Go down
tragos
tragos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-06
Mηνύματα : 122
Ηλικία : 34
Μοντέλο : VFR 800 vtec 2002
Κράνος : agv k3 sv

Honda CB 400 sf αποριες Empty Honda CB 400 sf αποριες

4/5/2013, 4:26 pm
Καλησπερα σε ολους!

Τι γνωμη εχετε γι'αυτο το μηχανακι? Εχω ακουσει αρκετα λογια. Σκεφτομαι να παρω ενα τετοιο για καθημερινο κ να μην κανω την χαζομαρα που εκανα πριν ενα χρονο που πηρα το transalp 400 και δεν μπορουσα να παω πουθενα.

Υπαρχει καποιο manual γι αυτο το μηχανακι? Με ενδιαφερει το πρωτο μοντελο (project big) 92'-94'.

Εχω κανει βολτα 2 μηχανακια κ μου αρεσαν παρα πολυ. Ακουω γνωμες τι πρεπει να προσεξω, που πονανε?
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

4/5/2013, 5:20 pm
Think
Αποψη για το συγκεκριμένο μηχανάκι, δεν έχω.
Όμως τι εννοείς όταν λες πως με το Transalp, δεν μπορούσες να πας πουθενά ? Suspect
tragos
tragos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-06
Mηνύματα : 122
Ηλικία : 34
Μοντέλο : VFR 800 vtec 2002
Κράνος : agv k3 sv

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

4/5/2013, 6:08 pm
Κοιτα το προβλημα μου με το transalp εκτος το οτι δεν μου βγηκε καλο σαν μηχανακι ειχε θεμα με τα καρμπυρατερ κ κατι αλλα ψηλα, ειχε μονο 37 αλογα νομιζω κ δεν εκαν για 2καβαλο ουτε για αστειο για πανω απο 100 xιλιομετρα την ωρα. αν ειχε ανηφορα δεν τραβουσε καθολου καλα.

Στο super four που το δοκιμασα 2καβαλο δεν εχει καμια σχεση με το ΤΑ 400.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

4/5/2013, 11:03 pm
tragos wrote:Κοιτα το προβλημα μου με το transalp εκτος το οτι δεν μου βγηκε καλο σαν μηχανακι ειχε θεμα με τα καρμπυρατερ κ κατι αλλα ψηλα, ειχε μονο 37 αλογα νομιζω κ δεν εκαν για 2καβαλο ουτε για αστειο για πανω απο 100 xιλιομετρα την ωρα. αν ειχε ανηφορα δεν τραβουσε καθολου καλα.

Στο super four που το δοκιμασα 2καβαλο δεν εχει καμια σχεση με το ΤΑ 400.

επειδη ειχα τετοιο μηχανακι πριν χρονια σου λέω ότι έιναι απο τα πιο αξιόπιστα που υπάρχουν,δεν χρήζει ιδεάιτερης φροντίδας,πολύ φιλικό με άσπαστο μοτέρ.λίγο προσοχή στο ρυθμισμα των καρμπυρατερ και δεν θαχεις ι πρόβλημα ποτέ.





GIORGOS VFR
GIORGOS VFR
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2013-01-10
Mηνύματα : 279
Ηλικία : 51
Μοντέλο : vfr 800 A '03 - ''Κινέζος'' no name για την αγγαρεία
Κράνος : Arai chaser (θέλει αλλαγή)

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

5/5/2013, 12:36 pm
[quote="vtecpatra"]
tragos wrote:Κοιτα το προβλημα μου με το transalp εκτος το οτι δεν μου βγηκε καλο σαν μηχανακι ειχε θεμα με τα καρμπυρατερ κ κατι αλλα ψηλα, ειχε μονο 37 αλογα νομιζω κ δεν εκαν για 2καβαλο ουτε για αστειο για πανω απο 100 xιλιομετρα την ωρα. αν ειχε ανηφορα δεν τραβουσε καθολου καλα.

Στο super four που το δοκιμασα 2καβαλο δεν εχει καμια σχεση με το ΤΑ 400.

επειδη ειχα τετοιο μηχανακι πριν χρονια σου λέω ότι έιναι απο τα πιο αξιόπιστα που υπάρχουν,δεν χρήζει ιδεάιτερης φροντίδας,πολύ φιλικό με άσπαστο μοτέρ.λίγο προσοχή στο ρυθμισμα των καρμπυρατερ και δεν θαχεις ι πρόβλημα ποτέ.





Ακριβώς τα ίδια θα έλεγα κι εγώ.Το είχε ο αδελφός μου 5 χρόνια,του'χε ''πιεί'' το αίμα και δεν είχε βγάλει κιχ!Όμως είχε αλλάξει 2 ανορθωτές (ο ένας που κράτησε ήταν από άλλο μοντέλο,ίσως cbr600),και βραχυκύκλωναν συχνά τα μπουζί λόγω πλούσιου μείγματος από κίνηση στην πόλη.Όσο κινούνταν έξω σε ταξίδια και τέρμα γκάζι,δεν είχε κανένα πρόβλημα!
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

5/5/2013, 5:15 pm
tragos wrote:Καλησπερα σε ολους!

Τι γνωμη εχετε γι'αυτο το μηχανακι? Εχω ακουσει αρκετα λογια. Σκεφτομαι να παρω ενα τετοιο για καθημερινο κ να μην κανω την χαζομαρα που εκανα πριν ενα χρονο που πηρα το transalp 400 και δεν μπορουσα να παω πουθενα.

Υπαρχει καποιο manual γι αυτο το μηχανακι? Με ενδιαφερει το πρωτο μοντελο (project big) 92'-94'.

Εχω κανει βολτα 2 μηχανακια κ μου αρεσαν παρα πολυ. Ακουω γνωμες τι πρεπει να προσεξω, που πονανε?

Το 400 έχει με το ζόρυ 30 άλογα τροχό, και ζυγίζει 200 κιλά, τι περίμενες κι εσύ;

Θέματα έχει το μοτέρ αυτό, κυρίως με κατανάλωση λαδιού (λόγω ηλικίας), τα κλασσικά ανορθωτής-γεννήτρια, και όπως και το αδερφό africa μεμβράνες υποπίεσης στα carbs που και που μπορεί και να σκίσουν και να μην πηγαίνει πάνω από 5000 στροφές (λογικό αφού χωρίς υποπίεσης να ανοίγει τα slides, μένει από βενζίνη το μίγμα) και μόνη λύση είναι η αντικατάσταση με νέες.

Κατά τα άλλα, ότι μπορεί να έχει ένα παλιό μοτό, σκουριές στο σιδερένιο πλαίσιο και γενική φθορά παντού. Αν κάθε τι που χαλάει, έχει αντιμετωπιστεί στην ώρα του από τον προκάτοχο, δεν θα έχει κανένα σοβαρό θέμα, αν είναι όμως να πάρεις ένα μοτό, που να το ένα κάτι θέλει, να το κοντέρ δεν δουλεύει, να το τάδε θέλει έτσι για να δουλέψει, να το ένα, να το άλλο, άμα έχουν μαζευτεί τα θέματα...κλάφτα.

Οι εποχές είναι δύσκολες, κράτα το παπάκι (και το vfr για ειδικές εξορμήσεις).
tragos
tragos
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-06
Mηνύματα : 122
Ηλικία : 34
Μοντέλο : VFR 800 vtec 2002
Κράνος : agv k3 sv

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

6/5/2013, 1:26 pm
ευχαριστω για τις απαντησεις. απο οτι εχω καταλαβει ειναι ενα πολυ αξιολογο μηχανακι που απο οτι ειδα το συγκεκριμενο δεν εχει ουτε ενα προβλημα κ δεν θελει τιποτα σε μια πολυ αξιολογη τιμη οπωτε αξιζει να το σκεφτω σοβαρα.
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

6/5/2013, 3:20 pm
Μιάς και είμαι κάτοχος ενός CB 400 SF εδώ και 12+ χρόνια, θα σου λίγα πραγματάκια για το Φουράκι.
Το μοτεράκι του, είναι πολύ αξιόπιστο. Από ζημιές, δεν μου έχει βγάλει τίποτα. Ούτε τεντωτήρα αλυσίδας δεν έχει ζητήσει. Λαδάκια βάλτου μόνο και απλά κάνε τσεκάρισμα. Από ότι έχω παρατηρήσει, μισό λίτρο στα 5.000 με 6.000 χιλιόμετρα, μπορεί να το κάει, αλλά όταν έχει μέσα κοντά στα 3,5 λίτρα, δεν είναι τίποτα. Θα το δεις να πηγαίνει και καλύτερα!!!
Υπάρχει ένα μικρό θέμα με τις μεμβράνες της υποπίεσης, όπως ανέφερε και ο Μιχάλης παραπάνω. Αν σκιστούν, είναι ακριβές για να πάρεις νέες (100€ η κάθε μία). Τις δύο, τις έχω κολλήσει και δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να δουλεύουν σωστά και ταυτόχρονα με τις άλλες. Αλλά, δουλεύουν. Ακόμα, φτάνει στις 12.000 στρ/λ. το μοτεράκι.
Με τους ανορθωτές έχω ένα προβληματάκι ακόμα. Μου έχει κάψει δύο και έχω την εντύπωση πως πάω για τον τρίτο. Ο πρώτος, λόγω ότι έμεινε από υγρά η μπαταρία και ζορίστηκε να την φορτίσει, κάηκε. Ο δεύτερος, μάλλον είχε πρόβλημα ο ίδιος ο ανορθωτής και ο τρίτος, μετά από 8 χρόνια, μου κάνει λίγα "νερά".
Γενικά, είναι ένα αξιόπιστο μηχανάκι, ευκολοδήγητο με καλή ροπούλα χαμηλά σε σχέση με τα CB1 και CBR400RR, γιατί έχουν δώσει έμφαση στις χαμηλότερες στροφές.
Στα μείον, είναι η παντελής έλλειψη από την προστασία του αέρα, όπως και ότι δεν υπήρχε επίσημη εισαγωγή και δεν μπορείς να βρείς εύκολα καινούργια ανταλλακτικά.
Από ότι έχω δει, έχουν πέσει πολύ οι τιμές τους πλέον. Πάρτο και θα το ευχαριστηθείς...
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

6/5/2013, 3:22 pm
Μόλις συνηδειτοποίησα ότι εγώ έγραφα για το transalp. Μουαχαχαχαχαχα, αυτό θα πει, επί του θέματος.

Σόρρυ, συμβαίνουν αυτά! Blush
ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

6/5/2013, 6:04 pm
Ξέχασα να σου γράψω αυτό: http://www.go4it.gr/smf/index.php?board=18.0
Είναι φόρουμ με Super Four. Θα βρεις αρκετά πραγματάκια...
nikos-ex victor
nikos-ex victor
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-02
Mηνύματα : 1880
Ηλικία : 49
Μοντέλο : VFR 800Α '08 & DR 250S '91
Κράνος : HJC, KABUTO

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

7/5/2013, 5:13 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:Ξέχασα να σου γράψω αυτό: http://www.go4it.gr/smf/index.php?board=18.0
Είναι φόρουμ με Super Four. Θα βρεις αρκετά πραγματάκια...

είναι κ 1-2 δικοί μας εκεί.......... Wink
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

7/5/2013, 5:38 pm
ΠΑΝΕΑΣ wrote:Μου έχει κάψει δύο και έχω την εντύπωση πως πάω για τον τρίτο.

Εσυ θα ξεπερασεις και το δικο μου το ρεκορ!!! Shocked Shocked Laughing Laughing

Για εχε το νου σου στα πηνια, κανε κανα δυο μετρησεις, ειχα παρομοιο προβλημα. Μαλλον σου την κανουν την λαδιά οταν ζεσταίνονται.

Μην παιδευεσαι μονο με ανορθωτες...

ΠΑΝΕΑΣ
ΠΑΝΕΑΣ
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-01-08
Mηνύματα : 707
Ηλικία : 46
Μοντέλο : CB 400 SF + VFR 800 Fi
Κράνος : Shoei xr 1000 diavolic revelation

Με λένε Πανέα και περνάω ωραία...

Honda CB 400 sf αποριες Empty Re: Honda CB 400 sf αποριες

7/5/2013, 7:04 pm
nikos-ex victor wrote:
ΠΑΝΕΑΣ wrote:Ξέχασα να σου γράψω αυτό: http://www.go4it.gr/smf/index.php?board=18.0
Είναι φόρουμ με Super Four. Θα βρεις αρκετά πραγματάκια...

είναι κ 1-2 δικοί μας εκεί.......... Wink

Έχω μιλήσει και με τον αδερφό σου εκεί... χιχιχι
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum