Go down
dorflamou
dorflamou
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-05-28
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda VFR 800 '08 V-Tec ABS
Κράνος : Shoei XR1100 Conqueror

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

29/3/2011, 4:28 pm
Για να μην μπαίνω άδικα στον κόπο να ξηλώνω fairing..

Μήπως γνωρίζει κάνεις τι τύπο λάμπες χρησιμοποιούν οι προβολείς της Βέφας;
Στο service manual φαίνονται μόνο αυτές της μεγάλης σκάλας και μοιάζουν με Η7 (ωστόσο δεν αναφέρεται ο τύπος).
Από την άλλη στα OEM parts δίνονται αυτές της μεγάλης σκάλας ως Η7 και της μικρής έχουν διαφορετικό κωδικό τεμαχίου χωρίς να αναφέρεται αν είναι Η4 ή Η7...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
sotokan
sotokan
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-08
Mηνύματα : 72
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR VTEC
Κράνος : xr1000

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

29/3/2011, 5:45 pm
Η7 είναι όλες και δεν χρειάζεται να ξηλώσεις τίποτα για να τις τσεκάρεις....... cheers
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

29/3/2011, 6:48 pm
Ακριβως,ειναι ολες Η7 και με λιγο επιδεξιοτητα στα δαχτυλα βγαινουν απο το πισω μερος,χωρις να βγαλεις φαιριγκ κλπ.
Α και που εισαι, εγω εβαλα αλλες και στις χαριζω αν θελεις..
Αν.. στειλε πμ.
dorflamou
dorflamou
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-05-28
Mηνύματα : 14
Ηλικία : 42
Μοντέλο : Honda VFR 800 '08 V-Tec ABS
Κράνος : Shoei XR1100 Conqueror

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

30/3/2011, 9:15 am
vasilakos wrote:Ακριβως,ειναι ολες Η7 και με λιγο επιδεξιοτητα στα δαχτυλα βγαινουν απο το πισω μερος,χωρις να βγαλεις φαιριγκ κλπ.
Α και που εισαι, εγω εβαλα αλλες και στις χαριζω αν θελεις..
Αν.. στειλε πμ.



Ευχαριστώ πολύ πιαιδιά!

Κι εγώ να τις αλλάξω θέλω γι' αυτό ρωτάω..

Καλά χιλιόμετρα!
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

30/3/2011, 7:02 pm
Για τις κάτω λάμπες (μικρή σκάλα) δεν χρειάζεται να βγει τίποτα για να τις αλλάξεις.
Αλλά για να αλλάξω τις "επάνω" λάμπες (μεγάλη σκάλα) βγάζω τα δύο πλαστικά βαμμένα πάνελ (panel meter) που είναι δεξιά και αριστερά από το πίνακα οργάνων.
sf1n4k1
sf1n4k1
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-14
Mηνύματα : 30
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR ABS 03
Κράνος : HJC FS-11

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

22/4/2011, 3:20 pm
Να ρωτήσω κάτι τους έχοντες rc46..το βράδυ τα πορείας μου είναι αρκετά ικανοποιητικά..αλλά 2-3ς φορές (σε μικρό διάστημα που έχω τη μηχανή) οι απέναντοι μου έχουν ανάψει μεγάλη σκάλα σα να μου λένε "με τυφλώνεις" (τη μία μάλιστα ήταν περιπολικό Razz) παίζει κάποια ρύθμιση?Σας έχει τύχει?
kortomalteze
kortomalteze
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-06
Mηνύματα : 537
Ηλικία : 46
Μοντέλο : vfr 800 vtec 2004
Κράνος : Arai Maverick - Arai Astro R

πίσω κουφάλες έρχονται κρεμάλες!!!
http://alex-politis.blogspot.com

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

22/4/2011, 4:43 pm
sf1n4k1 wrote:Να ρωτήσω κάτι τους έχοντες rc46..το βράδυ τα πορείας μου είναι αρκετά ικανοποιητικά..αλλά 2-3ς φορές (σε μικρό διάστημα που έχω τη μηχανή) οι απέναντοι μου έχουν ανάψει μεγάλη σκάλα σα να μου λένε "με τυφλώνεις" (τη μία μάλιστα ήταν περιπολικό Razz) παίζει κάποια ρύθμιση?Σας έχει τύχει?

εμένα μου χει τύχει, ειδικά όταν είμαι φορτωμένος, δεν έψαξα ποτέ όμως να βρω ρύθμιση για το αν χαμηλώνουν τα φώτα...απλά όταν μου κάνουν σήμα για τα φώτα μου...ανάβω τη μεγάλη σκάλα και εκεί σωπαίνει ο απέναντι...οι 2κυκλοι τι να πούμε που κάποιοι ασυνείδητοι οδηγούν με τους προβολείς ομίχλης και μας "τυφλώνουν"? ότι σήμα και να κάνεις δε το καταλαβαίνει ο απέναντι...ή όταν οδηγά κάποιος το αμάξι του με 1 φως πορείας? και δεν μπορείς να υπολογίσεις τη γραμμή σου?
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

22/4/2011, 10:44 pm
sf1n4k1 wrote:Να ρωτήσω κάτι τους έχοντες rc46..το βράδυ τα πορείας μου είναι αρκετά ικανοποιητικά..αλλά 2-3ς φορές (σε μικρό διάστημα που έχω τη μηχανή) οι απέναντοι μου έχουν ανάψει μεγάλη σκάλα σα να μου λένε "με τυφλώνεις" (τη μία μάλιστα ήταν περιπολικό Razz) παίζει κάποια ρύθμιση?Σας έχει τύχει?

Χρησιμοποιώντας ένα σταυροκατσάβιδο με μεγάλη μύτη, αυτό που έχει στα εργαλεία κάνει, θα ρυθμίσεις τα φώτα σου. Η ρύθμιση γίνεται από τις δύο τρύπες που υπάρχουν κάτω από το προβολέα. Για να τις δεις θα πρέπει να σκύψεις μπροστά από την μούρη της μηχανής και να κοιτάξεις προς τα πάνω, δηλαδή στο κάτω μέρος των φώτων.
Βάζεις το κατσαβίδι στις τρύπες και ρυθμίζεις γυρνώντας ένα ρεγουλατόρο.

Πρόσεχε να μην τα κατεβάσεις πολύ γιατί μετά δεν θα βλέπεις καθόλου την έξοδο των στροφών σε επαρχιακούς χωρίς φωτισμό δρόμους.
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

25/4/2011, 8:02 pm
Δέστε λάμπες...


Λάμπες προβολέων για VFR Vtec T_2169



Απο αυτο το link


http://www.xdcycle.com/discount-motorcycle-accessories/RC51-and-VFR800/
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

18/11/2013, 8:35 pm
Roberto wrote:Για τις κάτω λάμπες (μικρή σκάλα) δεν χρειάζεται να βγει τίποτα για να τις αλλάξεις.
Αλλά για να αλλάξω τις "επάνω" λάμπες (μεγάλη σκάλα) βγάζω τα δύο πλαστικά βαμμένα πάνελ (panel meter) που είναι δεξιά και αριστερά από το πίνακα οργάνων.
Παναγιωτη και λοιποι, πως βγαινουν αυτα τα πανελ? Ειχα αλλαξει πριν απο χρονια τις λαμπες της μεγαλης σκαλας με Philips Xtreme Vision χωρις να βγαλω τιποτα - το μονο που θυμαμαι ητανε αρκετη ταλαιπωρια, βρισιδι και λιγο απο το δερμα του ενος καρπου ..που εμεινε στη μηχανη Laughing

Δοκιμασα προσφατα να βγαλω τις λαμπες της μεγαλης σκαλας να τις βαλω στη μεσαια που ειχανε καει και δε μπορουσα με τιποτα να αποσυνδεσω τα δυο plug. Πως στα διαλα τοχα κανει παλια Neutral Οποτε πρεπει να βγαλω αυτα τα πανελ, οποιεσδηποτε πληροφοριες ευπροσδεκτες Very Happy 
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

19/11/2013, 11:46 pm
VFGeorge wrote: Παναγιωτη και λοιποι, πως βγαινουν αυτα τα πανελ?
Απαντάω ως λοιποί, βγάζεις το κλιπάκι που πιάνει πάνω στο πίνακα οργάνων, ξεβιδώνεις την αλενό-βιδα στο πλάι του fairing ακριβώς από κάτω από το panel. Έπειτα με πολύ προσοχή για να μην σπάσεις κανένα κλιπάκι, το σηκώνεις και το τραβάς προς τα πίσω να βγει το κλιπ σε σχήμα καρφιού που έχει στο μπροστινό του μέρος. Μετά τραβάς λίγο τα πλαστικά απο εδώ και από εκεί για να το βγάλεις.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

20/11/2013, 1:28 am
Roberto wrote:Απαντάω ως λοιποί, βγάζεις το κλιπάκι που πιάνει πάνω στο πίνακα οργάνων, ξεβιδώνεις την αλενό-βιδα στο πλάι του fairing ακριβώς από κάτω από το panel. Έπειτα με πολύ προσοχή για να μην σπάσεις κανένα κλιπάκι, το σηκώνεις και το τραβάς προς τα πίσω να βγει το κλιπ σε σχήμα καρφιού που έχει στο μπροστινό του μέρος. Μετά τραβάς λίγο τα πλαστικά απο εδώ και από εκεί για να το βγάλεις.
Laughing για το λοιποι. Να πω οτι εβγαλα το κλιπ και την αλενοβιδα και προσπαθησα να το τραβηξω αλλα δεν θελησα να βαλω δυναμη μη το χαλασω. Την επομενη θα βγουνε και τα δυο προσεκτικα Wink 

cheers
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Λάμπες προβολέων για VFR Vtec Empty Re: Λάμπες προβολέων για VFR Vtec

20/11/2013, 5:20 pm
VFGeorge wrote:
Roberto wrote:Απαντάω ως λοιποί, βγάζεις το κλιπάκι που πιάνει πάνω στο πίνακα οργάνων, ξεβιδώνεις την αλενό-βιδα στο πλάι του fairing ακριβώς από κάτω από το panel. Έπειτα με πολύ προσοχή για να μην σπάσεις κανένα κλιπάκι, το σηκώνεις και το τραβάς προς τα πίσω να βγει το κλιπ σε σχήμα καρφιού που έχει στο μπροστινό του μέρος. Μετά τραβάς λίγο τα πλαστικά απο εδώ και από εκεί για να το βγάλεις.
Laughing για το λοιποι. Να πω οτι εβγαλα το κλιπ και την αλενοβιδα και προσπαθησα να το τραβηξω αλλα δεν θελησα να βαλω δυναμη μη το χαλασω. Την επομενη θα βγουνε και τα δυο προσεκτικα Wink 

cheers
Ναι, δεν βγαίνουν και τόσο εύκολα...

Αφού βγάλεις κλιπ και αλενόβιδα, τραβάς λίγο από εδώ, λίγο από εκεί, λίγο έτσι, λίγο αλλιώς, λίγο κοκορέτσι, με λίγη παραπάνω δύναμη έτσι, με λίγη παραπάνω δύναμη αλλιώς... και θα βγει.


Το ανακάλυψα πριν από λίγους μήνες, όταν μου κάηκε η μία λάμπα της μικρής σκάλας των φώτων και ακολούθησα βήμα-βήμα τις οδηγίες του manual... για να ανακαλύψω ότι τελικά δεν χρειαζόταν να βγάλω πλαστικά και τζάμπα παιδευόμουν! naaa naaa Stupid2 Stupid2
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum