Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

+30
horrorshow_gr
VEFALIFT
DrDeep
Postman
Kakos
pirelli diablo rosso 2
gabadoo
KiloMeater
ΠΑΝΕΑΣ
mak
nikos-ex victor
easy rider
chr1s_86
ELENA
Fanrider
Caracal
Them1s xXx
Roberto
SCORPIOS
dirty
anastasis
posnightmist
DoctorAbo
tomakos
Παναγιώτης Κ.
ltsiorak
sotokan
Verbal Kint
Don John
Vvag
34 posters
Go down
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

14/2/2011, 12:19 am
Don John wrote:Α. Θέλω να ανοίξω ένα τυροπιτάδικο!

Επειδή όμως δεν έχω λεφτά, θα ήθελα όσοι περνούν έξω από τον χώρο που σκοπεύω να ανοίξω το τυροπιτάδικο, να μου πληρώνουν τις τυρόπιτες που δεν μπορώ προς το παρόν να τους πουλήσω, έτσι ώστε σε κάποιο χρονικό διάστημα (π.χ. ύστερα από 2 χρόνια) να μπορώ να τους πουλώ τυρόπιτες (τις οποίες φυσικά και πάλι θα πληρώνουν)!

Όχι, δεν είμαι βλαμμένος, απλά προσπαθώ να ακολουθήσω την ίδια πετυχημένη πρακτική των κοινοπραξιών που έχουν αναλάβει τα έργα οδοποιίας στο εθνικό μας δίκτυο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη συνδρομή σας και επιφυλάσσομαι για την παρασκευή πολύ νόστιμων εδεσμάτων όταν θα είμαι έτοιμος!




Β. Εγώ πάλι θέλω να ανοίξω μια τράπεζα!

Θα πάρω ένα δάνειο και με όπλο τη νομοθεσία που μου έχει ετοιμάσει η κυβέρνηση θα αρχίσω να πουλάω λεφτά. Αν συμβεί να μου τελειώσουν τα λεφτά θα μου δώσει το κράτος.

Και για να με βοηθήσει να πάω καλά θα με καλέσει να δανείζομαι φτηνά και να το δανείζω μετά ακριβά. Αν δεν επιστρέφουν τα λεφτά οι πελάτες εγώ θα θεωρώ πάλι υπεύθυνο το κράτος και πάλι θα μου δίνουν λεφτά. Κι αν βαρεθώ και σκάσω κανένα κανόνι το κράτος θα τρέξει να καλύψει τη ζημιά. Αυτή είναι σίγουρη μπίζνα, γιατί οι τυρόπιτες μπορεί και να μουχλιάσουν...




M'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι συνεταιράκι !!! Razz

Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

14/2/2011, 12:25 am
ELENA wrote:


M'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι συνεταιράκι !!! Razz


λες να την κανουμε μαζι την δουλεια? Wink

απ'οτι φαινεται ειναι της μοδας αυτος ο τροπος σκεψης Razz
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

14/2/2011, 12:37 am
ELENA wrote:
M'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι συνεταιράκι !!! Razz


ΔΕν με λες φιλεναδα?

ΑΝ γινουμε συνεταιροι, τυροπιττες θα πουλαμε η μπουγατσες με τυρι?

Εγω τυροπιτταδικο σκεφτηκα παντως Cool

Να μην με λες μετα οτι δεν σε ειπα ε? Razz
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

14/2/2011, 12:44 am
Don John wrote:
ELENA wrote:
M'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι συνεταιράκι !!! Razz


ΔΕν με λες φιλεναδα?

ΑΝ γινουμε συνεταιροι, τυροπιττες θα πουλαμε η μπουγατσες με τυρι?

Εγω τυροπιτταδικο σκεφτηκα παντως Cool

Να μην με λες μετα οτι δεν σε ειπα ε? Razz

Mπουγάτσα με τυρί , μπουγάτσα με κιμά , μπουγάτσα με κρέμα και γάλα κακάο συνοδευτικό που είναι must !
chr1s_86
chr1s_86
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-09
Mηνύματα : 474
Ηλικία : 37
Μοντέλο : '88 BROS & '01 VFR
Κράνος : SHARK

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

14/2/2011, 10:34 pm
Don John wrote:Α. Θέλω να ανοίξω ένα τυροπιτάδικο!



Β. Εγώ πάλι θέλω να ανοίξω μια τράπεζα!

Kαλύτερα τράπεζα....





Γιατί μετά θα δημιουργηθεί κίνημα "Δεν πληρώνω τυρόπιτες..."

Laughing Laughing
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

15/2/2011, 12:38 am
chr1s_86 wrote:Kαλύτερα τράπεζα....





Γιατί μετά θα δημιουργηθεί κίνημα "Δεν πληρώνω τυρόπιτες..."

Laughing Laughing

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

21/2/2011, 10:35 pm
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

21/2/2011, 10:45 pm
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

28/2/2011, 12:02 pm
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

28/2/2011, 1:29 pm
:( καλά ξεμπερδέματα με την γραφειοκρατία δλδ!
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

28/2/2011, 1:55 pm
Πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή με θέμα τα διόδια.
"Το κουτί της Πανδώρας"
DoctorAbo
DoctorAbo
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 4379
Ηλικία : 64
Μοντέλο : R 1200 GS
Κράνος : HJC FG 15 B.S. REPLICA

καπ καπ κει κατ κατ καν γκαπ γκαπ

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

28/2/2011, 2:05 pm
Χθες πάντως στα διόδια Κορίνθου -Τριπόλεως προσωπικά απέφυγα τις διατυπώσεις & τη γραφειοκρατία περνώντας απλώς, και φεύγοντας. Blush
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

28/2/2011, 2:10 pm
DoctorAbo wrote:Χθες πάντως στα διόδια Κορίνθου -Τριπόλεως προσωπικά απέφυγα τις διατυπώσεις & τη γραφειοκρατία περνώντας απλώς, και φεύγοντας. Blush


δίκιο έχει...............έχουμε κ καταδότες Razz Razz Razz


cheers
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

28/2/2011, 4:17 pm
Πώς περνάμε τα διόδια χωρίς να πληρώσουμε; Νέες οδηγίες!

Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 27 Φεβρουαρίου 2011, 17:41

Ακολουθούν νέες οδηγίες για το πώς περνάμε τα διόδια, αφού γίνει νόμος η «ντροπολογία» του Ρέππα. Ακόμη δεν έχει τυπωθεί η τροπολογία σε Φ.Ε.Κ., συνεπώς δεν είναι νόμος. Συνεχίζουμε να σπρώχνουμε τις μπάρες, μέχρι να τυπωθεί. Όταν τυπωθεί σε Φύλλο Εφημερίδας της Κυβέρνησης θα είναι νόμος και ακολουθούμε τις παρακάτω οδηγίες:


ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ - ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΜΕ;

Δηλώνουμε στον υπάλληλο ότι «δεν μπορούμε να πληρώσουμε», δίνοντας τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματός μας. Ζητάμε να εκδοθεί απόδειξη με πίστωση και να ανοίξουν την μπάρα.

Αν καθυστερούν, προειδοποιούμε ότι:

α) αν δεν ανοίξουν αμέσως την μπάρα, καταστρατηγούν το συνταγματικό μας δικαίωμα για ελεύθερη μετακίνηση και διαπράττουν το ποινικό αδίκημα της παράνομης κατακράτησης.

β) αν δεν εκδώσουν την απόδειξη, διαπράττουν το φορολογικό αδίκημα της άρνησης εκδόσεως επί πιστώσει φορολογικού στοιχείου.

γ) αν αρνηθούν να ανοίξουν, διαπράττουν και το αδίκημα της πρόκλησης για εκτέλεση παράνομης πράξης.

Εάν καθυστερεί το άνοιγμα της μπάρας και διαπιστώσουμε ότι δεν υπάρχει Τροχαία, ανοίγουμε την μπάρα με απλή ώθηση προς τα εμπρός και συνεχίζουμε την πορεία μας.

Εάν καθυστερεί το άνοιγμα της μπάρας και υπάρχει Τροχαία, τότε ζητάμε την συνδρομή του αστυνομικού, ώστε να κοπεί πιστωτικό και να ανοίξει η μπάρα.

Αν μας ζητηθεί να συμπληρώσουμε έντυπο αδυναμίας πληρωμής πριν από την υπογραφή μας, γράφουμε: «Με επιφύλαξη της νομιμότητας καταβολής του τέλους».

Σε περίπτωση που ο τροχονόμος δηλώσει αναρμόδιος ή αρνούνται να μας ανοίξουν την μπάρα, καλούμε την Αστυνομία στο 100 και ζητάμε να συλληφθούν ο ταμίας και ο υπεύθυνος των διοδίων και να οδηγηθούν στη Δικαιοσύνη με την αυτόφωρη διαδικασία για παράνομη κατακράτηση.

Τι άλλαξε στον Κ.Ο.Κ.;

Στον κώδικα οδικής κυκλοφορίας προστέθηκε η εξής παράγραφος:
«Απαγορεύεται η κυκλοφορία οχημάτων σε αυτοκινητοδρόμους, οδούς ταχείας κυκλοφορίας, σήραγγες και γέφυρες που διακρίνονται με ειδικές πινακίδες σήμανσης χωρίς την καταβολή διοδίου τέλους, όταν και όπου προβλέπεται η καταβολή αυτή. Για την καταβολή του διοδίου τέλους είναι υπόχρεοι εις ολόκληρον ο κύριος και ο οδηγός του οχήματος. Η βεβαίωση της παράβασης γίνεται από τα αρμόδια αστυνομικά όργανα που τη διαπιστώνουν αυτοπροσώπως».

Μπορεί ο παραχωρησιούχος να βεβαιώσει την τροχαία παράβαση ή να μου επιβάλει πρόστιμο;

Μπορεί ο παραχωρησιούχος να διαβιβάσει στην Τροχαία ποιοι δεν πλήρωσαν και να κοπεί κλήση;

Όχι, ο παραχωρησιούχος είναι ιδιωτική εταιρεία και δεν μπορεί να βεβαιώσει τροχαία παράβαση ούτε μπορεί να επιβάλει πρόστιμο. Ρητά προβλέπεται από την τελευταία διάταξη του νόμου, ότι πρόστιμο επιβάλει μόνο ο τροχονόμος και μάλιστα όταν διαπιστώσει την παράβαση αυτοπροσώπως.

Ποια είναι τα αρμόδια αστυνομικά όργανα;

Αρμόδια να βεβαιώσει παραβάσεις του Κ.Ο.Κ. είναι η Τροχαία.

Μπορεί να με σταματήσει μετά τα διόδια τροχονόμος και να μου ζητήσει απόδειξη ότι πλήρωσα;

Δεν υπάρχει κάποια διάταξη που να μας υποχρεώνει να κρατάμε τις αποδείξεις. Εξάλλου, αν έχουμε περάσει με ΤΕΟ-pass ή με e-pass δεν θα έχουμε απόδειξη. Επίσης, η βεβαίωση της παράβασης πρέπει να γίνει «αυτοπροσώπως», δηλαδή να μας δει ο ίδιος ο τροχονόμος να μην πληρώνουμε.

Μπορεί ο τροχονόμος να μου κόψει κλήση, στηριζόμενος σε μαρτυρία άλλου ότι δεν πλήρωσα;

Όχι, ο τροχονόμος μπορεί να βεβαιώσει την παράβαση, μόνο αν έχει διαπιστώσει ο ίδιος «αυτοπροσώπως» να μην πληρώνουμε.

Μπορεί να βεβαιωθεί η τροχαία παράβαση από τις κάμερες που υπάρχουν στα διόδια;

Όχι, διότι οι κάμερες που ο παραχωρησιούχος έχει τοποθετήσει είναι παράνομες, έχουν τοποθετηθεί χωρίς άδεια της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και ως εκ τούτου, τα προϊόντα τους (δηλαδή οι φωτογραφίες και τα βίντεο) αποτελούν παράνομα αποδεικτικά μέσα, που απαγορεύεται να χρησιμοποιηθούν για οποιαδήποτε νόμιμη ενέργεια. Επιπλέον, η διάταξη λέει ότι ο τροχονόμος το διαπιστώνει «αυτοπροσώπως» και όχι μέσω της χρήσης τεχνικών μέσων.

Μπορεί ο παραχωρησιούχος να αρνηθεί να μας επιτρέψει να χρησιμοποιήσουμε την οδό;

Όχι, δεν μπορεί να μας απαγορεύσει να χρησιμοποιήσουμε την υποδομή, ακόμα κι αν δεν έχουμε χρήματα να πληρώσουμε.

Έχω δικαίωμα να χρησιμοποιήσω την οδό χωρίς να πληρώσω εκείνη τη στιγμή;

Ναι, έχουμε το δικαίωμα να πληρώσουμε αργότερα. Συγκεκριμένα, ο Ν. 3535 (Κύρωση Σύμβασης Παραχώρησης άρθρο 3ο, παρ.2 Φ.Ε.Κ. 41Α 23/2/2007) αναφέρει:
«Ο υπόχρεος δικαιούται να καταβάλει το οφειλόμενο τέλος, χωρίς άλλη επιβάρυνση, εντός της προθεσμίας των δεκαπέντε ημερών από την έκδοση της βεβαιώσεως του Παραχωρησιούχου με τον τρόπο που θα υποδείξει ο τελευταίος».

Μπορεί ο παραχωρησιούχος να αρνηθεί να μας κόψει επί πιστώσει απόδειξη, αν για οποιοδήποτε λόγο δεν πληρώσουμε;

Όχι, πρέπει να μας κόψει επί πιστώσει απόδειξη. Αν δεν κόψει απόδειξη, διαπράττει το φορολογικό αδίκημα της άρνησης έκδοσης επί πιστώσει φορολογικού στοιχείου. Καταγγελία του φορολογικού αδικήματος μπορούμε να κάνουμε στη Σ.Δ.Ο.Ε. καλώντας τον τηλεφωνικό αριθμό: 1517.

Δίνουμε τα στοιχεία μας;

Όχι, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε τα στοιχεία μας. Αν υποχρεωθούμε να τα δώσουμε για να ξεμπερδέψουμε, καλό είναι να δώσουμε τα κανονικά μας στοιχεία, γιατί σε περίπτωση που η υπόθεσή μας δικαστεί θα είναι εις βάρος μας να έχουμε δώσει ψευδή στοιχεία.

Υπογράφουμε;

Όχι, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να υπογράψουμε κανένα έγγραφο. Αν συμπληρώσουμε έντυπο αδυναμίας πληρωμής, υπογράφουμε, πριν όμως από την υπογραφή μας, γράφουμε: «Με επιφύλαξη της νομιμότητας καταβολής του τέλους».

Αν δεν υπάρχει Tροχαία, μπορώ να σπρώξω την μπάρα όπως και πριν;
Ναι.

Αν είμαι απρόσεκτος και με δει ο τροχονόμος να μην πληρώνω, τι μπορεί να μου συμβεί;

Το πρόστιμο είναι 200 ευρώ και είναι στην κρίση του τροχονόμου το αν θα αφαιρέσει τις πινακίδες, την άδεια και το δίπλωμα για 20 ημέρες.

Αν ο τροχονόμος με γράψει, ενώ έχω ακολουθήσει τις οδηγίες, τι γίνεται;

Με αντίγραφο της επί πιστώσει απόδειξης καταθέτουμε αναφορά στον διοικητή του τμήματος της Τροχαίας για κατάχρηση εξουσίας και παράβαση καθήκοντος, με την ένδειξη «Κοινοποίηση στον Υπουργό Προστασίας του Πολίτη» και ζητάμε την ακύρωση της κλήσης και την επιστροφή πινακίδων, άδειας και διπλώματος.

Τι θα συμβεί, αν μου στείλουν ειδοποίηση να πληρώσω;

Αν το έγγραφο μας το επιδίδουν με δικαστικό επιμελητή, τότε απευθυνόμαστε σε δικηγόρο, αν δεν έχουμε, τηλεφωνούμε στα μέλη των επιτροπών αγώνα, για να μας συστήσουν κάποιο δικηγόρο μέλος των Επιτροπών Αγώνα. Αν το έγγραφο μας το στέλνουν με ταχυδρομείο, μπορούμε να το στείλουμε για ανακύκλωση.

Πού μπορώ να απευθυνθώ για διευκρινίσεις ή για βοήθεια;
Ηλεκτρονικά στο e-mail: epitropes2010@gmail.com ή καλώντας στα τηλέφωνα των μελών του Πανελλαδικού Συντονιστικού των Επιτροπών Αγώνα Κατοίκων, Πολιτών και Εργαζομένων Ενάντια στα Διόδια που είναι αναρτημένα στις ιστοσελίδες: www.oxidiodia.gr και epitropesdiodiastop.blogspot.com.


Πηγή: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=265961&cid=12
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

1/3/2011, 8:27 am
mak wrote:Πολύ ενδιαφέρουσα εκπομπή με θέμα τα διόδια.
"Το κουτί της Πανδώρας"

Πρέπει να βάλω τη γυναίκα μου να τη δεί που εχει ακόμα επιφυλάξεις...
gabadoo
gabadoo
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-25
Mηνύματα : 1311
Ηλικία : 54
Μοντέλο : V-Strom
Κράνος : Schuberth S1

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

1/3/2011, 9:03 am
KiloMeater wrote:
Πρέπει να βάλω τη γυναίκα μου να τη δεί που εχει ακόμα επιφυλάξεις...


Καλημερα Ηλια
Η εκπομπη ηταν για την Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου στις 23:00 στη ΝΕΤ

Δεν εψαξα το σαιτ,αλλα μπορει να εχει ανεβασμενες τις εκπομπες του οπως τις εχει και ο
Κουλογλου στο ΡΧΣ

KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

1/3/2011, 10:49 am
gabadoo wrote:
KiloMeater wrote:
Πρέπει να βάλω τη γυναίκα μου να τη δεί που εχει ακόμα επιφυλάξεις...


Καλημερα Ηλια
Η εκπομπη ηταν για την Πέμπτη 24 Φεβρουαρίου στις 23:00 στη ΝΕΤ

Δεν εψαξα το σαιτ,αλλα μπορει να εχει ανεβασμενες τις εκπομπες του οπως τις εχει και ο
Κουλογλου στο ΡΧΣ


ναι την είδα εχθες το βραδυ μεσω νετ
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

4/5/2011, 10:59 am
Κρατείστε τη στολή, όχι τη ρόμπα...

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Vaxevanis


Συντάκτης: Κώστας Βαξεβάνης


Αγαπητέ Αρχηγέ της Αστυνομίας,
Φαντάζομαι πως αν σας έπαιρνα τηλέφωνο και ζητούσα να μου στείλετε έναν αστυνομικό για να βρίσκεται έξω από το σπίτι μου και να γράφει όποιον παρκάρει παράνομα μπροστά, θα θεωρούσατε ότι σας κάνω πλάκα. Προφανώς και δεν είναι δυνατόν η Ελληνική Αστυνομία να αναλάβει έναν τέτοιο ρόλο μόνο και μόνο, επειδή το παράνομο παρκάρισμα είναι παράβαση του ΚΟΚ...

Οπότε ας αφήσουμε τις πλάκες και ας μιλήσουμε σοβαρά. Θεωρείτε σοβαρό, έλληνες αστυνομικοί, αξιωματικοί της Ελληνικής Αστυνομίας, να βρίσκονται στα διόδια και να γράφουν, όχι αυτούς που βλέπουν να μην πληρώνουν διόδια, αλλά αυτούς που εγκλωβίζουν μέσα στις μπάρες οι εργολάβοι; Γνωρίζετε φαντάζομαι, πως το να κλείνει κάποιος με μπάρες τον δρόμο, είναι παρακώλυση συγκοινωνιών και είναι αδίκημα. Οι μπάρες των διοδίων για λόγους ασφάλειας, αλλά και με βάση όσα αναφέρει το Σύνταγμα των Ελλήνων, δεν μπορούν να απαγορεύουν τη διέλευση σε δημόσιο δρόμο. Μπορεί κάποιος να επιλέξει να μην πληρώσει και να του κάνει αγωγή η εταιρεία των διοδίων ή να τον γράψει ο Αστυνομικός. Αυτό είναι διαφορετικό απ’ το να κλειδώνουν τις μπάρες στα διόδια και να περιμένουν τον αστυνομικό να γράψει τον εγκλωβισμένο.

Και καταλαβαίνετε φαντάζομαι, πως είναι διαφορετικό το «διαφυλάττω την νομιμότητα» από το «εξυπηρετώ τους εργολάβους και τις εταιρείες», μετατρέποντας τους έλληνες αστυνομικούς σε εισπράκτορες

Την Κυριακή 1η Μαΐου βρέθηκα στα διόδια του Ρίο. Δήλωσα πως δεν πληρώνω τα συγκεκριμένα διόδια γιατί είναι παράνομα τοποθετημένα. Ο δρόμος δεν είναι Εθνικός, αλλά καρμανιόλα με μια λωρίδα κυκλοφορίας, χωρίς διαχωριστικά, φωτισμό και 50 νεκρούς το χρόνο. Δεν υπάρχει εναλλακτικός ασφαλής παράδρομος όπως ορίζουν οι ίδιες οι συμβάσεις (έπρεπε να έχει γίνει μέχρι το 2009). Δεν μπορεί κάποιος να εισπράττει διόδιο (ανταποδοτικό τέλος) για έναν δρόμο που δεν έχει γίνει και πληρώνεται ήδη για να γίνει από τα τέλη κυκλοφορίας και τα τέλη βενζίνης. Για να μην μπούμε στην πολιτική διάσταση του θέματος όπου οι εργολάβοι με 10% συμμετοχή εμφανίζονται ως επενδυτές. Επίσης από τις 4 Απριλίου όπως καλά ξέρετε, η είσπραξη διοδίων σε δρόμους που δεν έχουν ολοκληρωθεί είναι παράνομη.

Όπως και να έχει αρνήθηκα να πληρώσω διόδια και ζήτησα να μου ανοίξουν την μπάρα και αν ήθελε μπορούσε η Εταιρεία να κινηθεί εναντίον μου. Μπορούσε επίσης οποιοσδήποτε αστυνομικός να μου έκοβε πρόστιμο αν με έβλεπε να το κάνω. Αντ’ αυτού με εγκλώβισαν στην μπάρα. Η μπάρα ήταν κλειδωμένη και δεν υποχωρούσε με το σπρώξιμο, όπως ορίζουν οι κανόνες ασφαλείας. Περίμενα εγκλωβισμένος μέχρι να έρθει Αστυνομικός, ο οποίος βρισκόταν λίγο παραπέρα για αυτό το λόγο.

Έδωσα το αντίτιμο του διοδίου, πήγα στην άκρη και ζήτησα από τον Αστυνομικό να πιστοποιήσει πως οι μπάρες είναι επίτηδες μπλοκαρισμένες και παρακωλύονται οι συγκοινωνίες. Ο αστυνομικός είπε πως δεν έχει τέτοια αρμοδιότητα, αν και λίγο νωρίτερα είχε απειλήσει πως θα μηνύσει εμένα για παρακώλυση.

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να εξηγήσω τι συμβαίνει, γιατί το ξέρετε καλά. Χρειάζεται όμως να σας πω, πως προτιμώ την Ελληνική Αστυνομία με στολή, στο έργο της υπεράσπισης του πολίτη και των δικαιωμάτων του από τη στολή του υπαλλήλου των εργολάβων και προφανώς τη «ρόμπα».

Τη μέρα που οι αστυνομικοί στο Ρίο περιφρουρούσαν την καταβολή των διοδίων και όχι τη νομιμότητα, ένας πυροσβέστης έπεσε νεκρός κάνοντας αυτό που έπρεπε να κάνουν αστυνομικοί: Να εμποδίσει μια ληστεία. Βλέπετε οι αστυνομικοί ήταν στα διόδια και έκαναν τον εισπράκτορα.

Επίσης θέλω να σας ρωτήσω, αν αληθεύει η πληροφορία πως οι εργολάβοι έχουν αναλάβει το κόστος λειτουργίας των Αστυνομικών Τμημάτων, αλλά και τις δωρεές περιπολικών στους δρόμους που αστυνομικοί περιφρουρούν τα συμφέροντά τους. Αν είναι έτσι, δεν μιλάμε για νόμους ούτε για νομιμότητα.

Αγαπητέ Αρχηγέ της Αστυνομίας, προστατεύστε πρώτα και κύρια τους αστυνομικούς σας. Δεν τους αξίζει να φυλάνε γήπεδα επιχειρηματιών και διόδια εργολάβων. Τιμήστε τη στολή σας.
Και επειδή σας γνωρίζω και προσωπικά, πιστέψτε με, δεν σας πάει η ρόμπα…


Σημ. Το παρον το ελαβα σε mail και δεν γνωριζω την "πηγη" του. Ελπιζω να μην ειναι "πλαστο"

pirelli diablo rosso 2
pirelli diablo rosso 2
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-05-01
Mηνύματα : 15
Ηλικία : 42
Μοντέλο : vfr 800 abs 2008
Κράνος : shoei xr 1000

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

4/5/2011, 5:36 pm
Vvag wrote:Τη στιγμή που οι αγώνες κατά των διοδίων έχουν γιγαντωθεί και πλέον χιλιάδες άνθρωποι αρνούνται να πληρώσουν διόδια, αντί να γίνονται κινήσεις να τα κλείσουν, τα διόδια αυξάνονται!!!!!! Shocked

Αυξήσεις στα διόδια Αφιδνών, Θηβών, Τραγάνας και Αγίας Τριάδας

Αυξήσεις διοδίων που θα ισχύσουν από τα μεσάνυχτα της Κυριακής 2 Ιανουαρίου, ανακοίνωσαν οι κατασκευάστριες εταιρίες παραχώρησης, «Νέα Οδός» και «Κεντρική Οδός».

Συγκεκριμένα οι τιμές διαμορφώνονται ως εξής:

* Στα διόδια Αφιδνών: δίκυκλα 1.40, ΙΧ 2.05, μεσαία φορτηγά 5.20, μεγάλα φορτηγά 7.25 ευρώ.
* Διόδια Θηβών: δίκυκλα 1.70, ΙΧ 2.50, μεσαία φορτηγά 6.25, μεγάλα φορτηγά 8.80 ευρώ.
* Διόδια Τραγάνας: δίκυκλα 1.65, ΙΧ 2.40, μεσαία φορτηγά 6.10, μεγάλα φορτηγά 8.50 ευρώ.
* Διόδια Αγίας Τριάδας: δίκυκλα 1.10, ΙΧ 1.55, μεσαία φορτηγά 3.95 , μεγάλα φορτηγά 5.55 ευρώ.


Πηγή: in.gr

Ομολογώ ότι μέχρι πρότινος ψιλοκόλωνα στη σκέψη του "δεν πληρώνω" (αν και το' χω κάνει μια-δυο φορές)... αλλά τo ξεχειλώσανε όσο δεν πάει.
Με 50 ευρώ τέλη κυκλοφορίας για το κάθε όχημά μου και αυξήσεις στο νταβατζιλίκι των εταιριών για τους κωλόδρομους... Άντε γεια σας.

Knupp
η απάντηση ειναι κυριολεκτικά δεν πληρώνω απλά θέλει λίγο προσοχή με τα λαμογια pirate pirate pirate
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

5/5/2011, 10:49 am
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

5/5/2011, 5:46 pm

Γνησιο λοιπον το παραπανω αρθρο του Βαξεβανη Neutral

Thanks Tom :_hi:
Kakos
Kakos
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-06-15
Mηνύματα : 13
Ηλικία : 53
Μοντέλο : VARADERO XLV1000A, DERBI RAMBLA 300, και σύντομα μια εκπληξη
Κράνος : SHOEI QWEST

ΚΩΣΤΑΣ Κ.

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

17/6/2011, 11:38 pm
Πάντως την ώρα που πληθαίνουν οι αν τηρήσεις πληρωμής των διοδίων νέα διόδια συνεχίζουν και κατασκευάζονται στον οδικό άξονα Ξάνθης Κομοτηνής (περίπου στα μισά της διαδρομής) και Καβάλας Θεσσαλονίκης πάνω απο την μεγάλη Βόλβη. Και μάλιστα με γοργούς ρυθμούς για να προλάβουν την κίνηση απο τους 1000 δες Τούρκους μετανάστες οι οποίοι απο εδώ και στο εξής και μέχρι το τέλος του καλοκαιριού περνούν απο την Ελλάδα για να επισκεφτούν την χώρα τους, αλλα και απο τους χιλιάδες Θεσσαλονικείς που έχουν εξοχικά στην Ασπροβάλτα ή χαίρονται τα μπανάκια τους στις ακτές την όμορφης πόλης μας. Αντε καλό μπάνιο pirate
ELENA
ELENA
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 2888
Ηλικία : 43
Μοντέλο : YAMAHA MT-09 TRACER
Κράνος : Shoei RF-1100

لا تتخلي غن حلمك

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

18/6/2011, 12:15 am
Kakos wrote:Πάντως την ώρα που πληθαίνουν οι αν τηρήσεις πληρωμής των διοδίων νέα διόδια συνεχίζουν και κατασκευάζονται στον οδικό άξονα Ξάνθης Κομοτηνής (περίπου στα μισά της διαδρομής) και Καβάλας Θεσσαλονίκης πάνω απο την μεγάλη Βόλβη. Και μάλιστα με γοργούς ρυθμούς για να προλάβουν την κίνηση απο τους 1000 δες Τούρκους μετανάστες οι οποίοι απο εδώ και στο εξής και μέχρι το τέλος του καλοκαιριού περνούν απο την Ελλάδα για να επισκεφτούν την χώρα τους, αλλα και απο τους χιλιάδες Θεσσαλονικείς που έχουν εξοχικά στην Ασπροβάλτα ή χαίρονται τα μπανάκια τους στις ακτές την όμορφης πόλης μας. Αντε καλό μπάνιο Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 793549

Oύτε που μας ενδιαφέρει . Η παλιά εθνική είναι πολύ πιο ωραία διαδρομή . Άσε τους να πληρώνουν !! Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 903277 Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 903277 Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 903277
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

18/6/2011, 2:28 am
....αυτους τους μεταναστες Τουρκους.... Evil or Very Mad
DrDeep
DrDeep
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 150
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR-800 02 V-TEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

12/1/2012, 6:06 pm
Μου ηρθε με τα της αστυνομίας η πρωτη κλιση για το ~2012~ Thumbsup

19 Μαρτιου 2011 περασα τα διοδια χωρις να τα πληρωσω και τσακ μια φωτογραφία
(δεν προλαβα να χαμογελασω) :(

Τωρα αν έρθουν ολες αναδρομικά, δεν ξανα βλεπω άδεια και δίπλωμα.
200€ + αφ. αδεια πινακιδα και διπλωμα για 20 μερες.
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

12/1/2012, 6:31 pm
Σε πιο σταθμό διοδίων έγινε η φωτογράφηση . . . Ενδιαφέρομαι γιατί κάνω πρωταθλητισμό ! ! !
Bye Bye Bye Bye Bye Bye Bye Bye Bye Bye Bye Bye Bye Bye
DrDeep
DrDeep
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 150
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR-800 02 V-TEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

12/1/2012, 9:01 pm
Αττικη οδο απο Μαρκοπουλο για Αθηνα ηταν αυτη...

Για τα υπόλοιπα ειδομεν Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 672558
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

12/1/2012, 9:49 pm
Ποτέ στην Αττική ! Αυτοί είναι οργανωμένοι . . . καμμία σχέση με τους δήθεν αυτοκινητόδρομους. Στέλνουν και κλήσεις σε μοτό για όριο ταχύτητας (350 ευρώ για 175 Km/h).
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

12/1/2012, 9:56 pm
200 ευρώ για τα διόδια??? Shocked
DrDeep
DrDeep
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 150
Ηλικία : 40
Μοντέλο : VFR-800 02 V-TEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;  - Page 2 Empty Re: Διόδια - για γέλια ή για κλάμματα;

13/1/2012, 12:49 am
VEFALIFT wrote:Ποτέ στην Αττική ! Αυτοί είναι οργανωμένοι . . . καμμία σχέση με τους δήθεν αυτοκινητόδρομους. Στέλνουν και κλήσεις σε μοτό για όριο ταχύτητας (350 ευρώ για 175 Km/h).
Έχω να λαβαίνω δηλαδή...

SCORPIOS wrote:200 ευρώ για τα διόδια??? Shocked

Ναι.

Με το που το ακούει ενας αστεράτος που ηταν τυχαία μεσα στο χώρο λεει: Διακοσια ευρο?!! χμ... Τουλάχιστον εκανες την διαμαρτυρία σου...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum