Go down
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

13/7/2010, 9:41 pm
Ο μάστορας, μου είπε ότι είναι μία βαλβίδα για το υψόμετρο και μάλλον αλλάζει την ποσότητα του καυσίμου, η οποία κοστίζει 300€. Ψηλά δεν έχει πρόβλημα, αλλά χαμηλά, από κλειστό γκάζι και πάω να το ανοίξω, κάνει σαν να μπουκώνει. Σε πορεία δεν έχει πρόβλημα, αλλά μέσα στην πόλη, σε εκνευρίζει λίγο.
Έχει κανένας υπόψην του για αντίστοιχο πρόβλημα;; Υπάρχει κανένα μεταχειρισμένο μπας και διορθώσουμε το πρόβλημα;;

Αν το σβήσω και το ξαναβάλω μπροστά, θα σβήσει για κάποια ώρα και μετά μπορεί να ξανά ανάψει. Του έβαλα και 100άρα βενζίνη μπας και είναι τίποτα από εκεί μέσα και τι καθαρίσει, αλλά και πάλι το κάνει.

Θα κοιτάξω κι εγώ από εδώ μπας και βρώ, αλλά η εμπειρία σας είναι μεγαλύτερη στα VFR...
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

13/7/2010, 10:20 pm
Πάνο δες εδώ

και εδώ

και κυρίως εδώ. cheers
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

14/7/2010, 1:22 am
ΠΑΝΕΑΣ wrote:Ο μάστορας, μου είπε ότι είναι μία βαλβίδα για το υψόμετρο και μάλλον αλλάζει την ποσότητα του καυσίμου, η οποία κοστίζει 300€.

lol! lol! lol!
καταρχήν αλλάζεις μαστορα

αν είναι σαν το vtec πρέπει να βραχυκυκλώσεις κάποια καλώδια κάτω από την σέλα για να διαβάσεις την βλάβη ( ελπίζω να έχεις manual )

μετά πες μας τι βρήκες και θα βγει άκρη Wink
NIKOS 13
NIKOS 13
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-26
Mηνύματα : 247
Ηλικία : 46
Μοντέλο : cbr 1000rr
Κράνος : ARAI RX-7

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

14/7/2010, 2:06 am
Έμενα που μια φορά μου άναψε το f1και πήγα στον μάστορα μου είπε την ώρα που θα σου ανάψει ξανά να μην το σβήσω αλλά να σταματήσω να κατεβάσω το στήριγμα και να μετρήσω τους παλμούς που κάνει το f1 και με αυτό τον τρόπο θα βρίσκαμε την βλάβη Think Think Τώρα το ποσό ισχύσει δεν ξέρω γιατί από τότε δεν έχει ξανά ανάψει
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

14/7/2010, 2:26 am
Aνάβει και μένει μόνιμα αναμένο.
Όσο αναφορά για την βαλδίδα, και τα 300€, του είπα να περιμένει. Μπας και βγάλουμε καμία άκρη από εδώ...
Το μανουάλι το έχω, αλλά δεν έχω και πολύ χρόνο να το διαβάσω... χιχιχι
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

14/7/2010, 8:48 am
Και μένα μου το έκανε αυτό όταν άλλαξα τον αισθητήρα του κοντερ και μάλλον ήταν λόγω υγρασίας στην επαφή!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

14/7/2010, 11:56 am
Βρε άνθρωπε του Θεού, κάνε αυτό που λέει ο Γλύστρας.

Ενώνεις δύο pins στο βύσμα κάτω από την σέλλα, μετράς πόσες φορές αναμοσβήνει μία δόση, και πόσες φορές αναμοσβήνει δεύτερη δόση. Σχηματίζεται έτσι ένα διψήφιο νούμερο π.χ. 23. Πας στον πινακα βλαβών και κοιτάς τι είναι το 23.

Προυπόθεση να ξέρεις πια pins να ενώσεις, που επειδή δεν μου έχει τύχει σε VFR, δεν ξέρω να σου πω με ακρίβεια, (σε CBR600Fi πάντως είναι βύσμα με δύο καλώδια, ένα καφέ, ένα πράσινο) άμα πας σε ένα εξουσιοδοτημένο Honda θα σου πει όμως και θα σου κάνει και την διαδικασία.
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

14/7/2010, 12:28 pm
Velociraptor, ο μάστορας είναι το εξουσιοδοτημένο σέρβις της Ηοnda και αυτός μου είπε γι αυτήν την βαλβίδα. Τώρα, κάθε πότε ανάβει, είναι άλλο θέμα. Σήμερα, σε μία πορεία 10 λεπτών, δεν άναψε. Στην επιστροφή θα δω...
Θα σας ενημερώσω για το θέμα σύντομα...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

14/7/2010, 12:30 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:Velociraptor, ο μάστορας είναι το εξουσιοδοτημένο σέρβις της Ηοnda και αυτός μου είπε γι αυτήν την βαλβίδα. Τώρα, κάθε πότε ανάβει, είναι άλλο θέμα. Σήμερα, σε μία πορεία 10 λεπτών, δεν άναψε. Στην επιστροφή θα δω...
Θα σας ενημερώσω για το θέμα σύντομα...

Ρώτα τον τότε, τι κωδικό λάθους βρήκε, ή ακόμα καλύτερα την ΑΚΡΙΒΗ ονομασία, για να καταλάβουμε ποιό είναι αυτό το εξάρτημα που σου περιέγραψε.
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

14/7/2010, 6:34 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:
Θα σας ενημερώσω για το θέμα σύντομα...

Coffee Coffee Coffee
Sieche
Sieche
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2008-12-19
Mηνύματα : 184
Ηλικία : 51
Μοντέλο : VFR RC 46
Κράνος : O´NEAL Havoc

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

15/7/2010, 2:01 am
300 να ειναι οι μερες του,πεσ'τον μαστορα!!!
Αν ειναι οντως ο αισθητηρας που μετραει την ατμοσφαιρικη πιεση,σιγουρα δεν κοστιζει 300€.
Αφου εχεις το μανουαλη τοτε δες που βρισκετε ο αισθητηρας(ειναι στην δεξια κατω μερια στο φιλτροκουτι αν θυμαμαι καλα )και καθαρισε το βυσμα και βαλε και σπραϋ επαφης.
Κατα 99,99% θα το λυσεις το θεμα.
Τσεκαρε και τα βυσματα του ψεκασμου για το αν κανουν καλη επαφη μεταξυ τους.
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

21/7/2010, 2:15 pm
Μίλησα με τον μάστορα, μου είπε ότι στο σέρβις, τις κοίταξε τις επαφές και είναι εντάξει. Παρατηρεί μία πτώση τάσεως στο κύκλωμα το οποίο μπορεί να οφείλεται στο ότι έχει συναγερμό και να έχουν αρχίσει να ψωριάζουν οι επαφές. Τον συναγερμό, δεν έχω βάλει ποτέ σε λειτουργεία.
Το λαμπάκι τώρα, ανάβει μία φορά για ένα δευτερόλεπτο περίπου και μετά σβήνει για άλλα τρία και πάλι από την αρχή. Το μάνουαλ λέει, ότι αν ανάψει για 1,3 δευ. τότε είναι 10 φορές. Σε αυτό που γράφει το μάνουαλ, είναι ο αισθητήρας της βαρομετρικής πίεσης.
Γράφει μέσα πως να το τσεκάρω.
Σκέφτομαι να καταργήσω τον συναγερμό, μήπως και κάνει κάπου διαροή και πέφτει η τάση και "χτυπάει" εκεί.
Ο κινητήρας δουλεύει κανονικά, εκτός από το σημείο 2,500 έως 3,000 που ρετάρει ή μπερδεύει λίγο. Φαίνεται σαν να μην έχει κάυσιμο. Με σταθερό γκάζι εκεί, ανεβοκατεβάζει.
Όταν θα αποσυνδέσουμε και τον συναγερμό, θα σας ενημερώσω...
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών... Empty Re: Μου ανάβει το λαμπάκι του Fi καθ οδών...

31/10/2010, 11:35 pm
Επανέρχομαι στο θέμα αυτό, έπειτα από παρατήρηση την οποία έκανα.
Το καλοκαίρι με 30+ βαθμούς, το λαμπάκι, ήταν μόνιμα αναμένο. Όσο αρχίζει και κρυώνει ο καιρός, δεν ανάβει. Την τελευταία φορά που άναψε, ήταν στην Λίμνη Πλαστήρα, αλλά όταν πηγαίναμε σιγά και μπορεί να μην είχε επαρκή ψύξη. Και αυτό, μόνο το Σάββατο βράδυ, που πηγαίναμε για φαγητό. Αλλιώς, από τότε και μετά, τίποτα.
Δεν έχω κάνει τίποτα από όσα ανέφερα παραπάνω, αν και θα έπρεπε ένα τσεκάρισμα.
Αν κάποιος έχει παρατηρήση κάτι πορόμοιο, ας το αναφέρει...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum