Go down
Rossifumi_46
Rossifumi_46
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-05-19
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 39
Μοντέλο : CBR 600 Fi Sport FS1 PC35
Κράνος : AGV K3 Rossi MotoGP Blue, HJC CS-14 Manly Red

-Quarantasei-

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

19/1/2012, 4:04 pm
Διάβασα στην ενότητα των τεχνικών θεμάτων και του Do it yourself, το θέμα με την αλλαγή ψυκτικών υγρών και έχω να πω ότι ήταν ενδιαφέροντα όλα! Οι αναφορές στα silicate free υγρά, τις τρόμπες νερού, όλα!

Αν και κάτοχος CBR και όχι VFR, με ενδιαφέρουν. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω από που μπορώ να προμηθευτώ απεσταγμένο (distilled όπως αναγράφει το manual) νερό για να φτιάξω το μείγμα, επειδή επέρχεται αλλαγή υγρών στο Fάκι!

Γνωρίζω ότι είναι διαφορετικό το απιονισμένο με το απεσταγμένο νερό, με διαφορά στην επεξεργασία τους, με σαφώς καλύτερη ποιότητα για το δεύτερο, και τέλος ότι το προμηθεύεσαι από φαρμακείο. Λοιπόν, σε όσα φαρμακεία ρώτησα στο Ρέθυμνο, δεν το είχε κανείς και όλοι τους μου μιλούσαν για αποστειρωμένο νερό, χωρίς να ξέρουν αν είναι το ίδιο! Γνωρίζει κανείς αν είναι (απεσταγμένο και αποστειρωμένο δηλαδή) ???

Επίσης, σε διανομείς λιπαντικών που ρώτησα, μου έλεγαν όλοι ότι απιονισμένο και απεσταγμένο είναι το ίδιο!

Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει!

Think Think Think
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

19/1/2012, 4:24 pm
Τα νερά αυτά τα συνιστούν για να μην έχουμε άλατα στα κυκλώματα. Η κοντινότερη "πηγή" τέτοιου νερού είναι το "τσουτσούνι" του κλιματιστικού
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

19/1/2012, 4:45 pm
Απιονισμένο όπως το λέει και η λέξη, είναι νερό στο οποίο έχουν φύγει τα ιόντα, δλδ τα φορτισμένα μέρη των αλάτων.

Π.χ. το κοινό αλάτι, είναι ΝάτριοΧΛώριο, μέσα στο νερό σπάει σε Νάτριο+ και Χλώριο- , εξού και τα ιόντα.

Η διαδικασία της αφαίρεσης των ιόντων στο απιονισμένο νερό, γίνεται με χημική επεξεργασία, δλδ περνάνε κάποιες ουσίες από το νερό, που αντιδρούν με τα άλατα, τα συγκετρώνουν, και έτσι μένει το νερό χωρίς άλατα.

Το απεσταγμένο, ειναι νερό που έχει περάσει διαδικασία απόσταξης, δλδ το βράζουμε, μαζεύουμε τους ατμούς, τους ξαναυγροποιούμε και μένει καθαρό νερό, χωρίς άλατα, χωρίς τίποτα. Μηχανική δλδ επεξεργασία, όχι χημική.

Η διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα, είτε με την μία μέθοδο είτε με την άλλη, είναι ότι έχεις καθαρό νερό, που δεν εμφανίζει αγωγιμότητα στον ηλεκτρισμό (άρα κάνει για μπαταρίες) και δεν προκαλεί οξειδώσεις στα μέταλλα (άρα κάνει για κινητήρες). Το απιονισμένο είναι καθαρισμένο από τα αλατα, το απεσταγμένο είναι καθαρισμένο από όλα.

Αποσταγμένο νερό, έχει στα SuperMakrket, όπως ΚΑΙ απιονισμένο, το αναγράφει στην συσκευασία και διαλέγεις και παίρνεις.
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

19/1/2012, 5:27 pm
Ο Caracal έχει δίκιο. Ίδιο πράγμα, άλλος τρόπος παρασκευής.
Mythos
Mythos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-29
Mηνύματα : 59
Ηλικία : 45
Μοντέλο : Non VFR
Κράνος : Καμία επιλογή

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

19/1/2012, 9:05 pm
nice..!
Sir Eater
Sir Eater
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-16
Mηνύματα : 435
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda VFR 800 '05
Κράνος : Arai Viper GT Takahashi Replica

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

20/1/2012, 7:55 am
Ο φυσικός wrote:Ο Caracal έχει δίκιο. Ίδιο πράγμα, άλλος τρόπος παρασκευής.

Εγώ ξέρω και δύο τρόπους σαββάτου... αλλα δεν θα μιλήσω για αυτό τώρα...!!! Razz


Υ.Γ. Πολύ παρέα με ένα συγκεκριμένο μέλος του φόρουμ μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε τέτοιους συνειρμούς... Knife
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

20/1/2012, 10:10 am
Φυσικά(ός) το πιάσαμε το υπονοούμενο . . . ! ! ! Thumbsup Thumbsup Thumbsup
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

20/1/2012, 10:19 am
Caracal wrote:Απιονισμένο όπως το λέει και η λέξη, είναι νερό στο οποίο έχουν φύγει τα ιόντα, δλδ τα φορτισμένα μέρη των αλάτων.

Π.χ. το κοινό αλάτι, είναι ΝάτριοΧΛώριο, μέσα στο νερό σπάει σε Νάτριο+ και Χλώριο- , εξού και τα ιόντα.

Η διαδικασία της αφαίρεσης των ιόντων στο απιονισμένο νερό, γίνεται με χημική επεξεργασία, δλδ περνάνε κάποιες ουσίες από το νερό, που αντιδρούν με τα άλατα, τα συγκετρώνουν, και έτσι μένει το νερό χωρίς άλατα.

Το απεσταγμένο, ειναι νερό που έχει περάσει διαδικασία απόσταξης, δλδ το βράζουμε, μαζεύουμε τους ατμούς, τους ξαναυγροποιούμε και μένει καθαρό νερό, χωρίς άλατα, χωρίς τίποτα. Μηχανική δλδ επεξεργασία, όχι χημική.

Η διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα, είτε με την μία μέθοδο είτε με την άλλη, είναι ότι έχεις καθαρό νερό, που δεν εμφανίζει αγωγιμότητα στον ηλεκτρισμό (άρα κάνει για μπαταρίες) και δεν προκαλεί οξειδώσεις στα μέταλλα (άρα κάνει για κινητήρες). Το απιονισμένο είναι καθαρισμένο από τα αλατα, το απεσταγμένο είναι καθαρισμένο από όλα.

Αποσταγμένο νερό, έχει στα SuperMakrket, όπως ΚΑΙ απιονισμένο, το αναγράφει στην συσκευασία και διαλέγεις και παίρνεις.


Well said my dear Watson. :_hi:
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

20/1/2012, 2:09 pm
Sir Eater wrote:
Ο φυσικός wrote:Ο Caracal έχει δίκιο. Ίδιο πράγμα, άλλος τρόπος παρασκευής.

Εγώ ξέρω και δύο τρόπους σαββάτου... αλλα δεν θα μιλήσω για αυτό τώρα...!!! Razz


Υ.Γ. Πολύ παρέα με ένα συγκεκριμένο μέλος του φόρουμ μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε τέτοιους συνειρμούς... Knife

Πράγματι θα μπορούσε, αλλά εσύ δεν κάνεις πολύ παρέα με το συγκεκριμένο μέλος, οπότε δεν εξηγείται. Knupp
Sir Eater
Sir Eater
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-16
Mηνύματα : 435
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda VFR 800 '05
Κράνος : Arai Viper GT Takahashi Replica

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

20/1/2012, 2:15 pm
Ο φυσικός wrote:
Sir Eater wrote:
Ο φυσικός wrote:Ο Caracal έχει δίκιο. Ίδιο πράγμα, άλλος τρόπος παρασκευής.

Εγώ ξέρω και δύο τρόπους σαββάτου... αλλα δεν θα μιλήσω για αυτό τώρα...!!! Razz


Υ.Γ. Πολύ παρέα με ένα συγκεκριμένο μέλος του φόρουμ μπορεί εύκολα να οδηγήσει σε τέτοιους συνειρμούς... Knife

Πράγματι θα μπορούσε, αλλά εσύ δεν κάνεις πολύ παρέα με το συγκεκριμένο μέλος, οπότε δεν εξηγείται. Knupp


Είναι τόσο δυνατές οι δόσεις που φοβάμαι να μην πάθω O.D.... Άσε που ήδη έχω αποκτήσει κουσούρια από τη γνωριμία μας και μετά...!!!

Blush Razz lol!
Rossifumi_46
Rossifumi_46
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-05-19
Mηνύματα : 264
Ηλικία : 39
Μοντέλο : CBR 600 Fi Sport FS1 PC35
Κράνος : AGV K3 Rossi MotoGP Blue, HJC CS-14 Manly Red

-Quarantasei-

Απιονισμένο ή Απεσταγμένο??? Empty Re: Απιονισμένο ή Απεσταγμένο???

20/1/2012, 6:20 pm
Caracal σ' ευχαριστω για τις extra πληροφορίες.. Ωραίος..
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum