Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

+8
tragos
SCORPIOS
Drake Ramore
Ο φυσικός
Caracal
Don John
Vvag
Fanrider
12 posters
Go down
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 11:58 am
Παράταση έως 15 Απριλίου για ανασφάλιστα οχήματα

http://alturl.com/zrpxf

Το νομοσχέδιο, πάντως, δίνει διoρία στους ιδιοκτήτες ανασφάλιστων ακινήτων ώς τις 15 Απριλίου, για να τα ασφαλίσουν.

Σύμφωνα με το σχέδιο νόμου, η κυβέρνηση θα προχωρήσει σε ηλεκτρονικές διασταυρώσεις προκειμένου να εντοπιστούν όσοι οδηγούν ανασφάλιστα οχήματα. Σε περίπτωση κυκλοφορίας οχήματος που δεν έχει ασφαλιστική κάλυψη θα επιβάλλονται οι εξής κυρώσεις:

- Αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού και της άδειας κυκλοφορίας μετά των κρατικών πινακίδων του οχήματος για δέκα (10) ημέρες με πράξη της Αστυνομικής Αρχής.

- Αν εμπλακεί σε ατύχημα προβλέπεται η επί τόπου αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για 2 χρόνια και αν είναι υπότροπος η αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για 3 χρόνια.

- Για την επιστροφή των πινακίδων και της άδειας κυκλοφορίας μετά την παρέλευση των ανωτέρω περιόδων απαιτείται η προσκόμιση από τον ενδιαφερόμενο του σχετικού σήματος ασφάλισης.

- Χρηματικό πρόστιμο, το οποίο βεβαιώνεται με πράξη της Αστυνομικής Αρχής, υπέρ του Επικουρικού Κεφαλαίου ίσο με 1.000 ευρώ για τα λεωφορεία και τα φορτηγά δημόσιας χρήσης, 500 ευρώ για τα επιβατηγά και άλλα οχήματα κάθε φύσης και 250 ευρώ για τα δίκυκλα.

Και επειδή όλοι έχουμε δεύτερα και τρίτα οχήματα ακινητοποιημένα και ανασφάλιστα τι κάνουμε ?
Δεν φαίνεται να υπάρχει αλλη επιλογή απο την κατάθεση πινακιδων αφου ο νόμος δεν εξαιρεί κανένα , ακινητοποιημένα απο βλαβη η ακόμα και με αποδεδειγμένα περιορισμένη χρήση τους καλοκαιρινούς μήνες .




http://alturl.com/vmrnd




Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 12:35 pm
Είσαι σίγουρος πως εννοεί και τα οχήματα που είναι ακινητοποιημένα;
Γιατί το κείμενό σου αναφέρει "να εντοπιστούν όσοι ΟΔΗΓΟΥΝ ανασφάλιστα οχήματα"...

Στην περίπτωση αυτή, πολύ καλά θα κάνουν και δεν υπάρχει "περιορισμένη" ή συνεχής χρήση, αν κυκλοφορείς ένα όχημα θα πρέπει να είναι ασφαλισμένο.
Φαντάσου να γίνει οτιδήποτε (αυτό που λέμε "κι αν σου κάαατσει"...)και να μην είναι ασφαλισμένο το όχημα... δε θα' χει και πολύ πλάκα. Neutral
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 1:33 pm
Εχουμε, εχουμε :(

η νυφη, καθεται εδω και 3 χρονια η δολια, σε ενα αποθηκακι Crying or Very sad

και πληρωνει και γ@μησιατικα καθε χρονο Mad
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 2:16 pm
Πας στην ΔΟΥ και θέτεις το όχημα σε ακινησία. Χρειάζεσαι πινακίδα και άδεια, και έντυπα που θα συμπληρώσεις εκεί, και την αστυνομική σου ταυτότητα φυσικά.

Έτσι κι αλλοιώς έπρεπε να το έχεις κάνει αυτό, δεν χρειαζόταν ο νόμος για τα ανασφάλιστα, για να γλυτώνεις τα τέλη κυκλοφορίας (για τα μοτό), και τέλη και ΤΕΚΜΗΡΙΟ (για τα αυτοκίνητα).

Όποτε θες, τα ξαναπαίρνεις πίσω, χωρίς κόστος.

BTW, καλώς ξυπνήσατε....
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 4:02 pm
Vvag wrote:Είσαι σίγουρος πως εννοεί και τα οχήματα που είναι ακινητοποιημένα;
http://www.capital.gr/News.asp?id=1744850
Με το άρθρο 27 του νομοσχεδίου τροποποιείται το προεδρικό διάταγμα 237/1986 και προβλέπεται ότι “η υποχρέωση ασφάλισης υφίσταται διαρκώς από τη χορήγηση της άδειας κυκλοφορίας, χωρίς να εξαρτάται από την εν τοις πράγμασι κίνηση ή τη λειτουργία του αυτοκινήτου”.

Vvag wrote:Φαντάσου να γίνει οτιδήποτε (αυτό που λέμε "κι αν σου κάαατσει"...)και να μην είναι ασφαλισμένο το όχημα... δε θα' χει και πολύ πλάκα. Neutral
Βαγγέλη μιλάμε για οχήματα που είναι πράγματι σταματημένα και μόνο , παράδειγμα η VFR 750 του Γιάννη και πολλά άλλα παρόμοια όχι γι'αυτους που τα κυκλοφορούν , σαφως και οι ποινές γιαυτούς να είναι αυστηρές.




Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 4:03 pm
Fanrider wrote:
Vvag wrote:Φαντάσου να γίνει οτιδήποτε (αυτό που λέμε "κι αν σου κάαατσει"...)και να μην είναι ασφαλισμένο το όχημα... δε θα' χει και πολύ πλάκα. Neutral
Βαγγέλη μιλάμε για οχήματα που είναι πράγματι σταματημένα και μόνο , παράδειγμα η VFR 750 του Γιάννη και πολλά άλλα παρόμοια όχι γι'αυτους που τα κυκλοφορούν , σαφως και οι ποινές γιαυτούς να είναι αυστηρές.

Το είπα επειδή μίλησες για "περιορισμένη χρήση τους καλοκαιρινούς μήνες". Wink
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 4:19 pm
Κάποιοι εχουν ενα όχημα στο χωριό και το δουλεύουν ενα τρίμηνο το καλοκαίρι και θέλουν να το ασφαλίζουν για αυτη την περίοδο , γιατί θα πρέπει να πληρώνουν ασφάλεια για ένα χρόνο. Είναι κάπου παράνομοι ; οχι . .... απλά αλλο ενα χαράτσι και αυτό και τίποτα αλλο .

Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 4:20 pm
Fanrider wrote:Κάποιοι εχουν ενα όχημα στο χωριό και το δουλεύουν ενα τρίμηνο το καλοκαίρι και θέλουν να το ασφαλίζουν για αυτη την περίοδο , γιατί θα πρέπει να πληρώνουν ασφάλεια για ένα χρόνο. Είναι κάπου παράνομοι ; οχι . .... απλά αλλο ενα χαράτσι και αυτό και τίποτα αλλο .


Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 4:24 pm
Άιντε πάλι ξανά μανά τα ίδια, η ίδια ΑΝΟΗΤΗ συζήτηση... Neutral Neutral Neutral
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 4:48 pm
Caracal wrote:Άιντε πάλι ξανά μανά τα ίδια, η ίδια ΑΝΟΗΤΗ συζήτηση... Neutral Neutral Neutral

hmmf Μιχάλη όποιος έχει μια διαφορετική άποψη απο τη δική σου και τη λέει είναι ανόητος ? ΕΛΑ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΕ



Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 5:20 pm
Ρε συ Φάνη, με όλο το σεβασμό, δεν το λέω για εσένα, αλλά έχει ΜΗΝΕΣ τώρα που συζητιέται αυτό το ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ θέμα, στα φόρουμ.

Νομίζω ΚΑΙ εδώ έχει ξανασυζητηθεί.

Ε φτάνει πια...

Και τι πάει να πει γνώμη; Δεν είναι θέμα γνώμης. Το κράτος ΣΩΣΤΑ αποφάσισε να κάνει μια διασταύρωση ασφαλειών και αδειών, να δει ποιοί είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ ανασφάλιστοι. Για όσους έχουν ακίνητα οχήματα, το κράτος ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ για τον πολίτη εδώ και ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ την διαδικασία της ''θέσεως οχήματος σε ακινησία'' που είναι ΔΩΡΕΑΝ. Προβλέπει επίσης και μια μακριααααααααα περίοδο προειδοποίησης, ή να ασφαλιστεί κάποιος ή να θέσει το όχημά του σε ακινησία. Έχει προβλέψει δλδ όλες τις περιπτώσεις, και κανενός δεν του έβαλε το μαχαίρι στο λαιμό.

Που κολλάει η ''γνώμη'', γιατί ακριβώς είναι ''εισπρακτικό'' και τόσα άλλα που διαβάζω τόσους μήνες, δεν τα καταλαβαίνω. Γιατί είναι κακό δλδ να κάνει κάποιος τις προβλεπόμενες κινήσεις και να έχει τακτοποιημένο το όχημά του;

Έχεις ουσιαστικά ακίνητο όχημα; Ε κάντο και τυπικά να το ξέρει το κράτος να μην σε χρεώνει. ΓΙΑΤΙ αυτό είναι κακό;

Ίσα, ίσα, το ακινητοποιημένο όχημα, ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ διαβίωσης. Σου δίνει και ένα πολύ καλό κίνητρο δλδ για να το θέσεις σε ακινησία. Και συνεχίζουμε να γκρινιάζουμε και να βλέπουμε θεωρίες και κακόβουλα κράτη;

Έλεος ρε παίδες, εσείς ειδικά δεν είστε τα πιτσιρίκια του mybike που δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ από ζωή, έχετε μια τεράστια εμπειρία ζωής, δεν μπορεί να τρώτε τα ίδια κολλήματα.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 6:16 pm
Αν κάποιος δεν κινεί το όχημά του καταθέτει πινακίδες -δωρεάν- και καθάρισε.
Αν το κινεί μόνο το καλοκαίρι βγάζει ασφάλεια μόνο για το καλοκαίρι και τους υπόλοιπους μήνες καταθέτει πινακίδες. Αν εξαιρέσουμε το πήγαινε έλα στην εφορία, δεν βλέπω ποιο είναι το πρόβλημα.
Αν πάλι, το κινεί μια φορά στο εξάμηνο -προφανώς χωρίς ασφάλεια- τότε μόνο καλό θα κάνει αυτός ο νόμος. Rock

Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 7:22 pm
Τυπικό είναι παραπάνω, αλλά είναι σπάσιμο ρε γαμώτο το πήγαινε έλα στην εφορία. Άσε που έχουν καταργηθεί ένα σωρό εφορίες και όσοι δεν είμαστε σε πρωτεύουσα κάποιου Νομού θα πρέπει να κόβουμε αρκετά χιλιόμετρα για μια τέτοια δουλειά.

Και είναι και το άλλο. Μαζί σου ρε κράτος, δίκιο έχεις, να παραδώσω πινακίδες για όσο διάστημα δεν την κουνάω, αλλά όταν έρθω να πάρω τις πινακίδες, θα μου αφαιρέσεις από το σήμα τελών κυκλοφορίας το αντίστοιχο ποσό; Αν το αμάξι μου έχει τέλη κυκλοφορίας 400 ευρώ και το κινώ μόνο καλοκαίρι (3 μήνες), γιατί να πληρώνω τέλη για 12 μήνες; Να σου δώσω 100 ευρώ να είμαστε πάτσι;
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 8:16 pm
Για την απόσταση των εφοριών έχεις δίκιο.

Αλλά για τα τέλη κυκλοφορίας συμφωνώ μόνο εν μέρει. Ναι, θα έπρεπε να πληρώνουμε το κλάσμα εκείνο του τέλους που αντιστοιχεί στο κλάσμα των μηνών που κυκλοφορούμε. Αλλά, έτσι κι αλλιώς αυτό ίσχυε και πριν το νόμο για την ασφάλεια. Αν είχες ένα όχημα να κάθεται αλλά με τις πινακίδες του πάνω, πλήρωνες τέλος για όλον τον χρόνο. Ακόμα και αν δεν το κυκλοφορούσες ποτέ. Δεν είχα ακούσει κανέναν να διαμαρτύρεται τότε. Εκτός, και αν τα οχήματα κυκλοφορούσαν ανασφάλιστα..... Razz
Drake Ramore
Drake Ramore
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-18
Mηνύματα : 84
Ηλικία : 45
Μοντέλο : XL600V TransAlp
Κράνος : Καμία επιλογή

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

20/3/2013, 9:08 pm
Ο φυσικός wrote:Για την απόσταση των εφοριών έχεις δίκιο.

Αλλά για τα τέλη κυκλοφορίας συμφωνώ μόνο εν μέρει. Ναι, θα έπρεπε να πληρώνουμε το κλάσμα εκείνο του τέλους που αντιστοιχεί στο κλάσμα των μηνών που κυκλοφορούμε. Αλλά, έτσι κι αλλιώς αυτό ίσχυε και πριν το νόμο για την ασφάλεια. Αν είχες ένα όχημα να κάθεται αλλά με τις πινακίδες του πάνω, πλήρωνες τέλος για όλον τον χρόνο. Ακόμα και αν δεν το κυκλοφορούσες ποτέ. Δεν είχα ακούσει κανέναν να διαμαρτύρεται τότε. Εκτός, και αν τα οχήματα κυκλοφορούσαν ανασφάλιστα..... Razz

Επειδή είναι σε συνδυασμό με την υποχρεωτική ασφάλιση χτυπάει παραπάνω. Δίκιο έχεις, έτσι ήταν και πριν την υποχρεωτική ασφάλιση. Απλά μας τα παίρνουν από παντού και γίνεται εκνευριστικό επειδή τα τέλη κυκλοφορίας αν μη τι άλλο μου επιτρέπουν να έχω το όχημα στον δρόμο. Πληρώνω τέλη κυκλοφορίας για να πατάω στην άσφαλτο, όχι υποχρεωτικά για να οδηγάω. Κι αν το θέλεις υπάρχει και άλλο πρόβλημα που προκύπτει. Αν δεν πληρώσω τέλη κυκλοφορίας στο αυτοκίνητο και παραδώσω πινακίδες, αλλά το έχω παρκαρισμένο στον δρόμο, ο δήμος θα μου κολλήσει αυτοκόλλητο ότι αν δεν το πάρω θα μου το μαζέψουν. Με την παράδοση πινακίδων πρέπει να βρεις και μέρος για την φύλαξη του οχήματος.

Γενικώς μας τα έκαναν τσουρέκια. Ή πρέπει να πληρώνουμε τα πάντα που σκέφτονται οι φωστήρες ή πρέπει να χάνουμε μεροκάματα ολόκληρα σε γραφειοκρατία και λύσεις αποφυγής χαρατσιών. Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η χώρα...
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

28/3/2013, 8:09 pm
Ξέρει κανείς ποια ασφαλιστική εταιρία έχει οδική βοήθεια ΚΑΙ στο εξωτερικό?
Για να χουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

28/3/2013, 9:37 pm
SCORPIOS wrote:Ξέρει κανείς ποια ασφαλιστική εταιρία έχει οδική βοήθεια ΚΑΙ στο εξωτερικό?
Για να χουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, νομίζω πως η Interamerican καλύπτει ΚΑΙ εξωτερικό.
Εγώ έχω αυτή, με οδική βοήθεια, 120 περίπου το εξάμηνο.

cheers
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

28/3/2013, 9:43 pm
Ναι, η INTERAMERICAN πρέπει να καλύπτει και εξωτερικό. Τουλάχιστον, αυτό ίσχυε πριν ένα χρόνο.
tragos
tragos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-06
Mηνύματα : 122
Ηλικία : 34
Μοντέλο : VFR 800 vtec 2002
Κράνος : agv k3 sv

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

27/4/2013, 1:57 pm
Εγω το φθινοπωρο θα καταθεσω τις πινακιδες απο το vfr και θα της ξαναπαρω (αν τις ξαναπαρω) την ανοιξη.

Το σωστο ομως κατα την γνωμη μου θα ηταν να πληρωνουμε τελη για τους μηνες που θα εχουμε στην κατοχη μας τις πινακδες.

Το ιδιο θελω να κανω με το αμαξι γι αυτο το λεω. 6 μηνες το αμαξι (1600cc 265e /2 = 132,5e) και 6 μηνες την μηχανη (400cc 55e /2 = 27,5e).
ετσι δεν θα ηταν το σωστο?
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

27/4/2013, 10:32 pm
tragos wrote:Εγω το φθινοπωρο θα καταθεσω τις πινακιδες απο το vfr και θα της ξαναπαρω (αν τις ξαναπαρω) την ανοιξη.

Το σωστο ομως κατα την γνωμη μου θα ηταν να πληρωνουμε τελη για τους μηνες που θα εχουμε στην κατοχη μας τις πινακδες.

Το ιδιο θελω να κανω με το αμαξι γι αυτο το λεω. 6 μηνες το αμαξι (1600cc 265e /2 = 132,5e) και 6 μηνες την μηχανη (400cc 55e /2 = 27,5e).
ετσι δεν θα ηταν το σωστο?

+100000000000000000

να συμπληρώσω, ότι κ για ένα μήνα αν θέλω να κυκλοφορώ το όχημα, να μου δίνεται αυτή η δυνατότητα............
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 12:03 am
Τι εννοείς; Ποιός σε εμποδίζει δλδ να το κυκλοφορείς για όσο θέλεις;
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 2:07 am
Εχω κ εγω το ιδο προωλημα με το αυτοκινητο...θελω ν μην το ασφαλισω για τους επομενους 6 μηνες και να καταθεσω πινακιδες. Τα τελη του 2013 ειναι πληρωμενα, αλλα καπου ακουσα οτι για να καταθεσω πινακιδες πρεπει να δηλωσω και χωρο σταθμευσης. Δεν εχει κανει service και δεν εχει περασει ΚΤΕΟ οποτε και να το ασφαλισω παλι δεν θα το κουναω. Αρα ειμαι υποχρεωμενος να το ασφαλισω και ας καθεται... Δεν ειναι μαλακια???
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 10:18 am
Caracal wrote:Τι εννοείς; Ποιός σε εμποδίζει δλδ να το κυκλοφορείς για όσο θέλεις;

εσύ ποιός νομίζεις?
πληρώνω τα τέλη κ τα ασφάλιστρα για όλο το έτος κ το κυκλοφορώ 1 μήνα............
θα μου πείς πρόβλημά μου, δικαίωμά μου κτλ.........

άν όμως θέλω να το κυκλοφορώ π.χ. μόνο τον Ιούλιο?.........μόνο τα ασφάλιστρα μπορώ να τα έχω για 1 μήνα...
τα τέλη?
ή ξέρεις κάτι που δεν γνωρίζω?
κ να μην αναφέρω την ταλαιπωρία πήγαινε, στην εφορεία στήσου στη σειρά, περίμενε, να ρωτήσει ο βλάξ ο υπάλληλος που θα το παρκάρεις?
-να πείς: εε κάπου στον δρόμο!
- να πεί: εε κανονικά απαγορεύεται..................αλλά εντάξει! κ.ο.κ.
κ όλα αυτά για να παραδώσεις τις πινακίδες κ δεν ξέρω τί μπορεί να χρειάζεται για να τις πάρεις πάλι πίσω....

λοιπόν Μιχάλη! τί δεν καταλλλλαβαίνεις.......? confused2

Υ.Γ. ρώτησες -απάντησα ελπίζω να μην παρεξηγηθείς.....

cheers
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 10:30 am
Δεν καταλαβαίνω τι από όλα αυτά που έγραψες είναι ''δεν μπορώ να κυκλοφορώ ένα όχημα όσο θέλω''

Ασφάλεια την κάνεις και μετά όποτε θέλεις την κόβεις και παίρνεις τα υπόλοιπα αναλογικά λεφτά σου πίσω ή πιστώνονται για την επόμενη ασφάλιση, ότι προτιμάς εσύ. Πριν λίγους μήνες έθεσα σε ακινησία το αυτοκίνητο, είχε ακόμα ασφάλεια, τηλέφωνο στην ασφαλίστρια, έστειλα με email και αντίγραφο το έγραφο της ακινησίας να το έχει στο φακελό της, και τα υπόλοιπα χρήματα της ασφάλισης, πιστώθηκαν. Πρόσφατα έθεσα σε κίνηση το VTR και μάντεψε με τι λεφτά το ασφάλισα, με το υπόλοιπο που είχε μείνει από το αυτοκίνητο.

Θέση σε ακινησία, άρση ακινησίας, επίσης κάνεις όποτε θέλεις, σαν ελεύθερος πολίτης, με μια πολύ απλή και δωρεάν διαδικασία. Στην διάρκεια του χρόνου, κάθε τόσο εγώ προσωπικά, κάποιο θέτω σε ακινησία, κάποιο κάνω άρση ακινησίας, κατά πως γουστάρω. Ποτέ κανείς δεν με εμπόδισε, ο-η υπάλληλος στην ΔΟΥ ήταν ευγενέστατος, και την τελευταία φορά είχανε βάλει αφίσα μια Aston Martin DB9 στην πόρτα του τμήματος οχημάτων και πιάσαμε και την συζήτηση. Ποιό εμπόδιο ακριβώς;

Τέλος κυκλοφορίας, ναι είναι ετήσιο, αυτό είναι λίγο αδικία όντως, προφανώς είναι έτσι γιατί αν ήταν αναλογικό θα ήθελε πιο πολύπλοκο πρόγραμα στην μηχανοργάνωση, αλλά έτσι ισχύει τώρα, πάλι δεν βλέπω κάτι να σε εμποδίζει να κυκλοφοράς ένα όχημα όσο θέλεις. Δλδ αν δώσεις 55 ευρώ για ένα VFR, και θα έδινες 20 αν μέτραγε αναλογικά το τέλος γιατί το κυκλοφορείς τους ζεστούς μήνες μόνο, σε τι ακριβώς εμποδίζει αυτό την ελευθερία να κινείς ένα όχημα όποτε θέλεις; Και υπόψην, αυξάνεται το αίτημα να γίνει πιο αναλογικό το τέλος τα τελευταία χρόνια και κάποια στιγμή, θα γίνει.

Και ξαναλέω, το κράτος σου δίνει και το μπόνους (το οποίο είναι και λογικό να το δίνει), να μην μετράει ένα όχημα στο τεκμήριο διαβίωσης, όσο είναι σε ακινησία.

Ε που ακριβώς είσαι ''σκλάβος'' σε όλα αυτά;
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 10:53 am
Caracal wrote: κάποια στιγμή, θα γίνει.
[b]

εδώ είναι το πρόβλημά μου! κ όχι μόνο δικό μου.....

κ εν τέλει εσύ μπορεί να συνάντησες αυτούς τους υπαλλήλους , εγώ όχι.
κ η παραπάνω συζήτηση δεν αφορούσε εμένα, αλλά έγινε μπροστά μου.........

Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 10:55 am
Δεν απαντάς σε αυτό που ρωτάω.
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 10:57 am
κ να μην αναφέρω την ταλαιπωρία πήγαινε, στην εφορεία στήσου στη σειρά, περίμενε,
κ όλα αυτά για να παραδώσεις τις πινακίδες κ δεν ξέρω τί μπορεί να χρειάζεται για να τις πάρεις πάλι πίσω....

απάντησα αλλά δεν το πρόσεξες!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 11:16 am
Όχι δεν απάντησες.

Ρωτάω κάτι συγκεκριμένο, και μου λες άλλα πράγματα, για ατυχίες προσωπικές δικές, που ακόμα και αυτές ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ σε τι εμποδίζουν να θέσεις ένα όχημα σε ακινησία ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΕΣΥ, και να το κάνεις άρση της ακινησίας ΠΑΛΙ ΟΠΟΤΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΕΣΥ.

Τι πάει να πει ουρά στην εφορία; Τι ήθελες δλδ, να στείλουν μια 20χρονη ρωσσιδούλα σπίτι, να σου πάρει άδεια-πινακίδα επί τόπου; Μήπως να σου κάνει και την γραμματέα στην συνεννόηση με την ασφαλιστική και να σου φέρει σπίτι και τα λεφτά από το υπόλοιπο;

Έχει μια διαδικασία, πρέπει να πας εκεί, πως να το κάνουμε; Άμα πας και σε τίποτα κρίσιμες μέρες -όπως ο κλασσικός ο νεοέλληνας τελευταία μέρα με απλά λόγια- μπορεί να έχει και ουρά, μπορεί να έχει και ένα άραβα τρομοκράτη, μπορεί να πέσει και ένα μετέωρο από τον ουρανό. Μια φορά η διαδικασία είναι εκεί. Προβλέπεται. Ελεύθερα. ΌΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ.

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η προσωπική ατυχία του καθενός.

Η διαδικασία για να θέσεις όχημα σε ακινησία, είναι ξηλώνεις πινακίδες-α, παίρνεις άδεια κυκλοφορίας, πας ΔΟΥ τμήμα οχημάτων, συμπληρώνεις αίτηση ακινησίας δύο φορές, δήλωση ότι το όχημα θα είναι εκεί (αν δεν έχεις γκαράζ, η ΔΟΥ σου φταίει; ΑΚΙΝΗΣΙΑ λέμε το θέτεις, άρα ΔΕΝ μπορεί να μείνει στους δημόσιους δρόμους, θέλει και εξήγηση αυτό γιατί είναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ; ), τα δίνεις, σου ζητάνε να δούνε και μια ταυτότητα, χτυπάνε στον υπολογιστή τα νούμερα (για να ενημερωθεί το αρχείο της φορολογίας, για αυτό και δεν γίνεται η ακινησία να γίνει εκτός ΔΟΥ, κι αυτό εξήγηση θέλει; ), σου δίνουν την μια αίτηση πίσω, καλημερίζεις αυτό ήταν.

Η διαδικασία για να κάνεις άρση της ακινησίας, είναι, πας πάλι στην ΔΟΥ με το χαρτί εκείνο που είχες πάρει όταν το έθεσες σε ακινησία, και ζητάς να γίνει άρση της ακινησίας. Χτυπάνε κάτι νούμερα πάλι στον υπολογιστή, σου τυπώνουνε και το τέλος του τρέχοντος έτους να πας να το πληρώσεις αν δεν έχει ήδη πληρωθεί, παίρνεις άδεια, πινακίδες, καλημέρα. Αν η ακινησία ήταν καιρό, και έχουν καταστραφεί οι πινακίδες, σου δίνει μια βεβαίωση ότι με την τάδε διαταγή και διαδικασία καταστράφηκαν οι πινακίδες, με το χαρτί αυτό πας μετά στο ΚΕΠ ή στο υπουργείο μεταφορών και βγάζεις άλλη πινακίδα ΔΩΡΕΑΝ.
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 11:20 am
ότι πείς.....
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα? Empty Re: Έχετε Ανασφάλιστα Οχήματα?

29/4/2013, 11:20 am
Η όλη αυτή συζήτηση γίνεται, γιατί προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ το:

1) Δεν μου δίνεται η δυνατότητα από το κράτος να κινώ έχα όχημα όποτε θέλω εγώ.

2) Εγώ προσωπικά έχω διάφορα φρένα για δικούς μου λόγους π.χ. βαριέμαι, να κινώ ένα όχημα όποτε θέλω εγώ.

Εσύ έχεις την περίπτωση 2. Γράφεις όμως ποστ, λες και έχεις την περίπτωση 1.

Ε, δεν ισχύει το 1, μην παραπληροφορείς τον κόσμο στην τελική.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum