Λίγη βοήθεια παίδες

+7
GIORGOS VFR
VEEFARIOS
SCORPIOS
XLGeorge
Ο φυσικός
Vvag
conan
11 posters
Go down
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Λίγη βοήθεια παίδες

16/8/2014, 9:48 pm
Καλώς σας βρήκα.
Ψάρακας στο φόρουμ, πήγα να βρω κανένα υποφόρουμ τύπου καλώς ήρθατε αλλά δε βρήκα (ελπίζω να μην είμαι γκαβός) οπότε το ενσωματώνω σε αυτό το τόπικ.

Σκέφτομαι να πάρω ένα vtec. Έχω διαβάσει γι'αυτά αρκετά αλλά είπα να ρωτήσω και τους ειδικούς. Χρήση κατά κύριο λόγω εθνική με ταχύτητες 160+++. 1,85 και καμία 100στη κιλά περίπου. Μετρητά 3,5-4 χιλιάρικα.

Από περιέργεια σε πορεία με πχ 200 σταθερά όμως όχι καγκουριάσματα και απότομα ανοιγοκλείσματα γκαζιού τι καταναλώνει;
Από ποιά χρονιά και μετά έχουν συνδυασμένη πέδηση ΚΑΙ abs? Τα φώτα του είναι επαρκή τη νύχτα;

Γενικά υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα στην αγορά ενός μεταχειρισμένου vfr;

Αυτό τι σας λέει;
Αγγελία στο car No 5349193 (μια και δεν επιτρέπεται στα νέα μέλη να ποστάρουν λινκ)

Γενικά οποιαδήποτε βοήθεια, παρατήρηση, πληροφορία θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως!!
Ευχαριστώ Smile
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 10:06 am
Καλώς ήρθες και με το καλό να αποκτήσεις αυτό που γουστάρεις!!  cheers 

Στις ταχύτητες που αναφέρεις, το VFR (όπως και οποιοδήποτε όχημα νομίζω) καίει αρκετά.
Δεν ξέρω να σου πω ακριβώς, μιας και στις δικές μου ταχύτητες (±150 στην εθνική και ΠΟΛΥ επαρχιακό) καίει περίπου 6l/100km, οπότε φαντάζομαι ότι στα ±200 καίει πάνω από 8l/100km. Ένα θέμα επίσης είναι πως από τα 160 (με 6η) και μετά που μπαίνει το Vtec, η μηχανή αρχίζει και καίει πολύ περισσότερο.

Με συνδιασμένη πέδηση και ABS έβγαιναν όλα τα Vtec, από το 2002 και μετά δηλαδή, απλά επειδή υπάρχει έκδοση και χωρίς ABS, δεν έχουν όλες οι μηχανές που θα βρεις ABS. Το CBS πάντως το έχουν όλα τα Vtec, είναι standard.

Γενικά, απ' ότι έχουμε δει πλέον σε ατέρμονες συζητήσεις, αυτό που πρέπει με κάποιο τρόπο να δεις, είναι σε τι κατάσταση είναι ο ανορθωτής και ΚΥΡΙΩΣ τα πηνία. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι μια μέτρηση με ένα πολύμετρο φαντάζομαι. Είναι το σημείο που πονάνε όλα τα VFR... Κατά τ' άλλα είναι μια τρομερά αξιόπιστη μοτοσυκλέτα!!

 cheers 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 10:08 am
Καλώς ήρθες αγαπητέ φίλε στο φόρουμ.

Μπορείς αν θες να πας στο "Νέα Μέλη" για να συστηθείς.

Δεν έχω VTEC οπότε θα σου απαντήσουν αρμοδίως άλλα παιδιά στις περισσότερες από τις σχετικές ερωτήσεις σου.

Τα φώτα του, πάντως, είναι εξαιρετικά.

 cheers  cheers  cheers 

Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 10:15 am
Ο φυσικός wrote:
Τα φώτα του, πάντως, είναι εξαιρετικά.

Α ναι, αυτό το ξέχασα!! Αν ένα πράμα δε μπορεί να αμφισβητήσει κανείς, είναι ότι έχουμε ΦΩΤΑΡΕΣ!!!!  Very Happy Very Happy Very Happy 
Είναι τόσο δυνατά πάντως, που σε συνδυασμό με το ότι στα περισσότερα η εργοστασιακή ρύθμιση είναι να φέγγουν ελαφρώς... ψηλά, θα δεις πολλούς από το αντίθετο ρεύμα να σου κάνουν συνιάλο το βράδυ (ειδικά αν το φορτώσεις ή πας δικάβαλος κιόλας, που φωτίζουν ακόμα ψηλότερα!!), κάτι όμως που ρυθμίζει (εύκολα απ' όσο ξέρω).  Wink 
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 10:44 am
conan wrote:Καλώς σας βρήκα.
Από περιέργεια σε πορεία με πχ 200 σταθερά όμως όχι καγκουριάσματα και απότομα ανοιγοκλείσματα γκαζιού τι καταναλώνει;

Με σταθερη ταχυτητα 160χμ κοντερ, δηλ. λιγο πριν μπει το VTEC, το δικο μου καταναλωνει 6.5λτ / 100χμ. Με σταθερη ταχυτητα 175-180χμω και μικρα διαστηματα με 200χμω καταναλωνει ~8λτ/100χμ. Αυτα εχοντας κοντυνει ελαχιστα την τελικη σχεση μεταδοσης βαζοντας γραναζι ενα δοντι μεγαλυτερο πισω (44 αντι για 43). Πριν το κανω αυτο, με σταθερα 175-180χμω και μικρα διαστηματα με 200χμω καταναλωνε 8.5λτ/100χμ, δηλ. η ελαχιστα κοντυτερη σχεση μειωσε την καταλωση καθως η 6η απεκτησε περισοτερο "νευρο" και δεν ανοιγει πια "κουφια". Αυτα μετρημενα επισταμενα σε πολυ συχνα ταξιδια στις εθνικες.

Το μηχανακι ειναι φανταστικο sports tourer αλλα πασχει απο το γεγονος οτι δουλευει ζεστα στο Ελληνικο κλιμα (btw, δεν κανει για καθε μερα σε μεγαλη πολη) και αυτο εχει συνεπειες στα πηνια και στις φισες που θελουν προσοχη. Γενικα τα ηλεκτρικα του δεν ειναι τα καλυτερα  Rolling Eyes Ειδικα τα πηνια καιγονται σχεδον νομοτελειακα καθε περιπου 50Κ χμ. Ο ανορθωτης πασχει λιγοτερο στα VTEC σε σχεση με προηγουμενα μοντελα καθως εχει ερθει μπροστα και αεριζεται καλυτερα αλλα κι'αυτος θελει προσοχη. Εξω απ'αυτα, το μηχανακι ειναι πολυ καλα στημενο απο μαμα και οι αναρτησεις του ειναι μια χαρα για τα πρωτα ~40K χμ, απο κει και περα χρειαζονται αναβαθμιση.

Τα υπολοιπα τα καλυψανε οι αλλοι. Αυτα απο μενα και καλη επιλογη  Thumbsup 
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 11:28 am
Καλώς ήρθες φίλε και με το καλό να πάρεις το μοτόρι που θες.
Απο που επαρχία είσαι?
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 3:31 pm
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά και για τις πληροφορίες!
Να'στε καλά! Αργολίδα μένω.

Καμία γνώμη για την αγγελία που έβαλα; Smile
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 7:06 pm
Δεν είναι εύκολο να ειπωθεί κάτι για μια αγγελία μόνο από τις φωτογραφίες.
Από τις εικόνες φαίνεται καλό αλλά αυτό δεν λέει και πολλά αν δεν το δεις από κοντά. Βέβαια είναι στη Θεσσαλονίκη.... Think 
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 7:32 pm
Έχω φίλους να το τσεκάρουν, θα τους στείλω να το δουν και βλέπουμε, ευχαριστώ ! Smile
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 8:17 pm
Μην ευχαριστείς, δεν είπα τίποτα σημαντικό.  Very Happy 

Φαντάζομαι πως είναι τετριμμένο να αναφέρω για έλεγχο σε λάστιχα, τακάκια, δισκόφρενα, αλυσιδογράναζα, ρουλεμάν παντού και ειδικά λαιμού, διαρροές κλπ κλπ.

Όπως ειπώθηκε παραπάνω ρίξε μια ματιά στο σύστημα φόρτισης.
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 8:36 pm
Ναι αυτά είναι τα στάνταρ ό,τι κι αν είναι να πάρει κάποιος, γι'αυτό και ρώτησα για κάτι που πρέπει να κοιτάξω συγκεκριμένα σε αυτή τη μηχανή Smile
VEEFARIOS
VEEFARIOS
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 463
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR800FIW-XRV750P
Κράνος : ανθρακωρυχου

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 10:46 pm
conan wrote:Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά και για τις πληροφορίες!
Να'στε καλά! Αργολίδα μένω.

Καμία γνώμη για την αγγελία που έβαλα; Smile

καλησπερα και απο μενα
Μολις ειδα την αγγελια την οποια θελεις να αγορασεις.
πριν απο περιπου ενα χρονο σε ερευνα αγορας για λογαριασμο φιλου ειδα πολλα υποψηφια vfr προς αγορα.
Αναμεσα στα υποψηφια ηταν ενα ακριβως ιδιο. ακομη και τωρα οι αναρτωμενες φωτο ειναι οι ιδιες με τοτε.
βεβαια η αγγελια τοτε ηταν αθηνα, και στο ραντεβου δεν ηλθε ο ιδιοκτητης αλλα ενα ς φιλοσ του. Το εξετασα εξονυχιστικα γιαυτο και το θυμαμαι Το μηχανακι ηταν οτι χειροτερο μπορουσες να βρεις
ταλαιπωριμενα πλαστικα , γρατζουνιες παντου σκουριες, και απουσια εσωτερικων πλαστικων.κλπ
Η αγγελια παρεμεινε για αρκετους μηνες και μετα χαθηκε.Την ειδα τωρα ξανα στη θεσσαλονικη. η βαφη ειναι πολυ ιδιαιτερη για να υπαρχουν πολλα
Επειδη ειναι πολλες οι συμπτωσεις ,και δεν πιστευω σε αυτες σου συνιστω να εισαι διπλα προσεκτικος.
Αν εχω αδικο δεν θα σου κοστισει τιποτα αν εχω ομως δικιο θα γλυτωσεις πολλα.
GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

17/8/2014, 11:48 pm
Από τη διετή μου εμπειρία με το vfr vtec μου,θα σε συμβούλευα τα εξής:α)εάν δεν έχεις πρόβλημα να ξεπεράσεις τα 1000cc,(ακόμα δεν είναι τεκμήριο,αλλά στο Ελλαδιστάν που ζούμε,who Knows!),πάρε το cbr 1100xx.Θα σου κοστίσει το ίδιο με το vtec σε αγορά,καύσιμα και service.Στα μείον,θα έχεις διπλάσια τέλη κυκλοφορίας και ίσως λίγο αυξημένα ασφάλιστρα,συν ότι θα ''τρως'' γρηγορότερα αλυσιδογράναζα και λάστιχα,αν είσαι απότομος στον δεξί καρπό... Από την άλλη,στα υπέρ,ροπή από παντού,ταξίδι ''φρεγάτας''!
Β) Αν καταλήξεις σε vfr,καλύτερα το FI ('98-01).Πιό φτηνό,πιο ελαφρύ,ήχος καταπληκτικός και τεχνολογία ανώτερη από το vtec,συν ότι τα βρίσκεις,λίγα βέβαια σε αριθμό,σε πολύ καλή κατάσταση,καθότι γενικά οι vfrάδες είναι στην πλειοψηφία τους μερακλήδες!Θα προσέξεις όμως αυτά που επεσήμανε ο VF George.
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

18/8/2014, 1:51 am
VEEFARIOS wrote:
conan wrote:Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα παιδιά και για τις πληροφορίες!
Να'στε καλά! Αργολίδα μένω.

Καμία γνώμη για την αγγελία που έβαλα; Smile

καλησπερα και απο μενα
Μολις ειδα την αγγελια την οποια θελεις να αγορασεις.
πριν απο περιπου ενα χρονο σε ερευνα αγορας για λογαριασμο φιλου ειδα πολλα υποψηφια vfr  προς αγορα.
Αναμεσα στα υποψηφια ηταν ενα ακριβως ιδιο. ακομη και τωρα οι αναρτωμενες φωτο ειναι οι ιδιες με τοτε.
βεβαια η αγγελια τοτε ηταν αθηνα, και στο ραντεβου δεν ηλθε ο ιδιοκτητης αλλα ενα ς φιλοσ του. Το εξετασα εξονυχιστικα γιαυτο και το θυμαμαι Το μηχανακι ηταν οτι χειροτερο μπορουσες να βρεις
ταλαιπωριμενα πλαστικα , γρατζουνιες παντου σκουριες, και απουσια εσωτερικων πλαστικων.κλπ
Η αγγελια παρεμεινε για αρκετους μηνες και μετα χαθηκε.Την ειδα τωρα ξανα στη θεσσαλονικη. η βαφη ειναι πολυ ιδιαιτερη για να υπαρχουν πολλα
Επειδη ειναι πολλες οι συμπτωσεις ,και δεν πιστευω σε αυτες σου συνιστω να εισαι διπλα προσεκτικος.
Αν εχω αδικο δεν θα σου κοστισει τιποτα αν εχω ομως δικιο θα γλυτωσεις πολλα.
Σ'ευχαριστώ φιλε μου, να'σαι καλά, θα το προσέξω.
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

18/8/2014, 1:59 am
GIORGOS VFR wrote:Από τη διετή μου εμπειρία με το vfr vtec μου,θα σε συμβούλευα τα εξής:α)εάν δεν έχεις πρόβλημα να ξεπεράσεις τα 1000cc,(ακόμα δεν είναι τεκμήριο,αλλά στο Ελλαδιστάν που ζούμε,who Knows!),πάρε το cbr 1100xx.Θα σου κοστίσει το ίδιο με το vtec σε αγορά,καύσιμα και service.Στα μείον,θα έχεις διπλάσια τέλη κυκλοφορίας και ίσως λίγο αυξημένα ασφάλιστρα,συν ότι θα ''τρως'' γρηγορότερα αλυσιδογράναζα και λάστιχα,αν είσαι απότομος στον δεξί καρπό... Από την άλλη,στα υπέρ,ροπή από παντού,ταξίδι ''φρεγάτας''!
Β) Αν καταλήξεις σε vfr,καλύτερα το FI ('98-01).Πιό φτηνό,πιο ελαφρύ,ήχος καταπληκτικός και τεχνολογία ανώτερη από το vtec,συν ότι τα βρίσκεις,λίγα βέβαια σε αριθμό,σε πολύ καλή κατάσταση,καθότι γενικά οι vfrάδες είναι στην πλειοψηφία τους μερακλήδες!Θα προσέξεις όμως αυτά που επεσήμανε ο VF George.

Ναι το εχω σκεφτεί το xx απλά με κολλάει το θέμα του abs, αν και σύμφωνά με πολλούς που το είχαν ή έχουν λένε ότι έχει εξαιρετικά φρένα και ότι πολύ δύσκολα θα σου "κολλήσει" ο τροχός σε φρενάρισμα....
Τα fi επίσης τα σκέφτομαι αν και εμφανισιακά μου αρέσουν λιγότερο και είναι και το θέμα του abs. Μου φαίνεται αδιανόητο τώρα που υπάρχει το abs να οδηγούμε όχημα χωρίς. Βέβαια οι παλιοί πώς οδηγούσαν θα μου πείτε; Όπως κι εγώ, θα απαντήσω, σε προηγούμενα μοτόρια αλλά και πάλι θεωρώ το abs must.
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

18/8/2014, 11:07 am
conan wrote:
Ναι το εχω σκεφτεί το xx απλά με κολλάει το θέμα του abs, αν και σύμφωνά με πολλούς που το είχαν ή έχουν λένε ότι έχει εξαιρετικά φρένα και ότι πολύ δύσκολα θα σου "κολλήσει" ο τροχός σε φρενάρισμα....
Τα fi επίσης τα σκέφτομαι αν και εμφανισιακά μου αρέσουν λιγότερο και είναι και το θέμα του abs. Μου φαίνεται αδιανόητο τώρα που υπάρχει το abs να οδηγούμε όχημα χωρίς. Βέβαια οι παλιοί πώς οδηγούσαν θα μου πείτε; Όπως κι εγώ, θα απαντήσω, σε προηγούμενα μοτόρια αλλά και πάλι θεωρώ το abs must.

Ειναι αληθεια οτι αν και το ABS το εχω νοιωσει να μπαινει μονο μια-δυο φορες στα 10 χρονια που εχω το VTEC, ειναι εκει για να σε σωσει σε μια στραβη - ιδιως αν καποιος "ξεζουμιζει" το μηχανακι του. Κι'εγω παντως δεν θαπαιρνα μηχανακι με τελικη 250χμω χωρις ABS στο οποιο τα 200+ ειναι "ψωμοτυρι" καθως τα βλεπω πολυ συχνα.

Το Bird XX ειναι αλλου ειδους μηχανακι, πιο πολυ hyper tourer. Αν ο στοχος ειναι ταξιδια στις εθνικες, τοτε ειναι σαφως καλυτερο/προτιμοτερο. Για νορμαλ/all round ομως χρηση και δη σε Ελληνικους δρομους, το VFR ειναι σαφως καλυτερο / πιο ευελικτο και πιο "σπορ". Ενα πραγματικο 50-50 sport tourer.

Η σχεση/διαφορες FI/VTEC ειναι ικανη να προκαλεσει γραψιμο πολλων σελιδων. Ειναι παρομοια μηχανακια με το VTEC να εχει τονισμενο λιγο περισοτερο τον σπορ χαρακτηρα. Αλλα αν και υποκειμενικο, το VTEC ειναι μπιιιιπ @@αρα και αυτο και μονο ειναι ικανο να οδηγησει καποιον στην αγορα του.
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

18/8/2014, 3:44 pm
VFGeorge wrote:Αλλα αν και υποκειμενικο, το VTEC ειναι μπιιιιπ @@αρα και αυτο και μονο ειναι ικανο να οδηγησει καποιον στην αγορα του.
+++++++++++
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

18/8/2014, 8:25 pm
Καλησπέρα και από μένα,

καταρχάς να διευκρινήσω ότι δεν έχω VFR. Ούτε είχα. Μάλλον ούτε πρόκειται να έχω. Έχω όμως άποψη γιατί είμαι οπαδός των λεγόμενων του επιθεωρητή Κάλλαχαν.

Έχω οδηγήσει VFR: 1 άσπρο (λάθος χρώμα) 750 με κλιπ ον, 1 κόκκινο (σωστό χρώμα) 750 με τιμόνι, 1 VTEC μαύρο (λάθος χρώμα) του 08 και ένα VTEC κόκκινο (σωστό χρώμα) του 08 ή του 09 δεν θυμάμαι ακριβώς. Τον υπόλοιπο καιρό οδηγώ το CBF μου (που σε αγωνιστικό μολυβί χρώμα) και το transalp μου. Επίσης έχω κάνει πολλά ταξίδια με VTEC στη παρέα (νομίζω ότι στο 80% των ταξιδιών που δεν ήμουν μόνος υπήρχε τουλάχιστον 1 VTEC, στα άλλα υπήρχε ένα KTM 990 Adventure).

Θα κάνω σύνοψη των προβλημάτων που έχουν βγάλει αυτά τα VTEC σε αυτά τα ταξίδια (2011 - 2014 2 φορές εξωτερικό και παντού στην Ελλάδα πλην νήσων και Έβρου): καίνε λάμπες μπροστά (αν δε φοράς Χόντα), καίνε λάμπες πίσω (αν δε βάλεις λεντ) και μία φορά ένας έκαψε τα πηνία του. Αυτά. Α και μια φορά στη Χαλκίδα ένα ήθελε εξαέρωση στο ψυγείο (μη το αμφισβητήσει κανείς έχω φωτογραφίες).

Μια που είναι και επίκαιρο ναι μπορεί να καούν τα πηνία. Είναι ένα αναλώσιμο αξεσουάρ για το VFR. Το παίρνεις απόφαση και αποκτάς οδική προστασία. Αν το κινείς σε μέρη που ζεσταίνεται πολύ (πχ στην πόλη) μπορεί να τα κάψεις συντομότερα από ότι αν το κινείς εκτός πόλης. Αν αλλάζεις τακτικά λάδια μπορεί να τα κάψεις πιο αργά. Ε και; Είναι το μόνο πρόβλημα από ότι έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα στο φόρουμ ή έχουμε ζήσει που θα σε αφήσει στον δρόμο. Κάνε οδική και αν ανησυχείς όταν πας εκτός χώρας πάρε μαζί ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα ανταλλακτικά πηνία. Θα χρειαστείς μάλλον μάστορα για να τα βάλεις αλλά αφού θα έχεις το ανταλλακτικό το κόστος αλλαγής θα είναι σχετικά μικρό και θα συνεχίσεις απροβλημάτιστα το ταξίδι.

Πάρε VTEC και άσε τα άλλα. Ο συνδυασμός αναρτήσεων, φρένων με ABS, κινητήρα, δυνατότητας φόρτωσης, ήχου (με αλλαγμένη εξάτμιση), χαμηλών τελών κυκλοφορίας (για μηχανή μεγάλου κυβισμού) είναι μοναδικός. Εκτός και αν δε σου αρέσουν τα κλιπ ον (όπως σε εμένα) οπότε μη το πάρεις.

Αν το Fi είχε abs θα σου έλεγα να σκεφτείς και αυτό αλλά δεν έχει.

Αν ο συνεπιβάτης δε βολεύεται στη σέλα πάρε CBF.

Αν ο συνεπιβάτης δε βολεύεται στη σέλα του CBF μη τον/την ξαναπάρεις μαζί σε ταξίδι.

Αν θέλεις on off μη πάρεις aprilia pegaso 650.

Αν θες να ασχολείσαι με τη μηχανή σου πάρε Ντουκάτι και ένα CBF για να κινείσαι όταν θα έχεις το ντουκάτι στη ράμπα.





P.S. Ρίξε μια ματιά στα θέματα με τα πηνία, δες πως μπορείς να ελέγξεις το κύκλωμα φόρτισης πριν να πάρεις το μηχανάκι και μη κάνεις σαν τους άλλους που επειδή τα μηχανάκια τους δεν βγάζουν άλλα προβλήματα έχουν βρει τα πηνία και το έχουν κάνει σημαία. Και το VTEC του αδερφού μου χρειάστηκε μπαταρία μετά από 7 μόλις χρόνια αλλά δε το κάναμε θέμα να ζητήσουμε ανάκληση μπαταριών.


P.S. 2 (όχι Σόνυ το άλλο): όχι δεν το πουλάω το CBF, αν θες να βρεις από άλλον
Them1s xXx
Them1s xXx
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-07
Mηνύματα : 965
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia Tuono 1000 r
Κράνος : Arai Quantum II DNA (το καλύτερο Αrai )

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

18/8/2014, 9:08 pm
da_beazt wrote:
P.S. Ρίξε μια ματιά στα θέματα με τα πηνία, δες πως μπορείς να ελέγξεις το κύκλωμα φόρτισης πριν να πάρεις το μηχανάκι και μη κάνεις σαν τους άλλους που επειδή τα μηχανάκια τους δεν βγάζουν άλλα προβλήματα έχουν βρει τα πηνία και το έχουν κάνει σημαία. Και το VTEC του αδερφού μου χρειάστηκε μπαταρία μετά από 7 μόλις χρόνια αλλά δε το κάναμε θέμα να ζητήσουμε ανάκληση μπαταριών.


Πολύ σωστός (αν κ γλαφυρός) ο Γιαννάρας.
 cheers 
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

18/8/2014, 10:06 pm
Να μην πω δηλαδή ότι το κόκκινο χρώμα δε μου αρέσει στο vfr ε;;;; Innocent 
Πάντως το sprintάκι το ξέρω από φίλους και είναι εργαλειάρα και τίμιο, μην είστε τόσο απόλυτοι.
Χώρια ότι σε φόρουμ του εξωτερικού στο αιωνιο αυτό δίλλημα vfr ή sprint όλοι μιλάνε υπέρ της αγγλίδας. Έτσι εγκυκλοπαιδικά  Bye 
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

18/8/2014, 11:02 pm
conan wrote:
Χώρια ότι σε φόρουμ του εξωτερικού στο αιωνιο αυτό δίλλημα vfr ή sprint όλοι μιλάνε υπέρ της αγγλίδας. Έτσι εγκυκλοπαιδικά  Bye 

Να διαγραφεί ο κύριος με συνοπτικές διαδικασίες!  lol! lol! lol! lol! cheers cheers cheers cheers cheers 
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

19/8/2014, 2:23 am
Crying or Very sad cheers 
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

19/8/2014, 10:23 am
Σε αγγλικό φόρουμ φαντάζομαι γράφανε υπέρ τις αγγλίδας ε? Razz 
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

19/8/2014, 10:35 am
Παντως στο Αγγλικο VFR φορουμ του οποιου ειμαι ενεργο μελος τα VFR θεωρουνται σαφως καλυτερα  Very Happy

Περα απο την πλακα, τα Sprint ειναι τιμια και πολυ καλα sport tourer μηχανακια με περισοτερο γκαζι/ροπη απο τα VFR λογω κυβικων αλλα η σπορ πλευρα τους ειναι σαφως κατωτερη (στησιμο) οπως και η ποιοτητα τους σε βαθος χρονου.

 cheers
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

19/8/2014, 7:48 pm
da_beazt wrote:Καλησπέρα και από μένα,

καταρχάς να διευκρινήσω ότι δεν έχω VFR. Ούτε είχα. Μάλλον ούτε πρόκειται να έχω. Έχω όμως άποψη γιατί είμαι οπαδός των λεγόμενων του επιθεωρητή Κάλλαχαν.

Έχω οδηγήσει VFR: 1 άσπρο (λάθος χρώμα) 750 με κλιπ ον, 1 κόκκινο (σωστό χρώμα) 750 με τιμόνι, 1 VTEC μαύρο (λάθος χρώμα) του 08 και ένα VTEC κόκκινο (σωστό χρώμα) του 08 ή του 09 δεν θυμάμαι ακριβώς. Τον υπόλοιπο καιρό οδηγώ το CBF μου (που σε αγωνιστικό μολυβί χρώμα) και το transalp μου. Επίσης έχω κάνει πολλά ταξίδια με VTEC στη παρέα (νομίζω ότι στο 80% των ταξιδιών που δεν ήμουν μόνος υπήρχε τουλάχιστον 1 VTEC, στα άλλα υπήρχε ένα KTM 990 Adventure).

Θα κάνω σύνοψη των προβλημάτων που έχουν βγάλει αυτά τα VTEC σε αυτά τα ταξίδια (2011 - 2014 2 φορές εξωτερικό και παντού στην Ελλάδα πλην νήσων και Έβρου): καίνε λάμπες μπροστά (αν δε φοράς Χόντα), καίνε λάμπες πίσω (αν δε βάλεις λεντ) και μία φορά ένας έκαψε τα πηνία του. Αυτά. Α και μια φορά στη Χαλκίδα ένα ήθελε εξαέρωση στο ψυγείο (μη το αμφισβητήσει κανείς έχω φωτογραφίες).

Μια που είναι και επίκαιρο ναι μπορεί να καούν τα πηνία. Είναι ένα αναλώσιμο αξεσουάρ για το VFR. Το παίρνεις απόφαση και αποκτάς οδική προστασία. Αν το κινείς σε μέρη που ζεσταίνεται πολύ (πχ στην πόλη) μπορεί να τα κάψεις συντομότερα από ότι αν το κινείς εκτός πόλης. Αν αλλάζεις τακτικά λάδια μπορεί να τα κάψεις πιο αργά. Ε και; Είναι το μόνο πρόβλημα από ότι έχουμε διαβάσει μέχρι τώρα στο φόρουμ ή έχουμε ζήσει που θα σε αφήσει στον δρόμο. Κάνε οδική και αν ανησυχείς όταν πας εκτός χώρας πάρε μαζί ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα ανταλλακτικά πηνία. Θα χρειαστείς μάλλον μάστορα για να τα βάλεις αλλά αφού θα έχεις το ανταλλακτικό το κόστος αλλαγής θα είναι σχετικά μικρό και θα συνεχίσεις απροβλημάτιστα το ταξίδι.

Πάρε VTEC και άσε τα άλλα. Ο συνδυασμός αναρτήσεων, φρένων με ABS, κινητήρα, δυνατότητας φόρτωσης, ήχου (με αλλαγμένη εξάτμιση), χαμηλών τελών κυκλοφορίας (για μηχανή μεγάλου κυβισμού) είναι μοναδικός. Εκτός και αν δε σου αρέσουν τα κλιπ ον (όπως σε εμένα) οπότε μη το πάρεις.

Αν το Fi είχε abs θα σου έλεγα να σκεφτείς και αυτό αλλά δεν έχει.

Αν ο συνεπιβάτης δε βολεύεται στη σέλα πάρε CBF.

Αν ο συνεπιβάτης δε βολεύεται στη σέλα του CBF μη τον/την ξαναπάρεις μαζί σε ταξίδι.

Αν θέλεις on off μη πάρεις aprilia pegaso 650.

Αν θες να ασχολείσαι με τη μηχανή σου πάρε Ντουκάτι και ένα CBF για να κινείσαι όταν θα έχεις το ντουκάτι στη ράμπα.





P.S. Ρίξε μια ματιά στα θέματα με τα πηνία, δες πως μπορείς να ελέγξεις το κύκλωμα φόρτισης πριν να πάρεις το μηχανάκι και μη κάνεις σαν τους άλλους που επειδή τα μηχανάκια τους δεν βγάζουν άλλα προβλήματα έχουν βρει τα πηνία και το έχουν κάνει σημαία. Και το VTEC του αδερφού μου χρειάστηκε μπαταρία μετά από 7 μόλις χρόνια αλλά δε το κάναμε θέμα να ζητήσουμε ανάκληση μπαταριών.


P.S. 2 (όχι Σόνυ το άλλο): όχι δεν το πουλάω το CBF, αν θες να βρεις από άλλον

Μπαταρία άλλαξα μετά από 9 χρόνια και ακόμα εχει λίγη ενέργεια μέσα της!
Το VFR με έχουν πει είναι πιο άνετο για τον/την συνεπιβάτη από το CBF...
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

20/8/2014, 6:04 pm
conan wrote:Να μην πω δηλαδή ότι το κόκκινο χρώμα δε μου αρέσει στο vfr ε;;;; Innocent 
 
 Bash Bash Bash Bash Shoot Shoot Shoot Shoot Shoot
conan
conan
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2014-08-16
Mηνύματα : 18
Ηλικία : 41
Μοντέλο : Στο ψάξιμο
Κράνος : Καμία επιλογή

Λίγη βοήθεια παίδες Empty Re: Λίγη βοήθεια παίδες

20/8/2014, 7:15 pm
Blush Blush Blush 
Ωχ, τι έιπα εεε???? Razz

Πάντως έχω δει vtec όπου κάποια είναι κόκκινα και κάποια είναι κόκκινο προς το πορτοκαλί κάπως. Υπάρχει αυτό το χρώμα ανάλογα τη χρονιά ή μου φάνηκε λόγω πχ φωτισμού κλπ;
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum