Go down
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας Empty Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας

31/12/2015, 2:49 am
Έπεσα πάνω σε αυτό  
http://www.atbatt.com/motorcycle-batteries/how-to-fill-and-charge-yuasa-ytx14-bs-motorcycle-battery
και μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρον. Είναι για YUASA αλλά δεν νομίζω πως κάνει κάποια διαφορά η μάρκα.
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας Empty Re: Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας

3/1/2016, 8:37 pm
Ακριβως την ιδια διαδικασια ακολουθησε ο τυπος απο οπου αγορασα μια bosch πριν κανενα μηνα περιπου.
Αλλα σε ερωτηση μου σχετικη με πρωτη φορτιση μου απαντησε οτι δεν χρειαζεται και οτι ετσι εκανα παλια.
Τωρα η εχει δικιο η ηθελε να με ξεφορτωθει μια ωρα αρχυτερα.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας Empty Re: Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας

3/1/2016, 8:59 pm
vagelis78 wrote:Αλλα σε ερωτηση μου σχετικη με πρωτη φορτιση μου απαντησε οτι δεν χρειαζεται και οτι ετσι εκανα παλια.
Τωρα η εχει δικιο η ηθελε να με ξεφορτωθει μια ωρα αρχυτερα.


Πρόσφατα έβαλα μπαταρία στο περτικαλί. Ρώτησα αυτόν που την πήρα αν είναι ΟΚ, αν τη βάζω πάνω και φεύγω και μου απάντησε καταφατικά, ότι δε χρειάζεται τίποτα. Όταν την πήρα, διάβασα το έντυπο με τις οδηγίες και έγραφε πως αν είναι αποθηκευμένη για περισσότερο από 3 μήνες, χρειάζεται μια πλήρη φόρτιση πριν μπει πάνω. Εγώ τη συνέδεσα όπως ήταν και όντως η μίζα ήταν ψόφια, με το ζόρι πήρε. Με το ταξίδι που έκανα φόρτισε, αλλά γενικά η μίζα δε μου ακούγεται ιδιαίτερα ζωηρή, και στην πρόσφατη παγωνιά μπορώ να πω πως με ψιλοανησύχησε κιόλας κάποια στιγμή. Τώρα αν θα κρατήσει κι αν όντως έπρεπε να φορτίσει πριν μπει πάνω... θα φανεί. Σημειώνω πως μιλάμε για φτηνή, κορεάτικη μπαταρία.

cheers
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας Empty Re: Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας

4/1/2016, 7:14 pm
Vvag wrote:
vagelis78 wrote:Αλλα σε ερωτηση μου σχετικη με πρωτη φορτιση μου απαντησε οτι δεν χρειαζεται και οτι ετσι εκανα παλια.
Τωρα η εχει δικιο η ηθελε να με ξεφορτωθει μια ωρα αρχυτερα.


Πρόσφατα έβαλα μπαταρία στο περτικαλί. Ρώτησα αυτόν που την πήρα αν είναι ΟΚ, αν τη βάζω πάνω και φεύγω και μου απάντησε καταφατικά, ότι δε χρειάζεται τίποτα. Όταν την πήρα, διάβασα το έντυπο με τις οδηγίες και έγραφε πως αν είναι αποθηκευμένη για περισσότερο από 3 μήνες, χρειάζεται μια πλήρη φόρτιση πριν μπει πάνω. Εγώ τη συνέδεσα όπως ήταν και όντως η μίζα ήταν ψόφια, με το ζόρι πήρε. Με το ταξίδι που έκανα φόρτισε, αλλά γενικά η μίζα δε μου ακούγεται ιδιαίτερα ζωηρή, και στην πρόσφατη παγωνιά μπορώ να πω πως με ψιλοανησύχησε κιόλας κάποια στιγμή. Τώρα αν θα κρατήσει κι αν όντως έπρεπε να φορτίσει πριν μπει πάνω... θα φανεί. Σημειώνω πως μιλάμε για φτηνή, κορεάτικη μπαταρία.

cheers

Ολες οι καινουργιες μπαταριες εχουν ρευμα κατι που οι ηλεκτρολογοι αποκαλουν ξηρα φορτιση. τεχνικα δεν ξερω να το αναλυσω ωστοσο αυτο αντιστοιχει σε ενα ποσοστο της χωρητικοτητας της μπαταριας. Μολις μπουν τα υγρα αυτο το ποσοστο αυξανεται λογω της ηλεκτρολυσης αλλα δεν φτανει το 100% της χωρητικοτητασ της εκτος ..και αν κανεις μονομιας πχ αθηνα θεσσαλονικη. Ο ηλεκτρολογος που συνηθως αγοραζω μπαταριες μου τα ειπε αυτα και μου συστησε αν δεν βιαζομαι να βαζω την μπαταρια για 9-10 ωρες σε χαμηλο ρευμα , για να εχω μεγιστη αποδοση και μακροζωια.
Επισεις προληπτικα καθε χρονο στην αρχη του χειμωνα με τα πρωτα κρυα κανω μια επαναληπτικη φορτιση.,ιδαιτερα σημαντικο αν η μοτο καθεται για μεγαλα χρονικα διαστηματα.
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας Empty Re: Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας

7/1/2016, 3:37 pm
Καταρχάς καλή χρονιά!
Έχει κάποια σημασία για τη μακροζωία της μπαταρίας αν διατηρείται σε πλήρη φόρτιση ή μισοφορτισμένη;ειδικά το χειμώνα που σπανίζουν πλέον για μένα οι μοτοεξορμήσεις.
pab-lo
pab-lo
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-02-04
Mηνύματα : 252
Ηλικία : 51
Μοντέλο : GSXR 750 L, VFR400R NC21, HONDA DREAM 100
Κράνος : nolan N102

Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας Empty Re: Πώς να ετοιμάσετε και να φορτίσετε σωστά για πρώτη φορά τη νέα μπαταρία σας

7/2/2016, 12:16 am
Γιωργο η μπαταρια αν ξεφορτιστει, πχ λογω μακροχρονιας ακινησιας, πανω απο το μισο, χανει σε μακροζωία. γι αυτο καλο θα ειναι αν δεν χρησιμοποιειται η μοτο, να μπαινει σε φορτιση μια φορα τον μηνα.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum