Go down
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

4/3/2010, 1:14 pm
Ερώτησις: Με την ευκαιρία που θα αλλάξω το ρεζερβουάρ, μήπως θα άξιζε τον κόπο, μιάς και θα είναι όλα έξω, να αλλάξω και φίλτρο & αντλία βενζίνης; Υπάρχει κάποια ευπάθεια (ώστε να προλάβω το κακό), ή να τα αφήσω στην ησυχία τους και να ξαναβάλω τα ίδια; Ξέρει κανείς και αν θα πρέπει να βάλω καινούργιες φλάντζες και ρακόρ, ή μπορώ να ξαναχρησιμοποιήσω τα ίδια;
Π.Γ.Α
Π.Γ.Α
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 130
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Kότσυφας Kατράμης 1137 κυβικών
Κράνος : Καμία επιλογή

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

4/3/2010, 1:50 pm
αφήνεις την ίδια αντλία, αφού δεν χρειάζεται και πολλά πολλά.

το φίλτρο αφού έχεις συμπληρώσει τα χλμ του το αλλάζεις (εγω θα προτεινα τα 100,000χλμ)

ρακοράκια δε νομίζω να χρειάζεται να αλλάξεις...

τώρα φλάντζες για ποιο σημείο μιλάς;


Last edited by Π.Γ.Α on 4/3/2010, 2:28 pm; edited 1 time in total
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

4/3/2010, 1:57 pm
Το Fi έχει αντλία & φίλτρο βενζίνης μέσα στο ρεζερβουάρ, και φυσικά αυτά κλείνουν με λαστιχένιες φλάντζες.

Α, και κάτι ακόμα, πώς αδειάζουμε τελείως το ρεζερβουάρ; (και μην βρεθεί κανείς να πεί "κάνουμε βόλτες μέχρι να στεγνώσει...." Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi 903277 ).
Π.Γ.Α
Π.Γ.Α
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 130
Ηλικία : 47
Μοντέλο : Kότσυφας Kατράμης 1137 κυβικών
Κράνος : Καμία επιλογή

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

4/3/2010, 2:01 pm
αυτό δεν το ήξερα.....


(νταξ μη βρίζεις, απλά δεν έχω vfr)

άρα το μόνο που έχω να πώ είναι ότι αν βγεί μια φλάντζα από τη θέση της τότε δε θα ήταν σόφρον να ξαναχρησιμοποιηθεί!

από γνώστες οι λοιπές και πιο ουσιώδεις παρατηρήσεις...
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

4/3/2010, 2:22 pm
Εγω παιδια,αλλαξα φιλτρο προσφατα 45 χιλ.χλμ και μαλλον δεν το χρειαζοταν Smile Smile
Για αυτο δεν αναφερεται στα σερβις Winkεβγαλε ελαχιστη βρωμια..τοση που ηταν αδυνατο να επηρεασει την καλη λειτουργια του μοτερ.
Ασε που καταλαβα οτι αν το γεμισεις και το αδειασεις,3.4 φορες με βενζινη κουνωντας το καθαριζει.
Μαλλον τα 45 ευρω πηγαν τσαμπα.
Ο μαστορας παντα μου ελεγε οτι η βεφα μετα τα 100.000 χλμ θελει στο φιλτρο ελεγχο.
Εγω το εκανα μονος μου απο ανασφαλεια Neutral μαλλον.
Φλατζες εβαλα τις ιδιες χαλαρα,αλλα με προσοχη μην στραβωπατησουν Wink
Τωρα το αδειασμα γινεται αφου ξεβιδωσεις τις αλλεν και βγει η ταπα,σε εναν κουβα καθαρο και μετα ξανα μεσα η βενζινη.
Ελπιζω να βοηθησα.
Υγ.Επισης το παλιο φιλτρο το καθαρισα και αν το θελει καποιος φιλος του το χαριζω. cheers
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

4/3/2010, 2:30 pm
Παναγιωτη εχω θα συμφωνησω με τον Βασιλη Respect

Αν ΔΕΝ εχεις σοβαρες ενδειξεις για το πιθανο "βουλωμα" του φιλτρου μην το πειραζεις.
Απο την αλλη μερια αν εχεις αντιληφθει κατι τοτε ΝΑΙ καντο........φιλος που ταλαιπωρηθηκε στο παρελθον αρκετα με διαφορα προβληματα, οταν το αλλαξε βρηκε την υγεια του Wink

Αυτο που θεω να πω ειναι πως (κατα την γνωμη μου) δεν εχει καμμια σημασια το ποσα χιλιομετρα εχεις κανει αλλα το τι "πισσα και πουπουλα" ετυχε να βαλεις (αν ετυχε) μεσα Suspect .

Οπως ειχα γραψει ξανα ΜΠΟΡΕΙ να κανεις 100.000 χιλ και να σου ερχονται παντα εξαρες, οποτε ολα καλα!
ΜΠΟΡΕΙ με 1000 χιλ. και μια ντορτια να την εκατσες :(

Να υποθεσω πως εχεις δει ΑΥΤΟ ???
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

4/3/2010, 3:54 pm
αντλια θα αλλαξεις οταν αρχισει να τα πεζει, δηλ οταν θα εχεις διακοπες στο μοτο σου κατι σα να εχεις και δεν εχεις βενζινα στο τεποζιτο και σκορτσαρει, εισαι σιγουρος οτι την εχει μεσα στο τεποζιτο ή ειναι το βαρελακι του ful για τον δεικτη? Neutral
Fanrider
Fanrider
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 2290
Ηλικία : 59
Μοντέλο : VFR 800 το καλό , CB.1 τετρακοσια , INNOVA 125
Κράνος : Shoei XR-1000

Ένας τρόπος να ξεδίνεις και να ξεχνάς τα προβλήματα σου.. γκάζι και φύγαμε

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

4/3/2010, 5:02 pm
Αυτες τις μερες και σιγκεκριμενα χτες και εγω παλευα με το τεποζιτο για να βγαλω το σενσορα φλοτερ .

Δε χρειαζετε να αλλαξεις αντλια αφου δεν εχει προβλημα τωρα για το φιλτρο εξαρταται απο τα χ.λ.μ. που εχεις.

Το δικο μου εχει 82000 χλμ και εχει αλλαχτει μια φορα προληπτικα στις 60000. Παντος οτι τσιμουχα - λαστιχο βγαλεις να βαλεις καινουριο γιατι δυσκολα στεγανοποιουν ξανα αμα βγουν.

Τι βενζινα την αδειαζεις βγαζοντας το μικρο σωληνακι και βαζοντας ενα αλλο να τρεχει σε ενα δοχειο .



Απο εδω αδειασα εγω
Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi 35kon7n
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

5/3/2010, 12:05 am
η αντλια βενζινας ειναι ενα σρτογγιλο βεραλακι μηκος οσο ενα πακετο σιγαρετα οπου καταληγουν τα βενζιναλαστιχα αυτο μαλλον δεν ειναι μεσα στο τεποζιτο γιατι ειναι αρκετα μεγαλο, καλο βεβαια θα ηταν γιατι θα ψυχοταν, αλλα τα μοτο δεν ειναι τουτου, τωρα οταν τα πεζει η αντλια δεν αγοραζουμε ολη την βαρελα, αλλα τον μηχανισμο διακοπτη αυτης βλεπε τα στριγγακια αν εχουν για το μοντελο σου αυτο www.wemoto.com Clapping2
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

5/3/2010, 1:22 am
tomakos wrote:η αντλια βενζινας ειναι ενα σρτογγιλο βεραλακι μηκος οσο ενα πακετο σιγαρετα οπου καταληγουν τα βενζιναλαστιχα αυτο μαλλον δεν ειναι μεσα στο τεποζιτο γιατι ειναι αρκετα μεγαλο, καλο βεβαια θα ηταν γιατι θα ψυχοταν, αλλα τα μοτο δεν ειναι τουτου, τωρα οταν τα πεζει η αντλια δεν αγοραζουμε ολη την βαρελα, αλλα τον μηχανισμο διακοπτη αυτης βλεπε τα στριγγακια αν εχουν για το μοντελο σου αυτο www.wemoto.com Clapping2

και ομως σε "καποια" ειναι μεσα Wink
στο 750 το δικο μου για παραδειγμα, ειναι το χαρακτηριστικο "βαρελακι" που λες..............ομως στο Vtec ειναι μεσα Wink
'AGGEVI'
'AGGEVI'
Συντονιστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-05
Mηνύματα : 1954
Ηλικία : 50
Μοντέλο : - VFR 800 FI - F650 ST -
Κράνος : Arai - Suomy

'Alfisti Team'

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

5/3/2010, 7:38 am
Παναγιωτη αν θες δες λεπτομερεστατη περιγραφη που φιλου demon για το θεμα :

https://vfrh.forumgreek.com/forum-f23/topic-t793.htm
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

5/3/2010, 8:12 am
tomakos wrote:η αντλια βενζινας ειναι ενα σρτογγιλο βεραλακι μηκος οσο ενα πακετο σιγαρετα οπου καταληγουν τα βενζιναλαστιχα αυτο μαλλον δεν ειναι μεσα στο τεποζιτο γιατι ειναι αρκετα μεγαλο, καλο βεβαια θα ηταν γιατι θα ψυχοταν, αλλα τα μοτο δεν ειναι τουτου, τωρα οταν τα πεζει η αντλια δεν αγοραζουμε ολη την βαρελα, αλλα τον μηχανισμο διακοπτη αυτης βλεπε τα στριγγακια αν εχουν για το μοντελο σου αυτο www.wemoto.com Clapping2

Ρε φίλε έλεος, δεν θα ανοίξουμε συζήτηση για το πού είναι η αντλία, μέσα στο ρεζερβουάρ είναι, το δείχνουν και οι φώτο παραπάνω, άμα δεν ξέρεις και δεν πιστεύεις, άνοιξε τα εγχειρήδια, δες, και μετά άμα έχεις να πείς κάτι, πές το.
Στο θέμα έθεσα δύο συγκεκριμένα ερωτήματα, όποιος ξέρει κάτι το λέει, όποιος δεν ξέρει καλό θα ήταν να μην λέει λόγια του αέρα απλά για να πεί κάτι.
gasoil
gasoil
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-06
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR 03 VTEC ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

5/3/2010, 9:59 am
Παναγιώτη γεια
Αντλία δεν αλλάζεις σίγουρα προληπτικά. Φίλτρο αμα φτάσεις εκεί άλλαξε το. Το θέμα κατ' εμε είναι το εξής. Τα μπεκ ψεκάζουν με 36 psi. Που βρίσκει η βενζίνη τα 36 psi? Μα από την αντλία. Αρα τα σωληνάκια που βλέπεις προς τα μπεκ είναι υψηλής πίεσης με βενζίνα μέσα τους.
ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τις ροδελες του ρακόρ σύνδεσης και χρησιμοποιείς δυναμόκλειδο επειδή είναι αλουμινένια και πατουρώνουν. Και στο σημείο που βρίσκονται (επάνω απο τις κυλινδροκεφαλές και κοντα στις πίσω εξαγωγές) δεν θέλεις διαρροή βενζινης με τίποτα. cheers
tomakos
tomakos
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-02-26
Mηνύματα : 2098
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR μπιφτεκ του οκτώνε λέμε
Κράνος : shoei xr-1000, scorpion exo 1000

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

5/3/2010, 11:38 am
σωστος ο gasoil, αλλαζεις μονο φιλτρο και βρες ενα after market που να καθαριζετε μονο, και να μη το ξαναλλαξης ποτε Wink
Παναγιώτης Κ.
Παναγιώτης Κ.
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-09-09
Mηνύματα : 2989
Ηλικία : 64
Μοντέλο : VFR - Varadero - CB 750 Boll d'or - Africa - Chappy
Κράνος : Shoei Raid 2 + Bell M4R Carbon

Ride hard, die young.........

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

5/3/2010, 11:51 am
Ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες. Θα παραγγείλω τελικά τις φλάντζες και τις ροδέλες των ρακόρ, το φίλτρο απλά θα το καθαρίσω και την αντλία θα την αφήσω στην ησυχία της.......... Κώστα, παντού βάζω δυναμόκλειδο, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο........

Θέλετε να δείτε και τον λόγο που θα μπώ στην διαδικασία αλλαγής του ρεζερβουάρ;

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi DSC01876

Επετειακό ρεζερβουάρ.......... (γιατί αυτές τις μέρες που ασχολήθηκα με το Ντέρο, μου έκανε παράπονα).

Κούκλα θα γίνει..........
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi Empty Re: Αντλία & φίλτρο βενζίνης Fi

5/3/2010, 9:08 pm
Παναγιώτης Κ. wrote:Ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες. Θα παραγγείλω τελικά τις φλάντζες και τις ροδέλες των ρακόρ, το φίλτρο απλά θα το καθαρίσω και την αντλία θα την αφήσω στην ησυχία της.......... Κώστα, παντού βάζω δυναμόκλειδο, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο........

Θέλετε να δείτε και τον λόγο που θα μπώ στην διαδικασία αλλαγής του ρεζερβουάρ;


Επετειακό ρεζερβουάρ.......... (γιατί αυτές τις μέρες που ασχολήθηκα με το Ντέρο, μου έκανε παράπονα).

Κούκλα θα γίνει..........

Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum