Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

+38
GIORGOS VFR
sernodas
tomakos
pektis
kostas VFR800F
Νίκος
VEEFARIOS
tragos
pab-lo
Roberto
VfrOldschoolz
vagelis78
Fanrider
SCORPIOS
vtecpatra
dirty
easy rider
da_beazt
georgevfr
Vvag
padelis
chr1s_86
VEFALIFT
DENTOCOP
Caracal
Ο φυσικός
XLGeorge
teacher
DoctorAbo
Παναγιώτης Κ.
Rossifumi_46
alexandervf
sotosvfr
ELENA
Apsilos
anastasis
apostat
Ledbyzeppelin
42 posters
Go down
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 1:26 am
Vvag wrote:
Από το "αργά ή γρήγορα" είναι αυτό το "γρήγορα" που με προβληματίζει. Η μηχανή είναι μοντέλο 2008 με 60.000χλμ.
ΟΚ, μπορεί να έτυχε ή να είναι και ψιλοφυσιολογικό σ' αυτά τα χιλιόμετρα, αλλά με προβληματίζει λίγο, μου φαίνεται κάπως νωρίς να βγάλει τέτοιο πρόβλημα.
Μπορεί να φταίει συγκεκριμένο λάδι, φίλτρο λαδιού ή κάτι άλλο; Ή απλά να σταματήσω να κλαίω τη μοίρα μου και να την αποδεχτώ; Razz
Θέλω να πω, αν μπορώ να κάνω κάτι για να παρατείνω τη ζωή του πηνείου στο μέλλον, να το ξέρω για να το κάνω.

Γνωστός, ιδιοκτήτης εξουσιοδοτημένου συνεργείου HONDA και κάτοχος CBR 1000 RR, μου είπε ότι όλα τα CBR 1000 RR '04-'07 (πελατών του), έχουν κάψει πηνία (στα τυλίγματα φόρτισης), με αποτέλεσμα την αποφόρτιση του συσσωρευτή, ενώ η μοτό κινείται, αρκεί να έρθει σε λειτουργία ο κινητήρας με κάποιο τρόπο (σπρώξιμο ή καλώδια) . . . Η αντίδραση της επίσημης αντιπροσωπείας στο θέμα, είναι 5ετής επέκταση εγγύησης (για το συγκεκριμένο μοντέλο) και απόδοση ευθύνης για τη βλάβη, στο βολάν της γεννήτριας . . . λέγοντας χαρακτηριστικά, ότι όσοι τύλιξαν ή άλλαξαν ΜΟΝΟ πηνία, ξαν' αντιμετώπισαν το ίδιο πρόβλημα, μετ' από κάποιο διάστημα. Μοιράζομαι μαζί σας τα λεγόμενά του, με κάθ' επιφύλαξη για την εγκυρότητά τους . . . confused2
Βαγγέλη, καλή και μόνιμη αποκατάσταση σου εύχομαι και να μην νοιώθεις μόνος . . . σήμερα εσύ, αύριο εγώ . . .
"HONDA είναι μόνο μία και Γ@Μ@ΕΙ ΜΕ ΠΗΝΙΑ ! ! ! "
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 6:07 am
Μια που μοιραζόμαστε ιστορίες τρόμου να σας πω και εγώ μια. Ο ηλεκτρολόγος που φροντίζει το ΒιΕφΑρ του Ββαγγ με ρώτησε: "έχει το μηχανάκι γνωστό πρόβλημα με πηνία όπως τα CBR? Γιατί στα CBR ότι και να κάνουν οι ιδιοκτήτες τα πηνία καίγονται."

Αφού του είπα εμφατικά όχι (μη χαλάμε και το προφίλ του φόρουμ) τον ενημέρωσα ότι έχω cbf και transalp για να μου πει ότι αυτά δεν παθαίνουν τίποτα στα πηνία.

Τελικά μάλλον είμαστε φόρουμ με ηλεκτρικά προβλήματα...
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 10:29 am
Η φωτογραφία που πόσταρα ήταν από facebook και οι περισσότεροι μάλλον δεν τη βλέπετε.
Την ξαναβάζω να καμαρώσετε τέχνη... όλα στα κάρβουνα!!! Blink

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Image_1359462462158943_zpsffb47742
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 12:06 pm
Vvag wrote:Η φωτογραφία που πόσταρα ήταν από facebook και οι περισσότεροι μάλλον δεν τη βλέπετε.
Την ξαναβάζω να καμαρώσετε τέχνη... όλα στα κάρβουνα!!! Blink

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Image_1359462462158943_zpsffb47742


Συγγνωμη που επεμβαινω και ΧΩΡΙΣ να εχω κριτικη διαθεση προς τον μαστορα που εχει αναλαβει τη δουλεια....και αφου οπως λες θα κανει περιεληξη απο την αρχη.....γιατι εχει κοψει συριζα lol! (μην αρχισετε τα κοματικα lol! ) τα τρια κιτρινα καλωδια των πηνιων Neutral ??

Αυτα silent
easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 12:27 pm
Καλημέρα και στην εδώ γειτονιά. Όπως έγραψα και δίπλα (φ.β) έμενα με άφησαν κάπου στις 55000 λίγο πριν από μεγάλο ταξίδι επισκεύασα τα ίδια και όλα καλά μέχρι σήμερα. Η ερώτηση μου είναι η εξής εφ όσον υπάρχει πρόβλημα και ας υποθέσουμε πως έχουμε την πληροφορία από αρμόδιο τεχνικό για το τι φταίει εμείς μπορούμε να κάνουμε κάτι ώστε να βελτιώσουμε αυτή την κατάσταση (;;) ή θα πρέπει να έχουμε μια σειρά από διάφορα μπιρμπιτσόλια (τεχνική ορολογία) έλεγχου και βλέποντας και κάνοντας ;; Και μιας και αναφέρθηκε το βολάν της γεννήτριας μιλάμε για το Νο 3 στο σχέδιο ;;

easy rider
easy rider
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-10-29
Mηνύματα : 880
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS 2005 το καλό το κόκκινο
Κράνος : full face (carbon bmw)

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 12:29 pm
alexandervf wrote:γιατι εχει κοψει συριζα lol! (μην αρχισετε τα κοματικα lol! ) τα τρια κιτρινα καλωδια των πηνιων Neutral ??


χμμμμ πολυ καλη παρατηρηση Think Think
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 3:31 pm
da_beazt wrote:...αυτά δεν παθαίνουν τίποτα στα πηνία..

Οχι οτι δεν παθαινουν τιποτα....βεβαιως και παθαινουν,τα υλικα κατασκευης των πηνιων ειτε ειναι για vfr ειτε για cbr ειτε για goldwing ειναι ακριβως τα ιδια καθως και η διαδικασια παραγωγης τους.

Απλα υπαρχει μια μικρη διαφορα....Τα μοτοσακα με καρινα που καλυπτουν το καπακι του βολαν λειτουργουν σαν "γαστρα" Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 754750 πως ειναι το κατσικακι στη γαστρα??? Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 754750 εεε ενα τετοιο πραμα.

Τα δε γυμνα, ανευ καρινας, αποβαλουν πιο ευκολα τη θερμοκρασια του κινητηρα και απλουστατα εχουν πιοοοοοοοο μακρυ διαστημα καταρευσης του συστηματος φορτισης.

αυτα silent
da_beazt
da_beazt
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-02
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 43
Μοντέλο : Honda CBF 2005 ABS, Honda Transalp 2002 και τέρμα τα ιταλικά
Κράνος : ARAI chaser, ARAI tour-x 3, HJC FS-10, CABERG V2 407, LOUIS jet and PROBIKER S2

Κοίτα που πας γιατί θα πας εκεί που κοιτάς

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 4:07 pm
Μια που από ότι φαίνεται το θρεντ θα μείνει ανοικτό πολύ καιρό θα ήθελα να ζητήσω χωρίς σαρκαστική διάθεση να γράφουμε τα πηνία σωστά (δηλαδή με η και ι).

Έχω βάσιμες υποψίες ότι όποιος τα γράφει ανορθόγραφα του καίγονται...

(καλά το τελευταίο μπορεί να ήταν και λίγο σαρκαστικό)
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 5:17 pm
Κάποτε ένας απελπισμένος, με καμμένα πηνία για νιοστή φορά στο VFR του, αποφάσισε και το πέταξε σε ένα ποτάμι δίπλα στην εθνική Αθηνών-Θεσσαλονίκης. Πολλοί τον μιμήθηκαν τα επόμενα χρόνια. Έτσι το ποτάμι απέκτησε το όνομα Πηνειός... sick

ΥΓ. Μου έχουν καεί τα πηνία 2 φορές και μπορώ να λέω ότι θέλω! breakdance
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 7:13 pm
εμενα γιατι δεν μου καηκανε ποτε; μονο ανορθωτη εχω παθει
VEFALIFT
VEFALIFT
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-02-01
Mηνύματα : 1984
Ηλικία : 58
Μοντέλο : GSXR 750,TRANSALP 700, SYM 200 ST
Κράνος : SHOEI XR1100

Γρηγορότερος είναι αυτός που επιστρέφει . . .

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 7:18 pm
dirty wrote:εμενα γιατι δεν μου καηκανε ποτε; μονο ανορθωτη εχω παθει

Είναι μεταδοτική αρρώστια, αυτή που έχει ο dirtyς, η "ανορθωτη" . . . ; naaa naaa naaa naaa naaa

Hide Ο ΠΡΟΔΟΤΗΣ ! ! ! Hide
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 7:21 pm
Ο φυσικός wrote:Κάποτε ένας απελπισμένος, με καμμένα πηνία για νιοστή φορά στο VFR του, αποφάσισε και το πέταξε σε ένα ποτάμι δίπλα στην εθνική Αθηνών-Θεσσαλονίκης. Πολλοί τον μιμήθηκαν τα επόμενα χρόνια. Έτσι το ποτάμι απέκτησε το όνομα Πηνειός... sick

ΥΓ. Μου έχουν καεί τα πηνία 2 φορές και μπορώ να λέω ότι θέλω! breakdance

Μου καήκανε τα Τέμπη lol! lol! lol!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 7:38 pm
Eίστε νούμερα. Μεγάλα.
Αλλά το ξέρετε, τι λέω...

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 8:33 pm
dirty wrote:εμενα γιατι δεν μου καηκανε ποτε; μονο ανορθωτη εχω παθει

Και τα δικα μου δεν ηταν καμενα με την εννοια "crunchy & crispy" αλλα παρα το γεγονος οτι εβαλα καινουργιο ανορθωτη....η μπαταρια εξακολουθουσε και εβραζε. Neutral
anastasis
anastasis
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 1315
Ηλικία : 58
Μοντέλο : VFR 800 06 ABS
Κράνος : Shoei XR-1100

Wo Es war, soll Ich werden

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 8:45 pm
anastasis wrote:
Ο φυσικός wrote:Κάποτε ένας απελπισμένος, με καμμένα πηνία για νιοστή φορά στο VFR του, αποφάσισε και το πέταξε σε ένα ποτάμι δίπλα στην εθνική Αθηνών-Θεσσαλονίκης. Πολλοί τον μιμήθηκαν τα επόμενα χρόνια. Έτσι το ποτάμι απέκτησε το όνομα Πηνειός... sick

ΥΓ. Μου έχουν καεί τα πηνία 2 φορές και μπορώ να λέω ότι θέλω! breakdance

Μου καήκανε τα Τέμπη lol! lol! lol!

alexandervf wrote:
dirty wrote:εμενα γιατι δεν μου καηκανε ποτε; μονο ανορθωτη εχω παθει

Και τα δικα μου δεν ηταν καμενα με την εννοια "crunchy & crispy" αλλα παρα το γεγονος οτι εβαλα καινουργιο ανορθωτη....η μπαταρια εξακολουθουσε και εβραζε. Neutral

Τα Τέμπη μου γίνανε "crunchy & crispy" Very Happy
alexandervf
alexandervf
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-03-27
Mηνύματα : 80
Ηλικία : 49
Μοντέλο : RVF 400
Κράνος : Καμία επιλογή

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 8:53 pm
anastasis wrote:
anastasis wrote:
Ο φυσικός wrote:Κάποτε ένας απελπισμένος, με καμμένα πηνία για νιοστή φορά στο VFR του, αποφάσισε και το πέταξε σε ένα ποτάμι δίπλα στην εθνική Αθηνών-Θεσσαλονίκης. Πολλοί τον μιμήθηκαν τα επόμενα χρόνια. Έτσι το ποτάμι απέκτησε το όνομα Πηνειός... sick

ΥΓ. Μου έχουν καεί τα πηνία 2 φορές και μπορώ να λέω ότι θέλω! breakdance

Μου καήκανε τα Τέμπη lol! lol! lol!

alexandervf wrote:
dirty wrote:εμενα γιατι δεν μου καηκανε ποτε; μονο ανορθωτη εχω παθει

Και τα δικα μου δεν ηταν καμενα με την εννοια "crunchy & crispy" αλλα παρα το γεγονος οτι εβαλα καινουργιο ανορθωτη....η μπαταρια εξακολουθουσε και εβραζε. Neutral

Τα Τέμπη μου γίνανε "crunchy & crispy" Very Happy


Εεεεεμμμ,.....μπας και εννοεις για τα πηνια που τυλιξες??? Think ή δεν καταλαβαινω εγω σωστα.... confused2 ......
sotosvfr
sotosvfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2012-09-06
Mηνύματα : 481
Ηλικία : 54
Μοντέλο : vfr800 vtec 2003 silver
Κράνος : arai & shoei x spirit II

"Θαρσείν χρή ταχ' αύριον έσετ΄ άμεινον",

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 8:56 pm
dirty wrote:εμενα γιατι δεν μου καηκανε ποτε; μονο ανορθωτη εχω παθει


Eμένα που δεν μου κάηκε ακόμα κάτι, Tomato θα μου κάνετε παρέα; Ή θα πρέπει να γραφτώ στην υπο ίδρυση, από ότι βλέπω, Λ.Κ.Π. (Λέσχη καρβουνιασμένων πηνίων)???
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

30/1/2013, 9:02 pm
Πάντως, και τις δύο φορές που είχα θέμα με τα πηνία ήταν σε ταξίδια στο εξωτερικό με συνεχόμενα πολλά χιλιόμετρα και ίσως αυτό δεν ήταν σύμπτωση. Επιπλέον, αυτό εξηγεί γιατί δεν έχουν καεί στον Dirty (κάνε κανένα ταξίδι ρεεεεε) lol! lol! lol!
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 12:10 am
Δηλαδής αμα παμε κανενα μακρυνο ταξίδι να παρουμε κοντα και πηνια ρεζερβα ? Μα εγω πηρα Honda για να μην τα έχω αυτα......θέλω πίσω το παλιό μου kawasaki...δεν ειχε τετοια προβληματα!!!!!!
DENTOCOP
DENTOCOP
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-03-16
Mηνύματα : 1499
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750f 1990,1997 funduro.
Κράνος : HJC,SHOEI

It's all part of the charm.

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 12:42 am
Ο φυσικός wrote:Πάντως, και τις δύο φορές που είχα θέμα με τα πηνία ήταν σε ταξίδια στο εξωτερικό με συνεχόμενα πολλά χιλιόμετρα και ίσως αυτό δεν ήταν σύμπτωση. Επιπλέον, αυτό εξηγεί γιατί δεν έχουν καεί στον Dirty (κάνε κανένα ταξίδι ρεεεεε) lol! lol! lol!



Αχα έτσι εξηγείται που κι εγώ δεν έχω κάψει πηνία!!
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 12:47 am
vtecpatra wrote:Δηλαδής αμα παμε κανενα μακρυνο ταξίδι να παρουμε κοντα και πηνια ρεζερβα ? Μα εγω πηρα Honda για να μην τα έχω αυτα......θέλω πίσω το παλιό μου kawasaki...δεν ειχε τετοια προβληματα!!!!!!

Όχι ακριβώς. Δεν λέω ότι αν κάνεις μεγάλα ταξίδια θα καούν τα πηνία αλλά ότι οι βλάβες των πηνίων είναι πιθανότερο να εμφανιστούν σε ταξίδια με πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα. Το καημένο το VFR έχει κάνει μπόλικα τέτοια ταξίδια (σε καλύτερες εποχές...) και εμφάνισε βλάβη 2 φορές, τη μία μάλιστα έχοντας περιελιγμένα πηνία - άρα άγνωστης αποτελεσματικότητας.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 12:53 am
Ο φυσικός wrote:
vtecpatra wrote:Δηλαδής αμα παμε κανενα μακρυνο ταξίδι να παρουμε κοντα και πηνια ρεζερβα ? Μα εγω πηρα Honda για να μην τα έχω αυτα......θέλω πίσω το παλιό μου kawasaki...δεν ειχε τετοια προβληματα!!!!!!

Όχι ακριβώς. Δεν λέω ότι αν κάνεις μεγάλα ταξίδια θα καούν τα πηνία αλλά ότι οι βλάβες των πηνίων είναι πιθανότερο να εμφανιστούν σε ταξίδια με πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα. Το καημένο το VFR έχει κάνει μπόλικα τέτοια ταξίδια (σε καλύτερες εποχές...) και εμφάνισε βλάβη 2 φορές, τη μία μάλιστα έχοντας περιελιγμένα πηνία - άρα άγνωστης αποτελεσματικότητας.


μην τσιμπας ετσι ,πλακα κανω,δεν αλλαζω την βεφα με τιποτα,αλλα καλου κακου ας εχουμε και ενα πηνιακι καβατζα που ξερεις.... Wink
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 1:03 am
Το ξέρω, αλλά θέλω να είμαι ξεκάθαρος στο τι εννοώ γιατί μπορεί να το διαβάσει κάποιος και να νομίζει σοβαρά αυτό που λες εσύ αστεία (άκου εκεί Kawasaki! Razz)

Πάντως, τα πηνία τα έχω μαζί μου σε ταξίδι εξωτερικού... Blush
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 1:14 am
@φυσικός.

Άιντε και έχεις μαζί σου ένα σετ πηνία-ανόρθωση. Και σου χαλάνε. Ανοίγεις καπάκι και αλλάζεις; Εξολκέα για το βολάν, έχεις; Φλάντζα για το καπάκι; Φλαντζόκολα; Ξύστρα για την παλιά φλάντζα;

Κολλητήρι και φισάκια;

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...
Ο φυσικός
Ο φυσικός
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 7144
Ηλικία : 52
Μοντέλο : HONDA VFR 750, DRZ 400 S
Κράνος : Shoei XR-1000

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 1:31 am
Καταρχάς μπορώ να φτάσω μέχρι ένα συνεργείο και να μου το φτιάξουν χωρίς να περιμένω το ανταλλακτικό.
Αλλά στην ανάγκη θα το αλλάξω μόνος μου. Κολλητήρι και τα σχετικά δεν χρειάζονται. Τα πηνία έχουν τη φίσα τους, είναι plun and play (ή pray). Για την φλάντζα θα κάνω το καλύτερο που μπορώ με την παλιά. Στη χειρότερη θα έχω μια μικρή διαρροή μέχρι να επιστρέψω στην Ελλάδα. Θα ζήσω. Δεν χρειάζεται εξολκέας για να βγουν τα πηνία.
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 1:39 am
Α βολάν προς τα έξω και πηνίο στο καπάκι έχει το 750;
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 9:58 am
Ο φυσικός wrote:
vtecpatra wrote:Δηλαδής αμα παμε κανενα μακρυνο ταξίδι να παρουμε κοντα και πηνια ρεζερβα ? Μα εγω πηρα Honda για να μην τα έχω αυτα......θέλω πίσω το παλιό μου kawasaki...δεν ειχε τετοια προβληματα!!!!!!

Όχι ακριβώς. Δεν λέω ότι αν κάνεις μεγάλα ταξίδια θα καούν τα πηνία αλλά ότι οι βλάβες των πηνίων είναι πιθανότερο να εμφανιστούν σε ταξίδια με πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα. Το καημένο το VFR έχει κάνει μπόλικα τέτοια ταξίδια (σε καλύτερες εποχές...) και εμφάνισε βλάβη 2 φορές, τη μία μάλιστα έχοντας περιελιγμένα πηνία - άρα άγνωστης αποτελεσματικότητας.



Α λες να την έπαθα έτσι και εγώ τότε που έκαψε ανορθωτή?
Έιχα κάνει πολλά χλμ και με θερμοκρασίες 40-42..
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 2:34 pm
Update:

Πηνία περιελίχθηκαν (μα τι ωραία λέξη Razz ) και μονταρίστηκαν και το σημαντικό, ελέγχθηκε ο ανορθωτής και λειτουργεί. Yahoo Yahoo Yahoo
Αύριο θα πάω να παραλάβω την καλή μου. Πάμε γι άλλα (όχι προβλήματα ελπίζω). Thumbsup
XLGeorge
XLGeorge
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-17
Mηνύματα : 1073
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 VTEC A4, Transalp 650 2002 & 2006
Κράνος : Shoei XR1100, Arai Tour X4

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 3:22 pm
vtecpatra wrote:Δηλαδής αμα παμε κανενα μακρυνο ταξίδι να παρουμε κοντα και πηνια ρεζερβα ? Μα εγω πηρα Honda για να μην τα έχω αυτα......θέλω πίσω το παλιό μου kawasaki...δεν ειχε τετοια προβληματα!!!!!!

Καλα, εμενα μ'εκοψε κρυος ιδρωτας αναδρομικα καθως εχω γυρισει επανειλημενα την Ευρωπη χωρις ουτε καν οδικη. Το ιδιο και με το Τρανσαλπ αλλα το τελευταιο μενει μονο με σαμποταζ οπως ξαναγραψα Laughing Απο τωρα και περα οδικη ADAC (να θυμηθω μονο Rolling Eyes), βολτομετρακι πανω, προληπτικο ανοιγμα του αριστερου καπακιου στην επομενη αλλαγη λαδιων/φιλτρου στα 66Κ χμ να δω την κατασταση των πηνιων και φυσικα ανορθωτης/πηνια μαζι σε Ευρωπαϊκο ταξιδι. Ουτε BMW ναχα που να παρει.. Shocked
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε? - Page 5 Empty Re: Πηνεια dead ! Tωρα τι κανουμε?

31/1/2013, 3:32 pm
Μην μασατε ρε δεν θα παθουν τιποτα τα μηχανακια σας απο πηνια το πολυ πολυ να καουν ολοκληρα και να ησυχασει ο κοσμος απο αυτο το βδελυγμα που λεγεται vtec.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum