Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

+7
vtecpatra
teacher
posnightmist
strofakias
Caracal
Ο φυσικός
SOTOS80
11 posters
Go down
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

24/6/2012, 3:20 pm
vtecpatra wrote:και γω σημερα προβλημα με τα φωτα ,χτες παρατηρησα οτι το πισω στοπ εμενε συνεχεια αναμενο,πιθανον να εφταιγε το εξτρα στοπ της βαλιτσας Givi V 46 που τοποτετησα προσφατα.

Σημερα στην βολτα προς φαραγγι Βουραικου στην Εθνικη μετά απο μια ελαφρυα μυρωδια καμμενου πλαστικου το καντραν της μοτοσυκλετας εσβησε.Η μοτοσυκλετα δουλευε κανονικοτατα,αλλα η ανησυχια μου ενταθηκε.

Εκανα στην ακρη και αποσυνδεσα τελειως την φυσσα των πισω φωτων(την μια που γεφυρωσα για να παρω ρευμα για το στοπ της βαλιτσας) και συνεχισαμε την βολτα μας χωρις απροοπτα,απλα δεν ειχα καθολου φωτα και το καντραν(στροφομετρα,κοντερ κτλ ολα σβηστα).

Την τελικη διαγνωση θα την κανει ο ηλεκτρολογος μου αυριο.

Χοντα και μετα σου λενε δεν χαλανε ,ουφ Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 6393

Γιώργο στο 750 υπάρχει μια ασφάλεια που ελέγχει τα φώτα της ουράς και τον φωτισμό των οργάνων. Πιθανότατα έχετε και εσείς μια τέτοια ασφάλεια. Φαίνεται πολύ λογικό να έχει καεί αυτή (ίσως εξαιτίας της μετατροπής για το στοπ της βαλίτσας) και να έμεινες και από φώτα στα όργανα. Δες πρώτα για αυτό. Βέβαια, η μυρωδιά καμένου πλαστικού σημαίνει ότι η αλλαγή της ασφάλειας δεν θα λύσει το πρόβλημα. Κάπου έκανε βραχυκύκλωμα. Αλλά αν έχω δίκιο, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στο φωτισμό των οργάνων.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

24/6/2012, 3:21 pm
SOTOS80 wrote:Καλημερα!!!! Εχω βγαλει ξανα πλαστικα και ψαχνω μπας και βρω λυση πριν ταξιδεψω αλλιως αυριο στο αυνεργειο.

Έχεις ΠΜ.
antonispa
antonispa
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-05
Mηνύματα : 35
Ηλικία : 64
Μοντέλο : vf400 f kai vfr800
Κράνος : Καμία επιλογή

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

24/6/2012, 5:05 pm
καλησπερα λοιπον με το προβλημα του soto800 εχω να του πω 1ον στη μπαταρια υπαρχει μια ασφαλεια που τη καιει συνηθως οταν αναβεις τα φωτα στη μεγαλη σκαλα και σβηνει ο κινητιρας 2ο στην αριστερη πλευρα υπαρχει μια φισα και συνηθως λογω αντιστασης λιωνη το φις της γειωσης μεσα στη φισα χρωματος πρασινου εκει θα κανεις μια γεφυρα δηλ θα βραχυκυκλωσεις το πρασινο καλωδιο απο τη μια ακρη στην αλλη τησ φισας ειναι θεμα γειωσεις ελπιζω να σε βοηθησα ειχα και εγω το ιδιο προβλημα
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

24/6/2012, 5:25 pm
Ο φυσικός wrote:
vtecpatra wrote:και γω σημερα προβλημα με τα φωτα ,χτες παρατηρησα οτι το πισω στοπ εμενε συνεχεια αναμενο,πιθανον να εφταιγε το εξτρα στοπ της βαλιτσας Givi V 46 που τοποτετησα προσφατα.

Σημερα στην βολτα προς φαραγγι Βουραικου στην Εθνικη μετά απο μια ελαφρυα μυρωδια καμμενου πλαστικου το καντραν της μοτοσυκλετας εσβησε.Η μοτοσυκλετα δουλευε κανονικοτατα,αλλα η ανησυχια μου ενταθηκε.

Εκανα στην ακρη και αποσυνδεσα τελειως την φυσσα των πισω φωτων(την μια που γεφυρωσα για να παρω ρευμα για το στοπ της βαλιτσας) και συνεχισαμε την βολτα μας χωρις απροοπτα,απλα δεν ειχα καθολου φωτα και το καντραν(στροφομετρα,κοντερ κτλ ολα σβηστα).

Την τελικη διαγνωση θα την κανει ο ηλεκτρολογος μου αυριο.

Χοντα και μετα σου λενε δεν χαλανε ,ουφ Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 6393

Γιώργο στο 750 υπάρχει μια ασφάλεια που ελέγχει τα φώτα της ουράς και τον φωτισμό των οργάνων. Πιθανότατα έχετε και εσείς μια τέτοια ασφάλεια. Φαίνεται πολύ λογικό να έχει καεί αυτή (ίσως εξαιτίας της μετατροπής για το στοπ της βαλίτσας) και να έμεινες και από φώτα στα όργανα. Δες πρώτα για αυτό. Βέβαια, η μυρωδιά καμένου πλαστικού σημαίνει ότι η αλλαγή της ασφάλειας δεν θα λύσει το πρόβλημα. Κάπου έκανε βραχυκύκλωμα. Αλλά αν έχω δίκιο, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα στο φωτισμό των οργάνων.


Ασε Τακη που εγινα και ρομπα,δεν ηθερα που ειναι η ασφαλειοθηκη της μηχανης,αλλα ειπα αφου δεν επιδεινωθηκε το προβλημα το αφησα ως ηταν και τελειωσαμε την πολύ ωραια βολτα μας χωρις προβλημα,αυριο η αυτοψια θα δειξει τι εφταιξε....



Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

24/6/2012, 7:54 pm
VTEC .. Help! .... ρε δεν τα πουλατε να ησυχασετε .. Razz

.


.

.
πατε σε κανα ηλεκτρολογο να λυσετε το προβλημα , συγουρα ξερουν κατι περισσοτερο απο εμας

ενα μικρο θεματακι που ειχα μου το ελυσε για πλακα , χωρις σεναρια ... ειναι τουτο ειναι τ'αλλο ειναι το παραλο

cheers cheers
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

24/6/2012, 8:12 pm
Fanrider wrote:VTEC .. Help! .... ρε δεν τα πουλατε να ησυχασετε .. Razz

.


.

.
πατε σε κανα ηλεκτρολογο να λυσετε το προβλημα , συγουρα ξερουν κατι περισσοτερο απο εμας

ενα μικρο θεματακι που ειχα μου το ελυσε για πλακα , χωρις σεναρια ... ειναι τουτο ειναι τ'αλλο ειναι το παραλο

cheers cheers


Φανη μου μες το μυαλό μου είσαι ,'οχι σε ότι αφορά τα βιτέκια,αλλα το όσο το οτι πρέπει να πας στον κατάληλο μάστορα να σου βρει την ΄λύση,αυριο εχω ραντεβου για την λύση του προβλήματος, ο συγκεκριμενος η/λ ειναι αυτός που μου έσωσε την μοτο μου πριν απο δυο χρονια με το ηλεκτρικό πρόβλημα των βιτεκιών,εγγυηση λέμε.

Η προσθήκη απο εμενα του στοπ της βαλίτσας απο ελλατωματικές μονώσεις και τοποθετήσεις των καλωδίων ειμαι σίγουρος οτι ειναι το προβλημα.

SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

25/6/2012, 9:17 pm
Μιας και το ελυσα και αυτο το προβλημα να γραψω την λυση για τον επομενο...

Λοιπον το συμπτωμα ηταν οτι η μηχανη δουλευε κανονικοτατα απλα τα φωτα πορειας και προβολεις ηταν νεκρα.Φλας αναβανε κανονικα.

Η αιτια ηταν η κλασσικη μπλε φισα των VTEC.Ενα ακομα καλωδιο το εβγαλα εκτος. συνολικα εχω 2 εκτος φισας :-).

Γενικα μεσα στην φισα ειναι καποια σημεια ειναι λιγο αλιωμενα. Για να αποφυγω τα επομενα δεσαμε με δεματικα την φισα ψηλα προς το τελειωμα του fairing μπας και καταφερουμε κατι ετσι.Ο χρονος θα δειξει.

Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω στον ΦΥΣΙΚΟ για τον χρονο που αφιερωσε εχτες ψαχνωντας να βρουμε λυση Κυριακατικα.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

25/6/2012, 9:18 pm
Και γιατί λιώσανε;
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

25/6/2012, 9:23 pm
SOTOS80 wrote:
Ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω στον ΦΥΣΙΚΟ για τον χρονο που αφιερωσε εχτες ψαχνωντας να βρουμε λυση Κυριακατικα.

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 354640
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

25/6/2012, 9:35 pm
Caracal wrote:Και γιατί λιώσανε;

Έλα ντε??? Αν ξέρει κανείς ας μας πεί... εγώ περιμένω το επόμενο Smile

Βάζω και μία φωτογραφία να δείτε πώς ήταν η φίσα μου. Στο κάτω κομμάτι αριστερά και δεξιά αν κοιτάξετε με προσοχή θα δείτε ότι είναι λιωμένα.Το κεντρικό κομμάτι είναι οκ.

[img]Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Imag0595h [/img]
teacher
teacher
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-23
Mηνύματα : 590
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800 V-tec (2005)
Κράνος : SHOEI XR-1000 Diabolic, SHOEI XR-1100

Never ride faster than your angel can fly...
http://www.couchsurfing.com/profile.html?id=3HHTV5

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

25/6/2012, 10:03 pm
Έχω γράψει αρκετά για αυτό και γιατί λιώνουν στα thread που σου έβαλα στη 2η σελίδα Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 616608

γενικά δες τα ώστε να κάνεις και τη μετατροπή στη γείωση στα φως πορείας καθώς και στο ρεύμα που πάει στα φώτα πορείας. Επίσης, μην ξεχάσεις να τσεκάρεις την ασφάλεια 30Α δίπλα στη μπαταρία....
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

25/6/2012, 11:09 pm
εγω που κοιταξα σημερα οι ασφαλειες ηταν ολες μια χαρα ,αλλα δεν εχω φωτα και καντραν καθολου,αυριο θα δειξει η αυτοψια
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

26/6/2012, 12:03 am
Κι εμένα οι ασφάλεις ήταν όλες μια χαρά. Και η φισα εξωτερικά μια χαρά φαινότανε... μέσα ήταν το πρόβλημα.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

26/6/2012, 12:13 am
SOTOS80 wrote:Κι εμένα οι ασφάλεις ήταν όλες μια χαρά. Και η φισα εξωτερικά μια χαρά φαινότανε... μέσα ήταν το πρόβλημα.


μακαρι να βρω την λυση γρηγορα γιατι δεν μπορω να κυκλοφορω μονο μερα,σημερα πηρα δανεικο μηχανακι για παω βολτα για καφε.Εχω εξάρτηση
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

26/6/2012, 12:18 am
Σε καταλαβαινω απολυτα καθως κ εγω το χρησιμοποιω καθημερινα. Έχω και αυτοκίνητο αλλα δεν θέλω να το κουνάω.

Ευχομαι το συντομοτερο να φτιαχτει!
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 11:33 am
τέλος καλό ολα καλά,η ίδια ακριβώς φύσα είχε βραχυκλυκλώσει και σε μένα,αιτία ήταν τα συνεχές αναμένα πίσω στόπ μαζί με τα στοπ της βαλίτσας και συνδιασμό τα ενυσχυμένα φώτα πορείας .

Στα αμέσως επόμενα σχεδια είναι η τοποθέτηση διακοπτη(με ρελέ) για τα φωτα πορειας.

Εσω έτοιμος για την επόμενη εξόρμηση το προσεχές ΣΚ
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 12:17 pm
Δόξα το Θεό δεν ήταν κάτι σοβαρό κ εσένα... αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε με αυτή την φίσα... που θα πάει δλδ? Θα βγάλουμε όλα τα καλώδια εκτός???
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 12:38 pm
οχι αλλα θελει πολύ προσοχή με τα ηλεκτρικα και ότι μπαινει εξτρα να κανει την τοποθετηση καποιος η/λ που να γνωριζει να μην εχουμε απροοπτα.

Αφου ξεμπλεξαμε μην λες τίποτα ,κερασμενες και κρυες cheers
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 12:50 pm
ο προβληματσμός μου είναι ότι μου το παρουσίασε 2 φορές μέσα σε 5 μέρες. Μόλις το πηρα βασικά. Το κάνει να μου σπάσει τον τσαμπουκά δεν εξηγείτε αλλιώς Smile

Ελπίζω απο εδώ και πέρα να μήν έχω άλλα προβλήματα γιατί συνιθισμένος απο το vstrom που είχα τα τελευταία 4 χρόνια όπου δεν έβγαλε το παραμικρό απογοητεύομαι εύκολα Smile
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 1:40 pm
οι μεγαλοι έρωτες έχουν και τα προβληματά τους,με τα ηλεκτρικά έχουμε ενα θεματακι,αν εισαι λιγο προσεκτικός δεν αντιμετωπίσεις πρόβλημα,μερικά βασικά πραγματάκια να προσέχουμε όλοι μας πχ κατάσταση μπαταρίας να ναι παντα αριστα φορτισμένη γιατί απο εκει ξεκινούν και τα πιο πολλά προβλήματα,αφορτιστη μπαταρία και πολύ ρευμα τραβαέι για να φορτίσει κουράζοντας το σύστημα φόρτισης της μοτό.

Προσοχή στις λάμπες πορείας (οπως την επαθα εγω) λαμπες παντα στα βατ του κατασκευαστη και όχι τοποθετηση εξτρα φωτιστικών (οπως την επαθα παλι εγω) χωρις την τοποθετηση απο η/λ που να σκαμπαζει καλα το αντικειμενο.

Μπορει να ξεχασα κατι αλλο καποιος πιο γνωστης απο μενα ας το προσθεσει προς αποφυγην ασκοπων ταλαιπωριών καλοκαιριατικα

Καλές βολτες
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 5:11 pm
Και μια καλή ιδέα, είναι να αλλάξεις όλα τα φώτα θέσεως, φωτισμού οργάνων (αν γίνεται) και λυχνίες ενδείξεων (νεκρά, πίεση λαδιού κ.ο.κ.) με λαμπάκια LED.

Υπάρχουν στο εμπόριο έτοιμες λάμπες led για κάθε χρήση, που απλά βγάζεις την πυρακτώσεως από το φανάρι και τοποθετείς την LED.

Οι διαφορές σε καταναλώσεις ρεύματος είναι πολύ μεγάλες, π.χ. αντί για 21w το πίσω θέσεως, γίνεται 1-5W, αντί για 5w η κάθε λυχνία, γίνεται 1w κ.ο.κ.

Όλα αυτά μαζί, ελαφρώνουν πολύ το φορτίο στο ηλεκτρικό κύκλωμα.
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 9:47 pm
Caracal wrote:Και μια καλή ιδέα, είναι να αλλάξεις όλα τα φώτα θέσεως, φωτισμού οργάνων (αν γίνεται) και λυχνίες ενδείξεων (νεκρά, πίεση λαδιού κ.ο.κ.) με λαμπάκια LED.

Υπάρχουν στο εμπόριο έτοιμες λάμπες led για κάθε χρήση, που απλά βγάζεις την πυρακτώσεως από το φανάρι και τοποθετείς την LED.

Οι διαφορές σε καταναλώσεις ρεύματος είναι πολύ μεγάλες, π.χ. αντί για 21w το πίσω θέσεως, γίνεται 1-5W, αντί για 5w η κάθε λυχνία, γίνεται 1w κ.ο.κ.

Όλα αυτά μαζί, ελαφρώνουν πολύ το φορτίο στο ηλεκτρικό κύκλωμα.

Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Αυτό έκανα εγώ και γλίτωσα και από το συνεχές κάψιμο της πίσω κάτω λάμπας που γίνεται λόγω κραδασμών...
mikemusic4
mikemusic4
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-10-07
Mηνύματα : 96
Ηλικία : 48
Μοντέλο : VFR 800 vtec
Κράνος : OGK - FF5

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

1/7/2012, 3:44 am
Η φάση είναι οτι οταν είχα εγω την μηχανή δεν μου παρουσίασε ποτέ προβλήματα με φώτα,φίσες κτλ. Με το που την πήρε ο SOTOS80 αμέσως έγιναν όλα !!!

Δεν ξέρω αν είμαι εγω τυχερός ή ο sotos γκαντέμης !!!

Ελπίζω απο εδω και πέρα να μην του παρουσιάσει κάτι γιατι αυτα τα ηλεκτρολογικά είναι σπαστικά, και μηχανές όπως το vfr που είναι ολο πλαστικά και δεν βλέπεις τίποτα δεν φτιάχνονται ευκολα.
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

20/7/2012, 9:46 pm
Καλησπερα ξανα...δυστηχως δεν γραφω για καλο παλι.
Εχουν ξεκινησει οι διακοπες μου και ημουνα κρητη αυτες τις μερες, τωρα γυριζω και την Δευτερα φευγω για Αυστρια.

Λοιπον εχτες μου ξαναπαρουσιασε προβλημ με τα ηλεκτρικα, το κλασσικο.Δουευει μια χαρα, και μολις παω να αναψω οτιδηποτε αλλο εκτος απο τα κικρα φωτα (φλας,πορειας,προβολεις,συνιαλο κτλ) σβηνει ο κινητηρας.

Μου το παρουσιασε στην εθνικη της Κρητης και πηγα στον Αγιο Νικολαο σε ενα συνεργειο για YAMAHA που ηταν ο μονος που δεχτηκε να με βοηθησει. Ανοιξαμε παλι την κλασσικη φισα και ολα εδειχναν οκ. Με προβληματισε ομως το γεγονος οτι το μικρο κιτρινο φισακι που καταληγουν διαφορες γειωσεις εβραζε και δεν μπορουσες να το αγγιξεις. Το ψεκασαμε λιγο με σπρευ επαφων, βαλαμε και λιγο ηλεκτρολογικο γρασσο και εφτιαξε.

Σημερα πηγα σε γνωστο φιλο οπου βγαλαμε προληπτικα αλλα 3 καλωδια εκτος της μπλε φισσας(στο συνολο 5 μεχρι τωρα) γιατι ειχαν αλιωθει και αυτα και ειπειδη εχω ταξιδι στην Αυστρια το εκανα μηπως και προλαβω τα χειροτερα. Θα παω ξανα την Δευτερα στο συνεργειο για μια τελευταια ματια και απο εκει και περα ο Θεος βοηθος. Ειδαμε λιγο και τις υπολοιπες φισες και εδειχναν οκ. Μπαταρια την μετρησαμε και ηταν οκ απλα οταν αναβα ολα τα φωτα επεφτε στα 12,50 volt περιπου στο ρελαντι.

Επισης εχω την εντυπωση οτι μου κανει μπερδεματακια στις 3000 - 4500 rpm περιπου.

Ειλικρινα με αγχωνει πολυ το μηχανακι για το τι μπορει να μου συμβει στο ταξιδι καθως θα ειμαι και εντελως μονος μου αλλα φυσικα ενοειται οτι δεν θα το ακυρωσω.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

20/7/2012, 11:15 pm
Παρτο σε κανενα καλο ηλεκτρολογο και όχι μηχανικο για να γινει σωστα η δουλεια,εχεις και ταξιδι μπροστα σου απο οτι λες,και δεν θελω να σκεφτομαι τι θα γινει μα βγαλει καμια βλαβη και μεινεις στην μεση του δρομου και νασαι και μονος σου,δεν λεει.



Καλος μαστορας λοιπον για να φτιξει το προβλημα μια και καλη.

SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

21/7/2012, 12:48 am
Ε και να μεινω νομιζω απλα δεν θα εχω φωτα οποτε θα φροντισω να μην κυκλοφορω νυχτα.

Εχει να προτεινει κανεις κανεναν καλο και δοκιμασμενο ηλεκτρολογο γνωστη των vfr στο κεντρο ( αμπελοκηποι , γκυζη, εξαρχεια,γαλατσι κτλ)?
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

21/7/2012, 12:49 am
SOTOS80 wrote:Ε και να μεινω νομιζω απλα δεν θα εχω φωτα οποτε θα φροντισω να μην κυκλοφορω νυχτα.

Εχει να προτεινει κανεις κανεναν καλο και δοκιμασμενο ηλεκτρολογο γνωστη των vfr στο κεντρο ( αμπελοκηποι , γκυζη, εξαρχεια,γαλατσι κτλ)?


Φερτο Πατρα,εχω εναν σουπερ ντουπερ Wink
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

21/7/2012, 7:46 am
Μωρε θα ερθω Πατρα αναγκαστικα την Δευτερα αλλα θα ειναι βραδακι. Smile
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

23/7/2012, 10:22 am
Φτιάξτο γιατί να μην έχεις φώτα πάει και έρχεται αλλά αν μετά
δεν παίρνει μπροστά δεν λέει.Σου μιλάω εκ πείρας..
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 2 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

23/7/2012, 10:36 am
Παιρνει μπροστα απλα δεν εχω φωτα πορειας μονο μικρη σκαλα.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum