Go down
vangil
vangil
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2019-08-20
Mηνύματα : 2
Ηλικία : 61
Μοντέλο : vn800
Κράνος : Καμία επιλογή

Fairing [κοστουμι] Empty Fairing [κοστουμι]

20/8/2019, 10:16 am
Κατ' αρχας καλημερα...καλο υπολοιπο καλοκαιριου και καλα χλμ σε ολους.
Πριν καμμια 10αρια χρονια, ημουν παλι μελος στην ιστοσελιδα σας, σαν ιδιοκτητης ενος Vtec '05.
Λογω καποιων βιαστικων και λανθασμενων κινησεων-αποφασεων, εδωσα  Wall το Startrek
που ειχα φτιαξει και λυπηθηκα απιστευτα εντος ολιγων ημερων γι' αυτο που εκανα.
Πολυ περισσοτερο οταν ο επομενος ιδιοκτητης, δεν εκτιμησε αυτο που πηρε
και την εκανε πουτ@ν@ χωρις καν να πεσει κι απο τα χερια του.
Αυτο ομως ειναι μια αλλη ιστορια.
Θελοντας να ξαναπαρω VFR, εχω βρει ενα 800αρι πρωτης γενιας ['98-'01] αριστο,
αλλα επειδη μ' αρεσει απιστευτα το fairing του τελευταιου 750 ['94-'97] αυτο που σχεδιαστικα θυμιζει το NR750,
μπορει καποιος να μου πει εαν μπορω να κανω τραμπα το κοστουμι του 750 πανω στο 800 ???
Οτι πληροφοριες καλοδεχουμενες.
Ευχαριστω εκ των προτερων !!!
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Fairing [κοστουμι] Empty Re: Fairing [κοστουμι]

29/8/2019, 9:13 pm
Καλησπέρα και καλές βόλτες!


Θεωρώ πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να ταιριάζει. Δεν θα το δοκίμαζα.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Fairing [κοστουμι] Empty Re: Fairing [κοστουμι]

5/9/2019, 10:17 am
vangil wrote:...εχω βρει ενα 800αρι πρωτης γενιας ['98-'01] αριστο,
αλλα επειδη μ' αρεσει απιστευτα το fairing του τελευταιου 750 ['94-'97] αυτο που σχεδιαστικα θυμιζει το NR750,
μπορει καποιος να μου πει εαν μπορω να κανω τραμπα το κοστουμι του 750 πανω στο 800;

Δύσκολα κόλπα σκέφτεσαι. Το πιο πιθανό είναι να παιδευτείς πολύ, και ικανοποιητικό αποτέλεσμα να μην έχεις ποτέ.

Στο λέω γιατί αυτές τις μέρες, μετατρέπω ένα 750 σαν αυτό που λες, για να πάρει μούρη και όργανα από το NC30. Δεν έχεις ιδέα τι μετατροπές χρειάζονται, και πάλι δεν ταιριάζει απόλυτα σωστά η κατάσταση.

Ένα απλό παράδειγμα. Το μούτρο του 750 στηρίζεται σε υποπλαίσιο που δένει στον σκελετό. Το ίδιο υποπλαίσιο στηρίζει και τα όργανα, και τους καθρέπτες, και τα φώτα μπροστά.

Αν ΔΕΝ αλλάξεις το υποπλαίσιο αυτό και κρατήσεις του 800, δεν θα ταιριάζουν οι βάσεις , ούτε στο φανάρι, ούτε στα πλαστικά.

Αν ΑΛΛΑΞΕΙΣ το υποπλαίσιο και βάλεις αυτό του 750, εκτός που δεν θα ταιριάζουν απαραίτητα οι τρύπες στον σκελετό και θα πρέπει να ανοίξεις την μία έστω σε καινούρια θέση, θα πρέπει μετά να βάλεις και τα όργανα του 750, αφού μετά δεν θα ταιριάζουν οι βάσεις των οργάνων του 800. Τα όργανα έχουν άλλη πλεξούδα (φις) και θα πρέπει να παίξει κοπτοραπτική, άσε που μπορεί να είναι και ασύμβατα, π.χ. το σήμα στροφομέτρου του 800, να ΜΗΝ το δείχνει σωστά το στροφόμετρο του 750. Ομοίως το θερμόμετρο, ομοίως το βενζινόμετρο, ομοίως ο αισθητήρας ταχύμετρου (που στο 800 είναι στο κιβώτιο, στο 750 είναι στο πλαινό καπάκι του γραναζιού).

Ή θα πρέπει να αρχίσεις το κοπτοραπτικές σε όποιο υποπλαίσιο κρατήσεις, κόβοντας και κολλώντας τις βασούλες.

Και αυτά ΜΟΝΟ για το μούτρο. Φαντάσου τι θα θέλει για όλα τα άλλα.

Τα πλαινά ας πούμε, του 750, μπορεί (σχεδόν βέβαιο δλδ) να μην χωράνε τα πλαινά ψυγεία του 800. Θα πρέπει να τα καταργήσεις και να βάλεις κεντρικό ψυγείο όπως το 750.

Project για να φας κανά χρόνο, και αποτέλεσμα σωστό 100% δεν θα έχεις ποτέ το πιο πιθανό, κάτι θα φαίνεται παράταιρο.



Αν σου αρέσει τόσο πολύ το 750, πάρε κατευθείαν το 750. Έχει και πιο αξιόπιστο μοτέρ.
vangil
vangil
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2019-08-20
Mηνύματα : 2
Ηλικία : 61
Μοντέλο : vn800
Κράνος : Καμία επιλογή

Fairing [κοστουμι] Empty Re: Fairing [κοστουμι]

5/9/2019, 4:40 pm
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ησουν πολυ κατανοητος.
Εστιαζω και εγω με την σειρα μου στο τελευταιο 750, οταν και οπου βρεθει !!!
Fairing [κοστουμι] SF561-2
Νίκος
Νίκος
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-09-23
Mηνύματα : 280
Ηλικία : 39
Μοντέλο : VFR 800 V-tec ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Fairing [κοστουμι] Empty Re: Fairing [κοστουμι]

11/9/2019, 10:23 pm
vangil wrote:Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ησουν πολυ κατανοητος.
Εστιαζω και εγω με την σειρα μου στο τελευταιο 750, οταν και οπου βρεθει !!!
Fairing [κοστουμι] SF561-2

Δες και από εξωτερικό, αν υπάρχει η δυνατότητα. Δύσκολο να βρεθεί Ελλάδα σε καλή κατάσταση...
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum