Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

+17
Epivainousa
tomakos
Them1s xXx
laume
S.W.
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Don John
demon
Postman
ΗΛΙΑΣ
Ταξιδευτής
vasilakos
nikos-ex victor
Vvag
DENTOCOP
Caracal
antoineBiscione
21 posters
Go down
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

29/11/2010, 9:13 pm
laume wrote:Νίκο...

σε πρώτη φάση αυτό που έχω να πω είναι να φτιάξεις ένα θέμα στο "σχετικά με το VFRh" και να συνεχιστεί εκεί αυτή η συζήτηση που καλό είναι να συνεχιστεί
και να καθαριστεί το θέμα του Αντώνη που στο κάτω κάτω θέλει να λύσει το θεματάκι που αντιμετωπίζει.

Αντ'αυτού λύνουμε εμείς τα θέματα του φόρουμ μέσα στο δικό του thread...
Δεν το βρίσκω και πολύ σωστό

+742....

Εχει δικιο απλα ιπε ο νικος οτι ιθελε να ακουσει.
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

29/11/2010, 9:17 pm
Δεν έχω πρόβλημα να συζητηθεί εδώ το πρόβλημα που υπάρχει στο φόρουμ, είναι οκ δεν πειράζει. Αφού προέκυψε...
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

29/11/2010, 9:19 pm
antoineBiscione wrote:Δεν έχω πρόβλημα να συζητηθεί εδώ το πρόβλημα που υπάρχει στο φόρουμ, είναι οκ δεν πειράζει. Αφού προέκυψε...


Σε πάω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup
laume
laume
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-31
Mηνύματα : 713
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda CBF 250!!!
Κράνος : HJC Samurai MC1

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

29/11/2010, 9:20 pm
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ wrote:+742....

Εχει δικιο απλα ιπε ο νικος οτι ιθελε να ακουσει.

Μα ναι Αφρικανέ μου!!! απλά εγώ δε νιώθω άνετα να το συνεχίσω εδώ...
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

29/11/2010, 9:28 pm
Εκανα αλλο τοπικ.αν θελετα σβιστε με την επεξεργασια τα θεματα που ειναι off TOPIK μεχρι να καθαριστι το θεμα απο τον σιντονιστι.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

29/11/2010, 10:55 pm
Διάβασα αυτά που γράψατε και δεν νομίζω ότι έχω κάποια συγνωμη να ζητήσω.

Ο φίλος αγόρασε ένα VFR και από τις πρώτες γραμμές τύπου ''το πήρα το πήρα'' ανησυχεί για ... προκαταβολικά προβλήματα.

Του λέω να μην ανησυχεί.

Δεν διαβάζει τι του γράφω , ΞΑΝΑΛΕΕΙ τα ίδια, του ξαναγράφω να μην ανησυχεί και χαρακτηριστικά του λέω ''VFR πήρες να χαίρεσαι θα έπρεπε, όχι να είσαι τρομοκρατημένος''.

Ούτε αυτό το λαμβάνει υπόψην του.

Ρίχνει στην συνέχεια κιάλλα ποστ, πως θα λύσει μια μοτοσυκλέτα...καλή.

Δεν σχολιάζω.

Τέλος ρίχνει αυτο το ποστ, πως κάτι του μυρίζει.

Ε συγνωμη κιόλλας, εσείς τι θα σκεφτόσασταν; ΗΜΑΡΤΟΝ δλδ, σας χαλάω εγώ που τα λέω, όχι αυτοί που τα κάνουν... Δεν τον είπα και καμπούρη, να σταματήσει να σκέφτεται έτσι του είπα, πρώτη φορά ήρεμα, δεύτερη φορά ήρεμα, ε τρίτη φορά κάπως πιο...ανορθόδοξα. Καλό δικό του θα κάνει, εμένα ΝΑααααααα, ούτε μηχανάκια μου μυρίζουνε, ούτε υποψιάζομαι ... καταστροφές.

Εδώ είναι τα γραπτά, ψάξτε τα, διαβάστε τα.

Τέσπα...

Ταξιδευτης, θα έπρεπε να κρίνεις τι λέγεται με πιο ορθολογικά κριτήρια και χωρίς να επηρεάζεσαι από κριτήρια τύπου ''αυτόν τον ξέρω έχουμε πιει μπύρες μαζί, ενώ αυτόν όχι'' γιατί πολύ φοβάμαι κάτι τέτοιο συμβαίνει εδώ. Δεν είναι πρώτη φορά πάντως που είσαι ολότελα λάθος για λάθος (σχόλια για VFR1200, για κιβώτιο DSG, για τέλειο τρακμπάικ το NC24 κ.ο.κ.)

Γενικώς ξέρω πολύ καλά τι λέω, αγενής ή εριστικός ή ότι άλλο ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ πέραν ίσως κάποιων πειραγμάτων δεν έχω γίνει ΠΟΤΕ εδώ, και αν κάποιος προσβάλεται, να μάθει να διαβάζει ΤΙ του λένε, όχι ΠΩΣ του λένε, πάλι καλό δικό του θα κάνει. ΗΜΑΡΤΟΝ πια , δεν είσαστε μικρά παιδάκια να σας μιλάει γλυκανάλατα η δασκάλα μην τυχόν και τρομάξετε και βάλετε τα κλάματα.... Νομίζω τα έχουμε ξαναπεί αυτά.

Σε ένα άλλο θέμα, κάθισα έγραψα ολόκληρη ανάλυση ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ο ερωτών, πρότεινα ΛΥΣΗ, κάτι πάλι σχόλιο έκανα περί μοιρολατρείας, πέσατε να με φάτε πάλι.

Μπας και σας ενοχλούν τόσο πολύ ότι γράφω, γιατί ισχύουνε και ταυτόχρονα δεν σας αρέσει που ισύχουνε; Εγώ φταίω που ισχύουνε και δεν σας αρέσει που ισχύουνε; Μήπως για τα δικά σας προβλήματα να πυροβολήσετε και λίγο τον ευατό σας και όχι αυτόν που σας τα λέει;



.......
.......
.......
.......
.......





ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:

Δεν νομίζω ότι έχει κάτι το VFR σου.

Αν ΟΝΤΩΣ μυρίζει κάτι καμένο πλαστικό και ΔΕΝ είναι η ΕΛΑΦΡΑ υποχονδρίαση (είδες λέω ελαφρά...αμάν πια...μην αρπάζεστε) , ψάξε τα εξής:

1)δες μήπως έχει στραβώσει κάποια βασούλα των fairing κυρίως αυτές που είναι από κάτω και στραβώνουν σε κανά πεζοδρόμιο, και έχει μετατοπιστεί ελαφρά το κάτω μέρος το fairing και ακουμπάει πλαστικό στις εξατμίσεις. Δες επίσης τις απεκκρίσεις, δλδ τα σωληνάκια των υγρών βροχής, αναθυμιάσεων, ρεζερβουάρ ψυκτικού, που καταλήγουν στο κάτω μέρος, μήπως κάποιο από αυτά έχει μετακινηθεί ή επανατοποθετηθεί λάθος σε κάποιο σέρβις και ακουμπάει σε σωλήνα εξάτμισης.

Γενικά καμένο πλαστικό μυρίζει όταν πλαστικό ακουμπάει στους σωλήνες της εξάμτισης. Ψάξε την διαδρομή των σωλήνων της εξάτμισης.

2) Φις που ΜΠΟΡΕΙ και να σπινθηρίζουν και να μυρίζουν καμένο πλαστικό, δεν είναι και πολλά. Ψάξε τα φις, στην διαδρομή από την γεννήτρια μέχρι την ανόρθωση ΑΝ υπάρχουν κιόλλας, διότι απόσο θυμάμαι στο 800 τα τρία καλώδια πάνε μέσω πλεξούδας απευθείας ανόρθωση.

Συχνά, όταν χαλάει η ανόρθωση, ή καίγεται η μία από τις τρείς φάσεις της γεννήτριας (συνήθως το δεύτερο γρήγορα προκαλεί και το πρώτο), δημιουργείται ουσιαστικά βραχυκύλωμα μεταξύ φάσεων που καψαλίζει ακριβώς ότι αδύναμο σημείο βρει (δλδ το φις) μεταξύ γεννήτριας και ανόρθωσης. Όταν δεν μεσολαβεί φις, λιώνουν τα ΙΔΙΑ τα καλώδια.

Το έχω δει σε δικό μου να συμβαίνει, το έχω δει και σε άλλων. Ψάξε αυτό το θέμα, διότι δεν είναι μόνο η μυρωδιά, είναι το να προλάβεις σοβαρότερη βλάβη στο ηλεκτρικό κύκλωμα.

3) Γράσσα αλυσίδας, λάδια από αλλαγή που πιτσίλισαν λίγο κάποια εξάτμιση, φαντάζομαι τα έχεις τσεκάρει ήδη, δεν μυρίζουν σαν πλαστικό έτσι κι αλλοιώς.

4) Τσέκαρε μήπως έχει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ποσότητα λαδιού το μοτέρ, και αναγκάζεται να το καίει από την αναθυμίαση της πίσω κεφαλής. ΓΕΝΙΚΑ στα Honda με δείκτη η στάθμη μετριέται με το δείκτη ΑΒΕΙΔΩΤΟ. Και σε αυτήν την περίπτωση δεν θα μύριζες καμμένο πλαστικό βέβαια, θα μύριζες καμένο λάδι και το μοτέρ θα δούλευε αρκετά τραγικά ώστε να μην σε απασχολεί η μυρωδιά μόνο.

5) Πάμε σε αστρονομικά μικρές πιθανότητες τώρα, αλλά τσέκαρε για σκασμένους πίπες-πολλαπλασιαστές. Αν έχει χαλάσει η μονωσή τους, ενδέχεται να διαρρέει σπινθήρας εκτός μπουζί, που καψαλίζει περαιτέρω το διηλεκτρικό του πολλαπλασιαστή. Σε μια τέτοια περίπτωση βέβαια, αφενός ακούγεται ο σπινθήρας που διαρρέει (σαν τσικ-τσικ στο ρελαντί), αφετέρου δεν θα δούλευε και σωστά το μοτέρ (σκασίματα, δισταγμοί στο άνοιγμα του γκαζιού, χοντρή αστάθεια ρελαντί, μυρωδιά άκαυτης βενζίνης κ.ο.κ.)

6) Και πάλι η γνώμη μου είναι ότι το παραψάχνεις. Χαλάρωσε και κοίτα να το διασκεδάσεις, αν ανησυχείς όλη την ώρα τι πάει στραβά, ΕΝΑ μόνο πράγμα θα καταφέρεις: Να πάει ΟΝΤΩΣ κάτι στραβά.

Αυτά...


Last edited by Velociraptor on 29/11/2010, 11:08 pm; edited 1 time in total
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

29/11/2010, 11:05 pm
αν ηξερες τον Νικο λιγο δεν θα εγραφες αυτα που γραφεις.μαλον θα επρεπε να μας γνορισεις και μετα να κρινει.
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 10:03 am
antoineBiscione wrote:Καλησπέρα,

Όπως ανέφερα και σε άλλο νήμα υπάρχει ένα πρόβλημα με το μηχανάκι μου το οποίο εμφανίστηκε μεσάνυχτα της 2ης ημέρας που το πήρα και πριν αρχίσω τα μαζέματα στην μηχανή. Επανελλημένα μετά μυρίζει κάτι σαν καμμένο λάστιχο, πλαστικό δεν ξέρω κι εγώ ακριβώς. Θα έλεγα ότι είναι αρκετά έντονο μιας και γίνεται αντιληπτό ακόμα και σε μικρή στάση π.χ. φανάρι. Η μυρωδιά προέρχεται θα έλεγα από κάτω από το ρεζερβουάρ και πιο έντονα από την δεξιά μεριά. Έλεγχξα ανορθωτή και είναι μια χαρά (δεν υπερθερμένεται), οι λαιμοί των εξατμίσεων δεν έχουν λάδια από την πρόσφατη αλλαγή κι ούτε κ' κάποια ακαθαρσία που να δικαιολογεί αυτή την αναθυμίαση. Τα υγρά των ψυγείων επίσης τ'αλλαξα κι έκανα κι εξαέρωση, όπως επίσης έσφιξα και όσες βίδες κρατάνε τους σχετικούς σωλήνες, προληπτικά. Οι πλεξούδες επίσης δείχνουν να είναι εντάξει (δεν πρόσεξα κάποια φίσα καμένη ή να μην κάνει καλά επαφή).
Τα τελικά των εξατμίσεων είναι οκ επίσης και βέβαια δεν είναι από εκεί που προέρχεται αυτή η μυρωδιά. Θα το δω το ζήτημα βέβαια αύριο με την αντιπροσωπεία το απόγευμα, αλλά θα ήθελα και την δικιά σας γνώμη, κι αν έχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποιο από εσάς.

Αντώνη στο παλιό 750 που είχα μύριζε σαν καμμένο λάστιχο όταν ήταν βρεγμένοι οι δρόμοι ή όταν είχε πολύ υγρασία, με προβλήματισε και ΄μένα αλλά δεν του έδωσα και πολύ σημασία ούτε το έψαξα μια και το έκανε μια στο τόσο, αλλά κατάλαβα ότι είναι τα λαστιχάκια τον αναθυμιάσεων που κρέμονται κάτω, γιατί προφανώς ακουμπούσαν σε κάποιο αρκετά ζεστό σημείο του κινητήρα. Thumbsup
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 11:03 am
tomakos wrote:
Αντώνη στο παλιό 750 που είχα μύριζε σαν καμμένο λάστιχο όταν ήταν βρεγμένοι οι δρόμοι ή όταν είχε πολύ υγρασία, με προβλήματισε και ΄μένα αλλά δεν του έδωσα και πολύ σημασία ούτε το έψαξα μια και το έκανε μια στο τόσο, αλλά κατάλαβα ότι είναι τα λαστιχάκια τον αναθυμιάσεων που κρέμονται κάτω, γιατί προφανώς ακουμπούσαν σε κάποιο αρκετά ζεστό σημείο του κινητήρα. Thumbsup

Να σου πω. Πριν δέσω τα πλαινά fairing πρόσφατα το έκανα μια βόλτα κι έδωσα και γκάζι για να εξακριβώσω τι παίζει. Έχω την εντύπωση ότι δεν μου μύρισε κάτι. Τώρα με τα fairing υπάρχει μια μυρωδιά αλλά όχι τόσο έντονη όπως πριν. Νομίζω τα λαστιχάκια των αναθυμιάσεων είναι εντάξει αλλά θα το ελέγχξω βέβαια... Αλλιώς αν μην μείνει ως έχει το αφήνω. Σε αντίθετη περίπτωση αν επιδυνωθεί θα το δω πιο σχολαστικά το ζήτημα... cheers
Epivainousa
Epivainousa
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Female
Εγγραφή : 2010-01-19
Mηνύματα : 1033
Ηλικία : 61
Μοντέλο : Των φιλων μου!
Κράνος : Καμία επιλογή

Angel ( 90% )

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 11:22 am
postmankav wrote:Κάθομαι και διαβάζω και θα σας πω και εγω την άποψη μου σας αρέσει δεν σας αρέσει….

Η πλακά εχει την ανοχή της και είναι σεβαστή μέχρι ενός σημείου , μετα γίνετε μ@λ@κια!!!

Το παλικάρι από την Κυπρο δεν το ξέρει κανένας μας, δεν μας ξέρει, και θα πρέπει να είμαστε λίγο περισσότερο προσεχτικοί σε αυτά που λεμε, και στον καθενα που μπαίνει εδώ να ρωτήσει κάτι!!!

Η πλάκα και τα πειράγματα είναι για μας που γνωριζόμαστε!!!

Το αν πετάς ένα σύνδεσμο που να παραπέμπει σε ψυχολογικές διαταραχές είναι τουλάχιστον προσβλητικό για κάποιον!!!
Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις και απορίες, αυτές οι χαζες απορίες δημιούργησαν τα μηχανήματα που χαίρεστε τώρα!!!


Thumbsup Respect Respect
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 11:46 am
θα πω κατι και ισος να ακουστι χαζω μιπος ακουμπαει το φερινκ καπου και κεγετε?
αποτι ξερω το κατο μερος ειναι πολυ κοντα στιν εξατμιση.μιπος εχει κουμποθει κατι λαθος?

λεω εγω τορα η κανενα κοματακι σακουλα μπασ και εσει κολισει καπου?
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 12:02 pm
Αφρικάνε δεν είναι χαζή η σκέψη σου. Ίσα ίσα από τα πρώτα που κοίταξα γιατί είναι και πολύ λογικό. Θα το αφήσω για την ώρα και θ' ασχοληθώ αργότερα. Μόλις έχω κάτι θα ενημερώσω ανάλογα. Smile
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-12-26
Mηνύματα : 1500
Ηλικία : 47
Μοντέλο : ΑFRICA TWIN 750
Κράνος : ΒANDIT ALIEN 2

ΘΑΡΡΕΙΝ ΣΩΖΕΙ.

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 12:26 pm
antoineBiscione wrote:Αφρικάνε δεν είναι χαζή η σκέψη σου. Ίσα ίσα από τα πρώτα που κοίταξα γιατί είναι και πολύ λογικό. Θα το αφήσω για την ώρα και θ' ασχοληθώ αργότερα. Μόλις έχω κάτι θα ενημερώσω ανάλογα. Smile

ξερεις γιατι το ιπα?εγω δεν εσω εμπιρια στα VFR αλλα καλος μου φιλος εβαλε ενα κουστουμι αφτερ μαρκετ της eko και απο τις θερμοκρασιες της εξατμισεις του διμιουργιθικε προβλιμα στο κατο μερος και αναγκαστικε να κανει μια πατεντα μονοσεις...
ευχομαι να μιν ειναι σοβαρο παντος οπος και να εχει αν βρεις ακρη γραψτην για να ξερουν και οι ιπολιποι... Smile

Υ.Γ.σιγνομη για την βαβουρα προτη φορα εγινε και θεορω και τελευτεα.Η ιδιοριθμια αυτου του φορουμ ειναι οτι ολοι ιμαστε φιλοι και λογικο ειναι να ιπαρχουν εντασεις καπου καπου...σε αλλα φορουμ δεν ασχολουντε γιατι το βλεπουν σαν φορουμ.ευτο δεω ειναι απλα φορουμ ειναι οι παρεαμας με ολοι τιν σιμασηα της λεξεις.μιλαω με πεδια τηλ.στην ακρη της ελασας και μιλαμε σαναγνοριζομαστε χρονια νιαζετε ο ενας τον αλλον πραγματικα.μπορι να ιπαρχουν εξερεσεις αλλα λιγες.χερετισματα στην ομορφυ κυπρο που τις εχω και μια αδιναμια παραπανο....εχω οδιγισει αρκετα εκιπανο με φιλους. κενταυρους MC αν σου λεει κατι... Wink
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 12:36 pm
Να κανω και εγω μια υποθεση,υπαρχει πιθανοτητα να μυριζει ο καταλυτης σου ;Μπορει να κανω και λαθος απλως μια προταση κανω.
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 1:01 pm
Εγω μια φορα πέρασα μεσα από κατι βρομόνερα , δεν ξερω και εγω τι ειχαν μεσα και βρομαγε σαν ψοφίμι μετα!!! hmmf hmmf
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 1:02 pm
17000 χιλ και να μου κάνει τέτοιο χουνέρι ο καταλύτης...; Λες;
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 1:05 pm
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ wrote:
antoineBiscione wrote:Αφρικάνε δεν είναι χαζή η σκέψη σου. Ίσα ίσα από τα πρώτα που κοίταξα γιατί είναι και πολύ λογικό. Θα το αφήσω για την ώρα και θ' ασχοληθώ αργότερα. Μόλις έχω κάτι θα ενημερώσω ανάλογα. Smile

ξερεις γιατι το ιπα?εγω δεν εσω εμπιρια στα VFR αλλα καλος μου φιλος εβαλε ενα κουστουμι αφτερ μαρκετ της eko και απο τις θερμοκρασιες της εξατμισεις του διμιουργιθικε προβλιμα στο κατο μερος και αναγκαστικε να κανει μια πατεντα μονοσεις...
ευχομαι να μιν ειναι σοβαρο παντος οπος και να εχει αν βρεις ακρη γραψτην για να ξερουν και οι ιπολιποι... Smile

Υ.Γ.σιγνομη για την βαβουρα προτη φορα εγινε και θεορω και τελευτεα.Η ιδιοριθμια αυτου του φορουμ ειναι οτι ολοι ιμαστε φιλοι και λογικο ειναι να ιπαρχουν εντασεις καπου καπου...σε αλλα φορουμ δεν ασχολουντε γιατι το βλεπουν σαν φορουμ.ευτο δεω ειναι απλα φορουμ ειναι οι παρεαμας με ολοι τιν σιμασηα της λεξεις.μιλαω με πεδια τηλ.στην ακρη της ελασας και μιλαμε σαναγνοριζομαστε χρονια νιαζετε ο ενας τον αλλον πραγματικα.μπορι να ιπαρχουν εξερεσεις αλλα λιγες.χερετισματα στην ομορφυ κυπρο που τις εχω και μια αδιναμια παραπανο....εχω οδιγισει αρκετα εκιπανο με φιλους. κενταυρους MC αν σου λεει κατι... Wink

Σίγουρα άμα βγάλω μια άκρη θα ενημερώσω ανάλογα. Είναι κι ένα άλλο παιδί ο S.W. που έχει ανάλογο πρόβλημα με το δικό μου και είναι κι αυτού 2008 μοντέλο...
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 1:06 pm
postmankav wrote:Εγω μια φορα πέρασα μεσα από κατι βρομόνερα , δεν ξερω και εγω τι ειχαν μεσα και βρομαγε σαν ψοφίμι μετα!!! hmmf hmmf

Ήτανε στιγμιαίο όμως σωστά...; Για πόσο σου μύριζε...;
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 2:03 pm
postmankav wrote:Εγω μια φορα πέρασα μεσα από κατι βρομόνερα , δεν ξερω και εγω τι ειχαν μεσα και βρομαγε σαν ψοφίμι μετα!!! hmmf hmmf
Μηπως ητανε η πραγματικη μυρωδια της μηχανης σου; Blush
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 8:04 pm
dirty wrote:
postmankav wrote:Εγω μια φορα πέρασα μεσα από κατι βρομόνερα , δεν ξερω και εγω τι ειχαν μεσα και βρομαγε σαν ψοφίμι μετα!!! hmmf hmmf
Μηπως ητανε η πραγματικη μυρωδια της μηχανης σου; Blush

Που και ποτε ενα 400αρι !!!!! Spite Spite
Postman
Postman
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-03
Mηνύματα : 5672
Ηλικία : 45
Μοντέλο : John Deere 990HP
Κράνος : M-1935 απο τον πολεμο.

https://www.youtube.com/hornetkav

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/11/2010, 8:06 pm
antoineBiscione wrote:
postmankav wrote:Εγω μια φορα πέρασα μεσα από κατι βρομόνερα , δεν ξερω και εγω τι ειχαν μεσα και βρομαγε σαν ψοφίμι μετα!!! hmmf hmmf

Ήτανε στιγμιαίο όμως σωστά...; Για πόσο σου μύριζε...;

Από τους λαιμούς ηταν , πλύσιμο, τρίψιμο και όλα καλα!!
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/1/2011, 2:29 pm
Επνέρχομαι σε αυτό το ζήτημα μετά από 2 μήνες περίπου όπου και μπορώ να βγάλω κάποια συμπέρασμα. Ενώ η μυρωδιά του καμένου πλαστικού είχε εξαφανιστεί επανεμφανίστηκε ένα βραδάκι με βροχερό καιρό. Την επόμενη μέρα εξαφανίστηκε (κάτι σαν τον χουντίνι δηλ). Να Θυμίσω ότι την πρώτη φορά που το έκανε την, 2η μέρα που πήρα το μηχανάκι στα χέρια μου πάλι είχε βρέξει. Συνεπως δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο από τον βροχερό καιρό. Κάτι μου λέει ότι μπορεί να είναι επειδή βρέχεται ο ανορθωτής Whistle . Όπως και να 'χει αφού δεν τρέχει τίποτα όλα καλά. Απλά είπα να το δημοσιεύσω σε περίπτωση που αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα να μην πανικοβληθεί...Smile
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/1/2011, 5:37 pm
το ιδιο πραγμα συνεβει και σε μενα ,οταν εβρεχε.Νιμιζα οτι κατι καιγοταν γιατι μυριζε σαν καμμενο πλαστικο.
Μαλλον θαναι τα νερα που πεφτουν στην εξατμιση και εξατμιζονται,οταν δεν βρεχει δεν υπαρχει μυρωδια παντως
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/1/2011, 7:56 pm
vfrgeorgepatra wrote:το ιδιο πραγμα συνεβει και σε μενα ,οταν εβρεχε.Νιμιζα οτι κατι καιγοταν γιατι μυριζε σαν καμμενο πλαστικο.
Μαλλον θαναι τα νερα που πεφτουν στην εξατμιση και εξατμιζονται,οταν δεν βρεχει δεν υπαρχει μυρωδια παντως

Ναι αλλά αν είναι από τις ε3ξατμίσεις που προέρχεται (λογικό μεν), δε θα το έκανε και στους υπόλοιπους;Think Τι εξατμίσεις φοράς..;
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/1/2011, 9:10 pm
Μη δίνεις σημασία, και εγώ κατά καιρούς έχω διαπιστώσει αυτή τη μυρωδιά σε συνθήκες βροχής. Wink
antoineBiscione
antoineBiscione
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-11-13
Mηνύματα : 73
Ηλικία : 43
Μοντέλο : HONDA VFR 800 V-TEC, 2008
Κράνος : AGV - K4

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

30/1/2011, 9:49 pm
mak wrote:Μη δίνεις σημασία, και εγώ κατά καιρούς έχω διαπιστώσει αυτή τη μυρωδιά σε συνθήκες βροχής. Wink

Μπα δεν δίνω μην ανησυχείς, έχω πάθει ανοσία Laughing
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

31/1/2011, 12:21 am
antoineBiscione wrote:
vfrgeorgepatra wrote:το ιδιο πραγμα συνεβει και σε μενα ,οταν εβρεχε.Νιμιζα οτι κατι καιγοταν γιατι μυριζε σαν καμμενο πλαστικο.
Μαλλον θαναι τα νερα που πεφτουν στην εξατμιση και εξατμιζονται,οταν δεν βρεχει δεν υπαρχει μυρωδια παντως

Ναι αλλά αν είναι από τις ε3ξατμίσεις που προέρχεται (λογικό μεν), δε θα το έκανε και στους υπόλοιπους;Think Τι εξατμίσεις φοράς..;


τις μαμισιες

Dimitrisk12
Dimitrisk12
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-09-22
Mηνύματα : 246
Ηλικία : 41
Μοντέλο : VFR 800 VTEC, PCX 125
Κράνος : SHOEI MULTITECH, X-LITE X 801 RR

Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008 - Page 2 Empty Re: Παράξενη μυρωδιά σε VFR 2008

31/1/2011, 9:27 am
Κι εμένα μυρίζει στη βροχή. Οπότε αφού μυρίζει σε όλους τότε δεν υπάρχει θέμα... Smile
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum