τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

+6
DENTOCOP
KiloMeater
Caracal
Don John
Ο φυσικός
ΗΛΙΑΣ
10 posters
Go down
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 8:22 pm
Blink Blink γεια σε ολους σας.θα ηθελα τα φώτα σας μιας και το δικο μου ειναι στα 46.000.συμβουλες τι να κανω γενικα. το κανω αυτο μιας και αυτες της ημερες μετα την πλαστήρα έδωσα την μηχανή στον πρώην κάτοχο να την εχει εκει μιας και δεν θελω να την φαι η βροχή ,επίσης να βάψει καθρεφτες και αλλα διάφορα. ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ μου λεει μιας και τη ξέρει την μηχανή οτι κατι δεν ακούει καλά,δεν του αρέσει ο θόρυβος λεει της μηχανης,σαν κατι να χτυπάει.Ε ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΔΕΝΑ ,ε τι να κανω.
( και δεν θέλω δουλεμα ετσι).. Mad Help! Help! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Fool
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 8:43 pm
Ηλία, αν υπάρχει κάποιος μάστορας που εμπιστεύεσαι πήγαινέ την να την τσεκάρει.

Μου φαίνονται, πάντως, λίγα τα χιλιόμετρα για να έχει θέμα με την καδένα (δεν το αποκλείω, αλλά θα μου φαινόταν απίθανο).
Έχεις κάνει έναν έλεγχο στις βαλβίδες σε αυτά τα χιλιόμετρα;
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 8:48 pm
Ο φυσικός wrote:Ηλία, αν υπάρχει κάποιος μάστορας που εμπιστεύεσαι πήγαινέ την να την τσεκάρει.

Μου φαίνονται, πάντως, λίγα τα χιλιόμετρα για να έχει θέμα με την καδένα (δεν το αποκλείω, αλλά θα μου φαινόταν απίθανο).
Έχεις κάνει έναν έλεγχο στις βαλβίδες σε αυτά τα χιλιόμετρα;
OXI φίλε μου δεν εχω κανει η μηχανη δεν εχει ανοιχτη ακομη. μαλλομ αυτο θα ειναι και τι γινετε με αυτο εχει κοστος ειναι ευκολο..... τι αλλα να δουμε .θατην παω στο φιλο που ειναι μαστορας αλλα τα ρημαδια τα VFR EINAI δυσκολα και θελουν μαγκα .... :(
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 8:57 pm
Καταρχάς μπορεί ο παλιός ιδιοκτήτης να κάνει λάθος και να μην τρέχει τίποτις!

Όσο για τις βαλβίδες στα VFR είναι ένα κλικ πιο μπελαλίδικες από τα άλλα μηχανάκια, αλλά δεν είναι δα και κάτι το τρομερό. Θα τη βρεις την άκρη.
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 9:12 pm
Ο φυσικός wrote:
Όσο για τις βαλβίδες στα VFR είναι ένα κλικ πιο μπελαλίδικες από τα άλλα μηχανάκια, αλλά δεν είναι δα και κάτι το τρομερό.

Whistle Στα Vtec βαλε καλυτερα μερικα κλικ παραπανω και ΜΗΝ μενεις στο ενα Rolling Eyes Rolling Eyes
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 9:16 pm
κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ

Έτοιμο το VTEC Don! Smile
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 9:23 pm
Ο φυσικός wrote:κλικ κλικ κλικ κλικ κλικ

Έτοιμο το VTEC Don! Smile

ακουσε με που σου λεω και ΔΕΝ ηταν σχημα λογου Neutral
Προσωπικα αμφιβαλω ΠΟΛΥ αν κανενας εχει κανει ποτε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ρυθμισμα βαλβιδων σε Vtec Suspect

Αναφερομαι αναμεσα στους "γνωστους" μας και αναμεσα στα "γνωστα" συνεργεια που ολοι μας ξερουμε Wink
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 9:40 pm
Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ. Για αυτό είπα στον Ηλία να πάει σε μάστορα εμπιστοσύνης. Στο κάτω κάτω της γραφής το να μετρήσεις τα διάκενα είναι εύκολο. Το να ρυθμίσεις τα λάθος διάκενα είναι ένα άλλο θέμα. Ένας μάστορας εμπιστοσύνης (απόλυτης) μπορεί τουλάχιστον να μετρήσει τα διάκενα και αν τα βρει εκτός ορίων να πληροφορήσει τον Ηλία για το πως έχουν τα πράγματα. Από εκεί και πέρα βλέπουμε...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 10:31 pm
Σορρυ που θα γίνω για μια φορά ακόμα ο κακός, αλλά τι ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ το δύσκολο έχει η ρύθμιση βαλβίδων σε ένα V4 της honda και δη σε ένα VFR VTEC;

Ξέρετε κάτι συγκεκριμένο ή απλά αναπαράγετε το γνωστό κλισέ, ''V4 άρα πολύπλοκος'' ;

Καταρχήν πόσες μηχανές ξέρετε, που μπορεί να προσπελάσει κάποιος τα καπάκια της κεφαλής, να τα αφαιρέσει και να κάνει δουλειά στις βαλβίδες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΨΥΓΕΙΑ; Απλά βγάζοντας το ντεπόζιτο, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟΚΟΥΤΙ;

Κατά δεύτερον, έκκεντρα που περιστρέφονται και βαράνε απευθείας τις θήκες των καπελώτων δεν έχει; Στάνταρ σύστημα, η ρύθμιση του οποίου είναι ''μετράω, βγάζω εκκεντροφόρο, αφαιρώ παλιό καπελώτο, βάζω νέο που υπολόγισα, ξαναβάζω εκκεντροφόρο'' δεν είναι; Τι το πιο δύσκολο έχει αυτό από CBR, ZX, R1-R6, GSXR και λοιπά 4κύλινδρα, τα οποία έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΑΤΑΞΗ κίνησης βαλβίδων; (στα οποία όμως πρέπει να γδυθεί η μισή μοτοσυκλέτα, για να φτάσουμε στις βαλβίδες, ψυγείο-φιλτρόκουτο-σύστηματροφοδοσίας κ.ο.κ. κάτι που ΔΕΝ χρειάζεται στο VFR; )

Μπας και έχει κίνηση βαλβίδων με πεδίο πλάσματος μέσω αντιύλης από τον Vulcan-4; Μήπως χρησιμοποιεί κάποια μορφή τηλεκίνησης από το υπερπέραν σε απευθείας σύνδεση με το συμπαντικό πνεύμα του μαστροσοιχίρο; Τι ακριβώς ''πιο δύσκολο'' έχει στην διαδικασία ένα VFR VTEC;

ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 10:38 pm
Ο φυσικός wrote:Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ. Για αυτό είπα στον Ηλία να πάει σε μάστορα εμπιστοσύνης. Στο κάτω κάτω της γραφής το να μετρήσεις τα διάκενα είναι εύκολο. Το να ρυθμίσεις τα λάθος διάκενα είναι ένα άλλο θέμα. Ένας μάστορας εμπιστοσύνης (απόλυτης) μπορεί τουλάχιστον να μετρήσει τα διάκενα και αν τα βρει εκτός ορίων να πληροφορήσει τον Ηλία για το πως έχουν τα πράγματα. Από εκεί και πέρα βλέπουμε...
NA δουμε...ευχαριστω... confused confused confused
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 10:56 pm
Μιχάλη, το θέμα δεν είναι καθαρά μηχανολογικό. Ο Ηλίας είναι στην Ηγουμενίτσα και εκεί τα VTEC δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Όσο συνηθισμένη ή όχι και αν είναι η διαδικασία ρύθμισης βαλβίδων στο μηχανάκι του, δεν είναι τόσο εύκολο να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος να την κάνει.
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 11:12 pm
Ο φυσικός wrote:Μιχάλη, το θέμα δεν είναι καθαρά μηχανολογικό. Ο Ηλίας είναι στην Ηγουμενίτσα και εκεί τα VTEC δεν είναι κάτι συνηθισμένο. Όσο συνηθισμένη ή όχι και αν είναι η διαδικασία ρύθμισης βαλβίδων στο μηχανάκι του, δεν είναι τόσο εύκολο να βρεθεί ο κατάλληλος άνθρωπος να την κάνει.
Beeee ετσι ειναι ακριβως ,εξαλου δεν φωναζω οτι εχω γνωσεις ,εχω αγνοια. αλλοι νομιζουν οτι εχουν μυαλο αλλα εγω εχω σιγουρα ποιο γρηγορα ποδια απο ολους σας ... αν θελετε και μια κοντρουλα,χαλαρα. φιλια . Whistle πειτε μου και διαφορα με σερφις οτι σας εινα ευκολο και γνωστο . εγω εχω υπομονη και σεβασμο να ακουσω, τον καθενα φιλαρακι εδω μεσα... ΑΓΑΠΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΓΚΕΣ... (και καντε κανα γαμο κανα παιδι ρε ρεμαλια εγω αν ειχα φραγκα θα χτυπουσα και 4) Bye
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 11:14 pm
Δλδ ένας μάστορας που αποφοιτήσει από αναγνωρισμένη σχολή μηχανικού αυτοκινήτου, ο οποίος έχει μάθει θεωρητικά και πρακτικά στην σχολή του, πολύ πολυπλοκότερα πράγματα όπως συναρμολόγηση κιβωτίου ταχυτήτων αυτοκινήτου, δέσιμο μοτέρ από πλήρη επανακατασκευή στην οποία έχει μέχρι και εκ του μηδενός υπολογίσει μέταλα στροφάλου για παράδειγμα, δεν μπορεί να ρυθμίσει ένα ΣΤΑΝΤΑΡ σύστημα βαλβίδων;

Σαν να λέμε μαθηματικος που υπολογίζει πολλαπλά ολοκληρώματα και δεν μπορεί να λύσει μια απλή δευτεροβάθμια γυμνασίου;

Καμία μοτοσυκλέτα με ΣΤΑΝΤΑΡ σύστημα βαλβίδων; Στην Ηγουμενίτσα οι μάστορες ΔΕΝ ρυθμίζουν ZX, CBR, VFR, R1-6, GSXR και γενικά ότι έχει καπελώτα κάτω από τις θήκες; Μέχρι και το καινούριο παπί της yamaha, τέτοιο είναι, ούτε αυτό ρυθμίζουνε; Αν έρθει πελάτης με τέτοιο τον διώχνουνε;

Ειδικά το VFR είναι και ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ, αλλά τέσπα, αστεία κλισέ αναπαράγετε παιδιά, τουλάχιστον να το γνωρίζετε....
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 11:23 pm
Φίλε Ηλία, οι απαντήσεις μου, ΜΟΝΟ με εσένα, δεν έχουν να κάνουν. Εσύ πολύ καλά κάνεις και ρωτάς και μακάρι όποιος δεν ήξερε κάτι να ρώταγε.

Αν δεν εμπιστεύεσαι κανέναν στην Ηγουμεντίτσα, να ξέρεις έχω φίλο καλό, Μάστορα στα Γιάννενα, στην χειρότερη περίπτωση που δεν βγάζεις άκρη στην Ηγουμενίτσα, εγώ στον προτείνω, στείλε ένα ΠΜ άμα είναι να σου πω που και ποιός. Όχι ότι είναι ένας μόνο ο καλός, απλά εγώ έναν ξέρω εκεί προσωπικά και εχω εμπιστοσύνη να τον προτείνω, σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι.

Αλλά να ξέρεις γενικότερα, δεν είναι κάτι το τρομερό μια ρύθμιση βαλβίδων, και μην βάζεις τζάμπα δυσκολίες με το μυαλό σου.

Αυτά...
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 11:26 pm
Δεν είπα ότι δεν μπορεί. Είπα ότι αν δεν είναι φιλότιμος, δεν θα ασχοληθεί. Ξέρεις πολύ καλά ότι επειδή τα VFR θέλουν ρύθμιση σπανιότερα από ότι λέει η HONDA (σωστότερα, από όσο λέει η HONDA να ελεγχθούν τα διάκενα) πολλοί μάστορες δεν τα κοιτούν καν. Ξαναλέω, ότι δεν είναι μηχανολογικό το θέμα.

Αν θέλει και ο Ηλίας, στείλε τον στον φίλο σου για να είναι ήρεμος, όχι τόσο ή μόνο για τις γνώσεις αλλά για το γνήσιο ενδιαφέρον του. cheers
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 11:34 pm
Velociraptor wrote:Φίλε Ηλία, οι απαντήσεις μου, ΜΟΝΟ με εσένα, δεν έχουν να κάνουν. Εσύ πολύ καλά κάνεις και ρωτάς και μακάρι όποιος δεν ήξερε κάτι να ρώταγε.

Αν δεν εμπιστεύεσαι κανέναν στην Ηγουμεντίτσα, να ξέρεις έχω φίλο καλό, Μάστορα στα Γιάννενα, στην χειρότερη περίπτωση που δεν βγάζεις άκρη στην Ηγουμενίτσα, εγώ στον προτείνω, στείλε ένα ΠΜ άμα είναι να σου πω που και ποιός. Όχι ότι είναι ένας μόνο ο καλός, απλά εγώ έναν ξέρω εκεί προσωπικά και εχω εμπιστοσύνη να τον προτείνω, σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι.

Αλλά να ξέρεις γενικότερα, δεν είναι κάτι το τρομερό μια ρύθμιση βαλβίδων, και μην βάζεις τζάμπα δυσκολίες με το μυαλό σου.

Αυτά...
Μ'αρέσεις ρε φίλε γιατι γράφεις πράγματα που ξέρεις να τα στηρίξεις και μαθαίνουμε κατι
cheers
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

31/10/2010, 11:48 pm
Velociraptor wrote:Δλδ ένας μάστορας που αποφοιτήσει από αναγνωρισμένη σχολή μηχανικού αυτοκινήτου, ο οποίος έχει μάθει θεωρητικά και πρακτικά στην σχολή του, πολύ πολυπλοκότερα πράγματα όπως συναρμολόγηση κιβωτίου ταχυτήτων αυτοκινήτου, δέσιμο μοτέρ από πλήρη επανακατασκευή στην οποία έχει μέχρι και εκ του μηδενός υπολογίσει μέταλα στροφάλου για παράδειγμα, δεν μπορεί να ρυθμίσει ένα ΣΤΑΝΤΑΡ σύστημα βαλβίδων;
.
.


Αν έρθει πελάτης με τέτοιο τον διώχνουνε;



ΚΑΝΕΙΣ, ουτε εγω ουτε και ο Τακης, ΔΕΝ ειπε πως δεν μπορει ο "αναγνωρισμενος μαστορας" να ρυθμισει ενα "στανταρ" συστημα βαλβιδων Neutral

και ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλησε για πεδια πλασματος μεσω αντιυλης, μορφες τηλεκινησης, συμπαντικα πνευματα, @@ρχιδια καλαβρεζικα και π@υτσες μπλε Cool

Αυτο που, τουλαχιστον εγω ειπα, ειναι πως την ρυθμιση βαλβιδων σε Vtec (και οχι σε VFR γενικα-στην γρια μου το εχω κανει μονος αλλωστε) ΔΕΝ πιστευω να την εχουν κανει σωστα πολλοι απο εδω μεσα η και πολλα απο τα συνεργεια που γνωριζουμε.

Και αυτο ΟΧΙ γιατι δεν ξερουν ΟΥΤΕ γιατι ειναι κατι ακατορθωτο αλλα γιατι αναμφισβητητα ειναι κατι πιο πολυπλοκο και ιδιαιτερα πιο χρονοβορο απο εναν αλλο "συμβατικο" κινητηρα.

Η γνωμη μου ειναι πως αν πας ενα Vtec για ρυθμιση βαλβιδων και ο μαστορας σου ζητησει 150-200 π.χ. €, και πολλα θα σου φανουν και στην πραγματικοτητα η δουλεια του δεν θα εχει πληρωθει......

Πολυ απλα λοιπον ΔΕΝ την κανει. Wink

Σε αυτο λοιπον αναφερθηκα και ασε το υπερπεραν και τον "μαστροσοιχίρο" και τον Μπομπ τον μαστορα στην ησυχια του Cool
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 8:59 am
Very Happy παιδακια ευχαριστω,και ηρεμια λεμε. ...το μεσημερι θα παω το εργαλείο στο φίλο μου αλεκο παραμυθια.να δω μου λεει και αν ειναι κάτι που δεν μπορώ θα σου πω με λέει..... εγω δεν θα καταλ. και τιποτα αλλα ο διαβολο παυλος ο πρωην του VFR(ΓKOMENOS), ΚΑΙ ΖΑΛΙΣΕ ΚΑΙ ME ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ ΒΟΛΤΑ .( Η μηχανη δεν παει ρε καλα και σαν να ακου στης ψηλες μεταλα, δεν παει σαν παλια εχει πεσει ). να δουμε στην συνεχεια εξαλλου μηχανη ειναι ολα φτιαχνουν οι ανθρωποι δεν φτιαχνουν...
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 10:07 am
Πάλι πρόβλημα δημιούργησες Ηλία. Knupp

Αμάν πια με τα V TEC και τις βλάβες και τους περίεργους ήχους. Wall

Βάψτο μπλέ......ξέρεις. Razz

anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 2:23 pm
Κάποιες ενέργειες που μπορείς να κάνεις σε αυτά τα χιλιόμετρα:

Αλλαγή φίλτρου βενζίνης
Καθαρισμός μπεκ
Service πίσω αμορτισέρ
Αλλαγή λαδιών, τριβέων, φλαντζών στο πιρούνι
Αλλαγή μπουζί
Αλλαγή υγρών ψυγείου
Αλλαγή υγρών φρένων και συμπλέκτη
Λίπανση των ρουλεμάν του λαιμού
Πιθανή αλλαγή του μπροστινού τεντωτήρα (πιθανός θόρυβος από αυτόν γιατί σε αυτά τα χιλιόμετρα χτυπάει στα προ '06 ιδιαίτερα αν χρησιμοποιείς ορυκτέλαια ή λάδια που έχουν τάση να αφρίζουν)

Δεν χρειάζεται να ελέγξεις βαλβίδες, αργότερα. Όντως έχει διαδικασία. Οι VTEC δεν ρυθμίζονται, αλλάζουν (περισσότερες πληροφορίες gasoil).
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 3:21 pm
DENTOCOP wrote:Πάλι πρόβλημα δημιούργησες Ηλία. Knupp

Αμάν πια με τα V TEC και τις βλάβες και τους περίεργους ήχους. Wall

Βάψτο μπλέ......ξέρεις. Razz

Knupp Knupp naaa naaa naaa naaa naaa naaa naaa naaa naaa naaa naaa
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 3:27 pm
anastasis wrote:Κάποιες ενέργειες που μπορείς να κάνεις σε αυτά τα χιλιόμετρα:

Αλλαγή φίλτρου βενζίνης
Καθαρισμός μπεκ
Service πίσω αμορτισέρ
Αλλαγή λαδιών, τριβέων, φλαντζών στο πιρούνι
Αλλαγή μπουζί
Αλλαγή υγρών ψυγείου
Αλλαγή υγρών φρένων και συμπλέκτη
Λίπανση των ρουλεμάν του λαιμού
Πιθανή αλλαγή του μπροστινού τεντωτήρα (πιθανός θόρυβος από αυτόν γιατί σε αυτά τα χιλιόμετρα χτυπάει στα προ '06 ιδιαίτερα αν χρησιμοποιείς ορυκτέλαια ή λάδια που έχουν τάση να αφρίζουν)

Δεν χρειάζεται να ελέγξεις βαλβίδες, αργότερα. Όντως έχει διαδικασία. Οι VTEC δεν ρυθμίζονται, αλλάζουν (περισσότερες πληροφορίες gasoil).
Blink Blink ΦΙΛΕ ΜΟΥ,μπεκ,τα εκαν πριν 3 μηνες.μπουζια ηταν απο 25.οοο τωρα εχει 46.000.εε υγρα ψυγειου οκ. αλλα το μποστινο τεντωτηρα τι ειναι..πειτε μου αντε να μαθαινω και εγω διαφορα.. ευχαριστω σας ολους... :( :(
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 4:44 pm
Ανέφερα τον τεντωτήρα γιατί είπες για κάποιο θόρυβο. Δεν είμαι ειδικός αν και έχω αλλάξει τρεις σε VTEC φίλων. Κάνει έναν ρυθμικό ήχο σαν ραπτομηχανή ο οποίος χειροτερεύει με το χιλιόμετρα και σε κανονικές στροφές λειτουργίας. Συνήθως τελειώνει ο μπροστινός που δεν λαδώνεται σωστά και μετά ο πίσω.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49816&perpage=40&pagenumber=1

Να αλλάξεις και το φίλτρο της βενζίνης.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=86382

Αν δεν βαριέσαι κάνε και αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79911


ΗΛΙΑΣ wrote: Blink Blink ΦΙΛΕ ΜΟΥ,μπεκ,τα εκαν πριν 3 μηνες.μπουζια ηταν απο 25.οοο τωρα εχει 46.000.εε υγρα ψυγειου οκ. αλλα το μποστινο τεντωτηρα τι ειναι..πειτε μου αντε να μαθαινω και εγω διαφορα.. ευχαριστω σας ολους... :( :(
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 6:50 pm
Don John wrote:
Velociraptor wrote:Δλδ ένας μάστορας που αποφοιτήσει από αναγνωρισμένη σχολή μηχανικού αυτοκινήτου, ο οποίος έχει μάθει θεωρητικά και πρακτικά στην σχολή του, πολύ πολυπλοκότερα πράγματα όπως συναρμολόγηση κιβωτίου ταχυτήτων αυτοκινήτου, δέσιμο μοτέρ από πλήρη επανακατασκευή στην οποία έχει μέχρι και εκ του μηδενός υπολογίσει μέταλα στροφάλου για παράδειγμα, δεν μπορεί να ρυθμίσει ένα ΣΤΑΝΤΑΡ σύστημα βαλβίδων;
.
.


Αν έρθει πελάτης με τέτοιο τον διώχνουνε;



ΚΑΝΕΙΣ, ουτε εγω ουτε και ο Τακης, ΔΕΝ ειπε πως δεν μπορει ο "αναγνωρισμενος μαστορας" να ρυθμισει ενα "στανταρ" συστημα βαλβιδων Neutral

και ΚΑΝΕΙΣ δεν μιλησε για πεδια πλασματος μεσω αντιυλης, μορφες τηλεκινησης, συμπαντικα πνευματα, @@ρχιδια καλαβρεζικα και π@υτσες μπλε Cool

Αυτο που, τουλαχιστον εγω ειπα, ειναι πως την ρυθμιση βαλβιδων σε Vtec (και οχι σε VFR γενικα-στην γρια μου το εχω κανει μονος αλλωστε) ΔΕΝ πιστευω να την εχουν κανει σωστα πολλοι απο εδω μεσα η και πολλα απο τα συνεργεια που γνωριζουμε.

Και αυτο ΟΧΙ γιατι δεν ξερουν ΟΥΤΕ γιατι ειναι κατι ακατορθωτο αλλα γιατι αναμφισβητητα ειναι κατι πιο πολυπλοκο και ιδιαιτερα πιο χρονοβορο απο εναν αλλο "συμβατικο" κινητηρα.

Η γνωμη μου ειναι πως αν πας ενα Vtec για ρυθμιση βαλβιδων και ο μαστορας σου ζητησει 150-200 π.χ. €, και πολλα θα σου φανουν και στην πραγματικοτητα η δουλεια του δεν θα εχει πληρωθει......

Πολυ απλα λοιπον ΔΕΝ την κανει. Wink

Σε αυτο λοιπον αναφερθηκα και ασε το υπερπεραν και τον "μαστροσοιχίρο" και τον Μπομπ τον μαστορα στην ησυχια του Cool

Mε συγχωρείς αλλά αυτά που γράφεις δεν στέκουνε και είναι ΕΚΤΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Το ΓΙΑΤΙ είναι εκτός πραγματικότητας, το εξήγησα στα παραπάνω ποστ μου και όποιος διαβάσει αν θέλει καταλαβαίνει κιόλλας.

Όχι μόνο δεν στέκουνε αλλά αποτελούν και σύνηθες κλισέ, που δεν είναι η πρώτη φορά που συναντάω.

Κόψε το λοιπόν εσύ τους ΜΥΘΟΥΣ που διαδίδεις περί πολύπλοκων VFR (Vtec ή όχι) και μαστόρων που δεν κάνουν ρύθμιση βαλβίδων, και επιμένεις ετσιθελικά απότι βλέπω με αυτό το ''αναμβισβήτητη'', και άσε με εμένα να λέω για αντιύλες και μαστροσοιχίρο, τουλάχιστον κάνω χιούμορ, δεν υβρίζω ψευδώς μαστόρους και ανθρώπους, ούτε χρησιμοποιώ τον όρο ''πίστη'' σε καθαρά τεχνικό θέμα Blink
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 7:20 pm
Smile Smile

Ο ορος "αναμφισβητητα¨χρησιμοποιηθηκε απο εμενα στο πιο χρονοβορο της διαδικασιας και εσυ λεγε οτι θες Cool

Οπως πολυ σωστα λες "οποιος διαβαζει αν θελει καταλαβαινει".....

Δεν εβρισα κανεναν μαστορα ( αν γουσταρω να βρισω καποιον τριτο, ΔΕΝ θα σου ζητησω και την αδεια φυσικα) και δεν καταλαβαινω γιατι θιχτηκες τοσο Suspect .

Αλλωστε ΠΟΛΥ προσεχτικα ειπα πως δεν το κανουν "σωστα" πολλοι απο αυτους που γνωριζουμε γυρω μας. (Οπως πολλα δεν κανουν σωστα ΠΟΛΛΑ συνεργεια και αν θες παρτο και αυτο ως υβρη. Οσοι μας διαβαζουν καταλαβαινουν επισης).

Αυτα επο εμενα αγαπητε Μιχαλη στα οσα γραφεις και στον τροπο που τα γραφεις Neutral (και που δεν ειναι η πρωτη φορα που συνανταω)

Να εισαι καλα Wink
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 7:35 pm
anastasis wrote:Ανέφερα τον τεντωτήρα γιατί είπες για κάποιο θόρυβο. Δεν είμαι ειδικός αν και έχω αλλάξει τρεις σε VTEC φίλων. Κάνει έναν ρυθμικό ήχο σαν ραπτομηχανή ο οποίος χειροτερεύει με το χιλιόμετρα και σε κανονικές στροφές λειτουργίας. Συνήθως τελειώνει ο μπροστινός που δεν λαδώνεται σωστά και μετά ο πίσω.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49816&perpage=40&pagenumber=1

Να αλλάξεις και το φίλτρο της βενζίνης.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=86382

Αν δεν βαριέσαι κάνε και αυτό
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79911


ΗΛΙΑΣ wrote: Blink Blink ΦΙΛΕ ΜΟΥ,μπεκ,τα εκαν πριν 3 μηνες.μπουζια ηταν απο 25.οοο τωρα εχει 46.000.εε υγρα ψυγειου οκ. αλλα το μποστινο τεντωτηρα τι ειναι..πειτε μου αντε να μαθαινω και εγω διαφορα.. ευχαριστω σας ολους... :( :(
.. ΩΡΑΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ..ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΜΑΖΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΟ ΘΕΜΑ... ΑΝ ΒΓΑΛΩ ΝΕΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ.... Worthy
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 7:49 pm
Ηλια αντε φτιαξε τη μπουραχα σου Razz ρε φιλε , και μη ξεχασεις τα ρουλεμαν στο τιμονι cheers
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 7:58 pm
Fanrider wrote:Ηλια αντε φτιαξε τη μπουραχα σου Razz ρε φιλε , και μη ξεχασεις τα ρουλεμαν στο τιμονι cheers
φανη μου λεβεντη μου τρελο κερκυρ...ορε. να σου πω γιατι ηταν ετσι θα γελαει και κατσικα στο χωριο μου ..μαλια μου εσυ. Bop Bop
ΗΛΙΑΣ
ΗΛΙΑΣ
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-18
Mηνύματα : 1289
Ηλικία : 50
Μοντέλο : 2004.
Κράνος : Καμία επιλογή

ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΓΑΜΩ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 10:34 pm
Velociraptor wrote:Φίλε Ηλία, οι απαντήσεις μου, ΜΟΝΟ με εσένα, δεν έχουν να κάνουν. Εσύ πολύ καλά κάνεις και ρωτάς και μακάρι όποιος δεν ήξερε κάτι να ρώταγε.

Αν δεν εμπιστεύεσαι κανέναν στην Ηγουμεντίτσα, να ξέρεις έχω φίλο καλό, Μάστορα στα Γιάννενα, στην χειρότερη περίπτωση που δεν βγάζεις άκρη στην Ηγουμενίτσα, εγώ στον προτείνω, στείλε ένα ΠΜ άμα είναι να σου πω που και ποιός. Όχι ότι είναι ένας μόνο ο καλός, απλά εγώ έναν ξέρω εκεί προσωπικά και εχω εμπιστοσύνη να τον προτείνω, σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι.

Αλλά να ξέρεις γενικότερα, δεν είναι κάτι το τρομερό μια ρύθμιση βαλβίδων, και μην βάζεις τζάμπα δυσκολίες με το μυαλό σου.

Αυτά...
Thumbsup NA SAI ΚΑΛΑ αν και τον χρειαστω ,θα το εχω στον νου μου ,αν και νιωθω οτι το εργαλειο δεν εχει και τιποτα,,, να δουμε. Knife
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

 τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC. Empty Re: τι να κανω στα 46.000κμ.στο VTEC.

1/11/2010, 10:39 pm
ΗΛΙΑΣ wrote:
Fanrider wrote:Ηλια αντε φτιαξε τη μπουραχα σου Razz ρε φιλε , και μη ξεχασεις τα ρουλεμαν στο τιμονι cheers
φανη μου λεβεντη μου τρελο κερκυρ...ορε. να σου πω γιατι ηταν ετσι θα γελαει και κατσικα στο χωριο μου ..μαλια μου εσυ. Bop Bop

για λέγε ορέ βαρεμένε Smile
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum