκλετα πρεπει να ειναι ο ΠαναγιωτηςΚ εδω μεσα και μαλλον αν δει το ποστ θα σου εκφερει εντυπωσεις για ποσο καλα κουμπωνει στο μηχανακι.

Btw το μηχανακι απο τις φωτο δειχνει ΠΟΛΥ προσεγμενο...

dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 9:45 pm
Verbal Kint wrote:Καλως ηρθες.

Στα "μετρα σου" στην συγκεκριμενη μοτοσυκλετα πρεπει να ειναι ο ΠαναγιωτηςΚ εδω μεσα και μαλλον αν δει το ποστ θα σου εκφερει εντυπωσεις για ποσο καλα κουμπωνει στο μηχανακι.

Btw το μηχανακι απο τις φωτο δειχνει ΠΟΛΥ προσεγμενο...


'Εχω διαβάσει κάποια σχόλιά του σχετικά με σκάψιμο σέλας και αλλαγή ζελατίνας.

Όντως φαίνεται πολύ καλό. Τι να κάνω που δεν μπορώ να το δώ άμεσα...... Νέο μέλος στο vfrh 501379
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 9:53 pm
Καλώς ήρθες φίλε στο φόρουμ μας. Εύχομαι καλή αγορά και γρήγορα! Πέρνα από ΣΥΜΟΦΕ όποτε μπορέσεις.  cheers cheers cheers cheers 
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 10:01 pm
Ο φυσικός wrote:Καλώς ήρθες φίλε στο φόρουμ μας. Εύχομαι καλή αγορά και γρήγορα! Πέρνα από ΣΥΜΟΦΕ όποτε μπορέσεις.  cheers cheers cheers cheers 

Ευχαριστώ. Θα περάσω το συντομότερο..
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

21/3/2014, 10:43 pm
Ο φυσικός wrote: Πέρνα από ΣΥΜΟΦΕ όποτε μπορέσεις.  cheers cheers cheers cheers 

ναι τη Δευτέρα αυτή....... Razz Razz Razz lol! lol! lol! 
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

22/3/2014, 8:56 pm
nikos-ex victor wrote:
Ο φυσικός wrote:  Πέρνα από ΣΥΜΟΦΕ όποτε μπορέσεις.  cheers cheers cheers cheers 

ναι τη Δευτέρα αυτή....... Razz Razz Razz lol! lol! lol! 

Λίγο δύσκολο...είμαι εκτός για 4ημερο (οικογενειακώς)....
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

22/3/2014, 10:33 pm
Καλώς ήρθες και καλές βόλτες.Μικρές και μεγάλες.
Και να χαρείς την καινούρια μηχανή όποια και να είναι αυτή.
Binzis
Binzis
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-17
Mηνύματα : 128
Ηλικία : 52
Μοντέλο : Vfr800 v-tec ABS
Κράνος : Shoei xr1000

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

24/3/2014, 6:56 am
Καλώς ήρθες στη παρέα μας. Smile 
 cheers 
Semiaz
Semiaz
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 343
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR800A8
Κράνος : X Spirit 2

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

24/3/2014, 9:12 am
cheers 
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

24/3/2014, 11:07 am
Νίκο καλώς όρισες ! ! !  cheers 
Η VFR (FI και VTEC) ΔΕΝ είναι η κατάλληλη μοτοσυκλέτα για καθημερινές αστικές μετακινήσεις, ταλαιπωρείται και ταλαιπωρεί, ειδικά στην Αθήνα.
Σ' εκτός πόλεων διαδρομές, είναι απολαυστικές κι ενίοτε διασκεδαστικές.
Η επιλογή της στην περίπτωσή σου, προϋποθέτει συμβιβασμούς και είναι απόλυτα προσωπική !
Σου εύχομαι μια καλή αγορά και ασφαλείς μετακινήσεις ! ! !  Thumbsup 
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

24/3/2014, 1:42 pm
panos-vfr wrote:Φιλε καλωσορισες Smile Το μονο αρνητικο που εχει αυτη η μοτοσυκλετα για μενα παντα ,ειναι η θερμοκρασια που βαραει το καλοκαιρι σε συνθηκες μποτιλιαρισματος,μιλαμε οτι τσουρουφλαει μπουτακια Very Happy το ντεποζιτο ειδικα στη δικια μου ζεματαει αν και πιστευω με τη χρηση μπαγκστερ διορθωνεται καπως το προβλημα,θα το δοκιμασω και θα δω Very Happy  
Να κάνω μια περέμβαση:σαφώς και το λυπάμαι που... ψήνεται μεσ'την πόλη,αλλά,α) στο VFR ουδέποτε ένοιωσα ζέστη στα πόδια,β) και το XX που είχε κάποτε ο αδελφός μου ομοίως... βασανίζονταν το ίδιο,όπως και ο αναβάτης με λάβρα!,και γ) στο bandit 650s που είχα πριν το vfr,ομοίως το βεντιλατέρ δούλευε... υπερωρίες σε κίνηση,αν και με half-fairing!Η διαφορά είναι ότι δεν είχε θερμόμετρο να πηγαίνει συνέχεια το μάτι σου εκεί,οπότε δεν σε απασχολούσε καθόλου!
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

24/3/2014, 2:17 pm
GIORGOS VFR wrote:
panos-vfr wrote:Φιλε καλωσορισες Smile Το μονο αρνητικο που εχει αυτη η μοτοσυκλετα για μενα παντα ,ειναι η θερμοκρασια που βαραει το καλοκαιρι σε συνθηκες μποτιλιαρισματος,μιλαμε οτι τσουρουφλαει μπουτακια Very Happy το ντεποζιτο ειδικα στη δικια μου ζεματαει αν και πιστευω με τη χρηση μπαγκστερ διορθωνεται καπως το προβλημα,θα το δοκιμασω και θα δω Very Happy  
Να κάνω μια περέμβαση:σαφώς και το λυπάμαι που... ψήνεται μεσ'την πόλη,αλλά,α) στο VFR ουδέποτε ένοιωσα ζέστη στα πόδια,β) και το XX που είχε κάποτε ο αδελφός μου ομοίως... βασανίζονταν το ίδιο,όπως και ο αναβάτης με λάβρα!,και γ) στο bandit 650s που είχα πριν το vfr,ομοίως το βεντιλατέρ δούλευε... υπερωρίες σε κίνηση,αν και με half-fairing!Η διαφορά είναι ότι δεν είχε θερμόμετρο να πηγαίνει συνέχεια το μάτι σου εκεί,οπότε δεν σε απασχολούσε καθόλου!

Πολυ σωστο το παραπανω, το VFR VTEC αν και δουλευει πολυ ζεστα τις ζεστες μερες μεσα στην πολη (98-105'C), δεν τσουρουφλιζει τον αναβατη σε συγκριση με αλλα μηχανακια. Ενας φιλος με FI ομως (που δεν γραφει εδω) μου εχει πει οτι το FI τσουρουφλιζει τα ποδια και χρεαζεται παντα καλτσες το καλοκαιρι γι'αυτον τον λογο. Το θεμα παντως ειναι οτι τετοια συνεχης ζεστη λειτουργια δημιουργει προβληματα αλλου (φισες, πηνια).
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

24/3/2014, 3:14 pm
VFGeorge wrote:
GIORGOS VFR wrote:
panos-vfr wrote:Φιλε καλωσορισες Smile Το μονο αρνητικο που εχει αυτη η μοτοσυκλετα για μενα παντα ,ειναι η θερμοκρασια που βαραει το καλοκαιρι σε συνθηκες μποτιλιαρισματος,μιλαμε οτι τσουρουφλαει μπουτακια Very Happy το ντεποζιτο ειδικα στη δικια μου ζεματαει αν και πιστευω με τη χρηση μπαγκστερ διορθωνεται καπως το προβλημα,θα το δοκιμασω και θα δω Very Happy  
Να κάνω μια περέμβαση:σαφώς και το λυπάμαι που... ψήνεται μεσ'την πόλη,αλλά,α) στο VFR ουδέποτε ένοιωσα ζέστη στα πόδια,β) και το XX που είχε κάποτε ο αδελφός μου ομοίως... βασανίζονταν το ίδιο,όπως και ο αναβάτης με λάβρα!,και γ) στο bandit 650s που είχα πριν το vfr,ομοίως το βεντιλατέρ δούλευε... υπερωρίες σε κίνηση,αν και με half-fairing!Η διαφορά είναι ότι δεν είχε θερμόμετρο να πηγαίνει συνέχεια το μάτι σου εκεί,οπότε δεν σε απασχολούσε καθόλου!

Πολυ σωστο το παραπανω, το VFR VTEC αν και δουλευει πολυ ζεστα τις ζεστες μερες μεσα στην πολη (98-105'C), δεν τσουρουφλιζει τον αναβατη σε συγκριση με αλλα μηχανακια. Ενας φιλος με FI ομως (που δεν γραφει εδω) μου εχει πει οτι το FI τσουρουφλιζει τα ποδια και χρεαζεται παντα καλτσες το καλοκαιρι γι'αυτον τον λογο. Το θεμα παντως ειναι οτι τετοια συνεχης ζεστη λειτουργια δημιουργει προβληματα αλλου (φισες, πηνια).

Και κάπου εδώ ερχόμαστε στο μεγάλο μου φόβο που ακούει στο όνομα ανορθωτές/ πηνία... Blush 
Δεν θα ήθελα να μπλέξω σε τέτοιες ιστορίες.
dallas77
dallas77
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-01-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Vstrom650 2005
Κράνος : Καμία επιλογή

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

26/3/2014, 5:05 pm
Καλησπέρα σε όλους.

Τελικά μέσα στο 4ημερο μου δώθηκε η ευκαιρία να οδηγήσω ένα VFR800Fi στη Λάρισα.

Με λύπη είδα οτι δεν μπορώ να βολευτώ αρκετά (ίσως να είμαι συνηθισμένος από το Vstrom).

Επίσης η γυναίκα δεν βολεύεται επίσης (1,80 ύψος).

Μάλλον πάει το απωθημένο.... Crying or Very sad 
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Νέο μέλος στο vfrh Empty Re: Νέο μέλος στο vfrh

26/3/2014, 6:09 pm
Χταπόδι είσαι και δεν σε βολεύει; Μιλάμε για ένα από τα πιο εύκολα να ταιριάξεις μεγάλα μοτό όλων των εποχών...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum