Ποιες μοτοσικλέτες σας συνόδευσαν μέχρι τώρα;

+50
tomakos
Rossifumi_46
horrorshow_gr
vtecpatra
da_beazt
ΗΛΙΑΣ
VEFALIFT
RED BARON
oσονοuπω
MakisNiJu+
Caracal
ELENA
Dimitrisk12
alexandros
konstantinosv4
XLGeorge
gabadoo
ducpilot
nikos-ex victor
easy rider
DrDeep
SCORPIOS
Armenis
teacher
caponordman
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
grigoris
Παναγιώτης Κ.
Tinder
vasilakos
alextsouk
Them1s xXx
DoctorAbo
Athanor
Roberto
Fanrider
glystras
apostat
'AGGEVI'
Ταξιδευτής
macrozan
Vvag
padelis
Viking
finrod
georgevfr
Don John
Al_Bandy
demon
Ο φυσικός
54 posters
Go down
grigoris
grigoris
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-26
Mηνύματα : 311
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 750 G1987,Tenere 600 1985,ΤT 600 1998
Κράνος : Καμία επιλογή

Ποιες μοτοσικλέτες σας συνόδευσαν μέχρι τώρα; - Page 10 Empty Re: Ποιες μοτοσικλέτες σας συνόδευσαν μέχρι τώρα;

19/9/2012, 12:45 pm
Ο φυσικός wrote:Γρηγόρη έπρεπε να είχα κάνει το ίδιο! Όποτε έκανε θορύβους πήγαινα και τα έσκαγα σαν κορόιδο.

Το κόκκινο κράνος είναι ΝOLAN N-35;
Ναι,το αιζενχάουερ σου χτυπάει την πόρτα αλλά δόξα το Μεγαλοδύναμο το μάτι σου κόβει μια χαρά Smile
Αυτό με τους θορύβους με είχε αγχώσει και μένα!
Το αγόρασα κοψοχρονιά για 300.000 το 1989 με 22.000 χμ ενώ το ήξερα από τα 15000(το είχε αγοράσει μεταχειρισμένο ο μεγάλος μου αδερφός και αφού ΄΄αρπαξε μια σούπα μου το πούλησε άρον-άρον)!
Ενώ στην αρχή το μοτέρ θροίζε σιγά -σιγά άρχισε να ακούγεται!
Το πάω για σέρβις σε ένα γκουρού(φίρμα) μάστορα της εποχής και αφού σκάω 20.000 για σέρβις μου βγάζει την διάγνωση''καδένες-εκκεντροφόροιαρπαγμένα-κοκοράκια-κοτέτσια για πέταμα''!
-Πόσο θα πάει μάστορα;
Ξύσιμο κεφάλας,βγάζει ένα κιτάπι χμ,χμ 4 εκκεντροφόροι ,2 καδένες βάλε τεντωτήρες και κοκοράκια,3 το λάδι 3 το ξίδι σύνολο ανταλακτικών 250.000(τότε) και άλλα 100.000 για τα εργατικά μου 350.000!(για μια μηχανή που αξίζε στην καλύτερη κατάσταση τότε 500-600.000)
Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό!
Φαίνεται το δειξε και η φάτσα μου γιατί ακολούθησε χτύπημα στην πλάτη συγκαταβατικό και ως από μηχανής θεός ο μάστορας μου δειξε το φως:
-Μην στεναχωριέσαι υπάρχει λύση ,θα βρούμε άλλο μοτέρ!
-Δηλαδή μάστορα;
-Κάτσε να τηλεφωνήσω,ακολουθεί τηλεφωνο σε παραεισαγωγέα ενώ εγώ στεκόμουν σε στάση προσοχής και φάση προσευχής συγγενή που μόλις έχασε προσφιλή του πρόσωπο
-Πόσο είπες,μμ καλά!αλλά είναι 400αρι;,εντάξει μωρέ μας κάνει!
-Το λοιπόν φιλαράκι με ένα 150αρι για το μοτέρ και άλλα 50 για τα εργατικά μου καθάρισες!!!Που είσαι είναι από 400 το μοτέρ αλλά καλύτερα αυτά είναι πιο αξιόπιστα,μας δίνει και 6 μήνες εγγύηση ο δικός μου,τύχη βουνό έχεις!Να το κλείσω;
=Δηλαδή μάστορα το δικό μου μοτέρ δεν έχει καθόλου ζωή,εγώ κάθιδρος!
-Καθόλου , σου λέω !Στην καλύτερη να σε βγάλει για άλλα 10.000 χμ!
Για μερικά δευτερόλεπτα το σκέφτηκα να το άλλαξω,μετά αποφάσισα να άλλαξω στάση ζωής!
-Εντάξει μάστορα μόλις τα παίξει θα στο φέρω ,άστο προς το πάρόν!
Για τα επόμενα 10.000 χμ το πηήγαινα με ευλάβεια ιεροψάλτη σε επιτάφιο,μέχρι 7000στροφές και την ψυχή στο στόμα!
Στις 30.000χμ ήταν η ώρα για σέρβις:''Αφού θα τα παίξει γιατί να πληρώνω για σέρβις σκέφτηκα,ας το χαλάσω με τα χεράκια μου σκέφτηκα!
Όταν πρωτάνοιξα καπάκια για βαλβίδες έπαθα ένα ταράκουλο αλλά μετά από μιαμιση μέρα μελέτης και εργασίας τα κατάφερα!(σχεδόν)
Μετά το πήγαινα τσίτα συνεχώς(για να τα παίξει επιτέλους και να μου φύγει το άγχος του πότε θα μείνω καταμεσής του δρόμου!)
Αυτή η δουλειά συνεχίστηκε μέχρι τα 60.000 χμ ο θόρυβος αυξήθηκε μεν,αλλά στο χέρι δεν πήρα τίποτα!
Στο μάστορα(διαφορετικό φυσικά) ξαναπήγα για συγχρονισμό καρμπυρατέρ(μου τα κάνε χειρότερα από πριν)και κάπου εκεί αγόρασα το Haynes(περικαλώ)μάνουαλ καταράστηκα τις κοπάνες που έκανα στα Αγγλικά,ξεστραβώθηκα και εντόπισα οτι τα κάρμπ μπερδεύαν λόγω σκισμένου αυλού εισαγωγής,τον άλλαξα ,τα συγχρόνισα κιόλας (σχεδόν)στο συνεργείο του δεύτερου ,σε άλλο τι στον κινητήρα δεν έβαλα χέρι!
Για να μην σας κουράζω το VFακι έφτασε στα χέρια μου στις 148.000 αρβάλαγε σαν παλιό αμερικάνικο V8 ήθελε αμορτισέρ-εξατμίσεις σέλα,σκούριασε το ντεπόζιτο(από την σούπα που λέγαμε), και αντί να τα αλλάξω το χάρισα στον κουνιάδο μου!Το δούλεψε γι άλλα 25.000χμ κουβαλώντας τσιμέντα στο ρεζερβουάρ και ασβέστες(οικοδόμος γαρ) και μέχρι που το παράτησε το μοτέρ δούλευε!!
Το ηθικό δίδαγμα δικό σας!!
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Ποιες μοτοσικλέτες σας συνόδευσαν μέχρι τώρα; - Page 10 Empty Re: Ποιες μοτοσικλέτες σας συνόδευσαν μέχρι τώρα;

19/9/2012, 2:24 pm
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΜΟΝΑΧΟΣ ΣΟΥ ΧΟΡΕΥΕ ΚΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΠΗΔΑ ! ! ! Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo Yahoo

chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Ποιες μοτοσικλέτες σας συνόδευσαν μέχρι τώρα; - Page 10 Empty Re: Ποιες μοτοσικλέτες σας συνόδευσαν μέχρι τώρα;

19/9/2012, 5:56 pm
grigoris wrote:
Το ηθικό δίδαγμα δικό σας!!

Honda Punk
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum