Go down
papatrehas
papatrehas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-06-20
Mηνύματα : 34
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 vtec ABS '05
Κράνος : AGV t-tech

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 11:09 am
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και ζητώ τις γνώσεις και εμπειρίες σας.

Έκανα κι εγώ το γνωστό πια λάθος: ξεκίνησα με το λουκέτο ξεχασμένο στη δισκόπλακα....

Αποτέλεσμα: 1. δισκόπλακα αριστερή για πέταμα, 2. βάση της δαγγάνας σπασμένη (επίσης για πέταμα)

Οι τιμές του Σαρακάκη είναι: Δισκόπλακα = 430 euro,
Βάση για δαγγάνα= 225 euro (στο Θεό τους είναι 10cm αλουμίνιο)

Μετά το πρώτο shock, εκανα την ερώτηση στον BrakeShop, για after merket, και μου πρότεινε ζευγάρι Βraking wave, με 435 euro (φιλικά γιατί γνωριζόμαστε), λέγοντας ότι πρόκειται για αναβάθμιση που αξίζει.

Δεδομένου ότι η μηχανή μου έχει ελάχιστα χλμ (4000) και η δεξιά είναι ολοκαίνουργια, ο μηχανικός μου προτείνει να μην αλλάξω από μαμα διότι μπαίνω σε μπελάδες τύπου π.χ. τακάκια.

Εσείς τί προτείνετε που γνωρίζετε τη μηχανή καλύτερα από εμένά?
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Re: Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 2:24 pm
Φοράς άλλες δισκόπλακες από εκείνες ενός VFR χωρίς ABS; Υποθέτω ότι ναι, λόγω των κενών που έχει η δισκόπλακα για να παίρνει σήμα ο αισθητήρας. Σωστά;
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Re: Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 2:31 pm
http://www.ebay.com/itm/03-09-Honda-VFR800-Interceptor-Front-Brake-Calipers-/140670838704?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item20c0a2a7b0

Όταν λες βάση δαγκάνας, εννοείς αυτό που φαίνεται στην πάνω δαγκάνα; Αν ναι, τότε με λιγότερα από 100 ευρώ παίρνεις τη βάση και δυο δαγκάνες.
papatrehas
papatrehas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-06-20
Mηνύματα : 34
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 vtec ABS '05
Κράνος : AGV t-tech

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Re: Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 2:51 pm
Το είδα αυτό στο ebay, αλλά το φοβάμαι.

Η ερώτηση είναι περισσότερο για τις aftermarket δισκόπλακες, που βγαίνουν στα ίδια χρήματα με τη μία μαμά. Οι γνώμες που ακούω είναι ότι το καλύτερο για τη μοτοσυκλέτα είναι ότι φορούσε, γιατί αλλοιώς μπαίνεις σε περιπέτειες, ενώ αν χρειαστεί ο επόμενος αγοραστής, θέλει να βλέπει μαμά πράγματα, κυρίως με την υποψία μεγάλης πτώσης και αντίστοιχης ζημιάς. Μάλλον θα ακολουθήσω αυτή την τακτική.

Η αριστερή δισκόπλακα του ABS μοντέλου έχει κάτι δοντάκια στον εσωτερικό κύκλο, γεγονός που την κάνει ακριβότερη από τη δεξιά με λόγο. (Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά λένε ότι η Honda έχει υπολογίσει τις ζημιές από τα λουκέτα και πουλάει γενικά τις αριστερές ακριβότερα καθώς και όλα τα δεξιά κομμάτια, λόγω στατιστικής των πτώσεων).
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Re: Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 3:30 pm
Για τις δισκόπλακες δεν έχω άποψη, δεν έχω VTEC και δεν έχω ξέρω. Στο DRZ που έχω δοκιμάσει aftermatket είναι μια χαρά.

Πάντως, για τη βάση της δαγκάνας μην το σκέφτεσαι, πάρε την από το ebay. Αρκεί να βρεις κάποιον με θετικό feedback. Η διαφορά στο ποσό είνα μεγάλη.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Re: Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 5:17 pm
Επίσης έχε υπόψη σου, ότι η βάση δαγκάνας που αποκαλείς ''στο Θεό τους είναι 10cm αλουμίνιο'' είναι ολόκληρος μηχανισμός, με μοχλισμό, και που ενσωματώνει τρίτη τρόμπα που στέλνει πίεση στο πίσω φρένο, δλδ τμήμα του μηχανισμού CBS.

Έχει ένα δίκιο να είναι λίγο ακριβή, όχι όσο το δίνει ο Σαρακάκης, αλλά ούτε και ''10cm αλουμίνιο'', εκτός κι αν περιγράφεις κάτι άλλο που έχω καταλάβει εγώ λάθος.

Εγώ ebay θα χτύπαγα και τέλος. Και κρατάς το παλιό σύστημα σε μια κούτα, ώστε αν ο μελλοντικός αγοραστής υπάρξει, να του δείξεις εσύ ο ίδιος τι έπαθε η μοτό και γιατί αλλάχθηκε, ο οποιοσδήποτε ΣΟΒΑΡΟΣ αγοραστής και θα το εκτιμήσει και θα το καταλάβει.
papatrehas
papatrehas
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-06-20
Mηνύματα : 34
Ηλικία : 52
Μοντέλο : VFR 800 vtec ABS '05
Κράνος : AGV t-tech

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Re: Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 8:14 pm
Πραγματικά δεν γνώριζα ότι είναι τόσο πολύπλοκο, αλλά όταν μετράς το μέγεθος της μακακίας (ή της κακιάς στιγμής αν θέλεις) σε ευρά, πονάει και γίνεσαι γκρινιάρης... Mad
Τελικά όσο είμαστε όρθιοι όλα γίνονται....


Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.


Σημ: υπόσχομαι ότι δεν θα ξαναχλευάσω το γνωστό φωσφοριζέ σπιραλ που δένει στο τιμόνι και υπενθυμίζει το λουκέτο, που βλέπω σε κάτι V-Strom. Αντίθετα πια το συνιστώ silent
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Re: Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 8:19 pm
Αυτό το φωσφοριζέ σπιράλ σώζει!!!
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Δισκόπλακα για vtec (ABS).... Empty Re: Δισκόπλακα για vtec (ABS)....

10/1/2012, 8:27 pm
Μερικοί το έχουν και υπογραφή στο προφίλ τους για να το θυμούνται. silent
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum