Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

+7
vtecpatra
teacher
posnightmist
strofakias
Caracal
Ο φυσικός
SOTOS80
11 posters
Go down
Caracal
Caracal
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-20
Mηνύματα : 2350
Ηλικία : 104
Μοντέλο : NC21, 2*NC30, NC35, RC36-2, SC45
http://forcev4.blogspot.gr/

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 5:11 pm
Και μια καλή ιδέα, είναι να αλλάξεις όλα τα φώτα θέσεως, φωτισμού οργάνων (αν γίνεται) και λυχνίες ενδείξεων (νεκρά, πίεση λαδιού κ.ο.κ.) με λαμπάκια LED.

Υπάρχουν στο εμπόριο έτοιμες λάμπες led για κάθε χρήση, που απλά βγάζεις την πυρακτώσεως από το φανάρι και τοποθετείς την LED.

Οι διαφορές σε καταναλώσεις ρεύματος είναι πολύ μεγάλες, π.χ. αντί για 21w το πίσω θέσεως, γίνεται 1-5W, αντί για 5w η κάθε λυχνία, γίνεται 1w κ.ο.κ.

Όλα αυτά μαζί, ελαφρώνουν πολύ το φορτίο στο ηλεκτρικό κύκλωμα.
posnightmist
posnightmist
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-03-28
Mηνύματα : 1908
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR 800 2002 Suzuki DRZ 400S 2002
Κράνος : ARAI RX-7 GP

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

27/6/2012, 9:47 pm
Caracal wrote:Και μια καλή ιδέα, είναι να αλλάξεις όλα τα φώτα θέσεως, φωτισμού οργάνων (αν γίνεται) και λυχνίες ενδείξεων (νεκρά, πίεση λαδιού κ.ο.κ.) με λαμπάκια LED.

Υπάρχουν στο εμπόριο έτοιμες λάμπες led για κάθε χρήση, που απλά βγάζεις την πυρακτώσεως από το φανάρι και τοποθετείς την LED.

Οι διαφορές σε καταναλώσεις ρεύματος είναι πολύ μεγάλες, π.χ. αντί για 21w το πίσω θέσεως, γίνεται 1-5W, αντί για 5w η κάθε λυχνία, γίνεται 1w κ.ο.κ.

Όλα αυτά μαζί, ελαφρώνουν πολύ το φορτίο στο ηλεκτρικό κύκλωμα.

Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup
Αυτό έκανα εγώ και γλίτωσα και από το συνεχές κάψιμο της πίσω κάτω λάμπας που γίνεται λόγω κραδασμών...
mikemusic4
mikemusic4
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-10-07
Mηνύματα : 96
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 vtec
Κράνος : OGK - FF5

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

1/7/2012, 3:44 am
Η φάση είναι οτι οταν είχα εγω την μηχανή δεν μου παρουσίασε ποτέ προβλήματα με φώτα,φίσες κτλ. Με το που την πήρε ο SOTOS80 αμέσως έγιναν όλα !!!

Δεν ξέρω αν είμαι εγω τυχερός ή ο sotos γκαντέμης !!!

Ελπίζω απο εδω και πέρα να μην του παρουσιάσει κάτι γιατι αυτα τα ηλεκτρολογικά είναι σπαστικά, και μηχανές όπως το vfr που είναι ολο πλαστικά και δεν βλέπεις τίποτα δεν φτιάχνονται ευκολα.
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

20/7/2012, 9:46 pm
Καλησπερα ξανα...δυστηχως δεν γραφω για καλο παλι.
Εχουν ξεκινησει οι διακοπες μου και ημουνα κρητη αυτες τις μερες, τωρα γυριζω και την Δευτερα φευγω για Αυστρια.

Λοιπον εχτες μου ξαναπαρουσιασε προβλημ με τα ηλεκτρικα, το κλασσικο.Δουευει μια χαρα, και μολις παω να αναψω οτιδηποτε αλλο εκτος απο τα κικρα φωτα (φλας,πορειας,προβολεις,συνιαλο κτλ) σβηνει ο κινητηρας.

Μου το παρουσιασε στην εθνικη της Κρητης και πηγα στον Αγιο Νικολαο σε ενα συνεργειο για YAMAHA που ηταν ο μονος που δεχτηκε να με βοηθησει. Ανοιξαμε παλι την κλασσικη φισα και ολα εδειχναν οκ. Με προβληματισε ομως το γεγονος οτι το μικρο κιτρινο φισακι που καταληγουν διαφορες γειωσεις εβραζε και δεν μπορουσες να το αγγιξεις. Το ψεκασαμε λιγο με σπρευ επαφων, βαλαμε και λιγο ηλεκτρολογικο γρασσο και εφτιαξε.

Σημερα πηγα σε γνωστο φιλο οπου βγαλαμε προληπτικα αλλα 3 καλωδια εκτος της μπλε φισσας(στο συνολο 5 μεχρι τωρα) γιατι ειχαν αλιωθει και αυτα και ειπειδη εχω ταξιδι στην Αυστρια το εκανα μηπως και προλαβω τα χειροτερα. Θα παω ξανα την Δευτερα στο συνεργειο για μια τελευταια ματια και απο εκει και περα ο Θεος βοηθος. Ειδαμε λιγο και τις υπολοιπες φισες και εδειχναν οκ. Μπαταρια την μετρησαμε και ηταν οκ απλα οταν αναβα ολα τα φωτα επεφτε στα 12,50 volt περιπου στο ρελαντι.

Επισης εχω την εντυπωση οτι μου κανει μπερδεματακια στις 3000 - 4500 rpm περιπου.

Ειλικρινα με αγχωνει πολυ το μηχανακι για το τι μπορει να μου συμβει στο ταξιδι καθως θα ειμαι και εντελως μονος μου αλλα φυσικα ενοειται οτι δεν θα το ακυρωσω.
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

20/7/2012, 11:15 pm
Παρτο σε κανενα καλο ηλεκτρολογο και όχι μηχανικο για να γινει σωστα η δουλεια,εχεις και ταξιδι μπροστα σου απο οτι λες,και δεν θελω να σκεφτομαι τι θα γινει μα βγαλει καμια βλαβη και μεινεις στην μεση του δρομου και νασαι και μονος σου,δεν λεει.



Καλος μαστορας λοιπον για να φτιξει το προβλημα μια και καλη.

SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

21/7/2012, 12:48 am
Ε και να μεινω νομιζω απλα δεν θα εχω φωτα οποτε θα φροντισω να μην κυκλοφορω νυχτα.

Εχει να προτεινει κανεις κανεναν καλο και δοκιμασμενο ηλεκτρολογο γνωστη των vfr στο κεντρο ( αμπελοκηποι , γκυζη, εξαρχεια,γαλατσι κτλ)?
vtecpatra
vtecpatra
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2010-06-07
Mηνύματα : 2063
Ηλικία : 56
Μοντέλο : VFR 800 VTEC 03
Κράνος : Διαφορα ....

Ω παπαχού μάου μάου!!
http://www.2troxo.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

21/7/2012, 12:49 am
SOTOS80 wrote:Ε και να μεινω νομιζω απλα δεν θα εχω φωτα οποτε θα φροντισω να μην κυκλοφορω νυχτα.

Εχει να προτεινει κανεις κανεναν καλο και δοκιμασμενο ηλεκτρολογο γνωστη των vfr στο κεντρο ( αμπελοκηποι , γκυζη, εξαρχεια,γαλατσι κτλ)?


Φερτο Πατρα,εχω εναν σουπερ ντουπερ Wink
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

21/7/2012, 7:46 am
Μωρε θα ερθω Πατρα αναγκαστικα την Δευτερα αλλα θα ειναι βραδακι. Smile
SCORPIOS
SCORPIOS
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-11-22
Mηνύματα : 3277
Ηλικία : 44
Μοντέλο : VFR800
Κράνος : shoei xr1100

δεν ειμαι του πνευματος ειμαι του οινοπνευματος…..

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

23/7/2012, 10:22 am
Φτιάξτο γιατί να μην έχεις φώτα πάει και έρχεται αλλά αν μετά
δεν παίρνει μπροστά δεν λέει.Σου μιλάω εκ πείρας..
SOTOS80
SOTOS80
Ανερχόμενο μέλος
Ανερχόμενο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2011-09-08
Mηνύματα : 82
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : ARAI ASTRO-R

http://www.shipofools.gr

Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας - Page 3 Empty Re: Σβηνει οταν αναβω φωτα πορειας

23/7/2012, 10:36 am
Παιρνει μπροστα απλα δεν εχω φωτα πορειας μονο μικρη σκαλα.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum