Go down
snpl
snpl
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-07-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : DR 650 SE
Κράνος : Καμία επιλογή

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

1/8/2013, 1:11 pm
Σε λίγες μέρες θα κατέβω προς τις παραπάνω χώρες με απότερο σκοπό να επιστρέψω ελλάδα. Δεδομένου ότι προσπαθώ να ενώσω διάφορες περίεργες διαδρομές που έχω δει μέσω google maps σκέφτηκα να τις περάσω σαν σημεία στο GPS. Διαπίστωσα ωστόσο ότι στο GPS μου (TomTom ) η χαρτογράφηση που προσφέρει η εταιρεία για τις συγκεκριμένες χώρες είναι πολύ ελλειματική, πράγμα που σημαίνει οτι η πλοήγηση δεν μπορεί να γίνει με αυτό.

Σκέφτηκα τις εξής λύσεις : Χάρτες των περιοχών, τυπωμένες σελίδες από google maps, gps από το κινητό (igo).

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

Α) Όσον αφορά τους χάρτες έχω βρει 2 : Βοσνία & Ερζεγοβίνη 1:300.000 εκδόσεις όραμα και Σερβία - Βαλκάνια 1:300.000 εκδόσεις Marco Polo. Τους έχει χρησιμοποιήσει κάποιος να μου πει μερικές λεπτομέρειες? Όπως κάλυψη, λεπτομέρεια κλπ.

Β) Έχω στο κινητο ένα Igo . Υπάρχει κάποιος που να έχει χάρτες για τις περιοχές για αυτό? Δυστυχώς δεν μπορώ να το χρησιμοποιώ για πλοήγηση συνέχεια καθώς το κινητό είναι παλιό και σέρνεται αλλά για να μπορώ να δω που περίπου βρίσκομαι και να τα συγκρίνω με το χάρτη.

Γ) Απο το google maps υπάρχει ένα προβληματάκι διότι αρκετοί δρόμοι που δείχνει δεν συμφωνούν με το earth. Ti συμβαίνει στην περίπτωση αυτή? Γνωρίζει κανείς από πότε είναι οι φωτό του δορυφόρου? Στο γοογλε εαρτη βλέπω τελευταίες φωτο το 2005 άντε 2009 σε κάποιες περιοχές. Στο maps είναι οι ίδιοι?

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος τις περιοχές κοντά σε Serbrenica, Luka, Zaovine (σερβία-βοσνία) και Potpece , Pljevlja (Βοσνια-Μαυροβούνιο) ας δώσει μερικές πληροφορίες.

Δεκτές προτάσεις, σχόλια, μπινελίκια, συμβουλες! Ευχαριστώ.
snpl
snpl
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-07-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : DR 650 SE
Κράνος : Καμία επιλογή

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

19/2/2014, 2:14 am
Τελικά με την βοήθεια του gps του κινητού και χάρτες που μου έδωσε συνδικυκλιστής σε άλλο φόρουμ, σκόρπιες πληροφορίες απο άλλους ταξιδιώτες και ντόποιους αλλά και πάρα πολύ επιτόπιο ψάξιμο βγήκε μια πολύ ενδιαφέρουσα διαδρομή λίγο έξω από τα συνηθισμένα. Μακριά από τις πολυσύχναστες διαδρομές των δαλματικών ακτών, μακριά από πρωτεύουσες και γνωστά αξιοθέατα.

Παραθέτω ένα κομμάτι της, σε Βοσνία-Μαυροβούνιο, με πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα σε όμορφες δασικές διαδρομές ανάμεσα από ξεχασμένα χωριά, λίμνες, βουνα, δάση και ναρκοπέδια.

https://maps.google.com/maps/ms?msid=213845434422829518730.0004f2a01d9ce98147f59&msa=0&ll=43.325178,18.709717&spn=1.320692,3.172302

Και μερικές φωτό για teaser στους πιθανούς συνεξερευνητές...

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία This

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία That

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Andthis
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

19/2/2014, 9:01 am
Γρααααααάψεεεεεεε ταξιδιωτικό!!!!!  Knupp 

 Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup 
 cheers cheers cheers cheers cheers 

Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

19/2/2014, 10:27 am
Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup 
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

19/2/2014, 10:34 am
περιμένουμε  Coffee Coffee 

Ταξίδεψε μας  Thumbsup 
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

19/2/2014, 4:14 pm
Coffee 
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

19/2/2014, 7:18 pm
Ωραία τοπία.Μην μας αφήνεις στην μέση.Δώσε πόνοοοο.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

21/2/2014, 6:54 pm
θα ηθελα μερικες λεπτομέρειες για την Αλβανια και Βοσνια!!Ευχαριστω!!!
snpl
snpl
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-07-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : DR 650 SE
Κράνος : Καμία επιλογή

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

8/3/2014, 9:59 pm
Ο φυσικός wrote:Γρααααααάψεεεεεεε ταξιδιωτικό!!!!!  Knupp 

 Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup 
 cheers cheers cheers cheers cheers 


Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο αυτή την στιγμή (αλλά ούτε μάλλον το συγγραφικό ταλέντο) για να γράψω κάτι εκτενές. :(
Αν κάποιος χρειάζεται πληροφορίες για κομμάτια της διαδρομής μπορώ να δώσω ότι γνωρίζω.

 cheers 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

9/3/2014, 12:10 am
Δεν χρειάζεται συγγραφικό ταλέντο (το οποίο πιθανότατα έχεις έτσι κι αλλιώς αλλά δεν το ξέρεις Smile Smile ) αλλά η έλλειψη χρόνου είναι απόλυτα κατανοητό πρόβλημα. Ελπίζω να έκανες (ή να κάνεις) ένα υπέροχο ταξίδι.  cheers cheers cheers 
snpl
snpl
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-07-21
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : DR 650 SE
Κράνος : Καμία επιλογή

Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία Empty Re: Βοσνία, Σερβια, Μαυροβούνιο, Αλβανία

19/5/2014, 1:14 pm
Update...

Δεν γνωρίζω αν κανείς προτίθεται φέτος να κατευθυνθει προς τις περιοχές αυτές. Καλό θα είναι πάντως να γνωρίζει ότι στις Βόρειοανατολικές περιοχές της Βοσνίας, και ειδικότερα γύρω από τους ποταμούς Σαβα και Δρίνο, λόγω πλημμυρών έχουν γίνει πολλές κατολισθήσεις και εκτός του ότι έχουν πληγεί πάρα πολλά χωριά και δρόμοι, έχουν μετακινηθεί πολλά ναρκοπέδια και έχει χαθεί η σήμανση τους.

Οι διαδρομή που έχω παραθέσει δεν περνάει απο τις περιοχές αυτές αλλα νομίζω ότι είναι σόφρον οποιος θελήσει να κινηθεί off-road οπουδήποτε να αναζητήσει πληροφορίες απο ντόπιους ή από τις αρχές.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum