Θερμοκρασία στα V-Techια

+25
Semiaz
Seelenheil
demon
vasilakos
vagelis78
Roberto
georgevfr
'AGGEVI'
finrod
mak
Bravo
isidoros
Don John
dirty
apostat
Arxiereas
Ταξιδευτής
anastasis
teacher
Sieche
KiloMeater
Viking
glystras
gasoil
Vvag
29 posters
Go down
Roberto
Roberto
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Info
Male
Εγγραφή : 2009-06-28
Mηνύματα : 1162
Ηλικία : 47
Μοντέλο : VFR 800 RC46 II Α5
Κράνος : Arai Quantum

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

20/7/2009, 1:42 am
Don John wrote:Αν είναι ΜΟΝΟ 100 νομίζω ΤΙΠΟΤΑ……..

Θεωρώ ότι με μόνο 100 παραπάνω δεν μπορεί να συμβεί τίποτα κακό αλλά αυτό είναι μόνο η άποψη μου. (Προσωπικά το έχω αφήσει στο δικό μου λίγο παραπάνω αρκετές φορές).

Θα με ενδιέφερε φυσικά και να ακούσω άλλες γνώμες.

Για 100ml δεν χάλασε καμμία μηχανή, οπότε μην ανησυχείς. Απλά γενικότερα να το αποφέυγεις. Καλύτερα να έχεις ελάχιστα λιγότερο λάδι παρά περισσότερο.
Για τις θερμοκρασίες που λέτε, να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου. Σε κίνηση μέσα στην Αθήνα και θερμοκρασίες καύσωνα (μοντ. 05) βλέπω μέχρι 105 και μπαίνει βεντιλατέρ, πέφτει στους 98 και πάλι 105, και πάει λέγοντας. Συνεπώς, ζητείται παπί!
Τώρα μιλώντας για λάδια, δοκιμάστε το Bel-Ray full synthetic 10-50W (αν θυμάμαι καλά). Είναι από τα καλύτερα, και δουλέυει πολύ καλά το κιβώτιο. Διαφορά στη θερμοκρασία δεν είδα αλλά το συστήνουν πολλοί που γνώστες του αθλήματος.
Βοήθεια, όχι αλλά paddock girls!!!
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

20/7/2009, 9:05 am
στο τελος με αυτες τις θερμοκρασιες φωτια θα παρετε vtec σου λεει ο αλλος μετα
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

21/7/2009, 1:37 pm
Εγω ρε παιδια ειδα προχθες την Κυριακη στην εθνικη σε πορεια, με ταχυτητα γυρω στα 180 klm/h περιπου, την θερμοκρασια να ταλαντευεται αναμεσα στους 108 με 112 βαθμους .Ειναι ο.κ τετοιες θερμοκρασιες με τετοιες ταχυτητες?
Viking
Viking
Μέλος
Μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-13
Mηνύματα : 230
Ηλικία : 39
Μοντέλο : Aprilia RSV Tuono
Κράνος : Suomy Spec1R

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

21/7/2009, 3:32 pm
vagelis78 wrote:Εγω ρε παιδια ειδα προχθες την Κυριακη στην εθνικη σε πορεια, με ταχυτητα γυρω στα 180 klm/h περιπου, την θερμοκρασια να ταλαντευεται αναμεσα στους 108 με 112 βαθμους .Ειναι ο.κ τετοιες θερμοκρασιες με τετοιες ταχυτητες?
Φίλε μου ειλικρινά για '03 μοντέλο νομίζω πως όχι...
Αν γενικά δεν σου ανεβάζει πάντως πάνω από 106 βαθμούς είσαι ΟΚ
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

21/7/2009, 11:08 pm
Μεχρι 106 παει μεσα στην πολη και μετα με το βεντιλατερ κατεβαινει και ολα οκ, αλλα προχτες στην εθνικη προβληματιστικα.Βεβαια η εξωτερικη θερμοκρασια ηταν κοντα στους 40 και εγω δικαβαλος και φορτωμενος, δεν ξερω αν αυτο ειναι κατι που δικαιολογει τετοιες θερμοκρασιες.Τελος παντων ας ελπισουμε οτι δεν θα ξανααεβασει τοσο ,αν και στο βιβλιαρακι λεει οτι μεχρι 122 ειναι οκ.
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

21/7/2009, 11:15 pm
vagelis78 wrote:Μεχρι 106 παει μεσα στην πολη και μετα με το βεντιλατερ κατεβαινει και ολα οκ, αλλα προχτες στην εθνικη προβληματιστικα.Βεβαια η εξωτερικη θερμοκρασια ηταν κοντα στους 40 και εγω δικαβαλος και φορτωμενος, δεν ξερω αν αυτο ειναι κατι που δικαιολογει τετοιες θερμοκρασιες.Τελος παντων ας ελπισουμε οτι δεν θα ξανααεβασει τοσο ,αν και στο βιβλιαρακι λεει οτι μεχρι 122 ειναι οκ.

Το ίδιο μου έχει τύχει κι εμένα. Έβλεπα 111 σταθερά κι αν είχα ταχύτητες >160 ανέβηκε κάποια στιγμή μέχρι 114 (!!!!) κι αναγκαζόμουν να κόβω ταχύτητα για να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία. Μιλάω κι εγώ για εθνική, δικάβαλος, φορτωμένος με 38 βαθμούς θερμοκρασία.

Η διαφορά είναι όμως ότι εγώ έχω μοντέλο 08. Από 06 και μετά, μπήκαν οι προδιαγραφές Euro3 και τα V-Tecια είναι αρκετά πιο ζεστά από τα προηγούμενα. Οπότε...

Αν πάντως δε σου ξεράσει παραφλού όπως στου Viking δε νομίζω πως έχεις πρόβλημα.
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

22/7/2009, 1:27 am
Παιδια στην εθνικη ειναι γνωστο οτι αν η θερμ. φθασει τους 105 106 και το βεντιλατερ παρει εμπρος,τοτε ειναι δυσκολο αν οχι αδυνατο η θερμ.να πεσει λογω σχεδιασμου του συστηματος..
Ομως εφοσον δεν φθανει τους 122 που λεει η χοντα προβλημα δεν υπαρχει...εκτος απο το γεγονος οτι πια η μοτο γινεται θερμαστρα.
Οποιος αντεχει..
Εγω αποφευγω επιμελως να οδηγω μεσημερι το καλοκαιρι για μακρια.
Παπι για πολη και ιχ για μακρια
Αν και εχω βαλει διακοπτη εδω και χρονια στο βεντιλατερ της βεφας και τωρα το καλοκαιρι σε καθε σταση το ανοιγω με αποτελεσμα να μην βλεπω πανω απο 90 β σχεδον ποτε Thumbsup
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

22/7/2009, 1:37 am
vasilakos wrote:Αν και εχω βαλει διακοπτη εδω και χρονια στο βεντιλατερ της βεφας και τωρα το καλοκαιρι σε καθε σταση το ανοιγω με αποτελεσμα να μην βλεπω πανω απο 90 β σχεδον ποτε Thumbsup
Αυτή η πατέντα πολύ παίζει και βλέπω να την ενστερνίζομαι και γω σύντομα...
vagelis78
vagelis78
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-07
Mηνύματα : 1041
Ηλικία : 45
Μοντέλο : VFR 800 ' 03
Κράνος : Shoei XR1100

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

22/7/2009, 11:31 am
Τι να κανουμε εχουμε θερμα μωρα εντελει .Τουλαχιστον το χειμωνα δεν θα κρυωνουμε τοσο!
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

22/7/2009, 9:14 pm
finrod wrote:
vasilakos wrote:Αν και εχω βαλει διακοπτη εδω και χρονια στο βεντιλατερ της βεφας και τωρα το καλοκαιρι σε καθε σταση το ανοιγω με αποτελεσμα να μην βλεπω πανω απο 90 β σχεδον ποτε Thumbsup
Αυτή η πατέντα πολύ παίζει και βλέπω να την ενστερνίζομαι και γω σύντομα...

Η πανεντα αυτη σιγουρα θα βοηθαει σημαντικα!
Εγω στην γριουλα μου, που και αυτη ειχε προβλημα ειδικοτερα στην πολη, ειχα βαλει διακοπτη απο τοτε που την πηρα. Η επεμβαση αυτη με ειχε κυριολεκτικα σωσει και για χρονια δεν ειχα μπει ΠΟΤΕ "στα κοκκινα". (Βλεπετε η νυφη δεν εχει παρα μονο ενα κλασικο αναλογικο δεικτη και οχι ψηφιακη ενδειξη).
Οταν καποια στιγμη για καποιο λογο εβγαλα τον διακοπτη το προβλημα εμφανιστηκε και παλι εντονα. :(
Συμπερασμα: κανει δουλεια και μην το σκεφτεστε. Wink
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 48
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

22/7/2009, 11:21 pm
Ποιό καλό παιδί θα ανεβάσει ενα DIY μεαυτή την πατέντα να σώσει κόσμο; Very Happy
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

24/7/2009, 10:22 am
Ηλια γεια σου φιλε,επειδη δεν ειμαι καθολου καλος με τα pc σου στελνω με πμ το τηλ.μου.παρε με να σου πω ακριβως πως γινεται.
KiloMeater
KiloMeater
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 889
Ηλικία : 48
Μοντέλο : VFR800 vtec, SYM HD 200iEvo
Κράνος : ARAI RX-7

Full time dad

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

24/7/2009, 11:43 am
ok!
(πρώτα είδα το κινητό και μετά το μήνυμα...)
I'll call το απογευματάκι
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

24/7/2009, 2:59 pm
vasilakos wrote:Ηλια γεια σου φιλε,επειδη δεν ειμαι καθολου καλος με τα pc σου στελνω με πμ το τηλ.μου.παρε με να σου πω ακριβως πως γινεται.
(ενδιαφέρουσα σημείωση)

vasilakos... προτιμάει να χρησιμοποιεί το στόμα από τα χέρια..….. Spite
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

24/7/2009, 3:56 pm
Very Happy Very Happy Very Happy
Που θα παει,θα την ρυθμισουμε την αναρτηση καποια στιγμη εμεις. lol! lol! lol!
Ετσι Βασιλη;
glystras
glystras
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-24
Mηνύματα : 878
Ηλικία : 55
Μοντέλο : 2004
Κράνος : Καμία επιλογή

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

24/7/2009, 4:28 pm
Blush
lol! lol! lol!
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

24/7/2009, 6:57 pm
Όπα!! Βλέπω... "ανέβηκε η θερμοκρασία"... είστε στο θέμα μας δηλαδή... Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

26/7/2009, 2:51 pm
Πρώτη μου βόλτα εκτός πόλης με το VTEC και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής: Neutral



Πήγα μια κοντινή έως το Λουτράκι (διάλεξα και μέρα με τον καύσωνα) και είχα «μικτες» συνθήκες κυκλοφορίας.

Στο πήγαινε ταχύτητες σχετικά αργές για Εθνική αφού είχα να συνταξιδέψω με χιλιάδες εκδρομείς με κουτιά που εγκατέλειπαν την Αθήνα. afraid

Στην επιστροφή ταχύτητες σταθερές στα 170+. Wink

Ένα κομμάτι της επιστροφής, περί τα 15 χιλιόμετρα, «ορεινή κλειστή διαδρομή» με αργές στροφές (Μέγαρα – Μάνδρα μέσω Κονδυλίου για όσους γνωρίζουν).



Σε όλο τον δρόμο η θερμοκρασία ήταν ανάμεσα 95-97 βαθμούς (με 37+ εξωτερική) και ΜΟΝΟ σε 2-3 σημεία και για ελάχιστο χρόνο και μόνο, είδα το απολύτως οριακό 100! Neutral
Πουθενά ούτε ένα βαθμό παραπάνω!!!!!!!!!



Γεγονός είναι πως με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα περίμενα περισσότερα!!! confused



Πάνω από όλα όμως πολλά Respect Respect Respect στον προηγούμενο ιδιοκτήτη που το είχε σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ άριστη κατάσταση σε σημείο που άνετα να περνιέται για αγορά «κούτα» Worthy .



Αυτά από εμένα :_hi:
finrod
finrod
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-01
Mηνύματα : 465
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR800 ABS
Κράνος : Καμία επιλογή

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

26/7/2009, 8:39 pm
Don John wrote:Πρώτη μου βόλτα εκτός πόλης με το VTEC και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής: Neutral



Πήγα μια κοντινή έως το Λουτράκι (διάλεξα και μέρα με τον καύσωνα) και είχα «μικτες» συνθήκες κυκλοφορίας.

Στο πήγαινε ταχύτητες σχετικά αργές για Εθνική αφού είχα να συνταξιδέψω με χιλιάδες εκδρομείς με κουτιά που εγκατέλειπαν την Αθήνα. afraid

Στην επιστροφή ταχύτητες σταθερές στα 170+. Wink

Ένα κομμάτι της επιστροφής, περί τα 15 χιλιόμετρα, «ορεινή κλειστή διαδρομή» με αργές στροφές (Μέγαρα – Μάνδρα μέσω Κονδυλίου για όσους γνωρίζουν).



Σε όλο τον δρόμο η θερμοκρασία ήταν ανάμεσα 95-97 βαθμούς (με 37+ εξωτερική) και ΜΟΝΟ σε 2-3 σημεία και για ελάχιστο χρόνο και μόνο, είδα το απολύτως οριακό 100! Neutral
Πουθενά ούτε ένα βαθμό παραπάνω!!!!!!!!!



Γεγονός είναι πως με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα περίμενα περισσότερα!!! confused



Πάνω από όλα όμως πολλά Respect Respect Respect στον προηγούμενο ιδιοκτήτη που το είχε σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ άριστη κατάσταση σε σημείο που άνετα να περνιέται για αγορά «κούτα» Worthy .



Αυτά από εμένα :_hi:
του Βαγγέλη το VFR πήρες;
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

26/7/2009, 8:40 pm
Don John wrote:Πρώτη μου βόλτα εκτός πόλης με το VTEC και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής: Neutral



Πήγα μια κοντινή έως το Λουτράκι (διάλεξα και μέρα με τον καύσωνα) και είχα «μικτες» συνθήκες κυκλοφορίας.

Στο πήγαινε ταχύτητες σχετικά αργές για Εθνική αφού είχα να συνταξιδέψω με χιλιάδες εκδρομείς με κουτιά που εγκατέλειπαν την Αθήνα. afraid

Στην επιστροφή ταχύτητες σταθερές στα 170+. Wink

Ένα κομμάτι της επιστροφής, περί τα 15 χιλιόμετρα, «ορεινή κλειστή διαδρομή» με αργές στροφές (Μέγαρα – Μάνδρα μέσω Κονδυλίου για όσους γνωρίζουν).



Σε όλο τον δρόμο η θερμοκρασία ήταν ανάμεσα 95-97 βαθμούς (με 37+ εξωτερική) και ΜΟΝΟ σε 2-3 σημεία και για ελάχιστο χρόνο και μόνο, είδα το απολύτως οριακό 100! Neutral
Πουθενά ούτε ένα βαθμό παραπάνω!!!!!!!!!



Γεγονός είναι πως με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα περίμενα περισσότερα!!! confused



Πάνω από όλα όμως πολλά Respect Respect Respect στον προηγούμενο ιδιοκτήτη που το είχε σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ άριστη κατάσταση σε σημείο που άνετα να περνιέται για αγορά «κούτα» Worthy .



Αυτά από εμένα :_hi:

Ωχ!!! ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΔΗΣΗ!!!!! Γιάννη πήρες V-Tec;!;!;!;!;! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup Thumbsup

Για πες περισσότερα!!!

Καλορίζικο!!!!!!!!!!!!!! Και να σου πω, παίρνε και καμιά βόλτα εκείνο το κακόμοιρο το RC24 που και που μωρέ, γιατί θα γλυκαθείς με το εργαλείο..... Razz Razz Razz Razz Razz

Στο θέμα μας πάντως, το' χω πει πολλάκις και θα το ξαναπώ: Τα μοντέλα <06 δε σηκώνουν τις θερμοκρασίες που σηκώνουν τα 06-09. Κι αυτό ελέω προδιαγραφών Euro3 που έχουν τα πιο καινούρια... Mad
Και για να πω και γω την εμπειρία του Σαββατοκύριακου, Σάββατο περίπου 9 το πρωί, στα κομμάτια που κάνουν έργα και πηγαίνεις σαν κότα στην Αθηνών - Κορίνθου είδα 111. Σε ορεινά στροφιλίκια στην Αρκαδία έπαιζε 97-106, ειδικά στα χωριά που πήγαινα πιο αργά, έβλεπα μόνιμα πάνω από 100. Όταν δε κατέβηκα πιο χαμηλά, προς Καρίταινα, σήμερα κατά τις 14.00 το μεσημέρι, με 35 βαθμούς έφτασε στους 110 και πάλι.

Νομίζω πως πλέον τα' χουμε ξεκαθαρίσει τι θερμοκρασία σηκώνει το καθένα. Το μόνο περίεργο ήταν του Viking που σήκωσε 106 ενώ είναι μοντέλο 03. Αυτό όμως ξέρασε και παραφλού, οπότε το πρόβλημα ήταν κάτι παραπάνω από σίγουρο, όπως και τελικά αποδείχθηκε. Wink Άντε βρε, έχουν και ΕΝΑ καλό τα γραναζωτά! Δεν είναι τόσο ζεστά. lol! lol! lol!

Εdit: Του Βαγγέλη πήρες;! Τουλάχιστον πήγε σε δικό μας άνθρωπο η μηχανή... Wink Και πάλι καλορίζικη!!!
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

26/7/2009, 9:21 pm
Σε ευχαριστω Βαγγελη!! (και Βαγγελη Very Happy )

Του Βαγγελη ναι! μοντελο 07 και τοσο αψογα ΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ που χρειαστηκε να δειξω κοντερ σε δικο μου ανθρωπο για να πεισω πως δεν την πηρα του κουτιου! Razz

Και παλι λοιπον σας ευχαριστω! Smile
demon
demon
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-04-10
Mηνύματα : 434
Ηλικία : 60
Μοντέλο : VFR800FI-01

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

27/7/2009, 8:16 am
Την Παρασκευή παρατήρησα κι εγώ το φαινόμενο "ακύρωσης του βεντιλατέρ" που έχει περιγραφεί
από πολλούς εδώ.
Ξεκίνησα από αττική οδό και μέχρι τα διόδια ελευσίνας όλα φυσιολογικά παρά τη θερμοκρασία
περιβάλλοντος 40 βαθμών. Μέχρι να περάσω τα διόδια η θερμοκρασία μηχανής έφτασε 106 βαθμούς
και για τα επόμενα 100 χιλιόμετρα με θερμοκρασία εθνικής 41-42 βαθμούς η μηχανή δούλευε στους 108-110
ακατέβατα είτε με μικρές είτε με μεγάλες ταχύτητες. Ποιος είπε ότι τα γραναζωτά είναι ποιο δροσερά...
Την κυριακή το βράδυ με 32 θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν ανέβασε πάνω από 88.

Υ.Γ. Καλορίζικη και καλοτάξιδη Don John!
isidoros
isidoros
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-03
Mηνύματα : 17
Ηλικία : 46
Μοντέλο : HONDA VFR
Κράνος : Arai RX7 , Shoei XR1000

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

27/7/2009, 2:00 pm
επσακσε μηπως κανεις να δει τι συμβαινει με το λυγο λαδι παραπανω στα καρτερ??? εγω του χω αφησει αυτα τα 100 γρ παραπανω λαδι και να σας πω την αληθεια θερμοκρασιες δεν εχω ξαναδει για παραδειχμα 3 το μεσημερι αττικι οδο χτεσ με το μηχανακι να δουλευει απο 7 εως 9.500 χ/στρ δεν ειδα πανω απο 92 βαθμους και οταν επεφτα στις 4-5 χ/στρ δουλευε 88 βαθμους σημειωση το μηχανακι μου ειναι 07 μοντ
Vvag
Vvag
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-10
Mηνύματα : 8484
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Πενφέ Εφοχτακόσατζιες
Κράνος : Arai Viper-GT, Arai Tour X-3

Ένα μήλο την ημέρα το PC το κάνει πέρα!

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

27/7/2009, 2:06 pm
isidoros wrote:επσακσε μηπως κανεις να δει τι συμβαινει με το λυγο λαδι παραπανω στα καρτερ??? εγω του χω αφησει αυτα τα 100 γρ παραπανω λαδι και να σας πω την αληθεια θερμοκρασιες δεν εχω ξαναδει για παραδειχμα 3 το μεσημερι αττικι οδο χτεσ με το μηχανακι να δουλευει απο 7 εως 9.500 χ/στρ δεν ειδα πανω απο 92 βαθμους και οταν επεφτα στις 4-5 χ/στρ δουλευε 88 βαθμους σημειωση το μηχανακι μου ειναι 07 μοντ

Μήπως δεν είναι τα 100gr. παραπάνω αλλά το συγκεκριμένο λάδι; Τι λάδι βάζεις;
georgevfr
georgevfr
Τακτικό μέλος
Τακτικό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-23
Mηνύματα : 386
Ηλικία : 43
Μοντέλο : VFR 800 ABS '08
Κράνος : Arai corcair rx 7

cover me with chocolate and throw me to the lesbians

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

27/7/2009, 3:46 pm
Don John wrote:Πρώτη μου βόλτα εκτός πόλης με το VTEC και οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής: Neutral



Πήγα μια κοντινή έως το Λουτράκι (διάλεξα και μέρα με τον καύσωνα) και είχα «μικτες» συνθήκες κυκλοφορίας.

Στο πήγαινε ταχύτητες σχετικά αργές για Εθνική αφού είχα να συνταξιδέψω με χιλιάδες εκδρομείς με κουτιά που εγκατέλειπαν την Αθήνα. afraid

Στην επιστροφή ταχύτητες σταθερές στα 170+. Wink

Ένα κομμάτι της επιστροφής, περί τα 15 χιλιόμετρα, «ορεινή κλειστή διαδρομή» με αργές στροφές (Μέγαρα – Μάνδρα μέσω Κονδυλίου για όσους γνωρίζουν).



Σε όλο τον δρόμο η θερμοκρασία ήταν ανάμεσα 95-97 βαθμούς (με 37+ εξωτερική) και ΜΟΝΟ σε 2-3 σημεία και για ελάχιστο χρόνο και μόνο, είδα το απολύτως οριακό 100! Neutral
Πουθενά ούτε ένα βαθμό παραπάνω!!!!!!!!!



Γεγονός είναι πως με τα όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα περίμενα περισσότερα!!! confused



Πάνω από όλα όμως πολλά Respect Respect Respect στον προηγούμενο ιδιοκτήτη που το είχε σε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ άριστη κατάσταση σε σημείο που άνετα να περνιέται για αγορά «κούτα» Worthy .



Αυτά από εμένα :_hi:



Γιαννη συνχαριτηρια για την επιλογη σου και δεν μηλαω μονο για το μοντελο αλλα και για το συγγεκριμενο μηχανακι Wink Καθε φορα που το εβλεπα νομιζα οτι ηταν του κουτιου .
Οσο για τις θερμοκρασιες βαλε ενα διακοπτακι για το βεντιλατερ , ανοιγε το πριν τους 95 βαθμους οταν μπλεκεις σε κινηση , κλεινε το οταν αρχιζεις να τρεχεις με 120 και πανω , και απλα ξεχνα τις υψηλες θερμοκρασιες . Already tested Thumbsup
Don John
Don John
Αρχαίο μέλος
Αρχαίο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-02-18
Mηνύματα : 4543
Ηλικία : 61
Μοντέλο : VFR 750 F RC24 - VFR 800abs RC46
Κράνος : HJC FG 15 - NOLAN N103

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

27/7/2009, 4:31 pm
[quote="georgevfr






Γιαννη συνχαριτηρια για την επιλογη σου και δεν μηλαω μονο για το μοντελο αλλα και για το συγγεκριμενο μηχανακι Wink Καθε φορα που το εβλεπα νομιζα οτι ηταν του κουτιου .
Οσο για τις θερμοκρασιες βαλε ενα διακοπτακι για το βεντιλατερ , ανοιγε το πριν τους 95 βαθμους οταν μπλεκεις σε κινηση , κλεινε το οταν αρχιζεις να τρεχεις με 120 και πανω , και απλα ξεχνα τις υψηλες θερμοκρασιες . Already tested Thumbsup[/quote]


Γιωργο σε ευχαριστω και εσενα και ολα τα παιδια! Blush
ναι ειναι γεγονος πως το συγκεκριμενο μηχανακι ειναι αψογο και αυτο το τονιζω για μια ΑΚΟΜΑ φορα! Worthy

Οσο για τις θερμοκρασιες δεν με ανησυχουν καθολου! καθε αλλο Wink
Αλλωστε ο λογος που εγραψα για αυτο το θεμα ηταν γιατι ακριβως ΔΕΝ ειδα πουθενα τις θερμοκρασιες που περιμενα διαβαζοντας τα οσα εχουν γραφει εδω μεσα κατα καιρους.
Οσο για το διακοπτακι ναι Smile ΑΝ δω στο μελλον το προβλημα να εμφανιζεται θα το κανω Smile

Αλλωστε στην νυφουλα ειχα κατι παρομοιο εδω και χρονια Wink .

Και παλι ευχαριστω!!
vasilakos
vasilakos
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-11
Mηνύματα : 635
Ηλικία : 62
Μοντέλο : VFR 800 VTEC
Κράνος : Καμία επιλογή

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

27/7/2009, 4:50 pm
Μπραβο σου Γιαννη για την επιλογη σου..τωρα το διαβασα.
Καλα χλμ να εχεις με την κουκλα σου,εμεις το ξεραμε το μηχανακι οτι ειναι καινουργιο.
Ο Βαγγελης εκτος απο καλο παιδι, ηταν και μερακλης με το εργαλειο,σιγουρα πηρες μοτο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.
Η ευχη μου ειναι μια..να εισαι καλα να κανεις πολλα πολλα χλμ μαζι της.

ΥΓ. Και κανονισε απο φθινοπωρο να τα πουμε,καμια βολτα, κανα καφε,οτι κατσει. cheers
mak
mak
Κολλημένο μέλος
Κολλημένο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-01-31
Mηνύματα : 586
Ηλικία : 40
Μοντέλο : Honda VFR RC46 II
Κράνος : AGV K3 Rossi Sword, Arai Chaser Force Red

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

28/7/2009, 12:00 am
Αυτα είναι!! Clapping2 Clapping2
Πιστεύω θα κάνουν καλή παρέα με τη "νυφούλα"!
Καλοτάξιδη να είναι λοιπόν! Smile
dirty
dirty
Παλιό μέλος
Παλιό μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-05-29
Mηνύματα : 1985
Ηλικία : 50
Μοντέλο : vfr 750 96-xr 400r 96 -scott voltage yz3 2003
Κράνος : shoei xr1000

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

28/7/2009, 7:45 am
Γιαννη καλοριζικη απο οτι βλεπω ομως μηπως σηκωνεται θερμοκρασια λογο του οτι τα ψυγεια βρισκονται στα πλαγια και οχι μπροστα οπως τα rc 36
isidoros
isidoros
Νέο μέλος
Νέο μέλος
Info
Male
Εγγραφή : 2009-07-03
Mηνύματα : 17
Ηλικία : 46
Μοντέλο : HONDA VFR
Κράνος : Arai RX7 , Shoei XR1000

Θερμοκρασία στα V-Techια - Page 4 Empty Re: Θερμοκρασία στα V-Techια

28/7/2009, 2:06 pm
Motul βαζω απο την αρχη δεν εχει αλαξει κατι .Παντος αν το δοκιμασει καποιος ας μας πει τα αποτελεσματα γιατι μου εχει κανει τρελη εντιποση το φαινομενο αυτο!!
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum